04.09.2019, 21:01 | czytano: 5623

Spółka Nowa Targowica chce, by Miasto uchwaliło regulamin targowiska. Radni mówią: "sami go opracujcie"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Blisko dwie godziny trwała przepychanka słowna między zwolennikami i przeciwnikami uchwalenia regulaminu dla terenu handlowego w rejonie ulicy Targowej. Padły nieeleganckie określenia, propozycja podjęcia uchwały niezgodnej z prawem, "bo może się uda", a także dobrotliwa uwaga pod adresem prawnika, by ten nie pokładał zbyt wielkiej ufności w prawo.
Regulamin = określenie granic targowiska
Już w kwietniu Marian Hreśka, jeden z głównych udziałowców spółki Nowa Targowica zwrócił się do władz Miasta o chwalenie regulaminu dla tamtejszego targowiska. Burmistrz wniosek odrzucił. Tłumaczył, że nie ma możliwości, by Rada Miasta uchwalała regulamin dla targowiska, które nie jest miejskie. - Oddając teren w dzierżawę, Rada pozbawiła się prawa tworzenia regulaminu - wyjaśniał Grzegorz Watycha.

Sprawa omawiana była pod koniec kwietnia na posiedzeniu Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. Marian Hreśka argumentował, że regulamin przyczyni się do ograniczenia "dzikiego rozrostu handlu" na pobliskie tereny. Prośba ta związana była z wytyczeniem granic targowicy.

Ponieważ strony nie słuchały własnych argumentów, zdecydowano o zwołaniu kolejnego spotkania z udziałem prawników i urzędu, i spółki. Dziś do niego doszło.

Stan prawny się nie zmienił

W trakcie posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju znów miała być wyrażona opinia do wniosku mieszkańca Miasta w sprawie regulaminu targowiska przy ul. Targowej.

- Przygotowany został regulamin z 9-cioma punktami i uzasadnieniem. Czy mieli państwo czas się z nim zapoznać - pytał radnych Marian Hreśka. - Chcemy zapobiec chaosowi i dzikiemu rozrastaniu się targowicy. Jeszcze raz proszę o uchwalenie tego regulaminu - apelował współwłaściciel terenu.

- Odpowiedź została już panu udzielona kilka miesięcy temu. Jak widać, nie usatysfakcjonowała ona spółki i dlatego radni otrzymali raz jeszcze tę propozycję. Tymczasem stan prawny się od kwietnia nie zmienił. Miasto nie prowadzi tam targowiska, więc nie może wprowadzać zasad na nim obowiązujących. Teren tylko wam dzierżawimy. To wy macie tam dbać o porządek - powiedział burmistrz Watycha.

Projekt nie do uchwalenia

Opinię prawną przedstawił Artur Pustówka. Prawnik przytoczył przepisy, mówiące iż regulaminy ustalają samorządy - ale dla własnych targowisk, czyli tych, które prowadzą same, albo nimi zarządzają. W Nowym Targu tak nie jest. - Teren został wam wydzierżawiony, i na to komu, i za jakie kwoty wynajmujecie Miasto nie ma wpływu. Tak więc: co do zasady - ten projekt jest nie do uchwalenia - powiedział.

- Regulamin jest nam po to, by ustalić granice targowiska, by zapobiec dzikiemu rozrostowi. Sprzedaż odbywa się na ulicy, na chodnikach - a to sprowadza niebezpieczeństwo zagrożenia życia i zdrowia - powtarzał Marian Hreśka.

Prawnik przypomniał, że nie można przyjmować aktów prawa miejscowego, które powielają istniejące przepisy. - Nie wprowadza się zakazu handlu narkotykami na targowicy, bo to reguluje już ustawa o zapobieganiu narkomanii. Nie wprowadza się zakazu handlu na jezdni, czy chodniku, bo to już jest określone jako niedozwolone w odrębnych przepisach. Jeśli ma pan jako administrator targowiska problem z handlującymi w takich miejscach, proszę wezwać Policję. Ona jest od pilnowania, by nie handlowano na ulicach i nie zajmowano jezdni. Uchwała rady gminy nie może tego regulować - skwitował Artur Pustówka.

O czystości sumienia
- Niech pan nie wierzy w prawo - poradził mecenasowi Marian Hreśka, czym wywołał śmiech wśród zebranych na sali. - Chcę, by był na targowicy porządek i dyscyplina - dokończył przedsiębiorca.

- Porządek i dyscyplina? Sami od siebie zacznijcie wymagać porządku i dyscypliny - odezwał się burmistrz. - Kto stawiał budy woków latarni? To wasi podnajemcy stawiają stragany i budy gdzie popadnie, w sposób niekontrolowany. Regulamin do porządkowania innych jest wam potrzebny, a sam macie nieczyste sumienie - dodał Grzegorz Watycha.

- Ja mam czyste sumienie. Wiele targowisk w Polsce ma swoje regulaminy - upierał się przedstawiciel spółki.

Pospolite słownictwo i namawianie do zuchwalstwa

Mecenas Pustówka powtarzał, że w umowie dzierżawy nie napisano, że po oddaniu przez Miasto terenu spółce, właściciel może się wtrącać w to, co dzieje się na tej nieruchomości. Ustalono, że teren ma być wykorzystywany pod działalność handlową, ale zasad nie określono.

- To, że macie bałagan i burdel to wasza wina - stwierdziła podniesionym głosem radna Danuta Sokół. Ta uwaga wywołała sprzeczkę pomiędzy nią, a Marianem Hreśką. Zakończył ją Jacenty Rajski proponując, by wszyscy właściciele doszli między sobą do porozumienia i opracowali wspólnie regulamin.

Radny Marek Fryźlewicz miał inny pomysł. Zaproponował, by jednak podjąć uchwałę dotyczącą ustalenia regulaminu targowiska. - Trzeba czasem zaryzykować. Może organ nadrzędny, służby wojewody nie uchylą tej uchwały... - kusił radny. Jak dodał "bywało już w przeszłości, że pytano o zdanie kilku prawników i każdy z nich miał inne", "podejmowano też uchwały i zastanawiano się, czy RIO ich nie "klepnie" i niektóre przechodziły".

"Sami opracujcie regulamin"

- Zapytano mnie, czy takie działanie, czyli uchwalenie regulaminu jest zgodne z prawem. Znacie państwo moją opinię. Uważam, że nie możecie tego zrobić. Co do propozycji pana Fryźlewicza... To tak, jakby powiedzieć: można ukraść i możliwe, że się nie będzie złapanym. Ale kradzież nadal pozostaje czynem niedozwolonym i niezgodnym z prawem - podsumował mecenas Pustówka.

- Sami opracujecie regulamin i burmistrza w to nie angażujcie. Chyba, że rozwiążemy dotychczasową umowę dzierżawy i zmienimy zawarte w niej warunki - zakończył jałową dyskusję radny Jacenty Rajski.

SPalka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
DLA NAIWNYCH :)07.09.2019, 11:45
Jeśli myślicie , że Pana Gowina i Pana Guta interesują Wasze problemy :) to jesteście w wielkim błędzie :)
Ci Panowie przyjechali się pokazać, wylansować przed wyborami :) :) :) :)
kalkulator06.09.2019, 14:58
Najpierw idzie o to, żeby Urząd "opracował regulamin" jarmarku wyznaczając strefy do handlu a zaraz potem pojawi się kolejne żądanie od udziałowców targowicy, by wprowadzić do "regulaminu" karę administracyjną (np. 500 zł) za handel poza miejscem do tego wyznaczonym - i to jest sedno sprawy, kasa, kasa jeszcze więcej kasy.
k06.09.2019, 13:42
Rozwiązać umowę z Nowa Targowicą. NATYCHMIAST. Nie wiem na co tu czekać. Tym bardziej że część radnych można powiązać z interesami na targowicy w taki czy inny sposób a co za tym idzie to już sami wiecie. A Fryźlewiczowi to ja się dziwię. Że też jeszcze wsadza palec w bulgoczący kocioł żeby w nim zamieszać.
Uczciwa06.09.2019, 13:34
Burmistrz ma racje...Handlarze wymagają porządku i dyscypliny, a sami jak cie nie oszukają na kasie, to wcisną dziadostwo - ***...już nigdy nic nie kupię od handlarza! Powołują się na tradycje, a prawda taka, że na ?jarmaku? dawniej sprzedawali swoje wyroby i płody ziemi uczciwi producenci i rolnicy - teraz handlarz kupi od rolnika, naliczy ogromną marże i jeszcze oszuka. Zabronić handlarzom sprzedaży i tak jak było kiedyś - udostępnić tylko producentom sprzedaż swoich wyrobów na targowicy - będzie ład i porządek
Za burmistrzem06.09.2019, 00:07
Brawo burmistrzu mądry chłop z tego prawnika nie przejmować się reszta komentarzy hejterzy pewnie że spółki trzeba mieć pewnych ludzi i mądrze podejmować decyzje paszoł won od burmistrza odpowiednią i mądra osobą jest pan na tym o to odpowiednim stanowisku.
wata05.09.2019, 23:10
Zdjęcie dobitnie pokazuje, że Watycha jest tyłem do obywateli. Przodem tylko do kolesiów
dawid05.09.2019, 20:27
Artur Pustówka to syn radnego Leszka Pustówki???!!!! No można. Czy ten nasz Burmistrz nie ma za grosz honoru?? Rozumiem, że Burmistrz chce się swoimi ludźmi obłożyć, ale bez przesady. To chyba jest jedyny urząd w Polsce, żeby taka farsa się odbywała. Czy to wszystko to te obietnice wyborcze, które pomogły wygrać te wybory? No rozumiem, że władza odwala i uzależnia, ale trzeba mieć trochę własnego zdania i krytyki wobec siebie.
referendum05.09.2019, 18:33
Panie burmistrzu. Kolesiostwo z tym prawnikiem Pustówką. Wstążki na drzewie a słoma z butów.
Miejscowy05.09.2019, 18:11
Handlarze idą tam gdzie jest taniej dlatego jarmark się rozrasta poza tereny spółki.rezerwacje ,licytacje miejsc itd.kto na jarmarku handluje ten wie jak sprawy wyglądają.
upadek05.09.2019, 16:58
Taka nowotarska lekcja krętactwa, chamstwa i cwaniactwa. Zresztą na własny rachunek droga władzo. Na własny rachunek! Za który niestety zapłacimy wszyscy. Jeden się tłumaczy, że wszystkie jego niepowodzenia to wina poprzednika, a drugi usiłuje prowokować swoją głupotą z obchodzenia prawa. Jeden wart drugiego nieudacznika. Ludzie, jak nisko już upadliśmy. To miasto ginie...
LudzikUSA05.09.2019, 14:59
chowaniec i splka oddac natychmiast targowice miastu
LudzikUSA05.09.2019, 14:57
targowica to ochydna sposcizna fryzlewicz i on jest radnnym wsyd
Brak kompetencji05.09.2019, 13:54
Do obecnego stanu doprowadziła tylko i wyłącznie poprzednia rada i burmistrz, poprzez różnicowanie opłaty targowej w mieście. Tak aby handel odbywał się tylko i wyłącznie na terenach spółki.

Nie przewidzieli że tak się dzieje gdy tworzy się monopolistę ?

Handlujący największe pretensje miejcie do ludzi, którzy doprowadzili do tego że musicie handlować w tym a nie innym miejscu. Bo to przez ich decyzje jesteście zmuszeni tam handlować.
zorientowany05.09.2019, 13:02
Pan Hreśka może ustalać regulamin tylko na swoich terenach bądź też dzierżawionych ,a przypominam, że w granicach Nowej Targowicy są też tereny prywatne,więc ...
avivat05.09.2019, 12:21
Panie radny Fryźlewicz - zamilcz pan i wstydu oszczędź! A tak z ciekawości to ile sobie zażądał pan mecenas za te parę zdań?
spostrzegawczy05.09.2019, 12:15
Artur Pustówka - syn radnego Pustówki. No i tak się pycha rodzinkę!
zielony05.09.2019, 08:42
jak będzie ograniczona ilość miejsc to rezerwacja miejsca dojdzie spokojnie do 60K .
kolega05.09.2019, 08:28
1 do Jolki widać że nie na ręke zgrabny prawnik nie, a do p Fryżlewicza niech pan zamilknie bo to pan jest sprawca tego co się dzieje
pinezka05.09.2019, 08:10
Jakie to smutne, że myślenie byłego burmistrza Fryźlewicza nie wykracza nawet na milimetr przed myśleniem pana Hreśki. To jakieś jaja, albo żałosny kabaret. I jeszcze ta pani od burdelu... szok.
Ewa05.09.2019, 07:36
Moze tak zrobić. spółka niech opracuje regulamin i zgodnie z gumową wyznaczy granice . I to będzie ta strefa niższych opłat. Skoro miasto nie chce nic w Tym temacie. popieram wnioskodawcę. Granice powinny być wyznaczone ...i to miasto powinno zrobic zeby nie bylo tego co lata wcześniej jak zaczęło się handlowanie na Sikorskiego i alejach.
Gregor05.09.2019, 00:13
Watycha jest coraz bardziej arogancki. Słoma z butów. To jedyny przypadek włodarza który walczy z tradycją miasta wpisaną w jego nazwę.
Olaf05.09.2019, 00:08
Dlaczego radni siedzą tyłem do ludzi? Przecież to skandal! Nie można inaczej tej sali urządzić? Nie można obradowac w innej sali? Jak tak można. To jest kpina z ludzi!!!!!
kolesiostwo04.09.2019, 23:21
Artur Pustówka? Czyżby syn Leszka radnego?
komptomitacja04.09.2019, 22:49
Wstążka smutna znowu radni będą pytać na sesji o rzeczy oczywiste.
handlarz04.09.2019, 22:37
Plac targowy powinien byc dla stoisk handlujacych a parking dla samochodow.Niestety jest inaczej ,wszyscy handlarze ktorzy stoja na parkingach i handluja dali dobrze w kieszen wiadomo komu aby stac i handlowac.Powinien byc zlikwidowany kategorycznie handel na parkingach.
ja04.09.2019, 22:12
czytając miedzy wierszami to spółka chce jeszcze wiekszych zysków bo jak miejsca będą ograniczone to mogą spokojnie podnieść cenę za dzierżawę miejsca :) Brawo tak trzymać , wydoić kupców aż się to rozpadnie i będzie spokój .
Sławomirka04.09.2019, 22:03
Powinny być wyznaczone granice ...niech będzie to zawarte gdzieś, nieważne gdzie,.czy to będzie regulamin czy tez coś innego. żeby to było. jak sobie ktoś chce handlować niech handluje albo na swoim albo na targowisku, albo w sklepie. Nie dał nauczki stary targ?? Bereki, Doroty a później Sikorskiego. Widać, że już się zaczyna lewy rozrost...i co z tym/ ten sam problem będzie./ A jeszcze fakt, że nie było łatwo z przeniesieniem targowicy, brak wiary i chętnych do inwestowania. A gdy się znależli , zainwestowali i gdy chca zadbac o swoje interesy, no bo przecież w takim celu podjęli sie tego przedsięwzięcia, to teraz mówi się im nie, wylicza kasę ile zarobili, i inne. Komentując świat jest piękny, ale ludzie są ..... jacy są.
Handlarz04.09.2019, 22:03
Miasto powinno w trybie natychmiastowym rozwiązać umowę z Nową Targowicą. Spółka sama ustawia stragany na terenie przez nich administrowanym wzdłuż jezdni pobiera opłaty, mało tego wyznacza miejsca handlowe i pobiera za nie opłaty na parkingach: dywany wózki dziecięce, kwiatki, grill bary.
Wyznaczenie twardych granic targowiska oznaczało by koniec handlu. Na terenie spółki są gigantyczne opłaty/przetargi/rezerwacje i chamstwo współwłaścicieli.
A pan Marek Stanisław Fryźlewicz powinien przynajmniej raz zamilknąć jako osoba która podpisała umowę ze Spółką Nowa Targowica i tym samym oddała targowisko w prywatne ręce.
jolka04.09.2019, 21:48
Prawnik Artur Pustówka???? czyż to nie rodzina z Leszkiem Pustówką - radnym? i czy to odpowiednia osoba na to stanowisko? a z jakiego konkursu? czy tez po rodzinnym interesie? HMMMM
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl