13.06.2024, 19:48 | czytano: 458

"Sprawni jak żołnierze" - wojewódzkie zawody kadetów (zdjęcia)

arch. szkoły
NOWY TARG – MARCINKOWICE. Zwłaszcza w życiu młodych ludzi, którzy aspirują do pracy w różnego rodzaju służbach mundurowych – aktywność fizyczna odgrywa wielką rolę. Dlatego też Kuratorium Oświaty w Krakowie, przy wsparciu i pomocy Zespołu Szkół w Marcinkowicach koło Nowego Sącza, zorganizowało dla kadetów szkół mundurowych z województwa małopolskiego zawody sportowo-obronne „Sprawni jak żołnierze 2024".
Były to mistrzostwa kadetów na etapie wojewódzkim. Zwycięzcy - już w nowym roku szkolnym - mają wziąć udział w organizowanych dla szkół mundurowych zawodach ogólnopolskich. Celem tych zawodów jest popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o współczesnych Siłach Zbrojnych RP, zagadnień związanych z obronnością kraju oraz podnoszenie sprawności fizycznej.
Zmagania są rywalizacją, zarazem też sprawdzianem umiejętności sportowo-obronnych i ratowniczych. Tak na szczeblu wojewódzkim jak i ogólnopolskim, uczestniczą w nich trzyosobowe zespoły - oddzielnie dziewczęta i chłopcy. W trakcie zawodów - w których oczywiście wzięli udział kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu (PLO) w składzie: Emilia Święty, Marta Borowicz, Sandra Koper, Tomasz Chorąży, Eryk Szczepaniak i Nazar Zamai – rozgrywane były różne konkurencje:
- test sprawnościowy
- bieg wahadłowy 10 x 10 m
- strzelanie z karabinka
- bieg na orientację
- podtrzymywanie życia - pierwsza pomoc przedmedyczna.

Suma zdobytych punktów z wymienionych konkurencji wskazywała kolejność poszczególnych zespołów. Zwycięzca zawodów mógł być tylko jeden i to on pojedzie na zawody ogólnopolskie. Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców, zwycięzcami zostali uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Pozostałe zespoły, w tym również dwie drużyny kadetów z PLO, co prawda nie zwyciężyły, ale miały możliwość konfrontacji swoich umiejętności i sprawności w rówieśniczym gronie.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl