17.08.2023, 23:10 | czytano: 302

Podhale — 5 pomysłów na wakacje w sierpniu (art. sponsorowany)

Podhale od lat jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Malownicze krajobrazy, oryginalne atrakcje turystyczne, a także bogata kultura, kuchnia i historia przyciągają turystów z całego świata. Ze względu na pogodę jednym z najlepszych momentów na odwiedzenie tej części kraju jest sierpień. Sprawdź, co warto uwzględnić podczas planowania letnich wakacji na Podhalu.

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu


Podhale jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W sierpniu można tu wędrować licznymi szlakami górskimi, ciesząc się widokami Tatr i Beskidów. Za cel można obrać np. Morskie Oko, Giewont lub popularny Szlak Architektury Drewnianej. Gazetka Action aktualna może z kolei być dobrym źródłem inspiracji przy pakowaniu bagażu, ponieważ można w niej znaleźć wiele praktycznych elementów wakacyjnej garderoby i przydatnych akcesoriów turystycznych.
Osoby spragnione adrenaliny mogą wybrać się na jazdę na rowerze górskim po wymagających trasach, spływ pontonowy Dunajcem czy też wspinaczkę górską. Ponadto tym okresie można wziąć udział w rajdach i wycieczkach konnych, co w połączeniu z podhalańskimi krajobrazami może być naprawdę niezwykłym przeżyciem.

Zwiedzanie atrakcji turystycznych


Podhale to region pełen unikalnych atrakcji turystycznych, wśród których dosłownie każdy może znaleźć coś dla siebie. Na dodatek sierpień to doskonały czas, by odwiedzić ten region Polski. Z całą pewnością warto wybrać się do Zakopanego, gdzie można poczuć niezwykły klimat Krupówek, zobaczyć słynną Wielką Krokiew czy też odkryć rozmaitości Muzeum Tatrzańskiego. Ponadto w miejscowości niemal na każdym kroku można natrafić na architektoniczne perełki z drewna, takie jak np. Kaplica w Jaszczurówce.
Podczas wakacji warto także opuścić na chwilę Zakopane i wybrać się do Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, który jest historyczną stolicą regionu. Ciekawym doświadczeniem może być również spacer Ścieżką w Koronach Drzew z widokiem na górskie krajobrazy. Z kolei Skansen Architektury Ludowej w Chochołowie pozwoli przenieść się na chwilę w czasie do przeszłości. Dodatkowo na terenie całego Podhala nie brakuje różnego rodzaju nowoczesnych atrakcji w postaci np. escape roomów czy też parków linowych.

Relaks w termach


Podhale słynie z licznych ośrodków termalnych, gdzie można zanurzyć się w ciepłych wodach bogatych w minerały, korzystając z dobroczynnych właściwości dla zdrowia i samopoczucia. Baseny termalne, sauny, jacuzzi i ośrodki SPA pozwalają turystom na odprężenie i regenerację sił po aktywnym dniu spędzonym na wędrówkach górskich lub zwiedzaniu atrakcji turystycznych. Ponadto mogą być świetną opcją w przypadku brzydkiej pogody. Najpopularniejsze termy na Podhalu to:
  • Termy Bania w Białce Tatrzańskiej
  • Chochołowskie Termy  w Chochołowie
  • Termy Szaflary w Szaflarach
  • Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej
  • Aquapark Zakopane

Letnie imprezy i wydarzenia


Sierpień to na Podhalu miesiąc pełen atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Festiwale folklorystyczne z tradycyjną muzyką, tańcami i strojami na pewno będą niezapomnianym przeżyciem. Najlepszym przykładem jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Warto także zwrócić uwagę na plenerowe koncerty i festiwale muzyczne, które odbywają się pod gołym niebem, tworząc niepowtarzalny klimat. Z kolei miłośnicy sportów mogą śledzić zawody w kolarstwie, biegach górskich czy też turniejach siatkówki plażowej. 

Zanurzenie się w podhalańskiej kulturze


Mieszkańcy Podhala są dumni ze swojej bogatej kultury i chętnie dzielą się nią z turystami. Podczas sierpniowych wizyt w muzeach etnograficznych, wycieczek do skansenów i udziału w lokalnych festiwalach można poznać sztukę ludowych rzemieślników, uczestniczyć w warsztatach regionalnego rękodzieła czy też gotować potrawy z lokalnych produktów. Nie brakuje również biur turystycznych, które mają w ofercie wycieczki kulturoznawcze. Poznawanie dziedzictwa Podhala może być naprawdę niezwykłą przygodą i cenną lekcją.

Odkrywanie smaków Podhala


Podhalańska kuchnia to prawdziwa uczta dla podniebienia. Obowiązkowym punktem menu jest oczywiście oscypek, czyli tradycyjny ser wytwarzany z mleka owczego. Warto także spróbować słynnej zupy kwaśnicy, moskoli, bryjki czy też bombolek. Wiele miejsc oferuje ponadto degustacje lokalnych alkoholi. Co ciekawe, podróże kulinarne są coraz częściej ważnym punktem zwiedzania Podhala z biurami podróży. Podczas takiej wycieczki można poznać smak lokalnych dań, o których sekretach wcześniej opowie doświadczony przewodnik.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl