NOWY TARG. Jaki jest stan wałów przeciwpowodziowych, mostów i kładek? Wrześniowa powódź, która dotknęła sąsiednie województwo skłoniła Szymona Fatlę do zadania serii pytań o stan bezpieczeństwa powodziowego Nowego Targu.
- Powódź z września br. każe nam wyrazić troskę o stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych znajdujących się na terenie Miasta. Dlatego proszę o udzielenie kompleksowej informacji. Jeśli Urząd Miasta nie posiada pełnej wiedzy, wówczas proszę o wystosowanie odpowiednich pism do Wód Polskich - zwrócił się do burmistrza wiceprzewodniczący Rady Miasta. A zapytał o stan techniczny wałów przeciwpowodziowych w ciągu potoku Czarny Dunajec, wałów przeciwpowodziowych w ciągu rzeki Dunajec, stan progów spowalniających nurt potoku Biały Dunajec, bezpieczeństwo mostów i kładek pieszych, będących w zarządzie miasta (w przypadku wystąpienia stanów alarmowych), stan urządzeń przeciwpowodziowych, przepustów, odcinków podziemnych potoków, innych mniejszych cieków wodnych na terenie Nowego Targu, bezpieczeństwo i możliwość zapewnienia ciągłości dostaw wody pitnej w przypadku długotrwale utrzymujących się wysokich stanów wody bądź podtopień, możliwości zakwaterowania mieszkańców na terenie obiektów miejskich w przypadku konieczności ewakuacji z terenów narażonych na zalanie.Informacja ma zostać przedstawiona na najbliższej sesji Rady Miasta Nowy Targ, ale ukazała się już na stronie Urzędu Miasta.
Burmistrz przypomina, że właścicielem wałów o długości ponad 3,5 m po obu stronach Dunajca oraz potoku Czarny Dunajec jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Zarząd Zlewni w Nowym Sączu Nadzór Wodny Nowy Targ, który odpowiada za ich utrzymanie. "Nadzór Wodny dwa razy w roku dokonuje okresowych przeglądów obwałowań rzeki i potoku. Stan techniczny wałów po wiosennej kontroli, która odbyła się 22 kwietnia br oceniany jest jako dobry i niezagrażający bezpieczeństwu" - czytamy.
Z kolei właścicielem wałów w ciągu rzeki Dunajec - w obrębie oczyszczalni ścieków i Strefy Aktywności Gospodarczej - jest Miasto Nowy Targ. Obwałowania te kontrolują pracownicy Referatu ds. gospodarki komunalnej. I tu mamy zastrzeżenie: "w celu działań związanych z utrzymaniem i konserwacją wału konieczne jest zabezpieczenie środków w przyszłorocznym budżecie". Czyli nie jest idealnie.
Kiepsko wypadła też kontrola stanu technicznego mostu i kładek, która są w zarządzie Miasta. "Referat ds. drogownictwa i transportu UM prowadzi przeglądy ich stanu technicznego. Do projektu budżetu na 2025 rok zgłoszono potrzebę wykonania robót w zakresie remontu 6 obiektów wymagających pilnych robót naprawczych" - wyjaśnia UM.
Na pytanie od wodę pitną dla mieszkańców - pada odpowiedź: "zapewnienie wody pitnej dla mieszkańców Nowego Targu zostało ujęte w Planie ewakuacji II stopnia", gdzie przewidziano dostarczanie wody pitnej przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji za pomocą kontenerów IBC. MZWiK może również wyznaczyć miejsca do poboru wody pitnej bezpośrednio z sieci wodociągowej, które będą nadzorowane przez pracowników spółki".
Pozostają jeszcze progi zwalniające na potoku Biały Dunajec. Ich właścicielem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Zarząd Zlewni. Tu burmistrz pisze, iż "zostanie wystosowanie pismo do PGW Wody Polskie Nadzoru Wodnego Nowy Targ o przedłożenie informacji co do faktycznego stanu technicznego wskazanych progów zwalniających. Po otrzymaniu stosownej informacji, zostanie ona przekazana radnemu, jako uzupełnienie do niniejszej odpowiedzi".
s/