29.10.2016, 15:16 | czytano: 2751

Uczcili pamięć kurierów tatrzańskich

Fot. Józef Słowik
Władze Zakopanego, powiatu tatrzańskiego i przedstawiciele Węgier, uczcili na Pęksowym Brzyzku pamięć kurierów tatrzańskich.
Wydarzenie pod nazwą „Polscy i węgierscy bohaterowie wobec totalitaryzmów XX wieku zorganizował Leszk Dorula, burmistrz Zakopanego.


Kwiaty złożono na grobie Wacława Felczaka, uważanego za nieformalnego szefa kurierów. Łącznie na zabytkowym cmentarzu widnieje 30 nazwisk mieszkańców Podhala, którzy w czasie II wojny światowej nielegalnie pokonywali trasę do Budapesztu. Tym sposobem ruch oporu na ziemiach polskich utrzymywał łączność z polskim rządem emigracyjnym, głównie przez placówkę dyplomatyczną w Budapeszcie, która działała do końca listopada 1940 roku. Kurierzy przenosili tajną pocztę oraz przeprowadzali z Polski na Węgry osoby cywilne i wojskowe do formujących się jednostek na zachodzie. Z powrotem przemycano oprócz poczty prasę podziemną, pieniądze, broń. Kurierzy przeprowadzali też emisariuszy, instruktorów wojskowych.Jak powiedziała Bożena Solańska, radna zakopiańska, z której rodziny wywodzili się niektórzy kurierzy, pamięć o tych ludziach nie powinna nigdy zaginąć, bo zrobili wiele dla Polski w walce o niepodległość.
W trakcie uroczystość na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Odśpiewano zarówno polski, jak i węgierski hymn narodowy.

js/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl