27.10.2019, 16:52 | czytano: 3187

Znicze Solidarności na grobach podhalańskich ludzi "Solidarności" (zdjęcia)

zdj. z arch. Wiktora Sowy
Na cmentarzu w Nowym Targu, Łopusznej i Zakopanem zapłoną w tym roku "Znicze Solidarności".
Od siedmiu lat, z inicjatywy Stowarzyszenia Sieć Solidarności na grobach ludzi, którzy wnieśli swój wkład w wolność i suwerenność naszej Ojczyzny, szczególnie w latach ’80 ub.wieku - zaplane są znicze.
Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia odwiedzają i w tym roku miejsca pochówku i upamiętnienia wybitnych osób.

W ubiegłym roku upamiętniono w ten sposób ponad 230 miejsc pochówku w całej Małopolsce. - Na Liście Pamięci Solidarności Małopolskiej posiadamy 287 osób, ale nie do każdego grobu udało nam się dotrzeć - ubolewa Edward E. Nowak. Prezes Zarządu Stowarzyszenia dodaje: - Poprawiliśmy oraz uzupełniliśmy dane do Listy Pamięci, dokładniej zidentyfikowaliśmy groby. Stwierdzamy, że kilka grobów wymaga naprawy i opieki. Dzięki naszej akcji zgłosiły się osoby, szkoła, harcerze, którzy zadeklarowali zaopiekowanie się grobami. Sprawa zadbania o groby, szczególnie osób najwybitniejszych, wymaga jednak uporządkowania systemowego. Siłami prywatnymi i społecznymi możemy to wspomagać ale z powodu braku środków i po prostu sił, niektórym zadaniom nie podołamy.

W tym roku, o grobach zmarłych kolegów pamiętał m. in. Wiktor Sowa, wieloletni aktywny działacz Komitetu Obywatelskiego „Solidarność".

- Znicze Solidarności zapaliliśmy na cmentarzu w Nowym Targu, Łopusznej i Bielance. Szczególne podziękowania dla Józefa Borowicza za plany cmentarza i odszukanie grobów. W Zakopanem znicze zapalimy w tym tygodniu z pomocą pani Barbary Kowalskiej - wymienia działacz "Solidarności', były wojewoda nowosądecki, kierownik Urzędu Rejonowego i radny miasta Nowy Targ dwóch kadencji.
Panu Wiktorowi Sowie dziękujemy za udostępnienie nam zdjęć.

s/
zobacz także
komentarze
Pola28.10.2019, 19:24
To ty Żolka niczego nie rozumiesz !!! Nowobogaccy przejęli za bezcen cały majątek po komunie tej nie dobrej jak mówisz a ludzi zatrudniali na czarno i za psie pieniądze powstało paru oligarchów takich jak Kulczyk i bieda była podobna jak dziś na Ukrainie . Trochę uratowało nas wejście do Uni Europejskiej .
Zolka28.10.2019, 05:34
Do Pola i robotnika PRL. Jak zwykle niczego żeście nie zrozumieli. Gdyby nie ludzie Solidarności nadal służylibyście komuchom za grosze. Lubicie żebrać i otrzymywać darowizny. Na tym koniu daleko się nie pojedzie.
Pola27.10.2019, 21:56
To prawda darmozjadom żyło i żyje się super ,sam Bolek wypasiony a my pracowaliśmy u nowobogackich za grosze , tysiącom zmarnowali młodość i życie a co najgorzej nik nie policzył tych co odebrali sobie życie przy utracie pracy !!! Ewentualne ogłoszenia o pracę brzmiały tak,, przyjmę pracownika do lat 40
robotnik PRL27.10.2019, 19:22
Ale nas kupa. Najbardziej wdzięczni będą Ci, którzy stracili pracę i trafili pod most do kartonów. By darmozjadom żyło się lepiej
Zobacz pełną wersję podhale24.pl