10.07.2019, 10:06 | czytano: 5267

Debata na temat Euro

W hotelu Casa w Nowym Targu odbyła się konferencja poświęcona tematowi wprowadzenia w Polsce unijnej waluty. Organizatorem wydarzenia był Andrzej Gut-Mostowy, wiceprzewodniczący Rady ds. Rozwoju Turystyki w Małopolsce.
O tym jakie konsekwencje niesie za sobą przyjęcie w naszym kraju Euro opowiadali eksperci: Jarosław Gowin – wiceprezes Rady Ministrów, Marek Dietl – Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Marcin Kędzierski – przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego oraz Krzysztof Głuc – dyrektor Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej w Krakowie
Kwestia wprowadzenia unijnej waluty ma fundamentalne znaczenie dla przedsiębiorców w naszym kraju, szczególnie w regionach przygranicznych, takich jak Podhale. W prelekcjach zaproszonych gości opisana została historia europejskiej waluty, jej wpływ na gospodarkę poszczególnych krajów oraz perspektywy dalszego rozwoju strefy Euro.

Eksperci próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego niektóre kraje, które spełniają postawione warunki nie chcą przyjąć europejskiej waluty oraz przede wszystkim czy i jakie korzyści przyniesie naszemu krajowi oraz naszemu regionowi wprowadzenie Euro.

W konferencji wzięli udział samorządowcy oraz przedsiębiorcy z Podhala oraz Sądecczyzny. Wśród nich m.in. wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar, wiceprezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej Józef Knap, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Jan Gąsienica-Walczak, czy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Piotr Litwiński.

Po wystąpieniach miała miejsce debata, podczas której wzięli udział prelegenci oraz publiczność.
Transmisję z konferencji można obejrzeć na stronie www.mostowy.pl.

inf. prasowa, fot. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
maverick13.07.2019, 21:26
elfenbens:
To nie jest kwestia tego że jakiś kraj sobie ogłosi że chce wejść do euro, musi jeszcze spełniać ku temu dosyć rygorystyczne warunki). W 2011 roku (a może to był 2012, nie pamiętam dokładnie) polemizowałem na łamach pewnego znaczącego tygodnika w zachodniej Europie w tej kwestii. Na moje rzeczowe argumenty argumenty przeciw przyjmowaniu przez Polskę euro nie było rzeczowych kontrargumentów, tzn. argumentów za, tylko jedna osoba napisała tam pod moim komentarzem że sprawa przyjęcia przez Polskę euro została już przesądzona, ponieważ w trakcie negocjacji przed akcesją do UE reprezentujący wówczas Polskę politycy prawnie, czyli w formie traktatu, zobowiązali się do wprowadzenia w Polsce euro. Czyli że po prostu bez pytania się nas o zgodę, z dnia na dzień przeliczą nam pieniądze w bankach na euro i tyle będziemy mieli do gadania w tej sprawie. Pytanie tylko czy Polska poradzi sobie gdy większość Polaków będzie zarabiać około 350 euro, bo tyle w przeliczeniu obecnie wynosi najniższa płaca w Polsce którą zarabia większość Polaków, i czy nie zaistnieje konieczność prowadzenia w Polsce tzw. waluty równoległej, a to byłby koszmar.
@elfenbens13.07.2019, 11:39
"...euro takie złe ? a jednak trzy kolejne kraje ogłosiły że chcą wstapic do strefy euro. "
A jak myślisz kto rządzi w tych krajach??

POMYŚL :)
była fanka13.07.2019, 11:35
@elfenbens
Może Ty tego nie rozumiesz, ale te;
"...Najsilniejsze gospodarki są w strefie euro...."
dlatego, że ograbiły NAS POLAKÓW w czasie II wojny światowej!!!!
I okradają nas cały czas!!!
Ale my się dajemy, bo do nosa mamy ludzi, którzy zarządzają naszym krajem!!!
MY NARÓD POWINNIŚMY MIEĆ PRAWO ODWOŁANIA LUDZI, którzy uprawiają politykę na niekorzyść POLSKI!!!
I myślisz, że Niemcy dobrze chcą dla POLSKI teraz ?!?! :)
Człowieku gdzie Ty żyjesz???
elfenbens13.07.2019, 10:15
euro takie złe ? a jednak trzy kolejne kraje ogłosiły że chcą wstapic do strefy euro. Najsilniejsze gospodarki są w strefie euro i nikt nie chce z niej wychodzic.
Niedługo tylko Polska, Wegry i Czechy zostana poza strefa i beda wmawiac wszystkim ze sa madrzejsi.
Czemu ja nie wierzę politykom !!!!!13.07.2019, 06:19
Żadne korzyści dla nas z tego całego EURO!!!!!
Czekaja na wybory, a po wyborach i tak zrobią swoje nie pytając ludzi o zdanie.
Oni są tylko marionetkami, popychadłami, które wykonują polecenia mafii, masonerii na niekorzyść Polski
NIE dla Guta12.07.2019, 19:20
Pan Gut i Pan Gowin to tak z kwiatka na kwiatek, byle u władzy, byle u żłobu. Przedtem w PO teraz w PIS. Na Podhalu niech już nie mieszają
NIE DLA EURO - NIGDY12.07.2019, 17:21
Jak tylko przejdziemy na euro, Niemcy wrócą do swojej Marki !!!
Już się przygotowują do tego manewru !!
Czekaja tylko aż my wejdziemy, żeby od razu nas dobić!!!

Nie wierzę Niemcom !!! Nigdy nie nie uwierzę !!!
maverick12.07.2019, 10:56
Oczywiście że dla przedsiębiorców waluta euro to jest wspaniała rzecz, to nie ma nawet nad czym się zastanawiać. Natomiast dla całej reszty społeczeństwa byłoby to obniżenie poziomu życia. Poza tym raz przeszedłszy na euro, nie będzie już praktycznie możliwości powrotu do narodowej waluty jeśli się jest słabym ekonomicznie krajem, bo taki powrót do złotówki doprowadziłby do gospodarczego tąpnięcia całego państwa. Taka ponownie wprowadzana złotówka byłaby walutą słabszą od euro, i ludzie natychmiast na masową skalę zaczęliby się wyzbywać złotówek kupując euro lub dolary, co pociągnęłoby za sobą dalszą dewaluację tej nowej złotówki, a to po paru miesiącach skończyłoby się taką sytuacją jaka jest obecnie np. w Chorwacji, czyli że oficjalnie mielibyśmy narodową walutę, ale każdy i tak używałby euro (lub dolary). Przyjmując walutę euro stalibyśmy się bananową republiką. Natomiast teoretycznie Niemcy mogłyby powrócić do marki, bo mają silną gospodarkę, ale też tego nie zrobią bo to byłby koniec UE.
miescon11.07.2019, 22:27
To nic nie szkodzi przegadać takie sprawy .
Każdy mógł przyjść i powiedzieć swoje zdanie.
Uważam że było ciekawie na tym spotkaniu i tyle .
tak na serio pytam ;)11.07.2019, 14:20
Z innej beczki, pytanie do pana ze zdjęcia nr 2, gdzie można kupić takie fajne skarpetki, aby tak idealnie pasowały pod garnitur jak u pana?
narodowiec11.07.2019, 12:46
Poziom debaty - marny , eksperci ? , hłe hłe hłe
Mariusz11.07.2019, 12:45
A Gowin siedział ale sie nie cieszył ?
"Co by tu jeszcze spieprzyć panowie?"11.07.2019, 09:57
Tą sprawą niech się najlepiej pan Gut-Mostowy nie zajmuje, w żadną stronę!
mała chudzinka11.07.2019, 09:03
Po pierwsze , Euro nie jest wspólną walutą tylko ordynarnie zapakowaną w nie niemiecką Marką , dlatego nie wszystkie kraje ją przyjęły.I tu mały cytacik " Żaden naród w Europie nie może osiągnąć samodzielnie najwyższego poziomu wolności ekonomicznej współmiernej z wymogami socjalnymi" Musi istnieć gotowość do podporządkowania własnych interesów" interesowi wspólnoty." coś wam to przypomina ? To słowa skazanego w Norymberdze ministra gospodarki III Rzeszy Waltera Funka .Po drugie , kraje posiadające swoją suwerenną walutę mogą prowadzić skuteczniejszą politykę monetarną i fiskalną chroniąc swoją gospodarkę w czasach kryzysu ( zwłaszcza te słabsze albo te które chcą się rozwijać ) Grecy takiej możliwości nie mieli , dlatego ich gospodarka leży a część przejęły niemieckie i francuskie banki . Po trzecie Włochy w czerwcu br - czyli czwarta gospodarka UE - uchwałą swojego parlamentu zobowiązał rząd premiera Conte do wprowadzenia tzw mini-Bondów ( ang.mini-bills of tresuary) czyli w praktyce waluty równoległej , która pomogła by im urwać się z pod dyktatu brukselskich komisarzy i EBC . Po czwarte jak napisano w artykule " ... eksperci opowiadali " - głownie bajki z " Mchu i paproci" i podobno było miło , obyśmy tylko nie posnęli i potem , jak to było z tym nocnikiem ?
To ja, nowotarżanin.10.07.2019, 23:08
Żadne ojro. Never. Keine. Nigdy.
nieznany10.07.2019, 22:02
Nie wiem kto ich nazwał ekspertami , ale widać że ma poczucie humoru.
Wprowadzimy euro , a później będziemy płakać jak inni ze wszystko drogie. Euro oby nigdy , wystarczy na slowaków popatrzeć jak jeżdżą do nas bo niby mieli mieć lepiej po wprowadzeniu euro .
Ja, gut10.07.2019, 21:48
Gut-Mostowy a kto to jest? To ten platformerski? W takim razie zalecam potrójną ostrożność.
...10.07.2019, 21:23
I znów "zwykłym" ludziom wskazano ich miejsce.
Broda10.07.2019, 20:06
Żadnego jewro!!!! Chcecie za chleb płacić już o 20 razy większą cenę?? Chcecie??!! Jedźcie sobie na zachód zobaczyć ceny żywności i porównajcie do wysokości tamtejszych zarobków k***. Już wam całkiem na dekiel siadło????!!!!
The naturat10.07.2019, 18:31
Mydlenie oczu a w tle widzę jesienne wybory, jeśli go zobaczę na listach PiS,u to zapomnijcie o głosach moich, mojej rodziny i znajomych.Mnie ćmić nikt nie będzie i na takie wolty ja się nie nabiorę.
Widz10.07.2019, 17:43
Byłem, słuchałem, widziałem. Oby więcej takich konferencji na Podhalu! A euro? Może kiedyś, oby jak najpóźniej!!!!!!!!!
nie ślepy10.07.2019, 16:40
Wybory za pasem i Gut-Mostowy, chciałby się załapać...pewnie z list PISu? I wielce aktywny...
Rafał (S1000RR)10.07.2019, 13:23
A ja myslałem,że o takich sprawach to w sejmie się dyskutuje.
mieszkaniec10.07.2019, 11:30
No jeżeli p. Gowin jest ekspertem od euro to "gratuluję" ekspertów.
ja10.07.2019, 11:02
oby jak najpóźniej .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl