19.06.2018, 10:46 | czytano: 3778

W Krościenku stanął pomnik zamordowanych Żydów

Na cmentarzu miała miejsce uroczystość odsłonięcia Pomnika Pamięci Zamordowanych Żydów na kirkucie w Krościenku.
Na uroczystości zgromadzili się potomkowie poległych Żydów, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele Fundacji Rodziny Nissenbaumów, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, obecne były władze gminy Krościenko oraz powiatu nowotarskiego, uczniowie szkół z terenu gminy oraz liczni mieszkańcy miejscowości.
W swoim przemówieniu Dariusz Popiela przybliżył historię realizacji projektu „Ludzie, nie liczby”. - Nie było by mnie tu, gdyby nie profesor Jerzy Żołądź, który pokazał mi to miejsce. Gdy pierwszy raz zobaczyłem cmentarz ogromne wrażenie wywarły na mnie pustka i brak macew. Postanowiłem działać”- wspominał. Podziękował również osobom zaangażowanym w projekt. - Pomnik Pamięci Zamordowanych Żydów jest autorstwa Joanny i Grzegorza Kurczab. Pani Joanna stała za wszystkimi graficznymi elementami tego projektu - począwszy od strony internetowej, a skończywszy na tablicach znajdujących się na cmentarzu. Bardzo ważną częścią przedsięwzięcia była próba odtworzenia historii Żydów, którzy zostali pochowani w Krościenku, którym tutaj oddajemy cześć. Było to możliwe dzięki pomocy pani Karoliny Panz. Pragnę również podziękować przedstawicielom Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy - mówił Popiela.

Po przemówieniach zaproszonych gości nastał długo wyczekiwany moment - odsłonięcie Pomnika Pamięci Zamordowanych Żydów, którego dokonali potomkowie rodzin Neugröchell oraz Süsskind. Bardzo wzruszające było odczytanie nazwisk wszystkich 256 zamordowanych osób.

Niedzielna uroczystość była zwieńczeniem projektu „Ludzie, nie liczby”, którego pomysłodawcą był Dariusz Popiela - olimpijczyk z Nowego Sącza, pasjonat historii. Dzięki tej inicjatywie uporządkowany został teren cmentarza, wykonano tablice informacyjne, wyznaczono dokładne miejsca grzebania krościeńskich Żydów - masowe groby. Projekt realizowany był przy współpracy z sądeckim Sztetlem oraz Fundacją Nomina Rosae. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem dzięki wsparciu instytucji, indywidualnych darczyńców oraz determinacji ludzi zaangażowanych w jego realizację. Efekt projektu jest niezwykły - powstał pomnik w kształcie macewy, na którym wypisani są z imienia i nazwiska wszyscy Żydzi mieszkający w przedwojennym Krościenku nad Dunajcem. Dzięki temu pamięć o nich będzie zawsze żywa.

Weronika Błażusiak
zobacz także
komentarze
.nieNowoczesny26.06.2018, 23:25
do cycero
" wędrówki ludów były zawsze i są konieczne do rozwoju cywilizacyjnego"
Więc pakuj się i już dziś w*** do doskonale "rozwinętych cywilizacyjnie" niemiec albo innej francy!!

"ułatwiła zagładę Żydów na naszym terenie"
Polska to nie jest wasz teren!

"mi brakuje tak naprawdę apelu o wychowywanie młodzieży w duchu tolerancji i poszanowania innych ras, wyznań i poglądów"
Wy nie macie za grosz poszanowania NASZEJ rasy, wyznania ani poglądów.
Niszczycie ludność mieszkającą tu od wieków sprowadzając "uchodźców" z którymi od wieków i przez wieki walczyli nasi przodkowie. Nienawidzicie i tępicie chrześcijaństwo jako przestarzałe i nienawistne, w zamian narzucacie swój pogano-judeo-atei-katolo-gendero-satanizm ekumeniczno-tolerancyjny. Nie szanujecie żadnych nielewackich poglądów, nie macie żadnych sensownych argumentów, każdego kto wam się sprzeciwi nazywacie faszystą (cokolwiek to znaczy...), rasistą i oczywiście antysemitą (antysemita - określenie osoby której nie lubią żydzi).

Pytam jeszcze raz,
Kiedy i gdzie stanie wreszcie pomnik zamordowanych PRZEZ żydów?

"By sprawdzić kto tobą rządzi, wystarczy sprawdzić kogo nie można krytykować."
Wolter
Wicher26.06.2018, 22:48
A kiedy pomnik pomordowanych i nieludzko torturowanych Żołnierzy Wyklętych żydowskie UB ! ???
cycero23.06.2018, 20:19
@ rozwarta- pospolita:
Migracje, wędrówki ludów były zawsze i są konieczne do rozwoju cywilizacyjnego, natomiast inną rzeczą jest ta obecna, sztucznie sprowokowana migracja do bogatej zachodniej Europy, ale to nie jest nasz problem. Naszym problemem jest to że pokolenie naszych pradziadków wytworzyło w zeszłym wieku atmosferę uprzedzeń i ksenofobii, która Niemcom ułatwiła zagładę Żydów na naszym terenie. Tu mi brakuje tak naprawdę apelu o wychowywanie młodzieży w duchu tolerancji i poszanowania innych ras, wyznań i poglądów, bo o tych wartościach jakoś dziwnie cicho jest ostatnio, być może żeby nie urazić potencjalnych wyborców o ksenofobicznych poglądach.
Ptaszek Wylądował w N.Targu22.06.2018, 23:30
Do @Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN
z wielkim szacunkiem do Twojego Taty bo to wielki człowiek i Mamy chciałem Ci przypomnieć że swoim postępowaniem zmarnowałeś wszystko o co Twój Tata walczył .Powołujesz się na władze główne ŚZZAK w Warszawie że sprawa jest już w sądzie i i o całym szwindlu Zarząd Główny jest poinformowany. Obawiam się że towarzysze stanowisk w otoczeniu Pana Prezesa funkcjonariusza PZPR, czyli w Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK przez wieloletnich członków PZPR, wyższych oficerów LWP, agenta WSW, czy członka najwyższych władz PRL będącego w jednej organizacji z wysokimi rangą przedstawicielami PZPR, w tym generała z WRON, Tobie nie pomogą bo zostali zdemaskowani i sami muszą się bronić. Na obecną chwilę toczy się sprawa o rozwiązanie całego Głównego zarządu ŚZŻAK w Warszawie, środowisko AK w okręgach jest tym faktem zgorszone i poczyniło stosowne kroki . A ciebie Tadeuszu synu żołnierza AK,WiN ,stawia w beznadziejnej sytuacji szukającego poparcia u Towarzyszy którzy służyli w tajnej Milicji politycznej i byli funkcjonariuszami PZPR .To już twój problem i podziękuj Panu D, za kontakty w Głównym Zarządzie i mam nadzieję że na niego popatrzą szeroką optyką .

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Prof. dr hab. Leszek Żukowski
00-108 Warszawa, ul. Zielna 39
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie jest zaniepokojone faktem zajmowania najwyższych stanowisk w otoczeniu Pana Prezesa, czyli w Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK przez wieloletnich członków PZPR, wyższych oficerów LWP, agenta WSW, czy członka najwyższych władz PRL będącego w jednej organizacji z wysokimi rangą przedstawicielami PZPR, w tym generała z WRON.
Te fakty są dokładnie opisane przez dr. hab. Sławomira Cenckiewicza, dyrektora Wojskowego Biura Historycznego, w artykule "Światowy Związek Żołnierzy"PRL" w najnowszym numerze tygodnika Do Rzeczy.
Nasze Porozumienie skupia organizacje kombatanckie i niepodległościowe, a warunkiem uczestnictwa w nim jest niekomunistyczny rodowód danego stowarzyszenia. Do tej pory uważaliśmy ŚZŻAK za organizację głęboko patriotyczną, odcinającą się od jakichkolwiek związków z PRL i z ludźmi tworzącymi komunistyczny system. Chcielibyśmy tak dalej uważać.
Z treści artykułu wynika, że wiceprezes Związku ds. organizacyjnych Marek Cieciura to wieloletni członek i sekretarz PZPR donoszący na sąsiada, sekretarz Zarządu Głównego ŚZŻAK Ryszard Dorf był od najmłodszych lat zaangażowany w działalność komunistyczną, w pełni wcielając w życie tę ideologię, a także tajnym współpracownikiem WSW. Obniża to zaufanie do obecnych władz Waszego Związku. Poza tym wszystkim takie osoby zgodnie z §12. Statutu nie mogą być członkami ŚZŻAK. Takich informacji jest w artykule o wiele więcej.
Chcielibyśmy mieć jak najlepszą opinię o Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dlatego apelujemy o udzielenie nam pełnej odpowiedzi na zarzuty podniesione przez dr. hab. S. Cenckiewicza. Mamy nadzieję, że Pan Prezes podejmie właściwe decyzje i zgodnie ze Statutem dokona niezbędnych zmian personalnych w Prezydium i w innych strukturach organizacji.

Powtarzam: Panów spór nie dotyczy tego artykułu. Proszę drugi i ostatni raz o respektowanie naszego regulaminu. Moderator.
synowie z WiNa i MO22.06.2018, 15:31
Wytłumacz się z sądowych zarzutów według ciebie niesłusznych, nie szukaj dziecinnych wymówek Oprócz sztandaru uczestniczył czynnie w wyprowadzeniu z Koła całego archiwum z teczkami zawierającymi dane osobowe, z kroniką Koła, pismami członków do zarządu Koła i duplikami pism zarządu do członków Koła. Zawłaszczone teczki z danymi osobowymi znalazły się w jego rękach bez zgody właścicieli. Treść tych teczek często z danymi wrażliwymi dowolnie przetwarza nie pytając o pozwolenie a nieraz robi to wbrew woli ich właścicieli.
Czynnie współuczestniczył w wyprowadzeniu pieniędzy z Koła co najmniej na sumę 2 276 zł. Wiadomo, że składki w tym czasie były uiszczane, co jest udokumentowane. Jeden raz miało miejsce pobrania pieniędzy bez pokwitowania. Sam natomiast od czasu wyborów nowego zarządu Koła (21.10.2014) systematycznie nie płaci składek członkowskich.

Krytykowałeś że ten człowiek miał pierwsze mundur z koca teraz że został rozbrojony. Napisz że obecnie ma mundur wz. 36 szyty u najlepszego krawca Janiak za 1250 zł , rogatywkę wz. 36 opinacze, pas z kaburą do pistoletu TT z koalicyjką oraz raportówkę oficerską i oficerki. Podobne umundurowanie z czasów przedwojennych używali partyzanci Majora Kurasia "Ognia", który miał swoich krawców, szewców a nawet fryzjerów. I właśnie ten człowiek wzoruje się na tej legendarnej postaci.

Panowie, to nie jest najlepsze miejsce na załatwianie Waszych sporów. Przypominam o temacie artykułu. Moderator.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN22.06.2018, 07:26
12 grudnia żołnierze Oddziału Żandarmi Wojskowej w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami nowotarskiej policji, w trakcie czynności służbowych na terenie Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zauważyli mężczyznę przebywającego w recepcji komendy, ubranego w mundur wyjściowy żołnierza Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP - relacjonuje asp. szt. Jacek Bobak z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Podczas legitymowania tego mężczyzny ustalono, że nie jest on żołnierzem w czynnej służbie wojskowej i w związku z tym nie może nosić munduru. Co ciekawe, mężczyzna stawił się tak ubrany na wezwanie do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, gdzie miał być przesłuchany w innej sprawie.

Policja wszczęła wobec 36-latka postępowanie o wykroczenie. Publiczne, nieuprawnione noszenie munduru, odznaki lub odznaczenia stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny do 1000 zł albo karą nagany. Dodatkowo sąd może orzec przepadek munduru lub odznaki.
Rozwarta- pospolita22.06.2018, 06:59
Rzeczpospolita stała zbyt pospolita i dlatego kiedyś przepadła przy ogromnym udziale Żydów. Dziś na nowo zaczynają przenikać do Polski i to z Izraela!O co tu chodzi?
synowie z WiNa i MO21.06.2018, 23:39
Myślałem, że Klątwa Króla Podhala Majora Ognia dopada tyko zdrajców i agentów formacji : MO, UB, KBW???
Widzę, że marzysz aby być prezesem N ZŻAK w Nowym Targ, którym już jesteś i jednocześnie Prezesem ŚZŻ AK Koło Nowy Targ a twój przyboczny adiutant ps. galas pieruk godnym zastępcą w obu związkach. Jak braknie ci pieniędzy na wyrównanie starych składek i wpłaty na dwie organizacje to wyrównaj sobie z wdartych wygranych spraw. Obyś zdążył przed prokuraturą.
29. 06. 2018 r. UPRAWOMOCNI SIĘ WYROK Marka o wyrzucenie ze ŚZŻ AK za identyczne zarzut jak twoje.
Jak wiesz aby być wyrzuconym ze ŚZŻ AK według statutu wystarczy nie płacić składek i wy tego nie czyniliście . Pozostałe zarzuty są niekonieczne.
Zaprzepaściliście całkowicie dorobek waszych potomków i pociągacie za sobą Burmistrza No Targu
Wszystko na ten temat:
SĄD KOLEŻEŃSKI OKRĘGU KRAKÓW
ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY AK
Postanowienie
Sąd Koleżeński Okręgu Kraków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (SK) na posiedzeniu niejawnym 18.05.2017 r. w sprawie wniosku Tadeusza Morawy o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od orzeczenia SK z 26.01.2017 r.
postanawia:
odmówić przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od orzeczenie Sądu Koleżeńskiego z dnia 26.01.2017 Uzasadnienie jest w artykule Fatum krąży nad tablicą
Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Sąd Koleżeński nie znajduje podstaw faktycznych i formalnych do przywrócenia terminu, dlatego orzekł jak w sentencji.
Teraz złóż zażalenie w dwóch egzemplarzach : jeden dla siebie i drugi do kosza.
Straszy tylko ten co nie może nić zrobić.
tubylec21.06.2018, 20:54
@ synowie z WiNa i MO:
No właśnie! W walce o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą, czyli o rzecz czyli ojczyznę moją, Twoją i o rzecz czyli ojczyznę pana Morawy, wszystkich Polaków i Żydów też, o Rzeczpospolitą!
Moim zdaniem bardzo dobrze że pan Morawa przypomina o tragedii która się wydarzyła z dnia 2 na 3 maja 1946 roku w Krościenku, a dokładniej pomiędzy Krościenkiem a Tylmanową. Szkoda tylko że już tak z miejsca i od razu szermuje wyrokami, bez podania dowodów że to Ogień.
Z drugiej strony wcale nie wiem czy powinniśmy rozdzierać te stare rany. Fajnie byłoby ustalić, niech to zrobią profesjonalni historycy, co dokładnie się wtedy tam stało, ale roztrząsać to używając na dodatek emocjonalnego języka nie powinniśmy.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN21.06.2018, 13:33
Tadeusz Morawa nigdy nie był po. Prezesa ŚZŻAK w Nowym Targu,jest nim do dzisiaj Marek Zapala.Sprawą rzekomego wyrzucenia na podstawie fałszywych oskarżeń Pana Kani tego rozebranego do majtek na Policji w Nowym Targu zajął się Zarząd Główny ŚZŻAK w Warszawie.Jedna pani z tego towarzystwa dostała już do zapłaty 2000zl tytułem szkalowania.Tadeusz Morawa jest prezesem N SZZAK i niebawem zostanie przywrócony do ŚZŻAK bo sprawa jest już w Sądzie i o całym szwindlu Zarząd Główny jest poinformowany.
synowie z WiNa i MO21.06.2018, 00:01
Do syćkich synów z WiNa i MO . Jeszcze śmiesz odzywać się na jakikolwiek historyczny temat zwłaszcza tyczący się dat.
Wara od autorytetów z IPN
Zostałeś wyrzucony z Światowego Związku Armii Krajowej Koło No Targ. Teraz czekamy na uprawomocnienie się wyroku z dnia 15 06 2018 r. wyrzucenia twego wiernego podwładnego Mareczka ps. galas lub pieruk. Podane zostanie do publicznej wiadomości uzasadnienie wyroku zbliżone do twojego. Oddacie to co nie wasze
Sąd na podstawie własnego przekonania opartego na ocenie całokształtu dowodów w odniesieniu do czynów objętych skargą i zeznań świadków uznał stronę obwinioną za winną - jednogłośnie, i orzekł karę usunięcia ze Związku Tadeusza Morawę - jednogłośnie.

Reasumując, Tadeusz Morawa w latach 2013-2017 bardzo czynnie uczestniczył w negatywnych poczynaniach wobec ŚZŻAK Koła Nowy Targ. Od niego pochodziła inicjatywa niektórych z nich, w pozostałych odgrywał pierwszoplanową rolę choćby z racji pełnienia obowiązków p.o. prezesa Koła. . Wyprowadził z Koła przede wszystkim sztandar z wszystkimi akcesoriami. Sztandar ten ma wielkie walory historyczne dla członków Koła, stanowi widomy znak ideałów żołnierzy AK wyrażających się w haśle Bóg - Honor - Ojczyzna, jest znakiem pamięci czynu żołnierskiego w walce z okupantem o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Sztandar jest własnością Koła i nie może nim dysponować osoba prywatna, jaką jest Tadeusz Morawa.
Oprócz sztandaru uczestniczył czynnie w wyprowadzeniu z Koła całego archiwum z teczkami zawierającymi dane osobowe, z kroniką Koła, pismami członków do zarządu Koła i duplikami pism zarządu do członków Koła. Zawłaszczone teczki z danymi osobowymi znalazły się w jego rękach bez zgody właścicieli. Treść tych teczek często z danymi wrażliwymi dowolnie przetwarza nie pytając o pozwolenie a nieraz robi to wbrew woli ich właścicieli.
Czynnie współuczestniczył w wyprowadzeniu pieniędzy z Koła co najmniej na sumę 2 276 zł. Ponadto nie rozliczyli się z dochodów i wydatków za czas swojego p.o. prezesostwa
(1.01.2014-19.10.2014). Wiadomo, że składki w tym czasie były uiszczane, co jest udokumentowane. Jeden raz miało miejsce pobrania pieniędzy bez pokwitowania. Sam natomiast od czasu wyborów nowego zarządu Koła (21.10.2014) systematycznie nie płaci składek członkowskich.
Czynnie uczestniczy w bezprawnych działaniach na szkodę Koła i jego członków. Jako p.o. prezesa nielegalnie rozwiązał Koło Nowy Targ. Sąd na podstawie własnego przekonania opartego na ocenie całokształtu dowodów w odniesieniu do czynów objętych skargą i zeznań świadków uznał stronę obwinioną za winną - jednogłośnie, i orzekł karę usunięcia ze Związku Tadeusza Morawę - jednogłośnie.
Klątwa Majora Ognia zadziałała.
wyczyniowiec20.06.2018, 05:16
To chyba największe "osiągnięcie" olimpijczyka.
Wicek19.06.2018, 20:29
To. ze powstał pomnik to dobrze, bo zmarłym należy się szacunek.Pytanie do mieszkańców Krościenka, czy pomnik pomordowanych Polaków w czasie II wojny już jest? Bo jeżeli nie to stracę do Was całkowicie szacunek.
Wyrocznia19.06.2018, 19:16
Bohaterów ściga się po sadach, a kanaliom stawia się pomniki i wręcza odznaczenia - ot taka nasza "wolna" Polska.
.nieNowoczesny19.06.2018, 18:34
A gdzie i kiedy stanie pomnik zamordowanych PRZEZ żydów?
nowotarżanka19.06.2018, 17:45
W naszej kulturze odnosimy się z szacunkiem do zmarłych. Polacy też oczekują szacunku dla swoich rodaków pomordowanych czy poległych w czasie II wojny światowej i bardzo dobrze. Tak samo powinni traktować innych, niezależnie od ich wyznania czy narodowości. Wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi. Dobrze to widać na nowotarskim cmentarzu, gdzie obok Krzyża Katyńskiego są mogiły żołnierzy radzieckich. Nie mówiąc już o mogiłach z czasów I wojny światowej, kiedy to w ramach armii austrowęgierskiej ginęli i katolicy i muzułmanie z Bośni i Żydzi. Czy nam się to podoba czy nie to nasza wspólna historia. Bardzo dziękuję za tę inicjatywę w Krościenku.
do T.Morawy syna ...19.06.2018, 17:20
Panie Morawa, bierz marker i leć dopisać, wszak to Pan jesteś "chodzącą encyklopedią II wojny, zwłaszcza na Podhalu.
BMW19.06.2018, 16:51
Żydom pomniki?! ten świat schodzi na psy!!
@Gerwazy19.06.2018, 15:42
Chlubnym wyjątkiem jest reprezentacja Argentyny i Leo Messi którzy odmówili gry z mordercami dzieci za co bezczelni żydzi domagali się od FIFA wyrzucenia Argentyny z mundialu w Rosji
dd19.06.2018, 13:20
No właśnie - odezwał się Tadeusz Morawa "specjalista od historii". Akurat ten człowiek to o datach nie powinien się wypowiadać. Chyba ze już wie w którym roku wybuchło powstanie styczniowe.... hahhhaaaa
Gerwazy19.06.2018, 12:41
Ciekawe, to i kiedy postawi pomnik Palestyńczykom mordowanym przez Żydów przy milczącej aprobacie całego świata ?!
koza19.06.2018, 12:24
Gdzie pani poseł z Krościenka? Taka okazja a ona nieobecna?
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN19.06.2018, 11:23
Ale wojna według dr Macieja Korkucia z IPN skończyła się na Podhalu w1947r.To powinno dopisać się jeszcze ofiary pochodzenia żydowskiego,które zostały zamordowane z 2 na 3 maja 1946r w Krościenku przez bojówki Józefa Kurasia ,,Ognia".
Zobacz pełną wersję podhale24.pl