02.11.2016, 19:59 | czytano: 7500

Posłanka Elżbieta Borowska apeluje do władz Miasta o ujednolicenie opłaty targowej

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. "Obecna sytuacja, czyli ustanowienie preferencyjnych stawek opłaty targowej dla osób handlujących na terenach administrowanych przez jedną spółkę, a równocześnie ustalanie stawek 16-krotnie wyższych na pozostałych obszarach miasta, jest krzywdząca i niesprawiedliwa" - napisała w liście do Rady Miasta Elżbieta Borowska, posłanka Kukiz'15.
W przesłanym liście czytamy:
"Z niepokojem przyglądam się konfliktowi, który narósł w ostatnim czasie pomiędzy nowotarskimi handlarzami, a reprezentantami miejskich władz na linii stawek opłaty targowej. Jako sejmowa reprezentantka okręgu nowosądeckiego, w skład którego wchodzi również Miasto Nowy Targ, wyrażam obawę i troskę o przyszłość nowotarskiego handlu. Obowiązkiem każdej władzy jest przede wszystkim stwarzanie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz wsparcie dotychczasowych firm i ochrona miejsc pracy, które dzięki nim powstają. Tym bardziej, że w tym momencie myślimy o drobnych, podhalańskich przedsiębiorcach. Naszym obowiązkiem jest ochrona i wsparcie małego biznesu oraz miejsc pracy, które dzięki niemu istnieją. Naszym wspólnym celem powinno być rozwijanie regionu Podhala.

Obecna sytuacja, czyli ustanowienie preferencyjnych stawek opłaty targowej dla osób handlujących na terenach administrowanych przez jedną spółkę, a równocześnie ustalanie stawek 16-krotnie wyższych na pozostałych obszarach miasta, jest krzywdząca i niesprawiedliwa. Rządzący nie powinni ograniczać wolności gospodarczej jednostek poprzez preferencyjne stawki dla jednych, a zawyżone dla drugich. Sytuacja taka, jak widać po wydarzeniach z ostatnich tygodni, rodzi wiele konfliktów, a także niezrozumienia społecznego dla takiego postępowania.

W nawiązaniu do powyższego, zwracam się z uprzejmą prośbą o polubowne rozwiązanie zaistniałej sytuacji, bez szkody dla lokalnych przedsiębiorców. Osiąganie kompromisów bywa trudne, o czym wiem z codziennej praktyki parlamentarnej, lecz w tym konkretnym przypadku szczególnie przysłuży zarówno miastu jak i regionowi. Apeluję o jak najszybsze załagodzenie sytuacji najlepiej poprzez ujednolicenie stawki podatku. Silny oraz wolny handel w Nowym Targu od zawsze był wizytówką tego miasta i w jego interesie jest, aby tak pozostało.

Z poważaniem Elżbieta Borowska Poseł na Sejm RP"

opr.s/
zobacz także
komentarze
Molo06.11.2016, 23:54
niestety wszyscy członkowie KUKIZ15 układają się by w polityce trwać .
WJ06.11.2016, 21:36
Droga pani poseł! Pragnę przypomnieć pani, że została pani wybrana do Sejmu RP głosami wszystkich wyborców, a nie tylko głosami przedsiębiorców. Dlaczego kto tylko dostanie się do Sejmu to natychmiast zaczyna myśleć interesem wyłącznie przedsiębiorców? Te stawki są wysokie po to, żeby ci przedsiębiorcy oduczyli się handlować w nieodpowiednich do tego miejscach, bo dotychczas robili w środku miasta trzecioświatowe widowisko z Polski dla obcokrajowców i innych turystów - oto co robili. Chwała nowej władzy że ten proceder, choćby 16-krotnymi podatkami, wreszcie ukróciła. Tak trzymać!
PasterzPPP05.11.2016, 11:54
Ludzie mówią że Ludźmierska się korkuje.
W poniedziałki, wtorki, środy i piątki jarmarku na zajezdni nie ma a Ludźmierska i tak jest nie przejezdna !
jp05.11.2016, 09:28
no cos musi gadac aby do koryta sie szybciej dostac
bara04.11.2016, 10:00
Ta kobieta nie ma pojęcia o sprawie w której zabiera głos. No ale to już przywilej posłów. Po ostatnim wystąpieniu Maciarewicza nic mnie nie zdziwi.
ehh04.11.2016, 06:29
Wolna, to chyba w myśleniu jesteś....jak i wszyscy płaczący nad opłatą targową. Opłata jest TAKA SAMA jaka była przez ostatnie lata na starej targowicy, a na nowej zgodnie z wieloletnimi ustaleniami jest PREFERENCYJNA żeby przyciągnąć kupców i koniec tematu. A pani poseł to proponuje nauczyć się przepisów przed zebraniem głosu.
adam03.11.2016, 21:29
Brawo Pani Poseł. Cieszy, że nareszcie, któryś z przedstawicieli naszego regionu upomina się o podstawowe prawa w naszym mieście!
handlara03.11.2016, 18:53
poslanka wie gdzie te jarmarki sa zlokalizowane?
na ludzimierskiej przed kamerami cyrk i przy policji w inne dni oplata zbierana jest w tak symbolicznych kwotach typu 5 zl za stoisko mam dowody tak ze chyba prokuratura powinna sie zainteresowac poczynaniami urzedu i przekretami na ludzimierskiej
Pan z Orawy03.11.2016, 17:21
115 dobrze gada !!!

Nie idzie się wcisnąć we czwartek do N.Targu stoję i stoję w korku a dniówka leci :(
Ps. Później szef krzyczy że pomału się ruszam , a jak mam się ruszać jak kupcy pana ż. blokują drogę ...
115KM03.11.2016, 12:56
Kupcy z poza Nowego Targu niech wreszcie zrozumieją, że dla większości nowotarżan było uciążliwe to "bangladesz" w centrum i przeniesienie handlu pod chmurką na obrzeża miasta było oczekiwane, aż tu nagle Żarnecki zrobił wszystkim niespodziankę i główne ulice nadal się korkują. Widok na taki handel to też już dziś nie cud miód. Przeciętny mieszkaniec wolałby, żeby targowicy na zajezdni nie było, bo na pewno w jakimś stopniu utrudnia życie.
oz03.11.2016, 12:09
A mówiłem ,że jedyne co jej jako tako wyszło to rysowanie ośmiorniczek w czasie kampanii wyborczej. Reszta to dno i wodorost
Jaga03.11.2016, 09:59
Miałam okazję przed Wszystkimi Świętymi a właściwie byłam zmuszona do tego aby wybrać się na targowiska Nowego Targu.Masakra. Dla osób starszych i niepełnosprawnych, jest to ryzykowna i męcząca wyprawa. Fatalny dojazd a jeszcze bardziej fatalny powrót. Nikt nie pomyślał o regularnych liniach mzk w dni targowe. Tych kilka autobusów, właściwie przypadkowych chciałoby się powiedzieć nie zaspokaja potrzeb.Nikt o tym nie myśli i nie pomyślał wcześniej.Kierownictwo mzk zatrzymało się na pewnej epoce i nie dostrzega rozwoju miasta i rosnących potrzeb.W efekcie wybrałam się na targowicę konkurencyjną przy ulicy Ludźmierskiej. Mojego zachwytu ona raczej nie wzbudziła, ale też oczekiwań dużych nie miałam. Kupiłam co potrzebowałam, szybko i sprawnie a co najważniejsze szybko i w miarę wygodnie tam dojechałam i równie szybko mogłam wrócić. Myślę że jest to atut. Plac; może nie piękny;ale niezbyt odległy i z dobrym dojazdem ,będzie zdobywał więcej klientów, chętniej będziemy tam dojeżdżać my kupujący. Bo tam jest nam wygodniej. I zamiast się kłócić o opłaty może lepiej byłoby zadbać o wygodę nas mieszkańców? Gdy nowe targowisko będzie dla nas naprawdę łatwo dostępne to chętniej będziemy jeździć tam gdzie estetyczniej ale póki co, to zakupy ze "ścieżką zdrowia" połączone raczej nie kuszą.A my poruszający się o lasce czy kulach i ludzie leciwi też jesteśmy obywatelami tego miasta, warto więc aby panowie radni też o nas pamiętali. Drugą taką palącą sprawą, jeśli chodzi o dojazd ,jest nowy cmentarz. Zawczasu warto myśleć o regularnej linii mzk.
Bolku drogi, Bolku miły03.11.2016, 09:54
Bolek, już spieszymy z odpowiedzią! Z racji tego, że Straż Miejska działała w sposób nieskuteczny i nieefektywny, postanowiliśmy poszukać środków na wdrożenie innych metod walki o czystsze powietrze. Na dzień dzisiejszy, miasto na likwidacji SM zyskało 0,5 mln PLN rocznie. Następne kroki leżą w gestii władz. Pozdrawiamy i jeżeli jesteś byłym Strażnikiem Miejskim, to życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy.
/*-03.11.2016, 09:15
Benek i Bolek, widać że nie lubicie mieć swojego zdania i wyboru.
qwerty03.11.2016, 08:52
niekończonca sie opowieść :) Pani da juz spokój i zajmie się pożyteczniejszymi sprawami .
A 5503.11.2016, 08:14
Bolek do Gdanska na Polanki - tam czyste powietrze PRL
Było jasne jak słońce, gdzie eldorado przeniosą03.11.2016, 08:09
Handel na Borze musi być droższy, blisko lasu, świeże powietrze jak w kurorcie, to i opłaty są większe, normalka. Na wschodzie jest taniej więc w czym problem, nikt nikogo nie zmusza to handlu "w Pewexie"
Smok03.11.2016, 07:44
A niechże spierpapier tam do siebie się mądrzyć a nie tutaj jak nie ma zielonego pojęcia o sprawie i o tym co się dzieje.

Ten cookies to jakiś magnes na przygłupów i ten kto mu dał głos i tej zbieraninie "mądrasiów", którym się wydaje, że coś wiedzą o polityce tak samo jak ich lider, któremu też się wydaje to zmarnował swój głos. Serio.
zbylut03.11.2016, 07:39
Wolnościowe Podole znów maci. Ale chłopaki maja parcie na szkło. Zajmijcie się robotą
Bolek02.11.2016, 22:22
Szanowne Wolnościowe Podhale mam takie pytanie . Przechadzając się po Nowym Targu patrzam w niebo - chciałbym wieczorami oglądać chmury , nocami gwiazdy tylko dymiące kominy zasłaniają cały widok - macie jakiś pomysł gdzie to zgłosić ? Jedynym waszym sukcesem jest likwidacja straży miejskiej i teraz nie ma gdzie nie ma zgłosić trucicieli i smrodziarzy. Więc przestańcie się promować bo was tak naprawdę nie ma a głodne kawałki o działaniu pod skrzydłami Kukiz'a są żenujące . Dorośnijcie !!!!!
Benek02.11.2016, 21:58
Pani posłanka niech się zapozna z tym, jak w miastach na całym świecie zarządy sterują rozwo.jem. Jednym z narzędzi powszechnie stosowanych są różne rodzaje opłat i podatków. Tam gdzie się chce ściągnąć firmy/ludzi/użytkowników , tam się obniża. A w miejscach gdzie się ich nie chce, tam się podnosi. Można zastosować rózne stawki podatku w zalezności od dzielnicy/ulicy. Można róznicować zależnie od branży. I jakoś nikomu nie przychodzi do głowy żeby protestować, bo wszyscy wiedzą, że władze miast czy regionów mają tak właśnie kierować rozwojem. Władze Nowego Targu zrobiły to, co robi się wszędzie na świecie, więc w czym problem ? jak komuś za drogo na zajezdni to przecież może przenieść się tam gdzie taniej.
A pani posłanka proponuje rozwiązanie kompromisowe, czyli podwyżkę dla tych co handlują na nowej targowicy. Już widzę jak się ucieszą z takiego kompromisu. Zaraz by protestowali i pięknie pani podziękowali.
Na pewno dostanie pani ich głosy w kolejnych wyborach.
Jurand z Kowańca02.11.2016, 21:24
Pani Poseł bezradna ;D apeluje bo tylko tyle może
wolna02.11.2016, 20:47
@s

opłata to nie problem?! 8zl za m2 wez sie zastanów co Ty piszesz. Ale jeśli to nie problem to zatrudnij się w zieleni i pokaż jak należy pobierac 8zl od metra .
socjalizm out02.11.2016, 20:33
@ja

No tak to tylko jedyna słuszna opcja w Twoim mniemaniu. A kim Ty jesteś żeby mówić co ktoś ma robić. Żal mi Cie
s02.11.2016, 20:29
Jakich Podhalańskich. Tam są same Krakusy a raczej mieszkańcy podkrakowskich wsi. Z resztą opłata to nie problem a raczej to jak ją dawniej zbierano a teraz robi się szum w szklance wody. Jak tacy biedni ci z jarmarku to ciekawe za co chałpy pobudowane i kilka aut przed nimi....
ja02.11.2016, 20:07
to handlujący niech przejdą na nową targowicę i po problemie , znowu bicie piany nikomu nie potrzebnej .
R02.11.2016, 20:05
Może Pani posłanka zajmie się tymi sprawami w Sejmie ;)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl