28.08.2023, 13:09 | czytano: 224

Zdrowie na co dzień: jak rośliny mogą wspierać zdrowie osób prowadzących aktywny tryb życia (art. sponsorowany)

Wiele osób prowadzi aktywny tryb życia i dąży do realizacji wyznaczonych celów. Ludzie pracują zawodowo, wspinając się po kolejnych szczeblach kariery. Niektórzy regularnie uprawiają sport i pragną osiągać coraz lepsze wyniki. Inni podnoszą swoje kwalifikacje poprzez naukę i przyswajanie nowych wiadomości.
Ambitne działania stanowią spore wyzwanie dla organizmu. Generują stres, który coraz rzadziej pełni funkcję mobilizującą, a coraz częściej odbija się negatywnie na zdrowiu i samopoczuciu. Wywołują też zmęczenie, przyczyniając się do wyczerpania zasobów. Jak rośliny mogą wspierać zdrowie osób prowadzących aktywny tryb życia?

Zasoby organizmu – jak z nich racjonalnie korzystać?

Każdy człowiek posiada ograniczone zasoby. Specjaliści przestrzegają, aby nie rozładowywać całkowicie swoich „wewnętrznych akumulatorów”, ponieważ wówczas organizm odmawia posłuszeństwa. Codzienne ćwiczenia fizyczne prowadzą do kontuzji i przetrenowania, ustrój potrzebuje czasu na regenerację. Intensywna nauka skutkuje zmęczeniem intelektualnym oraz spadkiem pamięci i koncentracji. Poświęcanie się bez reszty aktywności zawodowej rodzi spory stres.

Jak adaptogeny pomagają radzić sobie ze stresem?
Adaptogeny to rośliny i grzyby, o których ostatnio zrobiło się głośno za sprawą ich właściwości przystosowawczych. Choć odkryto je już w latach 40. ubiegłego wieku, to dopiero niedawno zachodnie społeczeństwa zaczęły wykorzystywać ich potencjał. Botanicy, którzy je badali, zauważyli, że zwiększają tolerancję na sytuacje stresowe. Jednocześnie służą przywróceniu homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi. Warto zaznaczyć, że adaptogeny nie są toksyczne i uzależniające.

Ashwagandha i jej cenne właściwości przystosowawcze
Ashwagandha należy do najpopularniejszych adaptogenów. Ma postać krzewu, który porasta obszary Indii, Chin, Pakistanu i Sri Lanki. Witania ospała często zmaga się z suszą, nauczyła się jednak tolerować słabe nawodnienie. Wykształciła mechanizmy przystosowawcze, dzięki którym radzi sobie ze stresem fizjologicznym. Zielarze najczęściej wykorzystują korzeń ashwagandhy, który obfituje w wiele cennych substancji, w tym w witanolidy. Choć początkowo tym ostatnim przypisywano dobroczynne działanie, to dziś naukowcy coraz bardziej skłaniają się ku efektowi synergii. Przypuszczają, że substancje najlepiej działają, gdy są przyjmowane razem.

Stres związany z pracą – kiedy pomóc może witania ospała?
Osoby aktywne zawodowo często zmagają się ze stresem. Praca obfituje w wiele nieprzewidzianych okoliczności, pojawiają się również problemy, które wymagają szybkiego rozwiązania. Kryzys gospodarczy sprawia, że wiele osób daje z siebie 100%, aby uniknąć zwolnienia z powodu redukcji etatów. Drenuje to organizm z energii. Ashwagandha w kroplach wykazuje działanie wyciszające i tonizujące, pomaga zniwelować stres emocjonalny. Jednocześnie wspiera funkcje poznawcze, czyniąc wykonywaną pracę bardziej efektywną i wydajną.

Ashwagandha na pamięć i koncentrację – kto powinien ją stosować?
Zdobywanie wiedzy nie ogranicza się dziś do lekcji w szkole i zajęć na studiach. Osoby aktywne zawodowo muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, aby nie wypaść z obiegu. Pojawiają się nowe programy, firmy wchodzą na zagraniczne rynki, a wszystko to wymaga ogromnej elastyczności. Mózg pozostaje plastyczny przez całe życie, ale poszerzanie wiedzy przebiega najbardziej efektywnie przy dobrej pamięci i koncentracji. Niestety, większy wysiłek intelektualny powoduje pogorszenie funkcji poznawczych. Można je wspomóc w naturalny sposób, suplementując witanię ospałą. Ashwagandha wspiera pamięć, koncentrację i tworzenie związków przyczynowo-skutkowych.

Witania ospała – naturalne wsparcie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie
Intensywne treningi sportowe stanowią spory wydatek energetyczny dla organizmu. Ćwicząc, warto zadbać o odpowiednią podaż witamin, minerałów i białka. Osoby aktywne fizycznie często skarżą się na przetrenowanie, zmęczenie i drobne kontuzje. Ashwagandha zwiększa wytrzymałość ludzkiego organizmu i w naturalny sposób dodaje sił. Przeciwdziała uszkodzeniom mięśni i skraca okres regeneracji po treningu. Jednocześnie wspiera koncentrację podczas wykonywania ćwiczeń. Witanię ospałą podawano olimpijczykom, którzy zdobyli wiele medali.

Ashwagandha w kroplach i jej zalety
Jakość suplementów diety ma znaczenie, dobrym rozwiązaniem wydaje się ashwagandha w kroplach od Mother`s Protect. Polska firma zielarska starannie selekcjonuje surowce i wybiera najlepsze na rynku. Specjalizuje się w produkcji suplementów z adaptogenami. Oferuje je w postaci roztworów wodno-alkoholowych. Etanol uchodzi za świetny rozpuszczalnik. Dzięki niemu do roztworu przechodzą zarówno związki polarne, jak i niepolarne. Zapewnia to bogactwo naturalnych składników w suplemencie diety. Jednocześnie alkohol etylowy w naturalny sposób konserwuje surowce zielarskie i jest bezpieczny, gdyż wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl