16.08.2023, 11:55 | czytano: 382

Przydatne akcesoria podczas górskich wycieczek (art. sponsorowany)

Wyprawa w góry to wspaniałe doświadczenie i szansa na przeżycie wyjątkowych przygód. Aby jednak wycieczka była udana, warto zabrać ze sobą kilka praktycznych akcesoriów, które poprawią komfort i ułatwią pokonywanie górskich szlaków.  Aby ułatwić przygotowania, w poniższym artykule doradzamy, jak przygotować się do zdobywania górskich szczytów oraz co warto zabrać ze sobą w trasę.

Jak przygotować się do wyprawy w góry?


Istnieje naprawdę sporo kwestii, którym należy poświęcić uwagę przed wyruszeniem w góry. Chodzi przecież o to, aby doświadczenia z wycieczki były jak najbardziej pozytywne. To także kwestia naszego bezpieczeństwa. Górskie szlaki oraz panująca na nich aura często potrafi płatać figle, a nieroztropni piechurzy niejednokrotnie na własnej skórze zdołali się o tym przekonać. Dlatego, aby uniknąć błędów i w pełni cieszyć się z czasu spędzonego na górskich szlakach, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie przed wyruszeniem na nie. 

Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem


Zanim wyjdziemy na szlak, warto dobrze poznać i zaplanować trasę, którą mamy zamiar przebyć. Owszem, proste i często uczęszczane szlaki turystyczne zazwyczaj są dobrze oznaczone i ciężko na nich zgubić drogę. Jeśli jednak planujemy trekking w nieco trudniejszych warunkach, a tym samym na cięższym do pokonania terenie, oznaczenia na nim umieszczone mogą być mniej klarowne. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w zegarki górskie oraz kompas. Warto również mieć przy sobie mapę, która pomoże zorientować się na trasie. 

Sprawdź pogodę przed wyruszeniem na szlak


Pogoda w górach potrafi być nieprzewidywalna. Błyskawiczne zmieniająca się na górskich szlakach aura niejednokrotnie sprawiła kłopoty nieprzygotowanym outdoorowcom. Istnieje wiele różnych prognoz oraz aplikacji pogodowych, które pozwalają z wyprzedzeniem ustalić, z jakimi warunkami przyjdzie nam się mierzyć. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza prognoza może się nie sprawdzić. Aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń, warto zadbać o odpowiednią odzież. Peleryny i poncza turystyczne pomogą nam przetrwać w razie deszczu i kontynuować wędrówkę bez ryzyka przemoknięcia. 

Odpowiednia odzież na wycieczkę w góry, czyli jaka?


Wielokrotnie słyszeliśmy doniesienia o optymistach, którzy wybierali się zdobywać górskie szczyty w klapkach. Tego typu historie, choć mogą wydawać się zabawne, w istocie mogą skończyć się fatalnie. Zanim więc wyruszymy w góry, koniecznie zadbać powinniśmy o odpowiednią odzież. Zapewni nam ona nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort w trakcie przemierzania trudnych odcinków na szlaku. W zależności od spodziewanych warunków warto wybrać:
  • wygodne buty turystyczne lub trekkingowe
  • spodnie turystyczne i trekkingowe
  • koszule, bluzy i polary
W zimowych warunkach sprawdzą się także rakiety śnieżne lub specjalne nakładki na buty ułatwiające przemierzanie ośnieżonych odcinków tras. 

Praktyczne akcesoria, które warto zabrać w góry


Oprócz powyższych, na górską wycieczkę warto zabrać takie akcesoria jak:
  • lampki turystyczne
  • okulary przeciwsłoneczne
  • lornetki
  • wygodny plecak turystyczny bądź torbę trekkingową
  • apteczki turystyczne
  • kijki trekkingowe
Wybierając się w góry całą rodziną, dobrym rozwiązaniem będzie również zakup odpowiednich akcesoriów, które zapewnią komfort podczas wycieczki naszym pociechom. Kijki turystyczne dla dzieci, plecaki turystyczne dla dzieci czy, w przypadku, gdy planujemy wyprawę z małym dzieckiem, nosidełka turystyczne dla dzieci, doskonale sprawdzą się w przypadku najmłodszych turystów. 
Zobacz pełną wersję podhale24.pl