26.12.2016, 21:49 | czytano: 2458

Czas na decyzję środowiskową dla obwodnicy

Po tym, jak w pierwszej połowie grudnia mieszkańcy uzgodnili kompromisowy wariant obwodnicy Chochołowa, Zarząd Województwa Małopolskiego rozpoczął starania o uzyskanie decyzji środowiskowej, a w konsekwencji pozwolenia na budowę drogi, która będzie omijać zabytkowe centrum wsi.
ZWM wystąpił już do Urzędu Gminy w Czarnym z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Wielowariantowe Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe z elementami koncepcji budowy obwodnicy Chochołowa wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego”. 20 grudnia gmina wszczęła postępowanie w tej sprawie.
Planowana inwestycja polegać będzie na budowie obwodnicy miejscowości Chochołów o długości ok. 4,2 km. Założono możliwość wjazdu i wyjazdu na obwodnicę na skrzyżowaniu początkowym i końcowym z drogą wojewódzką DW 958 oraz na skrzyżowaniu z drogą powiatową DP 1654K. Trasa rozpoczęta zostanie rondem i przebiegać będzie po wschodniej stronie Chochołowa w większości po terenach niezadrzewionych. W km 1+246 przecinać będzie DP 1654K, gdzie przewidziano budowę skrzyżowania 4-wlotowego skanalizowanego. Następnie trasa przebiegać będzie dalej na południe, zbliżając się do rzeki Czarny Dunajec. W km ok. 4+000 przetnie rzekę Czarny Dunajec, gdzie przewidziano budowę mostu. Trasa zakończy się na południowym krańcu Chochołowa za mostem na rzece Czarny Dunajec. W miejscu połączenia z istniejącą DW 958 również zaprojektowano rondo.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do komentarza: Ronda jak kapelusz bedom"27.12.2016, 11:28
Wariant przez Bór odpada bo tam jest obszar chroniony NATURA 200, a bliżej Koniówki są jedyne w tej "tyci wsi" działki budowlane. Kiedyś był projekt by obwodnica szła od Czarnego Dunajca po wschodniej stronie wzdłuż Podczerwonego, Koniówki i Chocholowa, ale wtedy protestowali mieszkańcy Czarnego Dunajca, że im sie zabierze działki budowlane, a przeciez Czarny Dunajec jest znacznie większy niż Koniówka to co sie dziwicie mieszkańcom Koniówki?
A poza tym to ma być obwodnica Chochołowa, to niech sobie buduja na ich terenie.
Urzędnik27.12.2016, 10:52
Ten przyjęty wariant jest najgorszym z możliwych. Obwodnica powinna biegnąc nowym śladem po zachodniej stronie w pobliżu potoku Czarny Dunajec gdzie cały ruch od Słowacji byłby przejęty.
1. Proszę niech mi ktoś odpowie w jaki sposób będzie ten ruch samochodowy odebrany właśnie od Słowacji gdy obwodnica będzie biegła od wschodu?
Ten ruch pojazdów od Słowacji będzie jechał połową miejscowości aby móc dojechać w kierunku zjazdu z obwodnicy !!!!!
W związku z powyższym drugie pytanie :
2. Co to za obwodnica , co w zasadzie będzie obejmować połowę miejscowości ?
Obwodnica powinna być prowadzona co najmniej począwszy od miejscowości Koniówka. Teraz znaleziono winnego , że Koniówka nie chce się zgodzić , co jest nieprawdą. Koniówka chciała obwodnicy , lecz trzeba było przyglądnąć się ich propozycji .
Sołtys Chochołowa nie zrobić nic lub też celowo nie chciał nic zrobić aby obwodnica biegła po stronie wschodniej. Nie podjął on wraz z częścią urzędników gminnych żadnych działań w tym zakresie . Jaki był tego powód: otóż musiałaby się narazić wielu osobom , miejscowe interesy byłyby naruszone . Wymyślono więc budowę skoczni narciarskiej właśnie w miejscu gdzie obwodnica miała przebiegać i w ten sposób zablokowano możliwość poprowadzenia jej w tym miejscu po stronie wschodniej . Już niektórzy miejscowi biznesmeni planują swoje w tym miejscu interesy np. wyciągi i dlatego między innymi nie zgodzono się na przebieg w tym miejscu obwodnicy. Przecież można było zrobić mur oporowy i poprowadzić obwodnicę ponad rzeką po gruncie Zarządu Wodnego . Takie mury występują przy drodze na Nowy Sącz w rejonie Tylmanowej i w rejonie Lubnia w kierunku na Kraków . Przy takim wariancie niewiele gruntów zabierano by rolnikom , nie kolidowałoby to z istniejącą zabudową. Tak się własnie sprawy mają z budową obwodnicy w Chochołowie .
Interesy , interesiki i układziki lokalne powodują ,że traci się zdrowy rozsądek .
Ronda jak kapelusz bedom27.12.2016, 05:57
Pan sołtys zrobił się na biznesmena XXI wieku,postęp, to raz,dwa to przez tą jakże długą i bogatą w ziemie 1kl słynną wieś KONIÓWKE takie cyrki robią.Wariant przez Bór i po problemie.Ciekawe czemu taka tyci wieś jak Koniówka przestawia takimi inwestycjami publicznymi??? Reszte ugryze się w język bo co mi to tego gdzie ludzie w urzędzie pracują
obserwator26.12.2016, 23:11
Chciałbym zauważyć, że to nie mieszkańcy uzgodnili kompromis w sprawie obwodnicy, tylko Pan sołtys z chochołowa z kilkoma radnymi sołeckimi razem z urzędnikami z gminy i to jeszcze nie wszystkimi, ponieważ kilku pracowników gminy jest przeciwnych tej koncepcji.
Zanim sie zacznie budowa (o ile sie kiedykolwiek zacznie) będzie jeszcze mnóstwo protestów. Zobaczycie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl