08.08.2023, 09:43 | czytano: 238

Jakie są rodzaje mikroskopów? (art. sponsorowany)

Jednym z ważniejszych sprzętów pomiarowych wykorzystywanych w laboratoriach jest mikroskop. Urządzenie to umożliwia obserwację różnorodnych przedmiotów w powiększeniu. Przez lata mikroskopy były używane do obserwacji biologicznych struktur. Dziś mają znacznie szersze zastosowanie.
Wykorzystywane są także na dużą skalę w przemyśle. Na rynku dostępne są różne rodzaje mikroskopów. Jeśli chcesz poznać najpopularniejsze z nich, kontynuuj czytanie.

Jakie są rodzaje mikroskopów profesjonalnych?

Mikroskopy to urządzenia wykorzystywane od lat przez biologów. Dzięki nim dokonano wielu odkryć naukowych. Mikroskopy kojarzą się głównie z laboratoriami chemicznymi i biologicznymi, jednak dziś używane są również w wielu innych branżach. W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór mikroskopów, różniących się między sobą budową, zastosowaniem i funkcjami. Wyróżnia się zarówno modele profesjonalne, jak i hobbystyczne. Pierwsze z nich używane są głównie w szkołach, instytucjach i różnorodnych przedsiębiorstwach. Do mikroskopów profesjonalnych zalicza się urządzenia cyfrowe, metalograficzne, biologiczne, stereoskopowe i pomiarowe.

Mikroskopy pomiarowe

Mikroskopy pomiarowe to sprzęty pozwalające na wykonywanie szczegółowych pomiarów w powiększeniu. Najczęściej składają się ze stolika (CNC bądź manualnego) umożliwiającego przemieszczanie próbki. Posiadają one również specjalny układ, dzięki któremu można w łatwy sposób odczytać wartość mierzonej wielkości. Nowoczesne mikroskopy pomiarowe wyposażone są w zaawansowane oprogramowanie, pozwalające nie tylko na dokonywanie pomiarów, ale również raportowanie i zarządzanie pomiarowymi systemami.

Mikroskopy biologiczne

Urządzenia biologiczne, w przeciwieństwie do innych typów mikroskopów, mają bardzo duże powiększenia i zazwyczaj korzystają z oświetlenia światłem przechodzącym i odbitym. Światło pozwala na dokładną obserwację preparatów biologicznych, np. tkanek. Mikroskopy tego rodzaju dostępne są w różnych wariantach, różniących się między sobą typem statywu, powiększeniem i oświetleniem. Sprzęty te wykorzystywane są przede wszystkim w laboratoriach mikrobiologicznych.

Mikroskopy stereoskopowe

Mikroskopy stereoskopowe umożliwiają przestrzenną obserwację przedmiotu, dzięki wykorzystaniu odpowiednio zaprojektowanego toru optycznego. Urządzenia te należą do jednych z najprostszych sprzętów przeznaczonych do obserwacji materiałów w powiększeniu. Mikroskopy stereoskopowe wykorzystywane są głównie do oceny wyrobów pod kątem ich jakości wykonania.

Mikroskopy metalograficzne

Mikroskopy metalograficzne to sprzęty używane do obserwacji przedmiotów w bardzo dużym powiększeniu. Na rynku dostępne są modele metalograficzne dolno stolikowe oraz górno stolikowe. Urządzenia tego rodzaju posiadają specjalny rewolwer umożliwiający instalację kilku obiektywów i prostą zmianę w czasie obserwacji. Umożliwiają obserwację przedmiotów w bardzo dużym powiększeniu (od 50 do nawet 1000 razy). Zaawansowane mikroskopy posiadają takie funkcje jak polaryzacja, kontrast Nomarskiego, możliwość

Mikroskopy cyfrowe

Mikroskopy cyfrowe to zaawansowane urządzenia posiadające specjalną kamerę, dużej rozdzielczości o wysokiej dynamice. Umożliwiają one rejestrowanie i przesyłanie obrazów, dlatego znacznie ułatwiają pracę w zespołach. Innowacyjne mikroskopy cyfrowe pozwalają nawet na transmisję obrazu on-line. Należy jednak pamiętać, że urządzenia te są znacznie droższe niż sprzęty z tradycyjną optyką.

Gdzie można kupić profesjonalne mikroskopy?

Jeśli chcesz zainwestować w profesjonalny mikroskop, to zamów to urządzenie u profesjonalnego producenta, działającego w branży od lat. Pamiętaj, że na tego typu sprzętach nie warto oszczędzać, gdyż ich jakość wykonania ma ogromne znaczenie. Jeśli urządzenie nie będzie wykonane prawidłowo, to będzie dostarczało niewiarygodne wyniki i utrudniało pracę. Zatem, jeśli chcesz kupić sprzęt o wysokim standardzie, to koniecznie sprawdź mikroskopy w ita-polska.com.pl! Firma ta oferuje urządzenia o rewelacyjnych parametrach, pochodzące od światowej czołówki renomowanych producentów. W jej asortymencie znajdziesz wysokiej jakości mikroskopy cyfrowe, biologiczne, stereoskopowe, metalograficzne i pomiarowe.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl