04.04.2016, 19:30 | czytano: 6396

Burmistrz Watycha o powołaniu Senioralnej i Młodzieżowej Rady Miasta: To historyczny moment (zdjęcia z uroczystej sesji)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Dzisiejszy dzień jest dniem historycznym dla naszego miasta. Wzorem innych krajów, państw wysokorozwiniętych - na terenie Nowego Targu została dziś oficjalnie zainaugurowana praca Senioralnej i Młodzieżowej Rady Miasta - mówił podczas uroczystej sesji Grzegorz Watycha.
W obecności całej Rady Miasta, urzędników, dyrektorów i nauczycieli koordynujących wybory w szkołach - przewodnicząca Komisji Wyborczej Stanisława Szołtysek wręczyła 32 osobom zaświadczenia o wyborze do Senioralnej i Młodzieżowej RM.
Janusz Tarnowski, przewodniczący RM kolejny raz dziękował za sprawne przeprowadzenie wyborów. Jak mówił - "liczy na dobrze układającą się współpracę, dzięki której uda się osiągnąć więcej korzyści dla mieszkańców".

Burmistrz z kolei dziękował inicjatorom pomysłu: Marii Kopytek i Uniwersytetowi Trzeciego Wieku oraz stowarzyszeniu Wolnościowe Podhale, które zabiegało o utworzenie Młodzieżowej Rady i przygotowało nawet pierwszą wersję statutu.

- Jest to moment historyczny. Mam nadzieję, że tak jak przyjął się w Nowym Targu budżet obywatelski, tak też powołanie tych nowych rad da efekt w postaci większej aktywizacji seniorów i młodych. Zadaniem, jakie chce wam położyć na sercu jest budżet obywatelski Małopolski. W przyszłym tygodniu w PPWSZ odbędzie się spotkanie dotyczące bo. Chciałbym, byśmy jako stolica subregionu aktywnie włączyli się w to przedsięwzięcie. Byście aktywnie nas wspierali w staraniach o fundusze. Gratuluje państwu wyboru. To było i dla nas nowe doświadczenie - podsumował Grzegorz Watycha.

Na kadencję2016-18 do Senioralnej Rady Miasta wybrani zostali: Grażyna Burdyn, Marek Bochowicz, Barbara Jałowiecka, Andrzej Kosiński, Stanisław Kowalczyk, Małgorzata Morajko, Marian Pastwa, Wanda Piekarczyk, Maria Słowik, Jerzy Wcisło i Teresa Will. W skład Młodzieżowej Rady weszli: Bartłomiej Batkiewicz, Konrad Chronowski, Kamil Czyszczoń, Dawid Fasiczka, Bartłomiej Fryźlewicz, Filip Gacek, Michał Garcarz, Mateusz Gruchacz, Karolina Jędrol, Filip Michał Kot, Aleksandra Kutyła, Weronika Łukaszka, Łucja Maj, Maksym Maruszczak, Tomasz Mikołajczyk, Patryk Myjak, Kamila Niedośpiał, Jan Pacyga, Daniel Pierzchała, Jan Stańczak i Angelika Walkosz.

Koordynatorem obu Rad z ramienia burmistrza została Zofia Jędrysko.
Dziś także odbyły się pierwsze sesje nowych gremiów, podczas których wybrano prezydia. Przewodniczącym Senioralnej Rady Miasta został Andrzej Kosiński, wiceprzewodniczącą - Maria Słowik, sekretarzem - Wanda Piekarczyk.

Podczas uroczystej sesji z udziałem trzech rad, głos w imieniu Stowarzyszenia Wolnościowe Podhale zabrał Szymon Fatla.

- Jako pomysłodawcy utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta jesteśmy szczególnie usatysfakcjonowani, że dzięki przychylności Rady Miasta, a także pana burmistrza ten organ powstaje. Wyrażamy również nadzieję, że nawiązana w ten sposób współpraca będzie miała również miejsce w przyszłości. Organizacje pozarządowe są ważnym ogniwem sprawnie funkcjonującej społeczności lokalnej. Są często bliżej problemów poszczególnych grup społecznych i mogą zwrócić uwagę na zapomniane i przeoczone problemy. Blisko młodzieży będzie wybrana w niedawnych wyborach Młodzieżowa Rada Miasta. To ważne by o wydatkowaniu funduszy publicznych decydowały bezpośrednio zainteresowane tym grupy. Zwiększa to efektywność, a także celowość wydawania środków pochodzących z płaconych przez mieszkańców podatków. Zachęcamy do wsłuchania się w głos młodych oraz w ich śmiałe pomysły. Zaangażowanie w tworzenie się Rady, a także frekwencja wyborcza świadczą o poważnych zamiarach młodzieżowych radnych. Do równie poważnego traktowania ich inicjatyw zachęcam z tego miejsca. Wykorzystajmy wspólnie potencjał tkwiący w tych młodych ludziach. Samych Was, drodzy niewiele młodsi koleżanki i koledzy namawiam do korzystania z możliwości jakie daje Wam bycie Radnymi. Nawiązujcie kontakty, bądźcie aktywni, przekonujcie do swoich pomysłów i zachęcajcie Waszych rówieśników do większego zainteresowania sprawami miasta. Bowiem sprawy miasta to nasze sprawy. Panu przewodniczącemu dziękuję również z tego miejsca za inicjatywę powołania Senioralnej Rady Miasta. Mam nadzieję, że spokojny i wyważony głos od starszych wiekiem, a nie koniecznie duchem mieszkańców przyniesie wiele pozytywów i cennych pomysłów - powiedział.

s/ zdj. Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
W temacie05.04.2016, 21:17
Co w ogóle za bzdury. Nie ma juz co robić ta ekipa Tarnowskiego. Za czasów Marka nie do pomyślenia żeby młodociani zasiadali w "radzie".
Wolnościowy podhalanin05.04.2016, 19:37
Wreszcie ktoś wypełni obowiązki Straży Miejskiej. Seniorzy do dzieła.
obserwator05.04.2016, 11:13
niech sie zajmą telewizją kablowa, która nadaje na antenie jedne i te same informacje oraz stare mecze z przed roku po prostu żałosne żeby to ogladac nic sie nie zmieniło a miało być tak super
niprawicanielewica05.04.2016, 10:40
@M
młodzi nie muszą mieć wyłącznie alternatywy: albo polityka albo grzanie wódy i piwa... Oba zajęcia są w Polsce dla nierobów, którzy nie sprawdzili się w niczym innym - dajmy młodym możliwości w postaci prawdziwego rozwoju - nauki, sportu. Niech do polityki nie chodzą nieroby, którzy niczego nie potrafią tylko pasożytować na publicznej kasie, bo później mamy takich, jakich mamy;)
ZSMP05.04.2016, 09:13
Najlepsza jest ta młoda radna z wiadomości NTVK żeby łatać dziury w boiskach bo są niebezpieczne dla grającej młodzieży. Zgłaszajcie dziury w nowotarskich boiskach do młodej pani radnej. Chyba że chodziło o dziury w serze, no to co innego.
ale gro05.04.2016, 09:08
Od dwóch lat karmieni jesteśmy iwentami..... a gdzie robota panie Watycha?
Obserwator05.04.2016, 06:09
Bardzo dobrze, jestem za tym by młodzi poznali zasady demokracji, to Oni kiedyś będą płacić nam emerytury czy to się komuś podoba czy nie. Lepiej niech robią coś pożytecznego niż stanie pod budą z piwem czy gry komputerowe odmóżdżające ich osobowość.
M.04.04.2016, 22:44
W tym mieście ktokolwiek chce coś zrobić jest obrzucany błotem. Wolę, żeby młodzi ludzie mieli zainteresowanie polityką niż "grzaniem wódy i piwa...". Oni muszą jeszcze dodatkowo uodpornić się na hejty ze strony nic nierobiących i narzekających. Życzę powodzenia i wytrwałości.
baciok@04.04.2016, 21:45
Gdy się nie ma pomysłu na rzadzenie to robi się propagsndę.
Dobrze to ujął nick osioł.
Zbój04.04.2016, 21:41
A ja grzałem wino i i wódę w ich wieku po parkach i zakamarkach no i wcale dziś tego nie żałuje .... :) powodzenia życzę
Heheheheh04.04.2016, 20:52
Tu podatnik nic nie płaci.
osioł04.04.2016, 20:45
KRAJ RAD było juz cos takiego rada osiedla miasta gminy wsi powiatu koszty ogromne pełno sprzecznych wnioskow ządan dyskusji a wiec jak nie ma pomysłu jak rzadzic powołaj rade komisje podkomisje i nic nie rob.........to znaczy pensje bierz nic nierob powołuj kolejną rade..........aby opiniowała tą nizszego szczebla .......a podatnik płaci.....
Sąsiad04.04.2016, 20:36
i tak się z ich głosem nie będzie liczył.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl