01.12.2017, 15:44 | czytano: 2533

Nagroda im. Orkana dla zespołu Regle i Orawskiego Centrum Kultury

zdj. arch. Łukasz Sowiński
Zespół Regionalny „Regle” z Poronina oraz Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce znalazły się w gronie laureatów Nagrody im. Władysława Orkana, która została wręczona przez Województwo Małopolskie już po raz szósty. Co roku wyróżnienie to jest przyznawane organizacjom artystyczno-kulturalnym, które w sposób szczególny promują dorobek regionalny Małopolski.
- Województwo Małopolskie przyznając nagrodę im. Władysława Orkana docenia wybitne osiągnięcia artystyczne oraz działalność kulturalną prowadzoną przez organizacje, które promują przy tym ideę lokalnego regionalizmu. Małopolska to bowiem nie tylko zapierające dech w piersiach widoki czy urzekające zabytki, ale też bogactwo lokalnych zwyczajów i tradycji, w które tak bardzo bogaty jest nasz region - mówił podczas wręczenia nagród Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za dziedzictwo kulturowe. Podkreślił również, że wszystkie organizacje, do których trafiła nagroda im. Władysława Orkana, podążają śladem wybitnego powieściopisarza i publicysty, którego imię nosi nagroda przyznawana przez samorząd województwa. - Władysław Orkan w swojej twórczości wykazywał wyjątkową wrażliwość na sprawy polskiej i małopolskiej wsi. Także twórcom z nagrodzonych instytucji przyświeca szczególne zaangażowane w działania na rzecz swojej małej ojczyzny oraz lokalnej społeczności – zaznaczył Leszek Zegzda.
W tym roku doceniono Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina oraz Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce.

Poronińskie „Regle” to działający od 43 lat zespół, którego pierwszym kierownikiem i instruktorem był Jan Jędrol. Dziś, grupa nosząca jego imię, kontynuuje jego spuściznę – często występuje zarówno dla mieszkańców Małopolski, jak i turystów odwiedzających Podhale. Jedno jednak jest pewne – tradycja muzykowania będzie kontynuowana w Poroninie także w przyszłości, gdyż już dziś w zespole występują całe pokolenia poronińskich rodzin. Starsi muzycy zaszczepiają swoją pasję w młodzieży i kilkuletnich dzieciach, a cały zespół liczy w sumie 200 osób.

Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce to z kolei miejsce, gdzie mieszkańcy poznają tradycje Orawy i tajniki ludowego muzykowania na heligonkach, skrzypcach i basach. To właśnie w nowoczesnej siedzibie centrum kultury aż 250 młodych osób z Jabłonki i okolic muzycznie inspiruje się i uczy w tamtejszej Samorządowej Szkole Muzycznej w Jabłonce. To właśnie tam muzycznie inspirują ich artyści i twórcy ludowi działający przy centrum kultury.

Oprócz statuetek, do wszystkich trzech nagrodzonych instytucji trafiły też nagrody finansowe o łącznej wysokości 20 tys. zł. Środki te, pochodzące z budżetu województwa, będą mogły zostać przeznaczone na dalszy rozwój twórczości i nowe, interesujące projekty.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
członek zespołu Jana Jedrola02.12.2017, 12:01
zespól wznowił działlnosc 10 lat temu przerwa była 30 lat i nie działa 43 coś sie komuś pomyliło , jak byłąm członkiem tego zespołu to dawidkowa stroniła od góralszczyzny udawała wielka pania a terza taki dziłącz ciekawe dzlaczego bo mówic gwara nie potrafi siewać po góralsku wcale a o tancu nie wspómne do nawet nie ma poczucia rytmy skandal
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl