08.06.2017, 23:17 | czytano: 4223

Na liście ministerstwa nie ma hali lodowej w Nowym Targu. Burmistrz uspokaja: "Mamy czas do marca"

wizualizacja
NOWY TARG. Minister Sportu i Turystyki zatwierdził aktualizację Planu Rocznego na rok 2017 do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Podano także listę zgłoszeń zakwalifikowanych do Planu Wieloletniego. Na żadnej z nich nie widnieje Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych, ale są skocznie narciarskie w Chochołowie i centrum narciarstwa biegowego w Gorcach.
Wszystkich zgłoszeń było 76. Do Planu Rocznego zakwalifikowano 40, do Planu Wieloletniego - 20.
Wśród inwestycji wpisanych do Planu Rocznego na rok 2017 jest zgłoszenie Gminy Czarny Dunajec dotyczące budowy skoczni narciarskich HS16 i HS30 w Chochołowie. Dofinansowanie z resortu sportu wyniesie 2.700 tys. zł (w 2017 r.: 600 tys. zł, w 2018 r.: 2.100 tys. zł ) oraz Gminy Nowy Targ, czyli budowa centrum narciarstwa biegowego Gorce - Klikuszowa. W tym wypadku ministerstwo dopłaci do inwestycji 4 miliony zł. (w 2018 r.: 500 tys. zł w 2019 r.: 2.000 tys. zł w 2020 r.: 1.500 tys. zł).

Brak na liście zgłoszenia budowy w Nowym Targu Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych - niepokoi. Burmistrz jednak uspokaja, że to nie oznacza, iż nowotarski projekt przepadł.

Kłopoty jednak są. Upadł pomysł lokalizacji Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych na terenie wokół hali sportowej Gorce, bowiem władzom Miasta nie udało się odkupić od prywatnych właścicieli działek, dzięki którym planowany obiekt zmieściłby się w tym miejscu.

- Deklarowałem, że w maju zaprezentujemy nową koncepcję kompleksu sportowego, ale terminy te uległy przesunięciu - przyznaje Grzegorz Watycha. - Autor projektu stara się zmieścić halę w nowej lokalizacji. Pod uwagę brany jest rejon zakopianki i starej, to znaczy nigdy nie użytkowanej kotłowni oraz rejon ul. Sikorskiego nad Białym Dunajcem. Niestety projektant wskazuje na szczupłość terenu. I tu jest kłopot. Brakuje przestrzeni wokół hali lodowej, miejsca na boiska zewnętrzne i całą infrastrukturę, m. in hotel. A taka przestrzeń jest potrzebna - mówi burmistrz.

- Jestem cały czas optymistą, ale też jestem zniecierpliwiony i też rozumiem kibiców, którzy zaczynają tracić wiarę, że zaczniemy tę inwestycję. Ja jednak deklaruję, że ta koncepcja zostanie zrobiona na miarę tego, czym dysponujemy i będzie miała nadal zapewnione finansowanie ze strony ministerstwa sportu - obiecuje samorządowiec.

I dodaje: "mamy czas do marca". - Co roku w marcu ministerstwo sportu zbiera deklaracje w ramach programu strategicznego i weryfikuje inwestycje o strategicznym znaczeniu dla sportu. My w tym roku zawnioskowaliśmy o prolongatę do kolejnego roku, by mieć czas na uzyskanie pozwolenia na budowę. Wtedy weszlibyśmy w taki konkretny program już rozpisany na lata. Wtedy też ministerstwo przyzna nam kwoty z rozbiciem na transze. Przed marcem przyszłego roku musimy być na etapie konkretnej realizacji, by pokazać, że idziemy prostą drogą do celu, by ten kompleks sportowy w Nowym Targu powstał - tłumaczy.

Jest też dobra wiadomość. Zarząd Polskiego Związku Hokeja na Lodzie podjął uchwałę w sprawie utworzenia Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży w hokeju na lodzie. Ośrodki powstaną w klubach: UKH Unia Oświęcim, MUKS Naprzód Janów, MMKS Podhale Nowy Targ, MKS Sokoły Toruń.

- Nowy Targ, poprzez MMKS ubiegał się o utworzenie OSSM w dyscyplinie hokej na lodzie. Z tą perspektywą wiążą się lepsze warunki do szkolenia, by przyjeżdżały tu na zgrupowania kadry młodzieżowej. Remont, czy modernizacja istniejącej hali lodowej nie da takiego skoku, by pozwolić nam rozwinąć skrzydła i przyjmować grupy sportowców, które też zapełniłyby hotel, jak powstałby przy nowej hali - argumentuje burmistrz.

s/ na zdj. wizualizacje nowej hali
zobacz także
komentarze
bolek z gdańska11.06.2017, 00:18
Słaba siła przebicia
Do franio10.06.2017, 07:39
Troszkę się mylisz bo ludzie mają prawo pytać,krytykować co robi władza na co wydaje publiczne pieniądze.Gdyby budowali za swoje i na swoim to niech robią co chcą.
Anty Bolek10.06.2017, 07:35
Wyżej szpitala , będzie piękny widok. Jeden z radnych ma tam dużo gruntu więc nie będzie problemu. Połączyć Dział z zakopianką .
wierny kibic09.06.2017, 23:06
Śmiać mi się chce, jak znawcy wypisują tutaj, żeby nie budować nowej hali, bo potem koszty utrzymania duże, nie wiecie co napisać to nie piszcie!
Taka nowa hala byłaby o połowę tańsza w utrzymaniu niż stara! Mam nadzieję, że miasto szybko znajdzie działkę nadającą się pod budowę nowej hali, która będzie zarabiać na siebie.
kibic09.06.2017, 20:25
Panie Slowakiewicz jeszcze będą pana błagać by Pan wrócił.pomysłyi starania pana już sobie przywlaszczyli myślę że pan powinien zabrać głos w tej sprawie
do kuc09.06.2017, 16:21
"Budowa hali wielofunkcyjnej i wyciągi na Turbacz to będzie podstawą kampani wyboczej na przyszły rok. Nie dajcie się nabrać tym POPULISTOM oni nic niestety nie umieją."

Ale przecież to już było w ostatnich ulotkach. Czyżby im dużo jeszcze zostało i tylko daty pozaklejają?
Franek09.06.2017, 15:36
Do działkowicz. Nie nie zgodzą się. Sam oddaj jak masz.
ossm09.06.2017, 14:31
Budować halę! Jej utrzymanie będzie połowę tańsze niż obecnej ruiny. Tym bardziej, że ma być wielofunkcyjna to można choć co tam robić i organizować. Mamy region turystyczny a takiego obiektu nigdzie nie ma dookoła w promieniu 100 km nie licząc Areny w Krakowie.

No ale to Nowy Targ, jojcyć to każdy ale jak coś się zaczyna dziać to źle. Jakby wam kasę do kieszeni pchali to byście narzekali że za mało. Jakby zaczęli budować trasy narciarskie to źle bo korki. Zawsze wam będzie źle. Oby hala szybko powstała!
to głosu juz nie mamy ?09.06.2017, 14:22
franio - to mamy tylko stać i klaskać z radości ze wielmożni coś łaskawie robią? ubzdurali cos tam sobie i realizują plany z czego mamy być zadowoleni? jakie to cudowne inwestycje poczynił pan wytacha?? jak sie im regularnie na lapy nie bedzie patrzyc to puzniej sa takie kwiatki jak w innych miastah z przystankami po 250tyś i biletomatami za 100tyś , u nas mamy kawiarenki za 1 mln dla prywatnej uciechy , nie bylo kasy i pomysłu na utrzymanie starego lodowiska a na nowe będzie ? czy wybudują za 100mln i będzie niszczało kolejne 30lat a jka by nie patrzac wszyscy sie na to skladamy to chyba mamy prawo głosu ?
mieszkaniec centrum09.06.2017, 13:39
@chichot, miotła czeka można zaczynać bo syf i brud na około, miasto zapuszczone jak nigdy dotąd.
oli09.06.2017, 12:25
Bawcie się dalej a niedługo Tatry Ski będą mieć własną halę i własną drużynę, ale w Białce Tatrzańskiej a nie na tej zatrutej własnym jadem nowotarskiej ziemi. Wszystko Wam źle moim rodacy wiecznie niezadowoleni. Aż się nie chce słuchać Waszych publicznych lamentów.
Nie dość, że w tym naszym mieście nie ma co robić to za chwilę nawet hokeja nie będzie wtedy będziecie dumni z tego, że dzieci znają JUŻ wszystkie aplikacje na telefonie i noszą na nosie spody od słoika. Hahaha
franio09.06.2017, 12:08
zwroccie uwage Obywatele ....z czego byliscie lub jestescie zadowolenie? drzewa na rynku ? place targowe? koscioly? cmentarze? co wam odpowiada
bo z definicji czy sie cos wybuduje czy nie wybuduje to zawsze znajdzie sie jakis "Jozek" ktory wykrzyczy ze ZLE
chichot09.06.2017, 12:05
no i rozlalo sie mleko......ja bede glosowal na "Tadka"...wyglada na to ze ,Tadek wszystko wie ,umie i logicznie mysli !!!! cudowne sa te rady,krytyki i "logiczne" myslenie.Brawo Nowy Targ kandytaem na miasto intelektualnej
jakosci.Ludzie a tak serio to opamientajcie sie ....juz nie dlugo jak zaczniecie podpowiadac ,ze chodzac czesciej do kosciola zrealizujemy plany......
Osobiscie Panu Burmistrzowi ,zycze przetrwania bo ja w takiej metropoli jak NT wolalbym sprzatac ulice jak miec doswiadczenia z Obywatelami....
195609.06.2017, 11:41
bardzo duzo miejsca bedzie przy nowej drodze która będzie Targ Targ-Harklowa tam całe zaplecze sie zmieśći CZERWONE
Teddy09.06.2017, 10:01
A może by zrobić referendum czy mieszkańcy wg. chcą nowego lodowiska, które potem trzeba utrzymać. Wiadomo wyborcy w postaci kibiców hokeja są istotni i warto walczyć o ich głosy, ale co z resztą mieszkańców.Dla 2 tyś kibiców inwestycja za ponad 100 milionów..... a reszta inwestycji stoi, bo ślepo spoglądamy w jednym kierunku.
skandal!09.06.2017, 09:45
To nie Nowy Targ ubiegał się o OSSM tylko od początku była to inicjatywa klubu! Miasto jest tylko partnerem samorządowym w projekcie, tak jak starostwo. Za projekt OSSM odpowiadają działacze w tym Słowakiewicz, Łukasik, czy Wcisło, a nie Watycha!
PK09.06.2017, 09:39
Idealnym miejscem na budowę takiego obiektu było miejsce za miastem gdzie władza uparła się na zlokalizowanie nowego cmentarza.Teraz można by jeszcze pomyśleć o lokalizacji na terenach"Pod Mieściskiem". Niestety miejsc coraz mniej lata bezmyślnego budowania dają rezultaty.
Sx09.06.2017, 09:29
Gorce to najlepsza lokalizacja i tam należy wszystko zbudować tylko należy uczciwie zapłacić
z ręką w nocniku09.06.2017, 09:09
Dawno tak trzeba było zrobić od początku a hotele i fitnes niech buduję prywatni którym zreprywatyzowali działki będzie taniej i i lepiej,miasto nie jest od hotelów kawiarni i siłowni niech buduje sieci i drogi i ronda bo do tego jest powołane .Zmieńcie doradców burmistrzu.
kuc09.06.2017, 09:01
Budowa hali wielofunkcyjnej i wyciągi na Turbacz to będzie podstawą kampani wyboczej na przyszły rok. Nie dajcie się nabrać tym POPULISTOM oni nic niestety nie umieją.
stan09.06.2017, 08:22
cosik musi grzoć hole lodowe
Bunia09.06.2017, 08:18
do bacioka
widzę żeninie wiesz o co chodzi, stadiony piłkarskie budowane są koło głównych dróg żeby je wyeksponować. Jeżeli hala powstałaby bezpośrednio przy drodze krajowej Zakopiance wtedy można liczyć na większe finansowanie z budżetu państwa
edek09.06.2017, 08:16
a gdzie Pieniny? gdzie gmina Łapsze Niżne? miało być tyle dla sportu a tu boiseczka budują!!! w niektórych miejscach nawet dwa w miejscowości!!!! Łapsze Niżne na szarym końcu, taki to włodarz Jamróz!!!
obiektwyny09.06.2017, 08:15
własnie ta kotłownia szpeci i tak naprawdę niszczeje nigdy nie będzie używana... może to nie głupia lokalizacja tym bardziej ze miasto ma tam większość teremów. Tak to wszystko powykupywane przez klapka Castorame i inne pod blokadę konkurencji.
abc09.06.2017, 07:52
no i nic nowego!!!
"dobra" zmiana nie przepuściła to i NT bez hali będzie?
67809.06.2017, 07:40
Oby jak najszybciej ruszyła budowa. Mamy taki potencjał i niewykorzystany, świetny teren do zgrupowań itp, po budowie hali mamy kompletną ofertę - nowoczesny stadion piłkarski, halę wielofunkcyjną, basen, do tego okoliczne termy. Trzeba ten potencjał wykorzystać.
Tadek09.06.2017, 06:23
Panie Burmistrzu Watytcha .
Czy nie potrafi Pan logicznie myśleć ...?????
Jakie wykorzystanie "starej kotłowni przy zakopiance / k. Szaflar /
przecież ten obiekt powinien być przeznaczony ( ma takie cech ) pod dogrzewanie wody termalnej do ogrzewania Nowego Targu i okolic ,
ponadto znajdują się tam studnie głębinowe o znakomitej jakości wody ( swojego czasu była zainteresowana rozlewnią napojów Coca-Cola ale dostała lepsze warunki w Niepołomicach .
Czy Pan zdaje sobie sprawę z kosztów utrzymania nowej hali lodowej z zapleczem - obecnie nie macie środków na utrzymanie hali lodowej a co dopiero nowa hala lodowa ( koszty )
Czy oprócz Pana "szalonych pomysłów - przyklaskiwanych przez zastępców ( nic nie robiących ) stać Pana na wysilenie swojej inteligencji na inne nie szalone cele a mające poparcie Obywateli N. Targu -Pan i jego zastępcy będący na równi pochyłej w spadku poparcia nie znajdzie wyborców w nowej kadencji .
Gerwazy09.06.2017, 06:11
Dość już tego hokeja !!!
Działkowicz09.06.2017, 06:07
Działki koło Hali Gorce są,prywatnych właścicieli,którzy kiedyś mieli zyski z nich jak był targ,a zapytać ich teraz czy się nie zgodzą i zapłacić dobrze.
baciok@09.06.2017, 00:04
Futurystyczne pomysły kotlownia przy zakopiance. Gorszej lokalizacji juz nie może być.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl