03.06.2026, 10:12 | czytano: 2611

Nowe porządki w rabczańskim parku - a co ze spółdzielnią Dziewięćsił?

Główna aleja rabczańskiego parku zdrojowego i jej kwietne rabatki. Zdj. Józef Figura
Zimnych ogrodników już za nami, więc i w rabczańskim parku przyszedł czas na nasadzenia. Zmieniły się nie tylko klomby, ale także ci, którzy się nimi opiekują.
Główna aleja parku zdrojowego wypełniła się długo oczekiwanymi kwiatowymi kompozycjami. To w sumie blisko dziesięć tysięcy ozdobnych roślin.
W okrągłej rabatce przed pomnikiem papieskim kwiaty układają się w efektowny herb Rabki. Podglądamy, jak efektownie całość prezentuje się z lotu ptaka. Zobaczcie krótkie wideo:



Przypomnijmy, że w tym roku utrzymaniem parku zajmuje się firma z Krakowa, która zwyciężyła w ogłoszonym przez burmistrza Rabki przetargu. Tym samym działająca tu od czternastu lat spółdzielnia socjalna Dziewięćsił, powołana przez miasto właśnie w celu utrzymania parku i pomocy wyjściu z bezrobocia kończy swą działalność. O sprawie pisaliśmy tu: Miasto rujnuje spółdzielnię socjalną. Sprzątaniem parku w Rabce-Zdroju zajmuje się firma z Krakowa

Zarząd spółdzielni zwrócił się podczas minionej sesji z petycją o dobrowolne rozwiązanie członkostwa miasta w spółdzielni. "Obecna współpraca napotkała na poważne trudności, które utrudniają prawidłowe działanie podmiotu. Mając na uwadze - polubowne i przejrzyste rozwiązanie za porozumieniem stron" - napisali członkowie spółdzielni w petycji skierowanej do rady miejskiej.

- Mam opinię prawną, czekam na pismo burmistrza, pójdzie odpowiedź. W mojej ocenie nie ma tam przepisów, które w tym trybie mogłyby zmusić burmistrza do rozwiązania członkostwa gminy w spółdzielni - odpowiedział na pismo spółdzielni przewodniczący rady Rafał Hajdyła.
Miasto ma dwudziestoprocentowe udziały w spółdzielni, która po przetargu praktycznie straciła rację bytu.
fi/
Może Cię zainteresować
komentarze
Nowe decyzje burmistrza05.06.2026, 15:49
Z aktualności w Rabce: ?

/.../ Czemu ma służyć wklejanie tu artykułów z innych stron, podawanie adresów? Polecam uwadze nasz regulamin - na dole strony. Miejsce pod artykułami - z założenia - służy do publikacji własnych uwag i przemyśleń Czytelników. Moderator.
Rabczanin05.06.2026, 15:39
@ Ratuj Rabkę
"...A nad wszystkim czuwa Pan Hajdyła i niezastąpiony sekretarz Waksmundzki a do kotła podkłada pani mecenas."
Dokładnie w punkt! Do tego trzeba jeszcze dodać tych niekumatych zatrudnionych w UM (po kolesiostwie) zwłaszcza tego cornego plątającego się jak mucha w..., no i oczywiście prezesika od wtrącania się do wszystkiego w Rabce i UM (kolesiostwo), tej co niby odeszła ale dalej rządzi tylko zdalnie i... tego dyrektorka MOK'u (postawa i zachowanie jak ***
Nowe decyzje burmistrza05.06.2026, 15:08
"Pieniądze przysłoniły oczy rabczańskim władzom. Pozwalam sobie na takie stwierdzenie po wynikach przetargów na utrzymanie Park Zdrojowego i dzierżawę kortów.
Odebranie utrzymania Parku Rabczańskiej Spółdzielni Socjalnej "Dziewięćsił", powołanej specjalnie do jego utrzymania, która już w 12.2025 r złożyła swoją ofertę, dało miastu oszczędności ok. 200 tys. zł. Czy rezygnacja ze sprawdzonego p/kilkanaście lat podmiotu dbającego o Park i Bulwary była dobrym posunięciem, pokaże nadchodzący sezon. Ale pamiętać należy, że prowadzone prace lub ich zaniechanie w takich obiektach jak parki, przynoszą efekt czasem po kilku latach. Spółdzielnia "Dziewięćsił", znająca Park "od podszewki" zapewniała ciągłość prac. W kolejnych latach ogłaszane będą kolejne przetargi, może się więc zdarzyć, że każdego roku inna firma będzie dbała o Park, co raczej nie wróży dobrze największej atrakcji Zdroju.
Po Parku przyszła kolej na korty. I tu było podobnie. Urząd zrezygnował z oferty dotychczasowych dzierżawców, p. Rafała Zgadzaja oraz Edwarda Koniecznego, którzy jeszcze we 09.2025 r. złożyli swoją ofertę i 20.03. Urząd po raz drugi (do styczniowego przetargu nikt się nie zgłosił) ogłosił przetarg na dzierżawę kortów na okres od 01.05.2026 r. do 30.09.2028 r. Cenę wywoławczą miesięcznego czynszu określono na 1 263,46 zł.
Do przetargu zgłosiło się dwóch chętnych: Ad Astra Łukasz Dragosz oraz Dominik Gach SPORT & MEDIA.
P/miesiąc trwały analizy złożonych ofert i 20.05. burmistrz Rabki-Zdroju ogłosił,
iż najlepszą ofertę złożył:
AdAstra Łukasz Dragosz, z miesięcznym czynszem w kwocie 2 460,00 zł brutto za m-c, co w ocenie oferty przełożyło się na 80 pkt. Natomiast za opis koncepcji realizacji przedmiotu przetargu uzyskał 0 pkt. Razem 80 pkt.
Druga złożona oferta p/oferenta: Dominik Gach SPORT & MEDIA zdobyła 62 pkt: 42 pkt - kwota proponowana miesięcznego 1280 zł. czynszu + 20 pkt za koncepcję realizacji przedmiotu przetargu.
A zatem kasa i tylko kasa. Nieważne, że zwycięzca przetargu nie przedstawił koncepcji realizacji przedmiotu przetargu, że nie wykazał choćby minimalnych kwalifikacji w zakresie prowadzenia kortów i tenisa. I nieważne, że drugi oferent otrzymał w tym zakresie max liczbę punktów, że jest aktywnym tenisistą i jest instruktorem tenisa. Ważne, że miasto zyska rocznie 4 tys. zł więcej, bo jak wynika z ogłoszonego przetargu, czynsz ma być płatny za okres od 01.06. do 30.09.
Kilka dni później, zwycięzca przetargu - AdAstra Łukasz Dragosz, na jednej ze swoich licznych stron internetowych
- /.../ - zamieścił informację:
"Zapraszamy na korty tenisowe w Parku Zdrojowym otwarte są od 01.06.2026 r. codziennie do jesieni w godz. 8:00-22:00.
W imieniu stowarzyszenia ThinkVille Miasto Pomysłów oraz Rabczańskiej Rady Turystycznej, zapraszamy szkoły 01.06.2026 r. do darmowej nauki gry i turnieju tenisa w Parku Zdrojowym w Rabce, świętując Dzień Dziecka
i otwarcie kortów tenisowych na nowy sezon, aby dbać o zdrowie dzieci i młodzieży."
Byłem więc 01.06., ze szkół zauważyłem jedynie "leśną szkółkę", bo rosnące na korcie drzewka mają już ponad 10 cm, a panujący tam bałagan nie wskazuje, aby w ogóle ktoś kortem się interesował. I mam nadzieję, że pan burmistrz także był i na własne oczy mógł się przekonać, że pieniądze - to nie wszystko. Bo niestety, ale tak jak miasto pozbyło się ludzi oddanych i znających się na utrzymaniu Parku, tak teraz pozbyło się pasjonatów tenisa.
Poniżej stan kortów na dzień 01.06.2026 r."
Ratuj Rabkę04.06.2026, 22:38
Aż żal duszę ściska bo to czym burmistrz najwięcej się chwalił i co zbudowała i wychowywał w parku spółdzielnia te piękne kwiatowe kobierce idzie w niwecz nawet biedny fotograf musiał zdjęcia wrzucać z lotu ptaka a drugi nadworny fotograf zrobił zdjęcia różanecznikom azaliom rodendronom ale się nie pochwalił że to praca spółdzielni a burmistrz głupie....udaje że niby lepsza i tańsza oferta a nie mówi ile już wydał na dodatkowe pracę związane z parkiem i Bulwarami tu piasek tam pompy to budynki to rozbiórki a wszystko z czego zapłacone? firma do utrzymania parku z Krakowa prezes szpitala też szuka wspólnika z Krakowa co jest grane ?referendum jak najszybciej zrobić bo Leszek tylko chodzi chodzi jak ten wierszykowy Grześ idzie przez wieś a przez dziurkę piasek ciurkiem sypie się za Grzesiem.A nad wszystkim czuwa Pan Hajdyła i niezastąpiony sekretarz Waksmundzki a do kotła podkłada pani mecenas
Rabczanin04.06.2026, 20:21
@Krzysztof
Fakt, jakby nie było w okolicy miejscowych firm, które zatrudniają miejscowych.
Nawet w RSMLW jest firma z Krakowa do sprzątania klatek w blokach. Firma nie wywiązuje się należycie z warunków umowy. Nikt tego nie nadzoruje. Uwagi zgłaszane do Spółdzielni nic nie dają, jedynie zmiana pracownika sprzątającego i dalej to samo. Ech, gdzie te czasy gdy sprzątały osoby zatrudnione w RSMLW. Cóż jakie zarządzanie takie efekty nie tylko w tej sprawie. Ale przecież w Radzie zasiadają same zacne osoby, a Zarząd - no cóż.
Zastanawia też co jest w Szpitalu z Krakowa, bo to że jest dużo lekarzy z doskoku to wiadomo.
Miasto Rabka zeszła na...
pytanie03.06.2026, 22:01
Miasto mialo 50 % udziałów w spółdzielni
kiedy to stało się ze udziały Miasta spadły do 30% ?
Krzysztof03.06.2026, 17:52
Wszędzie ten cholerny Kraków sie wcisnie. Jeszcze tutaj tego nie bylo. Zamiast promować swoich promuje sie aglomeracje o niskiej jakości...
Teo03.06.2026, 15:53
Proponuję na dzień dobry zmienić burmistrza tak jak to zrobili w Krakowie. Ten się nie nadaje do niczego.
Takitam03.06.2026, 11:48
Z lotu ptaka według mnie to słabo wygląda. Lepiej jak się to ogląda stojąc koło. Poza tym kto z mieszkańców ogląda klomby z lotu ptaka?
A dla przypomnienia nazwa naszej miejscowości brzmi: Rabka-Zdrój.
I jeszcze jedno dlaczego to Hajdyła odpowiada na pismo skierowane do Rady?
Przecież to Rada podjęła Uchwałę o powołaniu Spółdzielni i Rada według mnie powinna taką też Uchwałę o wyjściu podjąć lub Uchwałę o zakończeniu działalności. Czyż nie tak?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl