20.06.2024, 11:43 | czytano: 611

Kurierzy Zielonych Granic (zdjęcia)

zdj. Stowarzyszenie Historii Spytkowic
Liceum, Lónyai Utcai Református Gimnázium (Liceum Reformowane w Budapeszcie, Węgry) odpowiedziało na zaproszenie Fundacji Podhalański Instytut Nauk Społecznych do udziału w rajdzie "Przez Zieloną Granicę" - Trasami Kurierów i Emisariuszy Szlaku Kurierskiego "Szkoła".
15 czerwca br w gościnne progi Spytkowic przybyła węgierska młodzież. Bariery językowe niwelował tłumacz pan Dawid Zdenski.
Relacja:

"Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w teren wspólnie z młodzieżą węgierską pokonując trasę, którą przemierzali Kurierzy i Emisariusze od Spytkowic do Podwilka. Podczas przemarszu pani Maria przekazywała młodzieży lokalną historię w tłumaczeniu pana Davida Zdeńskiego. Młodzież chętnie zwiedziła lokalny cmentarz, rozmawiano o architekturze cmentarza i o mogiłach poległych bohaterów.

16 czerwca br. grupa młodzieży węgierskiej z paniami Marią Fróg i Kingą Obyrtacz pojechała na wycieczkę do Krakowa. Pan Zdeński oprowadzał grupę po ulicach Krakowa, opowiadając legendy i historię krakowskich zabytków. Zwiedzono Kościół Mariacki, Sukiennice i Katedrę Wawelską. Późnym popołudniem młodzież wróciła do Spytkowic. Tutaj czekała ich następna atrakcja - grill z udziałem Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Błyskawica” z przejazdem zabytkowymi pojazdami militarnymi.

17 czerwca 2024 r. młodzież licealna wzięła udział w Rajdzie „Ludzie Nadziei’’ – Kurierska Gra Terenowa Trasami Kuriera i Emisariusza Wacława Felczaka". Zaproszona została także na uroczystość odsłonięcia pomnika i Tablicy Pamięci poświęconej Kurierom Szlaku Szkoła i Emisariuszowi Wacławowi Felczakowi. Węgierska młodzież, stojąc pod pomnikiem, z dumą śpiewała węgierski Hymn Państwowy.
Po zakończeniu uroczystości młodzież spotkała się z Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie panem Tiborem Gerencsér z Wójtem Gminy Jabłonka pana Stanisława Kasprzakiem. Po pożegnaniu Węgrzy pojechali w powrotną drogę. Młodzież węgierska pozostawiła nam zaciekawienie Węgrami i przyjemne wspomnienia."

mat. nadesłany
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl