25.01.2019, 09:44 | czytano: 2060

Remont zabytkowego centrum Krościenka znowu za drogi

Nadal nie wiadomo, kto i kiedy wyremontuje centrum Krościenka. Po raz kolejny urząd gminy unieważnił przetarg na modernizację XIX-wiecznego ratusza i przebudowę płyty Rynku. Ponownie przy wyborze wykonawcy tej inwestycji na przeszkodzie stanęły zbyt wysokie ceny.
Kolejna próba wyłonienia wykonawcy zakończyła się fiaskiem. Urząd zabezpieczył na inwestycję ok. 8 mln zł, tymczasem firmy, które stają przetargu, są gotowe to zrobić, ale za prawie 11 mln zł. Tymczasem gmina Krościenko nie jest w stanie dołożyć z własnego budżetu dodatkowe 3 mln zł, dlatego przetarg, tak jak i za pierwszym razem, unieważniono. Niebawem przetarg zostanie ogłoszony po raz trzeci, a gmina będzie liczyć na to, że ceny spadną.
Przypomnijmy, iż XIX-wieczny ratusz znajdujący się na rynku w Krościenku, w którym dziś swoją siedzibę ma urząd gminy oraz centrum kultury, czeka gruntowna przebudowa. Efektem tych prac będzie m.in. sala widowiskowa oraz dodatkowe pomieszczenia, z których będą mogli korzystać mieszkańcy odwiedzający centrum.

Na początek zaplanowano budowę jednej kondygnacji nad dawnym kinem „Sokolica”. Powstaną tu nowe pomieszczenia na potrzeby centrum kultury. Na poziomie parteru z kolei, po przebudowie, obiekt zyska salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia. Będzie nie tylko nowocześnie wyposażona, ale co najważniejsze, profesjonalnie oświetlona i nagłośniona. Zmieni się też całkowicie układ komunikacyjny w budynku. Część, w której siedzibę ma urząd gminy, także zostanie przebudowana. Zaplanowano wymianę konstrukcji dachu, a także wewnętrznych instalacji m.in.: wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej.

Nowe przestrzenie będą służyć mieszkańcom podczas zajęć czy warsztatów artystycznych, a także lokalnym zespołom i kapelom ludowym, dla których zaplanowano tu salę prób. W budynku powstanie także część ekspozycyjna, w której będzie prezentowany dorobek historyczno-kulturowy Krościenka nad Dunajcem i Pienin oraz działających tutaj twórców lokalnych.

Północna pierzeja rynku, pobliska jezdnia w otoczeniu urzędu i miejsca postojowe również zostaną przebudowane. Zaplanowano też montaż nowego oświetlenia, ławek i koszy na śmieci. Nieopodal będzie przyjemnie i zielono – a wszystko za sprawą nowych nasadzeń: kwiatów i krzewów.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
edmund30.01.2019, 22:42
Krościenku nie potrzeba żadnego remontu budynku urzędu gminy! Nie należy inwestować pieniędzy publicznych w wygody dla urzędasów.Wystarczy że już parking zajmują bo co poniektórzy mają dwa kroki do pracy a muszą brać auto.Co do rewitalizacji rynku to jak najbardziej .Dobrze przemyślana posłuży mieszkańcom i turystom ( jakaś sensowna wiata lub co najmniej przeszklone zadasenie dla czekających na przystanku) Tym co wybrali powtórnie Dydę gratuluję tej beznadziejnej decyzji.Po 4 latach już dał dowód swojej niekompetencji i braku choćby pomyślunku.Macie coście chcieli.
burak26.01.2019, 21:53
@ krościenczanin:
No to może pomalowali czy pomalowali? Może ocieplili czy ocieplili? Zainstalowano bardzo dobre, nowoczesne grzejniki akumulacyjne i grzałkami kobaltowymi z termostatami i sterownikami czasu, no ale Ty być może chciałbyś żeby pracownikom przeszkadzał w pracy palacz, bo utyskujesz że nie ma kotłowni. Zbudowano okazałą salę obrad na piętrze. Co do windy to oby niepełnosprawni w Krościenku tylko taki jeden problem mieli, zresztą dlaczego w każde wybory montują podjazd dla wózków inwalidzkich do lokalu wyborczego, a potem za parę dni ten podjazd rozbierają zamiast zostawić go już na stałe (to Cię już nie boli, a właśnie to jest marnotrawstwem, podobnie jak ten planowany następny remont), poza tym jak często jest używana winda w ośrodku zdrowia w Krościenku i czy przy jej budowie trzeba było gruntownie cały budynek ośrodka remontować, tak czy nie?
Nie jest to jednak największy problem. Sęk w tym, że ta inwestycja jest zbytkiem, są ważniejsze wydatki, chociażby inwestycja bezpośrednio w ludzi, w mieszkańców. Niech taki zwykły szary mieszkaniec choć raz zobaczy że gmina coś zrobiła dla niego. Niech zamiast topić kolejne miliony w kolejny remont czegoś co remontu wcale nie potrzebuje, zorganizują Krościeńczanom wycieczkę np. do Warszawy do muzeum Powstania Warszawskiego, do Wrocławia na panoramę Racławicką, dla dzieci nad morze, itd. Pytanie jest również co poświęcono w zamian za te miliony na tę inwestycję? Dobrze by było gdyby społeczeństwo miało wgląd w treść tych wszystkich pożyczek bankowych, decyzji, umów i kontraktów. To mieszkańcy będą za ten wydatek płacić i mają prawo o wszystkim wiedzieć, nie tylko o tym że będzie przyjemnie i zielono, ale też i o zadłużeniach w bankach na ten cel oraz o ich racjonalności bądź nie. To społeczeństwo jest suwerenem, władza wykonuje tylko jego wolę.
kroscienczanin26.01.2019, 12:16
Odremontowano budynek?? jak można napisac ze odremontowano budynek, jak zrobili pare scianej z GKF i podzielili pomieszczenia i moze pomalowali. Ten budynek nie jest oscieplony, nie ma kotłowni, co za tym idzie, ogrzewany jest wylacznie pradem, grzejnikami prądowymi!! Pozatym planowana jest budowa windy, ktos powie po co?? ale ostatnio krzyczeli ze czlowiek na wozku nie ma jak sie dostac. rynek byl remontowany?? chyba parking, a tu chodzi o przednia czesc rynku,. Fakt za te pieniadze nikt tego nie zrobi, bo nie jest w stanie. 3 formy daly juz oferty ponad 9mln. materialy idą w gore, nie w dol ;/
burak25.01.2019, 19:32
Gmina liczy na to że ceny spadną? A czy gmina pamięta jak parę lat temu budowano parking z funduszy za budynkiem urzędu, kiedy to nagle z dnia na dzień firma budująca zwinęła się i w połowie prac zniknęła, przez co gmina na gwałt przed sezonem musiała przerzucać środki żeby własnym kosztem jakoś te prace ukończyć? Niestety, niższa cena to niższy standard i jakość remontu, więc może się okazać że wyjdzie to gminie na gorsze a nie na lepsze (zwłaszcza że całkiem niedawno gruntownie odremontowano już ten budynek i jest on OK).
Inna obawa to to, żeby przypadkiem władzom gminy nie wpadło do głowy zadłużać swoich mieszkańców w banku, żeby dopożyczyć te brakujące 3 miliony - nie mają na to zgody wyborców, ludzie są przeciwni spłacaniu przez wiele lat tak beztrosko zaciąganych w ich imieniu pożyczek, na rzeczy mało potrzebne, mówiąc oględnie (a mówiąc wprost na rzeczy niepotrzebne, gdyż magistrat wraz z rynkiem i parkingiem z tyłu są OK, i wcale nie potrzeba ich remontować).

@ skonfoodowany:
Nie nazywałbym tych występów amatorskich zespołów regionalnych kompromitacją; takie występy pod gołym niebem są bardzo dobre, ale dla nich również też niczego nie trzeba remontować, bo wszystko już jest zbudowane - po co zapożyczać gminę (te brakujące 3 miliony) aby burzyć to co jest dobre i nonszalancko budować wszystko od nowa?
malomiasteczkowy25.01.2019, 15:00
gratuluję wyboru wójta
skonfoodowany25.01.2019, 14:55
zgadzam się z @burak. Po co tyle pieniędzy wydawać na remont czy też renowację, tego co już się robiło? Magistrat odświeżony, kilka lat temu rynek był robiony.. Sala widowiskowa? po co? skoro centrum promocji i kompromitacji nie potrafi ani jednej imprezy zorganizować?
po25.01.2019, 10:59
ale droga do prywatnych działek będzie panom od wody i cegły
burak25.01.2019, 10:40
Po co? Kto prosił? Ręce naprawdę opadają. Całkiem niedawno budynek krościeńskiego magistratu został odremontowany, zbudowano w nim okazałą salę obrad na piętrze, i teraz nagle drugi raz wszystko od nowa, bo można wykorzystać jakieś fundusze. Co to za gospodarz, który po kilka razy robi tę samą rzecz, gdy nie zachodzi taka potrzeba?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl