07.10.2019, 16:20 | czytano: 4711

Radni zgodni, co do przyznania Medali za Szczególne Zasługi dla Nowego Tagu

NOWY TARG. Przez aklamację i bez dyskusji radni miejscy przyjęli uchwały o nadaniu trzem osobom i zespołowi regionalnemu Medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu.
Przypomnijmy, że te najwyższe wyróżnienia za zasługi dla Miasta w tym roku odbiorą: Józef Różański (na wniosek strażaków ochotników), Stanisław Snopek, zespół Śwarni (wniosek burmistrza Miasta) i Bartłomiej Topa (wniosek komisji oświaty i kultury).
Odznaczenia wręczone będą podczas listopadowych uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

Jak zaznaczył przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda - rodzina Bartłomieja Topy potwierdziła, iż aktor będzie obecny na akademii i osobiście medal odbierze.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN17.10.2019, 09:05
Pani Nieckarz
Kobieto!
Opamiętaj się i przestań prowokować!
Zobowiązała się Pani sądownie,zaprzestać tych kłamliwych wycieczek pod adresem mojego śp.Taty i mnie.
Pomimo tego,festiwal kłamstw,dalej trwa,a ja na to nie pozwolę..Nazywanie mego Ojca milicjantem,a mnie synem milicjanta jest z gruntu niecne. Określenie to, w Pani zamiarze,ma wydzwięk pejoratywny.Chce Pani na siłę zepsuć nam obu reputację.Wystarczy zapoznać się z książką pt ''Na przekór czasom'',której jestem autorem.Przecież nim wyszła zdążyła ją Pani zdepresjonować,nie czytając,a warto,gdyż posłużyłem się w niej nie szeptanką lecz dokumentami.Ujawniając udokumentowane fakty,korzystałem ze spuścizny ojcowskiej.Ojciec zostawił mi w miarę bogate archiwum i wiedzę na temat okupacji niemieckiej i tzw. ''Krwawych dni Podhala'',posiadam więc wiedzę z pierwszej ręki,a korzystanie z niego,jest moją powinnością,a nawet obywatelskim obowiązkiem i nikt nie może mi w tym przeszkodzić,chociażby było to dla niektórych niewygodne.Nowotarżanom należy się prawda o swoim ziomku i muszą ją znać.Stąd w tej formie wnoszę głos sprzeciwu,wobec kłamstw przez Panią serwowanych w portalu Podhale 24.
A więc,członkostwo w organizacji Emila Pyzowskiego od 1940 r, wsypa,gestapo,poniewierka wraz z bratem Władysławem po lasach,wsiach i szopach.Spartańskie warunki spowodowały u brata Ojca ciężką chorobę i śmierć.Byli ludzmi tzw''spalonymi''.Potem ZWZ, AK jest łącznikiem 1 PSP AK w dowództwie.Styczań 1945 r koniec wojny,rozwiązanie AK.Ukrywanie się przed NKWD u rodziny w Gorlicach, powrót do Nowego Targu-druga konspiracja.,członkostwo w organizacji NIE,przekształcone w DSZ,a ta w WiN.
WiN umieszcza swoich ludzi w strukturach aparatu bezpieczeństwa,jako wywiadowców w tzw. Brygadach Wywiadowczych.Ojciec zostaje umieszczony w KPMO w Nowym Targu w sekretariacie z poleceniem zorganizowania komórki "Brygad Wywiadowczych".Podlega zwierzchnikowi Wieńczysławowi Kołłątajowi pracownikowi naukowemu na U.J. Udaje się mu zorganizować komórkę WiN tzw. "Brygady Wywiadowcze",które liczą kilka osób.Są to:dwie koleżanki z gimnazjum ojca, jedna sekretarka w KPMO Maria Grusznis-Klinowa,druga zaś jest sekretarką w UB Janina Firlejczyk.Inne osoby to:dyrektor gimnazjum i liceum Pius Jabłoński, wice starosta Andrzej Jazowski,kpt Stefan Sowiński i pracownik poczty Gazda.Dziś każdy może odpowiedzieć na pytanie,czy byłby zdolny dobrowolnie ,mówiąc kolokwialnie wejść do paszczy lwa,ze świadomością utraty życia w warunkach ówczesnego terroru politycznego?Dekonspiracja od góry.Przed tym przenosi się do Krakowa i jest studentem II roku na U.J. wydziału prawa,aresztowanie ciężkie śledztwo/bierze wszystko na siebie/proces-wyrok 10 lat pozbawienia wolności ,przepadek mienia i utrata praw publicznych.Powrót po 9 latach i 8 miesiącach.
No więc szanowna Pani wie już teraz,kim był senior Tadeusz Morawa.

Tadeusz Morawa-junior
Jadwiga Nieckarz10.10.2019, 19:39
@Nowotarski literat i nowotarski poeta (nowotarska prawda)
niech może zajmą się dokształcaniem, a nie grzebaniem w cudzych życiorysach, bo pokarze, a pokaże to zasadnicza różnica ...."niech On pokarze publicznie m.in....", tego co takie głupoty pisze.
Wstyd panowie, głos zabieracie autorytetami chcecie być, a po polsku pisać nie umiecie!
W łeb09.10.2019, 12:17
Nowotarska prawdo ty chyba dostałeś po łbie czymś twardym i dlatego bredzisz. Wstrząśnienie czegoś tam w obrębie czaszki zapewne. Wyróżnienie dla Pana Józefa to podziękowanie za jego działalność na rzecz miasta i jego mieszkańców. Nie wiesz, więc się dowiedz i zapytaj wychowanków, działaczy, sportowców klubów Podhale i Gorce, zapytaj nauczycieli i wychowanków oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Targu. Zapytaj a dowiesz się od nauczycieli i wychowanków Państwowego Domu Dziecka, zadaj pytanie nauczycielom i wychowankom Specjalnego Zakładu Wychowawczego w Nowym Targu.Popytaj wśród Strażaków i Goprowców, zadaj pytanie Związkowi Podhalan. Zwróć się z zapytaniem do pszczelarzy. Zapytaj wreszcie nowotarżan tych z dziada pradziada o działalność Pana Józefa a dowiesz się kim jest i czym dla miasta się zasłużył. /.../
Nowotarska Prawda09.10.2019, 08:28
Do Połbie
Nowotarska Prawda.
Jeżeli jest tak dobrze z biografią lat komuny /PRL/ z towarzyszem J. Różańskim to jak mogę zaproponować, niech On pokarze publicznie, m.in. władzom miasta i Radzie Miasta NT legitymacje od otrzymanych Orderów. Wnioskujący o Medal Zasłużony dla miasta NT dowiedzą się kto podpisał legitymacje. Jak wiadomo ten człowiek wchodzący w skład dawnego systemu represji i dyktatury nie powinien dostać wyróżnienie. Po komentarzach dobrze widać jak wieli mieszkańców jest za tym by tow. J. Różańskiemu wyróżnienie odebrać. Jest także pośród czytanych komentarzy okazywane poparcie i wymiana poglądów. Czy niektórzy co organizują patriotyczne uroczystości np. ostatnie czasie na cm. NT., przybliżając młodzieży i harcerzom historię konspiracji z czasów wojny; PPP ? Powstania Państwa Polskiego, poczym później śmią popierać nowotarżanina, dawnego sprawdzonego Towarzysza Ludowej Polski. Czy to nie jest jakaś patologii i hipokryzja. Pan T. Morawa i inni komentujący słusznie zauważają, że ta sprawa jest źle wykonana z pominięciem oczywistej prawdy.
Moim skromnym zdaniem należy się Obywatelom m. NT od tej podjętej Uchwały w ostatniej Sesji , odwołać do instancji wyższej, żeby instancja wyższa jej nie przyjęła, a winnych przedstawić i wnioskować Wotum Zaufania i pozbawienie mandatu. Jak wiemy Sejm swoją wolą i Uchwałą określił jednoznacznie winnych władców PRL /1944 ? 1989/ jako zbrodni komunistycznej. Tak więc, rządy za czasów PRL były zbrodnicze i uznane przez Sejm m.in. stosowną Uchwałą Sejmu RP. Widać tow. J. Różański wpisuje się w tą Uchwałę.
Nowotarska Prawda
J09.10.2019, 07:39
Literat i poeta. Jeden napisał czy książki, drugi czy wiersze.
spostrzegawczy08.10.2019, 22:58
~do Tadeusz Morawa syn itp itd
Pan napisał jakieś książki i pisze do Pani Nieckarz: ".Nie do czymuje Pani umowy"? Hhhhmmmm.....żart jakiś czy cóś?
Jadwiga Nieckarz08.10.2019, 18:41
@Tadeusz Morawa 9 syn żołnierza AK, milicjanta MO i członka WiN

Nazywam się Nieckarz i przypominam Panu, że to ja podałam Pana do sądu i nie mam powodu się Pana bać, a w sądzie to mnie zapytano czy wyrażam zgodę na zawarcie ugody, a pański adwokat bardzo skwapliwie w Pana imieniu z tego skorzystał, a i Pan nie za bardzo się palił do procesu bo nie powiedział Pan, nie wyraża zgody na ugodę, czego się Pan bał?
Co zaś tyczy się książek to Pan sędzia sam nie prosił o książki, wepchnął je Pan, Panu sędziemu, ja przekazałam egzemplarz autorski z dedykacją.

Moje wpisy ukazują Pana hipokryzję, jaką Pan stosuje. Chętnie Pan grzebie w cudzych życiorysach, oskarża Pan innych o fałsz, współpracę, natomiast sobie i swojej rodzinie przypisując wszelakie zasługi, zapomina Pan jednak o jednym bardzo znaczącym fakcie, którego pomijanie zakłamuje w znacznym stopniu życiorys Pana i Pana Ojca, że oprócz tego, że jest Pan synem żołnierz AK to jest Pan również synem milicjanta MO
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN08.10.2019, 15:38
Pani Neckarz
Przyczepia się pani do mnie i mojego Ojca,jak rzep psiego ogona.Nie do czymuje Pani umowy sądowej.W sądzie była Pani raczej bledziutka.Sąd poprosił mnie jako autora o książki,więc je ofiarowałem,a Pani ni z gruchy ni z pietruchy przekazała kupione w księgarni.Bardzo bym chciał przeczytać jakiś artykuł pani autorstwa i po przeczytaniu bym ocenił.
Wafel08.10.2019, 14:39
Do @Po łbie
Pan Morawa jako jeden nielicznych może brał udział w studenckich protestach i razem w strajku Niezależnym Związkiem Studentów z Śp Panią Walentynowicz z czy jest ktoś może się tak dobitnie pochwalić , jego życiorys i jego potomków stał się barierą do zdobycia kariery zawodowej , co jednoznacznie daje do zrozumienia że jest nieugięty z prostym kręgosłupem w głoszeniu prawdy ,wykluczające wszelakie układy prokomunistyczne ,przez co był odsuwany na bok nawet w PIS której był członkiem .Uważam za niestosowne wytykania dokonań Pana Morawy bo sumienie Pana Morawy zawsze szło i nadal chodzi z duchem prawdy domu Patriotycznego z którego się wywodził,a nie jak i innych których sumienie było dyktowane by nie narazić się władzy i szli motem życiowym Bogu świeczka, a diabłu ogarek, by tylko ustawić rodzinę i zabezpieczyć starość. Wiec proszę szacunku bo Morawa żyje skromnie i mam nadzieję że kiedyś upomni się o niego Rzeczypospolita. Natomiast pisanie zasług Różańskiemu że to on budował dzieła komunizmu , to ujmowanie czci tow.Edwarda Gierka który za pieniądze z zachodu które nasze pokolenie musiało oddać, budował co popadnie kosztem narodu i nędznej zapłaty dla robotnika by Partia rosła w siłę.
Poczciwa Matrona08.10.2019, 14:37
@Wyborca1 napisał: "każdy mieszkaniec NT ma prawo dokonać wpisu /Prawo Prasowe,/"

Gdzie to w prawie prasowym znalazł pan taki zapis? Ta ustawa zdaniem pana definiuje prawa do wpisów internetowych na prywatnych portalach? Jak się człowieku nie znasz na czymś to się może nie ośmieszaj.

Ale pomogę panu bo mam słabość do safanduł - poszukaj w Konstytucji. Art. 54.
Wyborca 108.10.2019, 14:07
Do Po łbie
Wyborca 1
Co do krytyki to p. T. Morawa ma zawsze prawo. Nie ocenia się przez pryzmat czy coś dokonał czy nie. Wg mnie dokonał więcej niż wielu.
A załączony dopis w formie uwagi, że, p. Maciej niechaj milczy ?. etc., ma się nie wypowiadać.
Raczej ten kto to komentuje i zna imię wpisującego komentarz niech zamilczy, gdyż jak już może wie lub domniema kto napisał komentarz nie raczej używa imienia z podanej symboliki adresata. Widać jak działa portal Podhale24.pl pozwalając urządzać jakieś nieuzasadnione wycieczki osobiste ? do adresata?
Dodam: każdy mieszkaniec NT ma prawo dokonać wpisu /Prawo Prasowe,/ czy to jest Wojtek, Janek lub inny, co nie świadczy, czy zna historię starych towarzyszy Podhala popierających w tamtym czasie struktury uznane prawem jako organizacje komunistyczne, tzn. przestępcze
Wyborca 1.
Jadwiga Nieckarz08.10.2019, 13:37
Tadeusz Morawa - syn żołnierz AK, milicjanta MO i członka WiN

Napisane książki to żadna zasługa dla Miasta, bo zawierają one raczej hymn pochwalny na temat własnej rodziny i przyjaciół, a wstąpienie pańskiego Ojca w szeregi Milicji Obywatelskiej w momencie kiedy Polscy Patrioci siedzieli w więzieniach, świadczy chyba o czymś zupełnie innym niż walka z komuną?
A z tą odwagą w podpisywaniu to chyba żart! mam przytoczyć niki jaki są przez Pana używane?

Pan, Panie Macieju Downar Zapolski - Wyborco 1, ..... i inne niki
ma najmniej do powiedzenia na temat historii Podhala i dobrze by było aby raz na zawsze przestał Pan wypowiadać i wypisywać na temat naszej historii swoje "mądrości" bo są to wyjątkowo głupie głupoty, a pańskie wpisy nie najlepiej świadczą o Panu.
Po łbie08.10.2019, 12:39
"Młody Morawa" - już nie taki młody niech w swym życiu dokona choć drobnej części tego, czego dla miasta dokonał Józef Różański. Dopiero wtedy będzie miał prawo do krytykowania. A Pan Maciej niechaj w ogóle się nie wypowiada na temat nowotarżan. Nie zna, nie wie. Niech więc milczy.
Wyborca 108.10.2019, 10:40
Wyborca 1
Do Faraday
?. Czy na dzień Fary?.
W odpowiedzi, Co zrobił Morawa.
Podpowiadam w jego obronie. Kultura i Patriotyzm etc.
Kultura; na bazie posiadanych wiarygodnych archiwaliów rodzinnych napisał trzy książki o Podhalu i Nowym Targu ? dostępne w księgarni.
Część swoich książek przekazał bezpłatnie do miejscowych i okolicznych Szkół oraz powędrował dalsze egzemplarze w Polskę i do władz.
Odkłamał wraz z IPN K-ów naszą Podhalańską historię, którą różni ludzie chcieliby w NT i kraju zmieniać. Występował z odczytami dla mieszkańców i spotkaniami z młodzieżą etc. W swoich wystąpieniach przypominał bohaterskich ludzi Podhala. Złożył wraz z rodziną wiele pisemnych i listownych sprzeciwów związanych z zakłamywania historii Podhala.
Pan T. Morawa wystąpił do Prezydenta o Order KKOOP dla Emila Pyzowskiego pierwszego Partyzanta zamordowanego przez Niemców ze skutkiem pozytywnym i publicznie przekazał go dla nowotarskiego Muzeum Podhalańskiego.
Wykonał ponad 100 fotografii ? format A-4 wystawiając je w różnych świętach państwowych np. w Ochotnicy - na 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości / 1918 ? 2018 / oraz w ostatnim czasie przyczynił się do wykonania i odsłonięcia Tablicy Pamięci /Pomnik w Szczawie/ która została poświęcony żołnierzom partyzantom 1 Pułku Strzelców Podhalańskim AK. Czy to mało społecznej pracy wykonanej przez mieszkańca Nowego Targu. Przecież to wszystko będzie służyć całym pokoleniom i historii tej ziemi.
Patriotyczne działania p. T. Morawy:
Będąc Radnym wystąpił w wielu sprawach jak, Usunięcie z listy zasłużonych dla NT lejt. Zołotara - ze skutkiem pozytywnym. Wystąpił o zdjęcie z UM Tablicy Pamięci z wizerunkiem Lenina - ze skutkiem pozytywnym.
Złożył wniosek o nadanie nazwy dla Ronda w NT, przy Dekadzie dla p. Jadwigi Apostoł Staniszewskiej oraz dla Ronda im. rtm. Witolda Pilcekiego i go odsłaniał - ze skutkiem pozytywnym.
Wraz z rodzinami, mimo sprzeciwów kilku nowotarżan, jak przed laty jego ojciec i Burmistrz Rams ora płk. Wł. Budarkiewicz ponownie wziął udział wraz z rodzinami AK przy odsłonięciu Tablicy Pamięci na Obelisku przy Kopcu Wolności na 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości / 1918 ? 2018 / wnioskując odznaczenia dla pp. Burmistrza i Starosty, Medalu dla sztandaru Szkoły Podstawowej nr 11. - ze skutkiem pozytywnym.
Czy Towarzysz J. Różański i inni źle komentujący wyniki pracy i patriotyczne postawy p. T. Morawy ? Juniora coś ciekawego napisali od naszym Podhalu, zapewniam, że nie żadnej książki. O przepraszam, napisali, tylko przykre komentarze i inne pomówienia.
Wyborca 1.
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN08.10.2019, 10:18
Do faraday

Napisał 3 książki,następne w opracowaniu,w których jednoznacznie potępia komunę i ma odwagę zawsze podpisać się.
faraday08.10.2019, 09:54
a za tej komuny nieboszczki Nowy Targ z zapyziałej dziurystał sie czyms w rodzaju miasta- powstaly wodociągi, oczyszczalniua sciekow, osiedla w miare nowoczesne , porzedszkola, szkoly, technikum metalpwe i bursa Kostki Napierskiego Korozbudowano wet- brukowane ulice, kotlownie osiedlowe- dwupasmowki , kombinat dajacy pracę tysiacom ludzi, dom kultury, basen i koscioly- na Kowancu , wykonczono kosciol NSMP i prewentoriumdworzec PKS a wiele z tych obiektow- szczegolnie dom dziecka na kowancu i szkoła specjalna wiele zawdzieczają Różanskiemu- także kładki na Dunajcu- a co powstało za PIS ? czemu gardzicie własną historią ????a co dla miasta zrobił młody Morawa zeby uzyc słowa skandal ?
mieszkaniec08.10.2019, 09:06
A Wojas, Rajscy ,Steskal .Żarnecki Leclerc, Worwa, Sięka promują nowy targ.to co gorsi od Topy i Snopka. /.../ A Panu Różańskiemu niech Pani Maria Pawluśkiewicz z Nowotarskiej Grupy Pamięć członek Nowotarskiej kapituły wystosuje wniosek o nadanie Krzyża Wolności i Solidarności do Prezydenta poprzez radych PIS i posłanki Paluch .To dopiero będzie pamięć o niezłomnych dokonaniach Posła po których będzie się Kuraś Ogień w grobie przewracał, a obłuda za tańczy marsza do wręczania Krzyża Wolności i Solidarności .
Nowotarska Prawda08.10.2019, 07:58
Nowotarska Prawda
Burmistrz i cała Rada Miasta no może bez kilku do wymiany. Jest Dwudziesty Pierwszy wiek i III RP a u nich jest czas Peerelu. Jednego z nagrodzonych uznali za osobę wystawioną do tytułu Zasłużony dla Nowego Targu, powinni jeszcze dodać dla PRL i komuny, bo on z tamtego czasu jest. Nawet jak poprzednio nie było normalnego głosowanie. Wszyscy Radni i ich Przewodniczący przez aklamacje przyjęli wniosek aby J. Różańskiego poprzeć. Natomiast przyglądający się w przedstawianiu tego kandydata słuchacz odbytej Sesji nr XIII nie usłyszeli podstaw, laudacji biografii towarzysza Różańskiego, cym sobie zasłużył w III RP i Podhala na tak wysokie i godne wyróżnienie. To zdrada i powrót do dawnych praktyk. Precz z Komuną. Co to miało być ? farsa z powagi Medalu. Radni, obudźcie się ? źle czynicie. Wyborcy nie po to Was wybrali byście komunę nagradzali. Przyszłe wybory się na Was zemszczą. Czerwoni na górę wychodzą. Szkoda, że w Radzie nie ma pp. dr Mroczki i innych z Solidarności oraz internowanych z Podhala. Oni by wam Rado i Burmistrzu na to nie pozwolili. Jedynie co z tego dobrego wypłynęło, to, to, że się już odkryliście, pokazując jaką politykę historyczna uprawiacie. Widać, że PIS ma przewagę, boicie się i przegracie.
Nowotarska Prawda
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN08.10.2019, 07:33
Skandal
Podatnik08.10.2019, 03:17
Nagrody powinni dostać wszyscy mieszkańcy co płaca bardzo wysokie podatki w tym mieście,a nie urzędasy dają sobie nagrody,medale za nasze pieniądze, PARANOJA!!!!!!
Front07.10.2019, 22:03
A o Ziutku godali coś ło łormo i gazir
@doM07.10.2019, 22:00
A Skalski i Zapiorkowski
Mick07.10.2019, 21:37
A jakie zasługi dla Nowego Targu ma pan Topa? Bo jakoś nigdy nie widziałem, żeby choć trochę miasto promował czy angażował się na jego korzyść...
f/x07.10.2019, 20:57
Pan Różański o ile pamięć mnie nie myli to ostatni poseł jaki był z Nowego Targu. Co prawda za czasów komuny, bodaj lata 70-dziesiate ,otwierał pochody 1-majowe ale nie był chyba z PZPR tylko z PSl Wówczas to jednak nie miało znaczenia bo sił narodu była Partia !!!!

Nowy Targ miał jeszcze posła S. Jarmolińskiego. Moderator.
mdn07.10.2019, 18:11
Nieobecni głosu nie mają. Skoro wyszedł to go nie było.
Jak miał coś przeciwko - to mógł to okazać podczas głosowania. Nie zrobił tego - więc radni byli zgodni.

A tak z ciekawości - który to radny taki "bohaterski manifestant"?
Sól07.10.2019, 17:31
Nie wszyscy radni byli zgodni, jeden radny wyszedł podczas głosowania za Różańskim.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl