29.09.2023, 16:37 | czytano: 972

"Znani nieznani". W ZSCKR Nowy Targ czyli opowieść o wybitnych Polakach (zdjęcia)

arch. szkoły
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu zaprezentowana została wystawa „Znani nieznani. Polacy światu”. Cel wystawy to przybliżenie dokonań naszych wybitnych rodaków, którzy na świecie są znani, doceniani i podziwiani, ale we własnej Ojczyźnie zostali zapomniani, bądź ich dokonania nie są szerzej znane.
Przez dwa tygodnie uczniowie ZSCKR w Nowym Targu, rodzice, mieszkańcy Nowego Targu oraz pobliskich miejscowości a także odwiedzający w tym czasie szkołę goście mieli możliwość zapoznania się z biografiami i dokonaniami 44 „Znanych nieznanych” rodaków.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się takie postacie jak glacjolog i geolog, znawca starożytnej Samarkandy – Leon Barszczewski, geograf, podróżnik i badacz krain polarnych – Henryk Arctowski i Wacław Sieroszewski – pisarz, podróżnik, badacz i etnograf Syberii.

Ekspozycja była piękną opowieścią o wybitnych Polakach – patriotach, powstańcach, naukowcach, inżynierach, którzy musieli opuścić swoją Ojczyznę i których los rzucił w różne, często odległe zakątki świata.

Wystawę przygotował Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz archiwum Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

źródło: ZSCKR Nowy Targ
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl