17.10.2024, 09:25 | czytano: 969

W niedzielę - Mistrzostwa Nowego Targu w Szachach Błyskawicznych. "Wyniki partii mogą być zaskakujące"

Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Nowego Targu w Szachach Błyskawicznych rozegrano w Spółdzielczym Domu Kultury we wrześniu ubiegłego roku. Zgromadziły wówczas 46 graczy z całej Polski. Archiwum
NOWY TARG. Już po raz drugi, w najbliższą niedzielę w Spółdzielczym Domu Kultury, przy ul. Kopernika, rozgrywane będą Otwarte Mistrzostwa Nowego Targu w Szachach Błyskawicznych, organizowane przez Nowotarską Inicjatywę Szachową (NISZA). Impreza rozpocznie się o godzinie 11.
- Szachy błyskawiczne to termin określający krótką partię szachową, w której każdy z graczy ma do dyspozycji nie więcej niż 10 minut. W środowisku szachowym popularnym określeniem partii błyskawicznej jest blitz (to niemieckie słowo oznacza błyskawicę) - mówi Wiesław Węgrzyn, jeden z organizatorów. - W naszym turnieju tempo gry będzie wynosiło 3 minuty dla zawodnika plus 2 sekundy za każde posunięcie, co wymaga od zawodników podjęcia szybkiej decyzji kolejnego posunięcia, tym samym ryzyko pomyłki jest duże, co z kolei sprawia, że wyniki partii mogą być zaskakujące.
Taka odmiana szachów jest przeważnie rozgrywana w formule OPEN (dla każdego) i jest dla wielu szachistów jedyną szansą zmierzenia się z dużo wyżej notowanymi zawodnikami, o co w szachach klasycznych jest niezwykle trudno, ze względu na różnicę rankingową. Wielu zawodników w partiach dłuższych gra słabiej natomiast w szachach błyskawicznych uzyskuje bardzo dobre rezultaty, pokonując przeciwników o wiele wyżej notowanych.

- W tym systemie bardzo ważna jest umiejętność zapamiętywania sytuacji i grania z pamięci. Istotne jest tzw. granie od ręki, czyli przesuwanie figur bez analizy sytuacji w bezpieczne miejsce. Ruch wykonywany przez zawodnika może być w istocie beznadziejny (np. położona bierka może zostać związana z królem), ale ze względu na czas, drugi zawodnik najczęściej koncentruje się na zagraniu, które zaplanował na czasie przeciwnika i istnieje bardzo małe ryzyko, że nieoczywisty błąd zostanie wykorzystany. W końcówkach, gdy zostaje po kilkanaście sekund, zawodnik mający przewagę najczęściej koncentruje się na jak najszybszym zamatowaniu, a gracz ze stratą stara się unikać mata, jednocześnie nie próbując odrobić strat, gdyż gra ofensywa pochłania relatywnie więcej czasu niż obrona przed matem ? wyjaśnia Wiesław Węgrzyn. - W blitzu stosowane są taktyki nie mające racji bytu w normalnych szachach - polegają one na zaskoczeniu przeciwnika oryginalnym debiutem, który w istocie może mieć sporo wad, jednak bardzo trudnych do zauważenia przy tym tempie gry, lub stosowaniem wielu ofiar, które zmuszają przeciwnika do chwili namysłu. Bardzo częstym elementem gry są celowe podstawienia figur pod bicie - jeżeli przeciwnik nie zauważy, podstawiona figura może wyrządzić mu wiele szkód. W blitzu poddania partii zdarzają się o wiele rzadziej niż w szachach z dłuższym czasem do namysłu. Wynika to z tego, że gracz mający stratę (nawet bardzo znaczną) może liczyć na nieprawidłowe posunięcie przeciwnika lub na przekroczenie przez niego czasu.



Nowotarska Inicjatywa Szachowa od 3 lat promuje grę w szachy, organizując coroczne turnieje, m.in. odbywający się w kwietniu i cieszący się dużym zainteresowaniem 2-dniowy turniej w szachach klasycznych ?O Puchar Wykuty w Sercu Podhala?.
Jednocześnie ?NISZA? zaprasza na cotygodniowe spotkania przy szachownicy, które odbywają się W Spółdzielczym Domu Kultury w każdy piątek od godz. 17.

oprac. p/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl