07.08.2023, 20:06 | czytano: 1454

Święto Policji z mundurową młodzieżą (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG. Po ośmiu latach powiatowe obchody Święta Policji wróciły na nowotarski rynek. W uroczystościach upamiętniających także 104. rocznicę powstania Polskiej Policji Państwowej uczestniczyła reprezentacja kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży.
24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Stanowiła ona między innymi, iż Policja jest przystosowana do administracyjnego podziału państwa. To nadawało jej strukturę, która przetrwała do dziś.
Różne były losy policjantów w okresie II RP. Jeszcze inne -w latach II wojny światowej. Po wojnie Policję Państwową zastąpiła Milicja Obywatelska. Skutkiem transformacji ustrojowej, w 1990 roku, zlikwidowano MO, powołując na jej miejsce Policję.

Na uroczystość zaproszeni byli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, włodarze miasta, ale i kadecka młodzież. Gościem z Krakowa był zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, insp. Rafał Leśniak.

Pomimo wakacji, mundurowa młodzież wystawiła poczet sztandarowy wraz z proporcem oraz jeden pododdział. Podczas uroczystości policjanci pełniący służbę w Komendzie Powiatowej oraz podległych komisariatach i posterunkach odbierali z rąk przełożonych zasłużone podziękowania, nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe. Tej ceremonii przyglądali się kadeci, którzy z pewnością zwiążą swoje dalsze życie z mundurem. Wspomnieć należy, że wielu absolwentów liceum wybrało właśnie taką drogę.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl