29.03.2019, 22:52 | czytano: 8607

Jarosław Gowin: "Zaczynam podejrzewać, że to spotkanie to ustawka"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Tymi słowami wicepremier skwitował pytania, jakie zadawano mu podczas otwartego spotkania w Urzędzie Miasta. Jarosława Gowina proszono między innymi o pomoc przy inwestycjach - budowie Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych oraz modernizacji Miejskiego Ośrodka Kultury.
Ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego podczas pobytu w Mieście towarzyszył poseł Michał Cieślak, kandydat Zjednoczonej Prawicy, a konkretnie Porozumienia Jarosława Gowina do Parlamentu Europejskiego oraz Andrzej Gut Mostowy, przedsiębiorca, były poseł.
"To przywilej być członkiem takiego rządu"

Jarosław Gowin zaczął swoje wystąpienie od podsumowania kilku lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Mówił o dużym wzroście gospodarczym, o tym, że "Polska jest liderem w Europie jeśli chodzi o tempo rozwoju", podkreślał działalność Prawa i Sprawiedliwości o charakterze socjalnym. - Jestem dumny, bo to przywilej być członkiem takiego rządu który wprowadził program Rodzina 500+ co ograniczyło skalę biedy i niedożywienia wśród dzieci - mówił wicepremier.

Omówił pokrótce nowy pakiet działań rządu - 500 zł na pierwsze dziecko, jednorazowe wsparcie dla emerytów czyli 13 emeryturę, obniżenie podatków, likwidacja PIT dla młodych przedsiębiorców, obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 procent oraz obniżenie kosztów pracy/zatrudnienia.

- Niezależnie od tego kto zwycięży w jesiennych wyborach parlamentarnych i będzie rządził w Polsce , następne kadencje muszą być nastawione na gospodarkę. Silnikiem rozwoju gospodarczego są inwestycje. Potrzebujemy ogromnych inwestycji na drogi, komunikację, infrastrukturę, energetykę, oświatę, bo edukacja i szkolnictwo to długofalowe koło zamachowe rozwoju każdego państwa. Przyszłością jest "sztuczna inteligencja" i tu jest pole do działania. Polska spóźniła się na pierwszą, drugą i trzecią rewolucję przemysłową i wciąż musimy g\inne kraje doganiać, albo kupować od nich technologie. Ale czwarta rewolucja przemysłowa rozpoczęła się dopiero kilka lat temu i w tym wyścigu możemy i powinniśmy uczestniczyć. My, czyli polscy inżynierowie i naukowcy - tłumaczył polityk.

Kandydat do PE - Michał Cieślak

Była też mowa o dużym znaczeniu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Nasze położenie geograficzne sprawia, że musony być w Unii, ale na zasadzie partnerskiej, a nie tak jak to jest teraz, czyli, że o wszystkim decydują urzędnicy, a warunki dyktują Niemcy i Francja - mówił Jarosław Gowin.

Tu przyszła pora na zaprezentowanie kandydata Zjednoczonej Prawicy do PE, ale Michał Cieślak wolał mówić o nowych działaniach rządu - programie Energia+, regulacjach dotyczących gospodarki zasobami rolnymi i obrotu ziemią oraz wyposażeniu sołtysów w dodatkowe uprawnienia.

Handlowcy się skarzą

Gdy nadszedł czas na zadawanie pytań, jako pierwszy głos zabrał Krystian Leja. Przedstawił się jako uczeń I LO i poprosił wicepremiera o pomoc w sporze jego rodziny z władzami samorządowymi. Burmistrza oskarżył o nadużywanie władzy, samowolne postawienie płotu, który utrudnia jego rodzinie prowadzenie działalności gospodarczej, a która to rodzina "jest szkalowana w lokalnych mediach". Poprosił ministra o pomoc, by mógł on i jego siostra "spokojnie i bez stresu nadal się uczyć". Nastolatkowi chodziło o wciąż nieuregulowane kwestie przebudowy ul. Św. Anny. Młody człowiek zaprosił ministra Gowina do swojego domu "na herbatę albo kawę" by sam obaczył na czym polega problem.

Roman Kuranda w imieniu kupców wręczył wicepremierowi petycję od handlujących w sprawie opłaty targowej. Narzekał, że jest "dowolność w ustalaniu stawki, nie ma górnej granicy, kupcy nie wiedza jak cena przyjdzie im zapłacić za kilka miesięcy". Porównał ceny jakie płacą kupcy "rocznie za stumetrowe stoisko (ok. 15 tys zł) z wysokością podatku od nieruchomości płaconego przez sklepy wielkopowierzchniowe (ok. 2 tys. zł)".

Inwestorzy kontra konserwator zabytków

Z kolei Krzysztof Kuranda, jako radny powiatowy poprosił przedstawiciela rządu o pomoc i wsparcie przy budowie Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych. Mówił, że inwestycja napotyka na trudności.

- Pan to tak bardzo ogólnie ujął, ale ja wiem o tej inwestycji więcej, niż pan sądzi, bo przed tym spotkaniem rozmawiałem z burmistrzem Nowego Targu i naświetlił mi problem. Wiem, że biurokratyczne działania konserwatora zabytków są problemem. Za kilka dni burmistrz i ksiądz rektor PPWSZ - która ma problemy tego samego rodzaju - wybierają się do Krakowa, do wojewódzkiego konserwatora zabytków, by porozmawiać. Mam nadzieję, że uda się usunąć tę barierę. Mam na myśli barierę prawną, nie konserwatora - zaznaczył Jarosław Gowin.

"Ustawka"...

Kolejną osobą, która zabrała głos był dyrektor MOK Bolesław Bara. On z kolei poprosił ministra o wsparcie dla pozyskania środków na modernizację i przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury.
- Zaczynam podejrzewać, że to spotkanie to jest ustawka... bo o tym problemie też przed chwilą rozmawiałem z burmistrzem Nowego Targu - zażartował polityk i dodał, że "kultura jest bardzo ważna, bo to obszar priorytetowy dla szeroko pojmowanego rozwoju".

Pytania bez odpowiedzi

- Myślę, że ten koncert życzeń już się skończył - zakpił Marek Fryźlewicz. Były burmistrz powołał się na wcześniejsze kontakty z ministrem Gowinem i zapytał o pensje nauczycieli, ubolewał na sytuacją w szkolnictwie - jak mówił: "w Nowym Targu na ten pałac lodowy chce się wydać 180 mln zł, a dwie szkoły nie mają warunków dla uczniów do ćwiczeń", pytał o program Czyste Powietrze. Jak zauważył - "program jeszcze nie zadziałał, a dla ludzi zainteresowanych udziałem w nim tworzone są bariery które bardzo utrudniają im korzystanie z projektu". Ostatni temat poruszony przez radnego miejskiego to były tworzone przez rząd ustawy Marek Fryźlewicz nazwał je wprost ustawami antysamorządowymi, co jak stwierdził "jak coś wyjdzie z Warszawy, to są to tylko problemy dla samorządu".

Prezes Związku Podhalan Józef Knap pytał o program nauczania regionalizmu, ubolewał że niszczeją zabytkowe budynki, bo ich właściciel nie stać na remonty, że domy niszczeją, a często i płoną. Mówił też o problemach związanych z rejestracją pojazdów typu quad.

Historia Polaków i Żydów

Pojawił się też wątek polsko-żydowski. Sebastian Śmietana zapytał dlaczego "resort, któremu przewodzi Gowin finansuje antypolonizm". Za przykład podał książkę Barbary Engelking o udziale Polaków w zagładzie Żydów. - To nie było finansowanie książki, tylko przyznany pani Engelking grand naukowy, którego efektem była ta książka. Poza tym, ten grand przyznany został w 2014 roku, czyli zrobiła to moja poprzedniczka - tłumaczył minister i dodał: - Odpowiedzią na pisanie złych książek nie jest ich cenzurowanie, czy zakazywanie, ale pisanie dobrych książek. Ja namawiam autorów książek, by pisali je po angielsku, bo jak chcemy obronić naszą wersję historii to musimy to robić tak, by świat to zrozumiał. Teraz naszą historię piszą autorzy niemieccy, brytyjscy, amerykańscy czy izraelscy - dodał.

Pan Śmietana zapytał wicepremiera o jego słowa wypowiedziane podczas obchodów 50. rocznicy pacyfikacji protestu studentów (Marzec'68). Jarosław Gowin powiedział w trakcie tych uroczystości "Polska jest ojczyzną dwóch narodów, Jest ojczyzną narodu polskiego i ojczyzną narodu żydowskiego i nikt nigdy tej prawdy z historii Polski nie wymaże". - Jesteśmy państwem gościnnym, ale chyba nie aż tak - mówił nowotarżanin, pytając przy okazji, czy te słowa ministra to efekt słabej znajomości historii, czy zamierzone przekłamanie.

W odpowiedzi minister Gowin stwierdził, że "zapewne zna historię lepiej, niż zadający mu pytanie, bo przeczytał tysiące książek, że tęskni za Polską z pięknego okresu międzywojennego, kiedy byliśmy krajem dwojga narodów polskiego i żydowskiego" i odesłał Sebastiana Śmietanę do publikacji Jana Pawła II i x. Józefa Tischnera.

Padło też pytanie o pomoc i wsparcie dla osób, które po brexi-cie wrócą do Polski. Tu o odpowiedź poproszono obecnego na sali dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Jan Gąsienica Walczak mówił, że od marca wprowadzony został program pomocowy dla osób powracających do kraju, by "mogli oni znaleźć się nie tylko na rynku pracy, ale i w kraju".

"Rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami"

Na końcu pojawiło się o LGBT, w kontekście zapytania, "czy władze samorządowe mają mieć prawo wpływania na światopogląd dzieci ukształtowany przez rodziców?. - Skrót LGBT oznacza, że dotyczy lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych. Takie osoby są wśród nas, ale nie mogą narzucać nikomu swojej ideologii. W ogóle nie można narzucać innym swojej ideologii, a rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami i ani rząd, ani samorząd, ani szkoła nie może rodziców zmuszać, ani im czegoś narzucać - podsumował minister.

W sali obrad nowotarskiego UM zebrało się ok. 40 osób - wśród nich burmistrz Nowego Targu, jego zastępczyni, radni, dyrektorzy szkół. Jarosław Gowin dziękował "swojemu przyjacielowi i współpracownikowi Andrzejowi Gut Mostowemu za zorganizowanie spotkania" i zapowiedział, że będzie na Podhalu częściej.

not. SPalka, zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Adamc01.04.2019, 10:41
Smutne jest to że Polacy stali się Narodem Niewolników i zapomnieli po co są taczki ! Jak tak dalej pójdzie to staniemy się mniejszością we własnym kraju !
baciok01.04.2019, 10:30
do pustak - "trochę" przesadzasz, bo dofinansowanie unijne jest w wysokości od 75% do ok. 93% wartości netto projektu ( w zależności od charakteru projektu tj. edukacyjny/miękki lub inwestycyjny/infrastrukturalny). Stąd samorząd musi dołożyć max. 25 % wartości projektu. Vat jest tu neutralny, bo samorządy mogą się starać o jego odzyskanie przy projektach infrastrukturalnych/inwestycyjnych. Stąd ja bym nazwał niesięganie po pieniądze unijne po prostu jako niewykorzystana możliwość. Oczywiście można się zastanawiać nad zasadnością poszczególnych projektów, ale budowa sal gimnastycznych, w sytuacji gdy ich nie ma, a aktualna i przyszła demografia pokazuje, że szkoła/szkoły, które jej nie posiadają nie będą np. zamknięte jest jak najbardziej zasadne. Chyba zależy nam żeby przyszłe pokolenia były zdrowe, w miarę wysportowane, bo dziś słychać o problemach np. z postępującą otyłością wśród dzieci i młodzieży. A jej zapobieganie jest tańsze finansowo dla państwa (jak zresztą każda choroba) niż późniejsze leczenie.
pustak31.03.2019, 13:06
@ Baciok:
A może już idźmy na całego za przykładem Greków i zacznijmy się starać o zorganizowanie Olimpiady w Polsce? Wtedy ho, ho, ale będzie można UE zasypać wnioskami o budowę stadionów, sal gimnastycznych, ośrodków odnowy, itd. Tylko potem będziemy mieli zarobki warte nie 20% tak jak dzisiaj, tylko 10% tego co wypracujemy, bo reszta 90% pójdzie na obsługę zadłużenia na te wszystkie obiekty sportowe. Te wszystkie dotacje unijne to są gorące ziemniaki, lepiej ich nie dotykać bo się poparzymy, my i nasze dzieci i wnuki.
Kibic31.03.2019, 11:06
Zobaczcie lodowisko w Tychach. Było takim samym trupem jak nasz i zostało przebudowane za unijną kasę. Można było zrobić to samo z rewitalizacji. Przez 5 lat rządów Watychy wieszano wstążki i bujano w obłokach pokazując wizualizację nowej hali na terenie nie należącym do miasta. Lodowisko wkrótce się rozpadnie a nowego nie będzie. Taka smutna prawda.
obserwator życia politycznego gminy31.03.2019, 10:37
Powracanie przez Gowina do takich ikon PO jaką jest Gut Mostowy , który sprzedawał PKL z Tuskiem , to dowód na to ,że ten gość próbuje reanimować politycznego trupa . Pieprzycie tu o różnych mało istotnych dla Podhala sprawach , a nie widzicie kłody przed oczami jaką wam rzucił Gowin w postaci chorągiewki Mostowego i tak jakbyście te postawy aprobowali . To świadczy o was i waszym charakterze chorągiewek jaka reprezentujecie swoją postawą . To jest właśnie to dno .
Obciążyć urzędnika31.03.2019, 08:59
Ale żeby 500 tys.zł (PÓŁ MILIONA) wydać na książkę która nas oczernia!? Naprawdę trzeba mieć "sztuczną inteligencję", albo być na usługach kogoś innego by to zrobić. Za te pieniądze należało w języku hebrajski wydrukować to co napisał Św.Jan Paweł II i kr.prof.Józef Tischner i przekazać za darmo do Izraela by czytali je tam swoim dzieciom, żeby te mogły wyrosnąć na ludzi.
baciok31.03.2019, 07:25
Wynika z tego, że chyba źle zaplanowano pewne rzeczy przy rewitalizacji - trzeba było starać się o dotacje unijne na rozbudowę szkół o sale gimnastyczne tam gdzie ich brakuje. To było jak najbardziej możliwe. A para z rewitalizacją poszła w MOK, a przecież Nowy Targ nigdy nie dorówna Krakowowi w ofercie kulturalnej, stąd istniejący obiekt jest wystarczający - oczywiście jak już tu wcześniej napisano można było, nawet z własnych w sumie środków, przeprowadzić parę udoskonaleń/modernizacji MOKu, zwłaszcza z sala koncertową.
pustak30.03.2019, 23:33
@wlwkm:
Może teraz, w dobie wolności i demokracji, młodzi historycy mają lepsze warunki i większe możliwości, może są lepszymi profesjonalistami, choć śmiem w to wątpić. Natomiast gdyby nie odwaga studentów z czasów komuny, którzy uczestniczyli w tzw. latających uniwersytetach, dziś nie mielibyśmy ani wolności ani demokracji. Akurat nikogo nie muszę się pytać o kompetencje historyczne pana Kurandy, ponieważ niejednokrotnie widziałem go jak brał udział w bardzo ożywionych sporach i dyskusjach, w których ja sam się momentami gubiłem ze względu na brak tegoż warsztatu historycznego (ale ja jestem nikim, przyznaję to). I więcej Ci jeszcze powiem: jeżeli do rady powiatu przyjdzie w końcu kiedyś odnowa i włączenie myślenia (bo na razie to jest mentalność radarowa że radni ukłądają się w kierunku odgórnych pochwał i poklepywań) to ta odnowa przyjdzie raczej dzięki takim właśnie ludziom jak pan Kuranda a nie Faber, Waksmundzki czy Furca.
cykor30.03.2019, 22:51
Nie głosujemy na Pana Gowina. Pan Gowin musi zakończyć działalność sejmową w następnym półroczu.
to zmiecie PiS i PO30.03.2019, 21:34
powstaje alternatywa dla partii - Ruch 4 Czerwca
już jest nas spora grupa
po 5.06 zapisy bedą - podam info
memo30.03.2019, 20:57
@k It's Ok. Miasto zagrodziło swoje. Przy ul. Na Równi też zagrodził swoje. W owej też zagrodził swoje , że stary właściciel nie dojedzie ciężarówką, w Łapszach dolnych to nawey studzienki zagrodził miasta Łapsze, ja też zagrodze (nabije broników) to co odstapiłem pod chłodnik . Miasto powinno zagrodzić drogę "Gazeta Targowa'(nie byli by tacy mundrzy). A cy Ty kolego wiys co na tyn temat? Bo z mojego punktu patrzynio to wszyscy mieszkańcy Szaflarskiej, Długiyj, i wielu, wielu innych ulic w tym grajdołku powinni zagrodzić do samiutkiego krawęznika. Tak jak to robiom pasjonaci w mieście Human (Guman w jęz. Ukrainskim) na Ukrainie. Jak to Waćpan łobejrzys to zrozumies sedno sprawy. A jak by to nie pomogło to radzę zajrzeć do ksiąg na wieki wieków, Amen. A jak juz to nie pomoze to sięgniemy do historii, która się powtarza. Tak mi dopomóż Panie Boże i wszyscy Święci.
wlwkm30.03.2019, 20:17
Oj, pustak, aleś się popisał. Popytaj ludzi, jaki to z radnego dobry historyk, ha ha.
"może księgi czytywał nie te"30.03.2019, 20:05
Szanowny ministerku, a książki prof. Shlomo Sanda czytał? A w Izraelku dano komuś choćby jednego szekielka by napisał książkę o żydowskich zbrodniarzach czasów komuny, którzy z Polski tam uciekli by się schować?

Ale co tam, "deszcz pada" prawda?
popopo30.03.2019, 19:45
Przed ostatni raz wizyty pana przewodniczącego malopolskiej PO zakończyły się sukcesem w postaci likwidacji PO a podhalu ciekawe co teraz roz....li
Precz z komuna.30.03.2019, 19:17
PIS i PO jedno ZLO.!!!!!
Sebastian Śmietana30.03.2019, 19:12
1 " Pana ministerstwo przeznaczyło ponad pół miliona złotych dla Pani prof Engelking, badacza polskiego antysemityzmu, która oskarża Polaków o udział w Holocauście. Czemu ma służyć promowanie przez Pana ministerstwo antypolonizmu? " Odpowiedź Pana ministra była krótka : " Dzwonią, ale nie w tym kościele " - to nie ja, to ministerstwo, które zajęło takie stanowisko w 2014 r. Sprawdzam - https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2018-05-15-opus14-preludium14?fbclid=IwAR0w0tSXNTiD-gVW2X1kFY88LCPf2KVEGwcaRkHetij8bew4k88fWC8dRHE Konkurs - OPUS Panel HS3 Koordynator: dr Wiktoria Kudela-Świątek Data ogłoszenia konkursu: 15 września 2017 r. Pozycja nr 1. - Świadkowie Holokaustu - społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945) - Przyznane środki (PLN) - 522 250

2. Cytuję '"Polska jest ojczyzną dwóch narodów, jest ojczyzną narodu polskiego, jest ojczyzną narodu żydowskiego - i nikt, nigdy, tej prawdy z polskiej historii nie wymaże." Obchody 50 rocznicy Marca 68 / Jarosław Gowin Chciałem zapytać, czy jest to rażący brak wiedzy historycznej czy niebezpieczna manipulacja? Sprawdzam - https://www.pch24.pl/marzec-68-i-zydowska-wscieklosc-za-antykomunizm,58717,i.html https://www.youtube.com/watch?
Bardzo żałuję, że nie dano mi ponownej możliwości zabrania głosu - nie miałem okazji o tym wspomnieć. Pan minister wspominał również o gościnnym państwie Jagiellonów, niestety nie wspomniał o tym, że początki osadnictwa Żydów na naszych terenach wiązały się z handlem słowiańskimi niewolnikami przez ten naród.
Odnośnie publikacji Jana Pawła II bądź Józefa Tischnera - znam je dosyć dobrze. JP II wspominał kiedyś, że naród ginie gdy znieprawia swojego ducha, pan minister najwyraźniej o tym zapomniał stąd działania wbrew polskiej racji stanu. Ani Jan Paweł II ani Tischner nie wspominali o tym, by oddawać kraj w obce ręce. Na marginesie ustawy 447 i budowy państwa " Polin " o którym wspominał prezydent Andrzej Duda.
Bardzo było mi miło, gdy pan minister przywołał postać JPII. Mam wrażenie, że to nie ja powinienem zostać odesłany do publikacji JP II. - skojarzył mi się pewien cytat :
"Naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości. ... "
JP II

3 lata rządów, ponad 3000 zamordowanych Polek i Polaków.

Szczęść Boże
bunga30.03.2019, 17:51
Miny Guta-Mostowego bezcenne. O krok od intelektualnej eksplozji. I ta zaduma na światem... no z Gowinem robi wrażenie, hahahhaha.
Skała30.03.2019, 16:30
Jakby kto nie pamiętał, to przypomnę: Andrzej Gut Mostowy to sztnadarowa postać Platformy Obywatelskiej na Podhalu w ostatnich latach. Jak ktoś ufa takim chorągiewkom, co zmieniają poglądy jak wiatr zawieje to potem ma taki burdel jak teraz jest w Brukseli. Gut Mostowy precz na śmietnik historii lub do PO. Urownilowki zdies ne budet. Paszol won!
obserwator od środka30.03.2019, 16:30
Chyba temu Gowinowi się po....ło we łbie siwym . wyciąga z podziemia Guta Mostowego , który sprzedawał Kolejki na Kasprowy i wszystko co było do sprzedania , a teraz siedzi jak paw na jajach po prawicy . Jak nie ma wstydu. Gowinowi odbiło , ale Gut-Mostowy to honoru nie ma . Co na to Jarosław prezes? Wytrzymuje to ?
...30.03.2019, 14:07
Rozumiem poirytowanie Gowina. W końcu jest Paluchowa i Siarka . Bara ,Kuranda i cała reszta podpytywacy zapomniała kto ich reprezentuje z PIS-u w Sejmie? Niby po co żeście wybierali tą/ gwiozde pienin?/ Chyba wam nie chodziło o ozdobienie Sejmu ? Ale jej nikt pytaniami nie strofuje .Ciekawe dlaczego?
Emerytka30.03.2019, 13:33
Brawo Pani Renata!
def30.03.2019, 13:21
abc... tyle tylko że oni jako jedyni coś tam spełniają z tego co obiecują przed wyborami. Chyba że chcesz zaklinać rzeczywistość?
abc30.03.2019, 12:34
wszystko dostaniecie, wszystko załatwimy - ale PO WYBORACH (oczywiście jeśli wygramy?)!!!!
skarbek30.03.2019, 12:34
Gut-Mostowy teraz w PiSie?
Andrzejx4830.03.2019, 12:06
Gowin Gowin a kim on jest ??? a to ten z rządu któremu nie wystarcza na utrzymanie rodziny bo tak mało zarabia powie mi ktoś czy to ten gość fałszywiec i sprzedawczyk który dla kasy zrobi wszystko i jak ma jeszcze honor i czelność tu przyjeżdżać
k30.03.2019, 11:47
Co z tym Leją jest nie tak? Liczył na zasiedzenie miejskiej działki? Bo nie wiem o co mu chodzi. Działka miejska,miasto zagrodziło swoje. W czym ma gość problem?
sąsiad30.03.2019, 10:31
Wystąpienie młodego Leji powaliło mnie z nóg. Młody człowieku, miasto ogrodzło swoją działkę, Wolno to miastu było zrobić, zwłaszcza , żę Twój tatuś notorycznie stawiał tam swoje dostawcze i osobowe samochody, jak również robili to klienci waszego sklepu, co stwarzało niebezpieczeństwo dla pieszych i samochodów jadących ul Grel.Trzeba widzieć i nteres społeczny, a nie tylko koniec własnego nosa. Bezprawnie, to twoi rodzice postawili ogrodzenie na koronie wałów, na państwowym terenie i bez zezwolenia. To jest łamanie prawa.
W szkole powinni cię nauczyć, że prawa się przestrzega.
koza30.03.2019, 10:04
O jakich inwestycjach pan mówisz panie Gowin ? O wieżach kaczyńskiego ? A może o tych przetargowych w samorządach w wyniku których mnożą się oskarżenia o ustawki ,nepotyzm ,kolesiostwo itd??? GDZIE JEST obiecywane wsparcie polskiego przedsiębiorcy? Małych rodzinnych firm? Gdzie obniżenie podatków? Gdzie obiecywana kwota wolna od podatków. Co zrobiliście z pieniędzmi na wsparcie ekologiczne regionów/ nie ma pieniędzy na wymianę pieców a ludzie się duszą/ za to KK ma coraz większe wasze wsparcie mówi się o 19 miliardach w roku??? Takie tematy trzeba było poruszyć a nie stękać o ustawkach. A bardziej lokalnie: Gut to chyba całkowicie zapomniał co to jest wstyd. Wcześniej PO a teraz PIS też dobry. Natomiast Kurańda przeszedł sam siebie. Jako nauczyciel nie zabrać głosu w sprawie obecnej sytuacji w kraju w obliczu strajków nauczycieli i walki godne życie,ON pyta o jakiś budynek? Szkoda że nie o kolor jaj w wielkanocnym koszyku Gowina. Polska opóźnia się w rozwoju panie Gowin przez nieudolność polityków którzy dorwali się do władzy i nieudolnie rządzą. Przykładów aż nadto.
Paweł30.03.2019, 09:35
O kogo tu widzimy Gut- Mostowy we własnej osobie, Należał niedawo do PO`, a Zajczkowskiego nie ma? Tego co rozwalił struktury PO w mieście i powiecie i zawiódł sporo osób, ktorzy muz zaufali? Dzisiaj wiemy, że to były farbowane lisy. Podobnie jak sam Gowin. To ludzie bez kregosłupa moralnego, zawsze idą do tych, którzy są przy władzy, gdzie mozna zyskać coś dla siebie. Ot sprzedawczyki i tyle
Nie głosować na Gowina30.03.2019, 09:27
Nie głosować na Gowina, na PiS tak, ale nie na Gowina. Tysiące książek przeczytał i dlatego wie lepiej. Ciekawe jakich autorów, bo my też czytamy i wielu z nas ma w tym temacie przeciwstawne poglądy.
fun30.03.2019, 09:24
Charakter o charakterze obrotowo-obłym.
podhalanin30.03.2019, 09:15
Nastepny farbowany lis , spadochroniarz z Krakowa, chce ogłupic górali, takich tutaj nie potrzebujemy.
Biedaczek nie miał do "pierwszego" , a teraz chce dużą kasiorke z Unii , żeby sie "ustawić" jak juz żadna partia go nie bedzie chciała.
A gdzie przedstawiciele naszego regionu ?
pustak30.03.2019, 09:04
@ Nigeryjski książe:
Ja uważam że oni z premedytacją robią te długi żeby na siłę zadłużyć Polskę, żeby obsługa tych długów pochłaniała takie gigantyczne pieniądze żeby można było wyjść do ludzi i powiedzieć im że niestety, trzeba zaciskać dalej pasa, bo Polska musi spłacać długi. I pół biedy jeśli ktoś kto pracując dostaje wynagrodzenie rzędu 20% tego co powinien (pozostałe 80% idzie na te długi) ma gdzie mieszkać, ma sposobność sobie coś gdzieś dorobić, i co najważniejsze, nie ma dzieci. Bo jeżeli ktoś ma dzieci to po zrabowaniu mu 80% zarobków na obsługę długów, które w ogóle były niepotrzebnie zaciągane i społeczeństwo nigdy na nie dało na nie swego przyzwolenia, ba, nawet nic o tym nie wiedziało, takiemu rodzicowi zostaje 20% tego co powinien otrzymać za swoją pracę, a z tego utrzymać i wychować dziecka się nie da (kiedyś było inaczej, dzisiaj jest to niemożliwe). I to dlatego został wprowadzony ten zasiłek +500.

Do pana radnego Kurandy: niech pan potrzebną kwotę podzieli przez liczbę mieszkańców i niech każdy mieszkaniec z kieszeni wyciągnie te paręset złotych na to dofinansowanie tego całego Centrum Sportów Lodowych a niech pan nie naciaga budżetu państwa, bo brakuje w nim środków na policję, na oświatę i na tyle innych bardziej potrzebnych rzeczy (naciska pan na wicepremiera żeby ten wywarł presję na ministra finansów żeby Polska jeszcze bardziej się zadłużyła w zachodnich bankach, jest pan naprawdę dobrym historykiem, ma pan historyczny warsztat, więc niech pan z niego skorzysta będąc radnym: jak straszliwie Polska ucierpiała wskutek tego że przed 1939 rokiem była po uszy zadłużona w zachodnich bankach? Jaką straszną cenę zapłacili Polacy za nonszalancję kredytową górnika Gierka? Niech pan otworzy gazety, poszpera w internecie informacje na temat Grecji: w 2011 Grecy mieli około 300 miliardów długu, następnie aby mieć środki na spłatę odsetek obniżono im zarobki o 40 procent, sprzedano największy port Pireus, sprzedano niektóre wyspy i mimo to Grecja ma dziś dokłądnie tak samo 300 miliardów długu do spłacenia. Czy chce pan żeby za chwilę taki sam problem miała Polska?).
Jeśli każdy Nowotarżanin wpłaci, powiedzmy, po 300zł na te sporty lodowe (to samo dotyczy petycji pana Bary, któremu ni stąd ni zowąd "modernizacji" MOK się nagle zachciało) to taka suma pomnożona przez liczbę mieszkańców dałaby około 6 milionów i można ruszać z remontem, nasze dzieci i wnuki nie będą w przyszłości z tego powodu skubane z 90% swoich zarobków. Boicie się że ludzie nie będą chcieli wpłacić 300zł? A to może te wasze projekty w opinii mieszkańców wcale nie wymagają dofinansowania! I to by była zdrowa sytuacja.
Renata30.03.2019, 08:58
Pielgrzymka PIS-u po Podhalu nabiera tempa. Ludzie,opamiętajcie się . Wasze problemy ich nie interesują. Dla nich liczy się tylko władza i pieniądze. To ludzie bez twarzy i bez honoru. Miłośnicy Podhala na czele z tym tzw. prezydentem przyjeżdżają i mydlą wam oczy.
:))30.03.2019, 08:55
" pytał o program nauczania regionalizmu"

Może warto uczyć właścicieli psów jak zbierać kupy w swoim regionie po swoich psach ?
ergo sum30.03.2019, 08:54
nie wiem jak można spoglądać w lustro i być w zgodzie z samym sobą kiedy zostawiło się za sobą grajdoł, długi i klany rodzinnne w mieście. Maziorz powinien jechać na Franciszkańską do spowiedzi ...
zdegustowany akta230.03.2019, 08:20
jak ty Gowin kumplujesz z głównym aktywistom peło na podhalańskim gruncie Gutem -Mostowym, to jesteś w oczach pisiorów wybitnie nowoczesny i nie pasujesz do tego towarzystwa . Niewielu to może przyjąć i zaaprobować ..
jestem wesoły Romek30.03.2019, 07:58
Tak szybko wróciliśmy do komuny. Ech, tkwimy w tym bagnie po uszy. Zmieniły się tylko etykiety. Mentalność pozostała na poziomie pierwszego sekretarza, któremu wolno wszystko. Tam na wiecach też rozwiązywało się problemy, padały deklaracje walki z kułakami, wrogami ludu... Tutaj ma zadziałać magiczna różdżka i z niemożliwego trzeba wyczarować coś. A prawo? A pies mu mordę lizał. Najważniejsze są cele polityczne. Ciemny lud kupi wszystko. Tam w Warszawie i tutaj w Nowym Targu.
Obserwator30.03.2019, 07:56
P. Gowin ma racje to ustawka, ale rządu *** po kasę
Tak to widać, niestety30.03.2019, 07:38
Zaczynam podejrzewać, że rządzenie Polską to - ustawka.
Brawa dla Pana Sebastiana Śmietany30.03.2019, 07:35
Co ten pan premier bajdurzy o "pięknym okresie przedwojennym". Ani Jan Paweł II, ani ks.prof.Tischner nie zaczarują przedwojennej rzeczywistości. To był czas katastrofalny w sferze wyzysku Polski przez Żydów. Niech Pan premier przeczyta "Wyprawę Myślenicką" Adama Doboszyńskiego, tego ponoć "narodowca-faszysty", to zrozumie pan premier jak wyglądała Polska przed wojną. Doboszyńskiego zamordowała Żydokomuna w 1949r. Niech się pan premier nie tłumaczy czynami swej poprzedniczki, tylko niech wyciągnie z tego wniosek, jak coś nieodpowiedzialnego zrobionego w danym momencie może dać fatalne skutki w przyszłości. Takim działaniem było kiedyś, przez władców Polski, wpuszczenie do niej wyganianych z całej Europy- Żydów. Jeżeli cały rząd tak myśli jak pan Gowin- to biada nam Polakom.
obiektywny30.03.2019, 06:34
do pustak: zgadzam się z Tobą w jednej rzeczy, że nie ma potrzeby budowy hali lodowej za te 180 milionów złotych i przebudowy MOKu. Istniejąca hala lodowa wymaga być może remontu dachu i systemu chłodzenia lodu i tyle. Tu dobrze powiedział były burmistrz, że w dwóch szkołach dzieci nie mają warunków do ćwiczeń. Co do MOKu to można zmodernizować jedyni salę widowiskową i zagospodarować teren od strony hotelu, tj. przebudowa ulicy, oświetlenie uliczne i tyle! A nie zgadzam się z tym, że spłacaliśmy ogromne długi Gierka przez tyle lat. Owszem zaciągnął pożyczki, ale miliony Polaków mieszka i będzie mieszkało w blokowiskach, które za te długi powstały, to za te długi starano się na ile oczywiście pozwolił ZSRR modernizować gospodarkę, infrastrukturę (np. gierkówka, linie kolejowe - teraz stać nas jedynie ze środków unijnych na ich modernizację po 40 latach od wybudowania) itd.. A te długi z Klubu Paryskiego zostały w latach 90 znacznie umorzone i są już od lat w całości spłacone. Jeszcze jak ktoś zna biografię Gierka, to wie że on komunizmu "uczył się" w belgijskich kopalniach a nie w Moskwie. Prawdziwe długi to mamy dopiero teraz, około biliona złotych.
Nigdy więcej PO30.03.2019, 06:17
POmału PiS robi się taki jakby był PO. Jak widzę te chorągiewki to mnie krew zalewa.
Nigeryjski Książe30.03.2019, 00:12
Oczywiście, że to spotkanie to ustawka. Pracownicy burmistrza, albo radni. Normalni ludzie byli w pracy. Na sali pusto. Panie Gowin, nikt Panu już nie wierzy. Przez te reformy, gdzie Pan głowę pochylał a ręką guzik naciskał. Najpierw PO a teraz PiS. A przecież sam Pan mówił, że za ile?10tys się wyżyć nie da?
Ile jeszcze pieniędzy mi zabierzecie na te 500+ i inne socjale za głosy? Ile jeszcze długu zrobicie co?
pustak29.03.2019, 23:33
Ani Centrum Sportów Lodowych ani MOK nie wymagają wsparcia. Żadne remonty nie są w tych obiektach potrzebne, ze społecznego punktu widzenia byłby to wydatek nieuzasadniony. Niedawno dane mi było ppodróżować przez północne Włochy. Wypłowiałe i oblatujące z farby ściany magistratów, szkół i innych domów kultury. Budynki publiczne typu ośrodki zdrowia, budynki dworców, pocztowe nie widziały remontów przez co najmniej ćwierć wieku. I wszystko tam jest OK, nikt nie domaga się milionów na remonty. Owszem, gdyby dany budynek publiczny wymagał nagłego remontu czy naprawy, np. cieknący dach, to wydaje mi się że zaraz na taką potrzebną naprawę pieniądze by mieli, ale nie żeby ktoś tam non stop siedział i wymyślał tak jak u nas radni na co by tu jeszcze przeznaczyć pieniądze których tak naprawdę nie ma, które trzeba dopiero pożyczyć w bankach, i które wraz z odsetkami przyjdzie oddawać pokoleniom naszych wnuków i prawnuków. Te obiekty na których dofinansowanie chcą naciągnąć rząd nasi radni są w dobrym stanie i nie wymagają inwestycji. Jako mieszkaniec powiatu proszę naszych lokalnych polityków: włączcie myślenie i przestańcie ulegać presji na zadłużanie nas wszystkich jeśli nie ma takiej potrzeby. Już dość nas zadłużyły poprzednie ekipy. Czy chcecie żeby Polska znowu wpadła w pułapkę zadłużenia bez wyjścia jak za Gierka?
anty POlewak29.03.2019, 23:08
Farbowane lisy, won!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl