07.05.2016, 15:24 | czytano: 2577

Niepełnosprawni chcą godności

Przybliżanie pozytywnego wizerunku osoby z niepełnosprawnością intelektualną - to jeden z głównych celów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, który zorganizowano w Rabce-Zdroju.
Organizatorem spotkania w Amfiteatrze Miejskim było koło Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rabce-Zdroju. - Założeniem dzisiejszej uroczystości jest przybliżanie pozytywnego wizerunku osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Niepełnosprawność intelektualna jest zaburzeniem rozwojowym, to stan, a nie choroba. Wystarczy stworzyć tym osobom odpowiednie warunki, aby poczuli się pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa mówiły prezes koła Józefa Nizioł i jej zastępca Bożena Sularz. - Niestety, realia nas niepokoją. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną często doświadczają różnych form naruszenia ich godności, traktowane są z dystansem. Praktyka pokazuje, że osoby niepełnosprawne intelektualnie należą do najbardziej narażonej na dyskryminację grupy społecznej.
Rabczańskie koło PSzUU prowadzi w Rabce-Zdroju Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży. W planach ma stworzenie takiej samej placówki, ale dla dorosłych.

oprac. r/ zdjęcia Piotr Kuczaj
zobacz także
komentarze
Góral z Polski07.05.2016, 20:21
ja powiem tak. w Polsce osoba niepelnosprawna jest jakos ograniczona niz uszanodzielniona, w Irlandii jestes swiadkiem jak takie osoby zyja spokojem samodzielnoscia i pomoca ludzi ktorzy nic wspolnego z tymi osobami nie maja az piekny widok tego ze nie ma tej roznicy miedzy ludzmi, w polsce na ulicy osoba z uposledzeniem jest traktowana jak intruz lub problem spoleczny, dlaczego o tym pisze po wiem dobrze cos o tym z rodziny a tutaj jest inne zycie dla takiej osoby duzo lepsze spokojniejsze i samodzielne
Zobacz pełną wersję podhale24.pl