02.11.2016, 16:46 | czytano: 8361

Rośnie liczba ataków wilków na stada owiec. Starosta nowotarski chce odstrzału drapieżnika

Pexels
Starosta nowotarski Krzysztof Faber zwrócił się dziś z wnioskiem do Ministra Środowiska Jana Szyszko o redukcyjny odstrzał wilków. - Drapieżniki te obserwują nie tylko zwierzęta, ale również ludzi, w tym dzieci wracające wieczorem ze szkoły czy nabożeństw kościelnych - informuje ministra starosta.
W piśmie wysłanym do Ministerstwa Środowiska, które otrzymali też Wojewoda Małopolski i Regionalny Konserwator Ochrony Przyrody w Krakowie, starosta Faber napisał: "W związku ze zwiększającą się ilością ataków wilka szarego (Canis lupus) na zwierzęta hodowlane na terenie powiatu nowotarskiego, co może świadczyć o wzroście jego liczebności, zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań zmierzających do redukcyjnego odstrzału tego drapieżnika.
Coraz liczniejsze skargi mieszkańców oraz hodowców z Podhala, Spisza i Orawy jednoznacznie świadczą, że populacja wilka na terenach górskich odbudowała się i jest stabilna. Ataki wilków na stada owiec lub bydło zdarzają się już nawet w miejscowościach, w których dotychczas do takich zdarzeń nie dochodziło. Z roku na rok liczba ataków jest coraz większa, a szkody wśród zwierząt hodowlanych, w szczególności owiec i bydła, są coraz częstsze oraz dotkliwsze dla rolników. Równocześnie nierzadkim widokiem we wioskach podgórskich są pojawiające się wilki, które penetrują tereny pomiędzy zabudowaniami gospodarskimi. Z relacji mieszkańców wynika, że drapieżniki te obserwują nie tylko zwierzęta, ale również ludzi, w tym dzieci wracające wieczorem ze szkoły czy nabożeństw kościelnych. Jednocześnie sami myśliwi zrzeszeni w kołach łowieckich podkreślają, że w związku ze wzrostem liczebności wilka znacząco zwiększyły się szkody
w stanie zwierzyny łownej, a tropy tego drapieżnika spotykane są nagminne.

Mając na uwadze te fakty, w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, którzy coraz częściej widzą wilka w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań gospodarskich, wnioskuję o niezwłoczne podjęcie działań, które doprowadzą do redukcyjnego odstrzału wilka szarego (Canis lapus) przez koła łowieckie, w szczególności najbardziej agresywnych osobników".

oprac. r/
zobacz także
komentarze
...16.11.2016, 14:04
Warajk...a dokładnie w święto sześciu króli.. omg jaki bełkot...
kamień16.11.2016, 14:02
kosA..jeśli wg ciebie w Szwecji czy Norwegii rządzą normalni to chłopie zmień koniecznie leki...te ci szkodzą bardzo, to raz a dwa - w@#$%j do tych "normalnych" krajów puki granice otwarte są.
Warajk14.11.2016, 09:32
Zwierzęta wyczuwają że się na nie niepoluje, to raczej psy wychowane przez ludzi częściej atakują człowieka niż bezpańskie kundle. Dzika zwierzyna powinna się bać człowieka ale z racji dużej liczebność gatunku w tym przypadku wilka zaczyna on coraz bardziej przebywać w towarzystwie człowieka którego po pewnym czasie z pewnością zaatakuje nie czując zagrożenia. Podobno Lwy i Tygrysy są bardzo niebezpieczne natomiast nie spotyka się Wilka w Cyrku.
bake pizza06.11.2016, 02:44
że w Norwegi że w
Szwecjii że tam i tam,dobrze ale tam i tam kobiety dostają po ryju za chodzenie po ulicy to co to za przykład to że tam i tam to co to kogo widział ty jeden z drugim huskiego nad dunajcem i już krzyczą że to wilki eee poszli znafcy

ciekawy art na temat
http://...
Wystraszony Gawliński05.11.2016, 19:00
Też jestem za wybiciem wilków .
A jak się rozpędzicie na lądzie
To na morzu przecież zostaną
Jeszcze
W I L K I
MORSKIE
A POTEM
GRUPPENFUHRER
W O L F
majka05.11.2016, 18:39
Nareszcie koło myśliwych może sensownie upolować drapieżnika ,a nie niczemu niewinną zwierzynę leśną.
kosA05.11.2016, 09:30
Do wszystkich obrońców wilków. Polska stała się wylęgarnią wilka w Europie, wilk za sprawą nawiedzonych animalsów w Polsce stał się nietykalny a jest takim samym składnikiem fauny jak inne zwierzęta dziko żyjące i powinien podlegać rozsądnej regulacji liczebnościowej, tak jak to ma miejsce w innych krajach.Dla przykładu w takiej Szwecji czy Norwegii, gdzie powierzchnia ogólna jak i lesistość jest nieporównywalnie większa a gęstość zaludnienia o wiele mniejsza, jest ustalona liczba wilków jaka ma zostać po okresie zimowym. Tylko tam rządzą normalni. Ale jak zwykle Polacy są najmądrzejsi w każdej dziedzinie.
Sl04.11.2016, 21:11
Chrońmy wilka prawem, żeby odbudował swoją populacje, jak powoli się mu udaje to zaczniemy strzelać...

Nie będę się rozpisywał, zgadzam się w 100% z tym co napisał @wilczek, wolf, notmin.
LU PUS Z ŁY04.11.2016, 21:01
Kiedy idzie się do szkoły
Widok pono nie wesoły
Wilki śledzą dzieci nasze
Ja to mówię i nie straszę

Nie wiem czemu tak się dzieje
Chyba zaraz oszaleję
Los jest wilków przesądzony
Będzie zwierzak wytępiony

Człowiek człowiekowi wilkiem jest
Lupus taki dziki pies
Może trafić chce do szkoły
Chce być mądry, wykształcony

Lecz co zrobi nasza córka
Zagra dziś Czerwonego Kapturka
A u Babci będzie czekał Gajowy
Zabić złego wilka gotowy
Wilk obserwator04.11.2016, 08:56
Coraz liczniejsze skargi mieszkańców oraz hodowców z Podhala, Spisza i Orawy jednoznacznie świadczą, że populacja wilka na terenach górskich odbudowała się i jest stabilna.

Nie rozumie...masło maślane, po co odstrzał jak jest ok.
wilk i owca03.11.2016, 22:41
a może te owce zagryzły dzikie psy które ,anie wilki a bacowie sprzedają owce na lewo i piszą że wilki zagryzły taki proceder żeby kasę z odszkodowania zgarnąć !!!! może się ktoś zastanowi i pomyśli?
wilczek03.11.2016, 21:16
Panie Faber /... !! Nie macie do kogo strzelać???? Z tego co wiem wilk jest pod ochroną i jest zakaz strzelania do nich!!!!!W Polsce wilk należy do gatunków ściśle chronionych, co oznacza, że nie wolno na niego polować ? jest to zabronione prawem. Jeśli wilk wyrządza szkody finansowe, odpowiada za nie Skarb Państwa. i tam proszę się zgłosić a zwierzęta zostawić w spokoju... może jakbyście nie budowali się wszędzie i nie wpierniczali w naturę to byście mieli spokój... ale nie wielcy panowie wytną lasy postawia domy hotele i inne żeby tylko się nachapać... żałosne... a tacy którzy odważą się strzelać do zwierząt dzikich powinni zostać odrazu /.../
maja03.11.2016, 20:20
na Słowacji nie ma ochrony ,jest odstrzał na niedzwiedzia, wilka ,sarnę,jelenia i wszyscy są zadowoleni
wolf03.11.2016, 20:08
do kajman -- gdybys wiedział tyle co ja o wilkach to bys głupio nie pisał widziałes wilka w zoo i aż tyle do dyskusji- w innych krajach strzelaja do wilków bo jest ich dużo a u nas jest ich bardzo mało i tyle w temacie a owce powinny pilnowac juchasy a nie spac razem z psami wilk to wilk a nie wilkołak żeby dzieci obserwował pozdarwiam
puma03.11.2016, 17:11
Czy na pewno to wilki. Jak ciemno to trudno rozpoznać. Kiedyś w Maniowach widziano pumę i wójt wydał ostrzeżenie
notmin03.11.2016, 09:12
@kajman tak (czytaj artykuł), a zwłaszcza ostatnią linijkę to się dowiesz do czego piję. A o wilkach wiem o wiele więcej niż przesądni górale i zdegenerowani myśliwi tacy jak ty!
jaga203.11.2016, 07:48
Tak się zapędził że aż dzieci nastraszył, a może miał na myśli wilki na dwóch nogach
l
Fenek02.11.2016, 22:19
Radny Wojewódzki również interweniuje.....ale cisza.....dlaczego???
świrek02.11.2016, 22:15
Dzieci wracające z nabożeństw obserwowane są zapewne przez wilkołaki,wampiry,tudzież inne moce nieczyste.Egzorcyzmami,czosnkiem i osikowymi kołkami,a nie dubeltówką trzeba z nimi walczyć.
nie kijanka02.11.2016, 22:02
kajman, tyś się z żabką pomylił "snafco" z życia wzięty.
BMW02.11.2016, 20:42
Trzeba dziękować Klusownikom i myśliwym którzy od dawna strzelali do wilków nie oficjalnie bo jeśli by nie oni to te wilki już dawno by psy koło domów zjadaly bo w lasach już mało co zwierzyny zostalo
owca02.11.2016, 20:30
Wilki w swojej bezczelności szczególnie upodobały sobie dzieci wracające z nabożeństw kościelnych, a dzieciom w czerwonych kapturkach na pewno nie odpuszczą...itd...Panie Faber, weź Pan wyluzuj:)
polowac02.11.2016, 20:05
w opinii niejakiego wolfa debilami sa Słowacy, Rumuni, Bułgarzy, Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini. Są nimi także Norwegowie i Szwedzi. Dlaczego ? Dlatego bo polują na wilki. Ot, znalazł się najmądrzejszy z mądrych tzw filozof.
kajman02.11.2016, 19:53
Odezwało się trzech znaFców wilka i jego etoologii, niejaki ehh,wolf i notmin. Tzw. znafcy znad klawiatury i filmów z Animal Planet , National Geograpfic itp. Wszystko wiedzące mędrki z których jeden nazywa wilka canis lApus
szuser02.11.2016, 19:49
Bardzo dobra decyzja. Trzeba raptownie zmniejszyć populację wilków o 40-50% i niedźwiedzi o 30% .Populacje dużych drapieżników muszą być pod kontrolą państwa. Lewactwo z zachodniej Europy w postaci quasi ekologów chce wyobcować rolę człowieka w przyrodzie na rzecz tzw pierwotnej ( znaczy się dzikiej) koncepcji życia w naturze . To jest w jaskiniach, itp. Oczywiście nie dotyczy to tych co bedą mieli konta w banku albo na facebooku.
Aha. Ja bym jeszcze dziki powystrzelał w 40 %
max02.11.2016, 19:35
macie racje trzeba poczekać nich kogoś wpi***lą to będzie lament i medialny show .
notmin02.11.2016, 19:17
Canis lapus i wszystko w temacie wiedzy współczesnych "górali" o wilkach. Po prostu paru panom myśliwym z starostwa, sądów i prokuratur chce się postrzelać do chronionych zwierząt w świetle prawa.
wolf02.11.2016, 18:54
prosze mi pokazac zdjecie nagranie albo cos inego jak wilki obserwuja dzieci ,nikt z was nic nie wie o wilku a odstrzał chcecie robic banda deb..ii i tyle podzrawiam
ehh02.11.2016, 18:02
"wilki obserwują..." to trzeba je zabić....kuva co za logika - "panie" Faber weź se pan baranka strzel...tylko nie w rigipsową ścianę...
Jak ich nie trawię to teraz przydaliby się ci ekoterroryści "broniący" koników z Morskiego Oka...ale jak znam życie to tu się nawet nie odezwą to tego protestu nikt by nie opłacił...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl