11.06.2024, 16:13 | czytano: 743

Niepełnoletni też głosowali. Wybory parlamentarne w SLO im. Josepha Conrada STO w Zakopanem

arch. szkoły
W ramach projektu “Młodzi głosują 2024” uczniowie i uczennice ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Josepha Conrada STO w Zakopanem mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybrane komitety.
28 maja 2024 roku w niemal 500 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w wyborach europejskich. Oznacza to, że niemal 100 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.
W projekcie “Młodzi głosują 2024” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięło udział również Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Josepha Conrada STO w Zakopanem.

W projekcie “Młodzi głosują 2024” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczyciela-koordynatora, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.

W ramach projektu uczniowie i uczennice, prócz samych wyborów, mieli również możliwość zorganizowania szkolnych debat na ważne tematy, które są interesujące dla młodzieży. Ponadto nauczyciele, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przeprowadzili angażujące lekcje o wadze głosu, Unii Europejskiej i możliwościach wpływu na jej instytucje. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikuje ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl