29.05.2018, 17:30 | czytano: 3658

Chcą większego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo brakuje im pieniędzy

Fot. Piotr Kuczaj
Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła rezolucję w sprawie pomocy Śląskiemu Centru Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowemu w Rabce-Zdroju.
Propozycję rezolucji przedstawił rabczański radny powiatowy Marek Szarawarski (na zdjęciu. Tłumaczył, że ŚCR-U znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Ponoszone straty przez spółkę są wynikiem istnienia poważnej dysproporcji pomiędzy wartością niezbędnych kosztów, które Spółka musi ponieść w związku z realizowanymi zadaniami kontraktowymi, a wartością przychodów otrzymywanych od Narodowego Funduszu Zdrowia za świadczone usługi rehabilitacyjne i lecznicze. Zniwelowania istniejącej luki finansowej nie są w stanie uskutecznić zintensyfikowane działania zmierzające do zwiększenia zarówno ilości jak i wartości wykonywanych procedur kontraktowych oraz świadczeń komercyjnych.
Przyczyną zaistniałego stanu jest istnienie rażącej dysproporcji pomiędzy poziomem kosztów, które muszą zostać poniesione w związku z uwarunkowaniami kontraktowymi, a wartością wynagrodzenia otrzymywanego w zamian za wykonane świadczenia. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest optymalizacja wykorzystania bazy i wykwalifikowanego personelu poprzez zwiększenie kontraktu z NFZ w zakresie rehabilitacji medycznej, co pozwoli na kontynuowanie działalności Centrum. Obecnie Czas oczekiwania na leczenie w Śląskim Centrum w zakresie rehabilitacji medycznej wynosi ponad 6 lat a liczba oczekujących przekracza 5 700 osób.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
k30.05.2018, 14:43
Rabka ma poważny problem wizerunkowy. Doskonała lokalizacja . Warunki do uprawiania zimowych sportów doskonałe.A z roku na rok uzdrowisko zamiast się rozwijać wygasa. Nic się nie dzieje bez przyczyny ,to pytanie brzmi : Komu w takim razie zależy na tym żeby Rabka zapyziała do cna ? Kto ma w tym interes? Oczywiście oprócz Białki,Jurgowa ,Bukowiny itd. Bo tam udało się zdobyć i wykorzystać pieniądze z funduszy unijnych. Dlaczego w Rabce nikt o to nie zadbał? Skoro tak już się stało to winni powinni za to beknąć. Tego czasu się już nie cofnie.
pikawa30.05.2018, 08:42
Panie Marku, sam Pan tu nic nie zdziałasz. Tak samo jest w Uzdrowisku Rabka SA. POwiem, że nawet jeszcze gorzej. Komu zależy, by rozwalić to uzdrowisko. Cała ta sprawa ma podtekst mafijny (nie boję się togo słowa) i tak będzie trwało to, aż zostaną na stanowiska kierownicze powołani fachowcy i ludzie odpowiedzialni. Namaszczona Pani Prezes Uzdrowiska, przez Posła z Warszawy, nic nie kuma. Zachowuje się tak, jakby to była jej prywata a nie Spółka Skarbu Państwa. W ogóle nie jest przygotowana do prowadzenia takiej spółki. I do tego jeszcze, układy, układziki rabczańskich włodarzy. Szpital również na krawędzi bankructwa. Tam nawet nie ma już kto leczyć.
tubylec29.05.2018, 17:58
Dawno nie widziałem tak pokrętnych sformułowań: straty "są wynikiem istnienia poważnej dysproporcji"; "uskutecznić zintensyfikowane działania zmierzające do"; oraz, najśmieszniejsze i najstraszniejsze zarazem: "optymalizacja wykorzystania bazy" - co to jest za język? Czy to jest sposób na przekonanie obywateli powiatu aby z naszych pieniędzy, bo to są nasze pieniądze z budżetu państwa, miał pomagać komukolwiek w trudnej sytuacji finansowej? Absolutnie żadnej pomocy finansowej powiat nie powinien udzielać, przynajmniej do czasu aż rabczański petent jasno i klarownie wyjaśni o co tu chodzi, bo na razie to jest mistrzowskie krętactwo, nic więcej.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl