06.05.2019, 17:24 | czytano: 7135

Starosta powinien chodzić na urlopy, a nie brać za nie pieniędzy

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Takiego zdania są radni Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Nowotarskiego, którzy zbadali, ile pieniędzy wzięli za niewykorzystane urlopy z kasy powiatu - członkowie zarządu.
Sprawozdanie komisji odczytał na sesji radny Tomasz Rajca. Kontrola objęła okres od 2014 do 2018 r. W tym czasie staroście Krzysztofowi Faberowi przysługiwało 104 dni urlopu wypoczynkowego, z czego wykorzystał 50 dni. Na koniec kadencji pozostały mu 54 dni niewykorzystanego urlopu, za które pobrał ekwiwalent w wysokości 28 tys. zł (18 tys. zł netto). Były wicestarosta Władysław Tylka nie wykorzystał 50 dni urlopu, za które pobrał 24 tys. zł (ok. 15 tys.), natomiast urzędujący członek zarządu Bogusław Waksmundzki, spośród 104 dni przysługującego mu urlopu, wykorzystał tylko 33 dni, dlatego na koniec kadencji pobrał 28 tys. zł ekwiwalentu (16 tys. zł netto).
Starosta Krzysztof Faber złożył wyjaśnienia przed komisją. Tłumaczył, że członkowie zarządu mają bardzo wiele obowiązków służbowych, dużo pracują i nie mają czasu i możliwości, żeby chodzić na urlopy. Bo tego wymaga od nich praca na tym stanowisku.

Członkowie zespołu kontrolnego podkreślili, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Jednak „w sposób negatywny i krytyczny” odnieśli się do zjawiska niewykorzystywania urlopów przez starostę i pozostałych członków zarządu. Zdaniem radnych, naraża to powiat na dodatkowe koszty. - Należy tak zorganizować czas pracy członków zarządu obecnej kadencji, aby zapewnić pełne wykorzystanie urlopu bez konieczności wypłat ekwiwalentu za niewykorzystany urlop – stwierdzili. Komisja uznała, że nie jest uprawniona do ocen moralnych i etycznych w tej sprawie.

Radny Stanisław Waksmundzki zapytał starostę, czy ma już zaplanowane urlopy na 2019 rok. - Ja mam zaplanowane urlopy, ale w moim przypadku, czy członków zarządu, jest to płynne. W tamtym roku miałem zaplanowany urlop, ale byłem tylko jeden dzień, bo przyszła powódź, przyjechał wojewoda i nie mogłem mu powiedzieć, że jestem na urlopie, gdy jest powódź w Nowym Targu – tłumaczył starosta. - Nie planuję wyjazdu do Egiptu - dodał.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
dociekliwy09.05.2019, 08:59
@ maverick
Nie rozumiem Twojego oburzenia, sam przecież z tego co widzę na planie lekcji w Twojej szkole masz nadgodziny. Może byś się zrzekł dla jakiegoś bezrobotnego nauczyciela.
@08.05.2019, 14:24
Zostali wybrani po to żeby pracować dla dobra podatnika. Największa ściema ,KŁAMSTWO i oszustwo. likwidować te powiaty bo to nic innego jak zaplecze polityczne w partyjnych gierkach i ssawki podpięte do wymiona zwanego kasą państwową/ czyli naszą/
Pola07.05.2019, 23:55
Biorą set tysięcy za urlopy wstyd
maverick07.05.2019, 18:32
@ Pochwała, nie negacja:
No więc ludzie nie są zadowoleni, a starostwu jest naprawdę bardzo daleko do spełnienia oczekiwań społecznych (wchodzę kiedyś dosłownie 1,5 minuty spóźniony aby zmienić dowód rejestracyjny, w pomieszczeniu jest bodaj osiem okienek, a w każdym z nich panie nie robią nic, nie mają żadnego klienta, jedzą sobie kanapki, ale wyproszono mnie, ponieważ spóźniłem się o 1,5 minuty - oto pierwszy z brzegu przykłąd jak funkcjonuje to całe nasze starostwo!). Starostowie mentalnie tkwią w dwudziestym wieku niestety. To że jest takie prawo to wcale nie znaczy jeszcze że powinni mu ulec i przyznać sobie te gigantyczne nagrody. Jest jeszcze duch prawa, nie tylko sama jego litera.

@ ocena z Orawy:
Nauczyciele dali dowód że jak trzeba to i pięćdziesiąt godzin tygodniowo mogą pracować, dlatego nie dziwi mnie to, że urzędujący członek zarządu miał jeszcze na tyle czasu aby sobie pracować dodatkowo na 1/2 etatu w szkole (zabierając w ten sposób połowę miejsca pracy dla bezrobotengo nauczyciela). Znam mnóstwo podobnych przypadków nauczycieli, którzy udają że nie widzą bezrobocia w oświacie i w najlepsze zajmują pełny etat w jednej szkole, a do tego dawane są im godziny lekcyjne w innych szkołach, nie tylko w prywatnych (choć praca i w prywatnych szkołach powinna być brana pod uwagę przy obliczaniu pensum - naprawdę mnóstwo dobrych nauczycieli jest bez pracy).
Bundz cyk cyk07.05.2019, 15:05
A nie mogą pracować dla idei? Nauczyciele muszą.
...07.05.2019, 13:45
No dobrze . Jakie kroki podejmą radni żeby ta sytuacja się więcej nie miała miejsca? Bo to dla nas jest istotne jako wyborców i podatników którzy wypłacają tym panom pensje.
Mecenas07.05.2019, 11:39
a jak jest w Urzędach Miasta i Gmin
Mecenas07.05.2019, 11:37
a ciekawe po ile dni chorowali
Ula07.05.2019, 10:48
Powinni dawać przykład a nie wykorzystywać swoje stanowiska do tego typu działań. Kodeks pracy obowiązuje wszystkich. Gdzie są kontrole, Inspekcja Pracy?
POP (PełniącyObowiązkiPolaka)07.05.2019, 10:16
Powiaty powstały po to by partyjni koledzy na samym dole mieli w nagrodę swoje stołki.Tego układu nie rozwali ani PiS ani PO, podobnie jest z Senatem.
pochwała,a nie negacja07.05.2019, 09:26
Ludzie!...miejcie pretensje do posłów,że było takie prawo,które dawało
możliwość wypłacać pieniądze za urlop.W tym wszystkim co czytam więcej
emocji niż zdrowego rozsądku.Ja podziwiam ,wicestarostę,urzędującego
członka,że w imię dobrze pełnionej misji urzędniczej za marne pieniądze
sprzedali swoje zdrowie(urlop-wypczynek),by urząd właściwie funkcjonował
a ludzie byli zadowoleni.Należy się pochwała,a nie negacja.
ocena z Orawy07.05.2019, 09:22
Starosta Jan Lasyk
Starosta Jan Hamerski -- zawsze podbierali ekwiwalenty za nie wykorzystane urlopy rzędu 27 - 34 tys zl
urzędujący członek zarządu - Julian Stopka - oprócz pobierania ekwiwalentu za urlop miał czas pracowac na 1/2 etatu w szkole
to działania ludzi PiS w powiecie
Wicher07.05.2019, 09:17
do heawymetal NT

Sitwa niech sama se pilnuje !
rewizor07.05.2019, 08:11
Tak się dzieje gdy bezkarność szybciutko zamienia się w arogancję i butę. Potem patologia goni patologię, a starostwa są nikomu do niczego nie potrzebne. No może tylko politykom i urzędasam. Z tego też powodów należy te jednostki publicznych pasożytów czym prędzej zlikwidować lub przynajmniej w samorządach ograniczyć sprawowanie ważnych funkcji do jednej kadencji! W przeciwnym razie ta gangrena nas zniszczy, bo czy nam się to podoba czy też nie, tolerujemy lokalny układ mafijny o czym same praktyki PZD i brak kontroli starostów najlepiej świadczą.
ciekawska07.05.2019, 08:03
jak to mawiał moj były szef, trzeba tak wybierc urlop (1-2 dni w tyg), zeby nie zakłocac pracy firmy ale schodzić z zaległości.
NIkt nie każe Panu staroście isc na miesiąc na urlop, niech wybiera po kilka dni w miesiącu. Uzbiera się.
maverick07.05.2019, 07:01
Czy ci ludzie zdają sobie sprawę z tego, że na kwotę 18 tysięcy netto, czyli na rękę, wielu w tak "wspaniale" przez nich zarządzanym powiecie musi praować cały rok, na okrągło 12 miesięcy, ponieważ zarabiają około 1500 złotych miesięcznie? A oni sobie lekką rączką po 18 tysięcy poprzyznawali, no i oczywiście należało się im, kogo to boli, przecież "z niczyjego" sobie wzięli, nikt inny na tym nie stracił, tylko oni zyskali -toż to szok!
Coś jest głęboko nie tak w systemie wyborczym do powiatów, jeżeli od lat staramy się coś zmienić, żeby tego typu skandale jak ten tutaj się więcej nie powtórzyły, jednak każdorazowo, z alarmującą regularnością, co wybory wyskakują nam po podliczeniu głosów panowie Faber i Waksmudzki; ten system jest do bani, skoro nie możemy tego zmienić.
Należy się zapytać, to jest nasz obywatelski obowiązek, czy aby panowie starostowie dobrze, czyli dla dobra regionu, podejmują decyzje (vide niedawna pożyczka powiatu na spłatę pożyczki - skandal!). Historia się co prawda nie powtarza, ale rymuje. Miesiąc temu mieliśmy kolejną haniebną rocznicę samobójczej śmierci Walerego Sławka, premiera, który doprowadził pokolenia naszych dziadków i pradziadków do tradegii narodowej, do katastrofy humanitarnej we wrześniu 1939 roku, bo on i jego rządy również pożyczały na lewo i na prawo, na zasadzie że po nas choćby potop.
Wyborca07.05.2019, 00:21
Przecież to żarty z nas wyborców ! Niech Pan Starosta wykorzystuje urlopy. Przecież ma Zastępcę, Urzędującego Członka Zarządu Starostwa. Jak oni są niekompetentni to proszę o ich natychmiastową zmianę. Co by było, gdyby Pan Starosta zachorował i nie było to przez na przykład dwa miesiące ? To co : trzeba by zlikwidować Starostwo ? Otóż to nieprawda ! Na szczęście nie ma ludzi niezastapionych ! A tak przy okazji to jak Pan Starosta pilnował Powiatowego Zarządu Dróg ? To nie wiedział co robi Pan Wicedyrektor PZD Krzysztof ? Myślę, że dobrze wiedział.
miasteczkowy06.05.2019, 22:50
A pan Waksmundzki w Euroregionie przesiaduje (również na wyjazdach) w godzinach pracy w starostwie, a na wyjazdy jedzie w ramach własnego urlopu? Podatnicy płacą panu za pracę w urzędzie a nie w Euroregionie!
Tadek06.05.2019, 22:22
W Starostwie nieustanne wakacje w pracy - po co brać urlop.
Wyjazdy służbowe , delegacje , koszty wszystko w pracy i na koszt podatnika _ takiej BONANZY nie ma nawet w USA .......
Wicher06.05.2019, 22:14
Te całe powiaty to porażka ! Te posadki potrzebne są dla polityków ktorzy to wymyślili jako armie głosów przy urnach opłacanych nie za swoje , ludzie tyrają na polityków i tych powiatowych urzędasów wcale niepotrzebnych ! Zlikwidować powiaty !!!
maverick06.05.2019, 21:44
Starosta zasłania się ogromem obowiązków, tylko zapomina dodać że większość z tego ogromu obowiązków to są tak naprawdę sztucznie wygenerowane urzędas urzędasowi bzdety. Biurokracja ma tę inherentną cechę, że samoczynnie będzie tworzyła dla siebie wciąż coraz to nowe obowiązki, nowe zadania w nieskończoność.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby pan starosta mógł nawet jutro jechać do Egiptu na urlop, z tego prostego względu że ma wicestarostów, którzy wypełniają zadania pod jego nieobecność - czy to jest takie trudne do zrozumienia? Czy słyszał pan starosta o czymś takim jak instytucja? W instytucji nie jest ważne kto podejmuje decyzje tylko to czy te decyzje są podejmowane zgodnie ze statutem danej instytucji, w demokracji nie ma ludzi niezastąpionych.
Komisja uznała że nie jest uprawniona do ocen moralnych i etycznych? OK, ale my wyborcy jesteśmy, potępiamy ten proceder, i pokazujemy, zarówno łasym na kasę starostom jak i członkom komisji, czerwoną kartkę! Niech zejdą ludziom z oczu, wstydu nie robią.
Fuj Faber i Wksundzki06.05.2019, 21:17
Precz z Waksmundzkim i Faberem karierowiczem pazernym. Materialiści się znaleźli co nie umieją biznesu robić tylko z podatników ciągną życiodajne soki. Fuj!
Xnxx06.05.2019, 20:38
Nie wiem kto pisał ten tekst ale chyba nie bardzo umie matematykę. Raz pisze ze Starosta pobral wynagrodzenie 28 tys. ( 18 tys netto) a za kilka linijek niżej Pan Waksmundzki też pobral 28 tys ( 16 tys netto),
To coś tu jest nie tak......
kiko ramirez06.05.2019, 20:17
nie no goscie se jaja robia chyba, z tego wynika że oni maja urlop w pracy tam sie dobrze bawią.... skoro nie potrzebują normalnego urlopu....jest ich tylu dobrze opłacanych tzn ze kazdy jest na tle madry, że powinni się wymieniac i urlop wykorzystac
heawymetal NT06.05.2019, 20:12
na photo krzyś i koalicjant z PO
powiatowy06.05.2019, 19:58
Najgorsze w tym wszystkim to cwaniactwo chłopków roztropków i fałszywe zasłanianie się regulacjami prawa. I wszyscy już zapomnieli PZD a przecież te afery to wierzchołek góry lodowej. Jedni chochlą inni małą łyżeczką.
heawymetal NT06.05.2019, 19:49
Stasiu sitwa się zrewanźuje
bida06.05.2019, 19:46
Wszyscy zapracowani a mają czas na wszystko. Święta prawda, chcesz mieć luz idź na urzędnika
Kuma06.05.2019, 19:09
A Pan sekretarz powiatu taki akuratny dlaczego nie pilnuje porządku w powiecie?
k06.05.2019, 18:49
Dlaczego nie podpisał deklaracji / jak w większości zakładów pracy/ dotyczącej nie wykorzystanego urlopu. A mianowicie: Urlop nie wykorzystany przepada a pracownik nie może ubiegać się jego gratyfikację w formie pieniężnej. PROSTE -panowie radni i bezradni- Co to za pier.... z zaplanowanym urlopem? Inny termin nie był możliwy bo Co? . Jak mu tego nie ograniczycie będzie to prawdopodobnie praktykował nadal.
obserwator od środka06.05.2019, 18:09
W powiecie jak widać każdy robi co wce. Nikt za te urlopowe sprawy nie odpowiada . Ani planów urlopów brak , ani nikt nie wykorzystuje , a i tak wyjeżdżają na wakacje. Czy sprawdzono gdzie wyjeżdżali na urlopy starostowie i Waksmundzki zapracowany na ? Oczywiście ,że kontrol tak głęboko nie poszła , bo wyszły by jaja Bieńkowskiej - jak arbuzy i swiat by się dowiedział jakie mamy wadze samorządzące sie i szarogęsiące sie . Jak tacy władcy moga kontrolować podległe im jednostki organizacyjne , skoro sami maja wielki i korzystny jak widać bałagan ? Konieczna kontrola PIPi to szybka kontrola , a ekwiwalenty jako dodatkowe pieniążki do zwrotu . Jak się Jarek Kaczyński dowie to zrobi z wami oszuści porządek . Źle się dzieje w powiecie , nie jest dobrze .
donosiciel06.05.2019, 17:57
Co chce naśladować Rzeplińskiego , tego z TK? I może weźmie zaległe 100 tys. i doprowadzi do bankructwa powiat/ Co tu nie dotyczą przepisy Kodeksu Pracy > Zaraz dam informację do Państwowej Inspekcji Pracy , to jeszcze on dostanie solidny mandat i ten co w powiecie odpowiada za sprawy kadrowe - prawdopodobnie sekretarz powiatu . Doniosę jak bolek do PIP .
szary urzędnik06.05.2019, 17:51
Nas pracowników ścigają by przypadkiem nie zostało choćby dnia!!!! Ale i tak brawo szef, jakby się zmienił to nas również by zmieniono.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl