07.11.2019, 16:00 | czytano: 6791

Mieszkańcy bronili swoich interesów, ale "petycja została olana"

Arch. Podhale24.pl
Zaszła konieczność wyboru innego wariantu trasy rowerowej VeloDunajec na odcinku Szczawnica-Zabrzeż. Część mieszkańców gminy Ochotnica Dolna nie zgadza się z tym, dlatego powstała petycja w tej sprawie. Urząd Marszałkowski w Krakowie odpowiedział na postulaty, ale zdaniem radnych „petycja została olana”.
Część mieszkańców Tylmanowej podpisało się w czerwcu pod petycją do urzędu marszałkowskiego odnośnie przebiegu trasy VeloDunajec. Zwrócili się z prośbą, aby trasa „przebiegła z korzyścią zarówno dla rowerzystów, jak i dla mieszkańców, a przy tym wykorzystywała infrastrukturę już istniejącą i pozostała atrakcyjna turystycznie, bo taki jest jej główny cel”.
Mieszkańcy postulowali budowę kładki rowerowej z os. Kłodnego do os. Królowo w Tylmanowej. „Planowany odcinek VeloDunajec biegnący wzdłuż drogi gminnej prawym brzegiem Dunajca pomiędzy osiedlami Brzegi i Paluchy, musi zostać zmodernizowany. Obecny jest zbyt wąski, aby obsługiwać i ruch lokalny i wzmożony ruch rowerowy, jaki wygeneruje VELO Dunajec”. Zakwestionowano również budowę dwóch nowych kładek – zamiast budowy, można byłoby zmodernizować mosty w Tylmanowej. Szczególnie zamiast budowy kładki nr 8, należałoby wyremontować istniejący most na os. Brzegi.

Odpowiedź urzędu marszałkowskiego wpłynęła, ale nie zadowoliła radnych. – Nasza petycja została tak naprawdę olana, brzydko powiedziawszy. Żaden nasz postulat nie został uwzględniony. Pan marszałek pracował nad swoją koncepcją przebiegu ścieżki bez uwzględnienia jakiegokolwiek głosu Tylmanowej. (…) Przykra jest to sprawa, że podejmuje się takie decyzje zupełnie bez udziału mieszkańców. Nie jestem podbudowany taką odpowiedzią marszałka – ocenił na ostatniej sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna przewodniczący rady Maciej Mikołajczyk.

Urząd marszałkowski stwierdził, że umowa zawarta w 2017 roku, z przyczyn niezależnych od zamawiającego, jak i wykonawcy, nie może być w pełni zrealizowana. Głównym powodem były okoliczności związane między innymi z długotrwałymi procedurami pozyskiwania przez samorządy dróg należących do osób prywatnych.

Zatem, co postanowił urząd marszałkowski? Kładka nr 8 nie zostanie wybudowana. Most na os. Brzegi, liczący kilkadziesiąt lat, zostanie gruntownie wyremontowany. Kładka nr 7 z os. Kłodnego do os. Królowo zaprojektowana została początkowo w formie estakady. Jednak, powołując się na przyczyny ekonomiczne, zarząd województwa małopolskiego zdecydował o przeniesieniu tej kładki do Krościenka n.D. – Koszt budowy tej kładki był wysoki, ale też trzeba pamiętać o tym, że ta kładka była projektowana w formie estakady, czyli zapewniając bezkolizyjny ruch na drodze wojewódzkiej. Ta kładka w Krościenku będzie tańsza, ale wymusza powstanie przejścia pieszo-rowerowego przez drogę wojewódzką, które naszym zdaniem jest gorszym rozwiązaniem – stwierdził wójt Tadeusz Królczyk.
Do tej pory nie ma decyzji odnośnie mostu na os. Paluchy, który miał być łącznikiem do os. Rzeka. – Uważamy, że zasadnym byłoby zaprojektowanie przy tym moście ciągu pieszo-rowerowego i poprowadzenie tej ścieżki z gminy Łącko wzdłuż drogi wojewódzkiej – kontynuował wójt.
Dodał również, że nie ma drugiego takiego projektu pod względem odbytych spotkań i konsultacji. Zaznaczył, że wszystkie warunki, jakie postawiono gminie, spełniono w terminie.

– Petycję wysłaliśmy na początku czerwca i przez trzy miesiące pan marszałek nie znalazł czasu, żeby cokolwiek z nami skonsultować. (…) VeloDunajec jest jedną z piękniejszych tras, jakie biegną przez Polskę. Niestety odcinek z Krościenka do Zabrzeży nie będzie taki wspaniały, bo większa część będzie biegła przy drodze wojewódzkiej – zakończył przewodniczący rady.

ao/
zobacz także
komentarze
zochotnicy10.11.2019, 22:35
Ja jestem spokojny o ścieżki, bo nowy wójt w ciągu roku chyba zrobił więcej dróg w niż w całej poprzedniej kadencji :P A drogi są tak ładnie robione, że ludzie jada na wycieczki popatrzeć ;)
raportzpoprzedniejkadencji10.11.2019, 22:08
Myślę, że Królczyk powinien opublikować raport jak poprzedni wójt "zadbał" o Velo ;) Ja bym się nie patyczkował tylko wywalił kawę na ławę. Niech ktoś z ZDW powie jak było od 2016 r. i co gmina obiecywała że dostarczy.
Tomasz09.11.2019, 16:32
Do Tadka i Maćka wszędzie robią ścieżki do okoła nas.
:-(09.11.2019, 10:43
Wiele nasuwa mi się na język, ale biorąc pod uwagę zmowę milczenia ze strony Królczyka i radnych z Tylmanowej w sprawie dotyczącej Velo Dunajec w Tylmanowej powiem tylko jedno, nie stanęli na wysokości zadania. Poprzednicy wszystko załatwili, wystarczyło tylko dopilnować pewnych spraw.
Szkoda trochę Królowa które miało szansę na drogę asfaltową i kładkę a za czym idzie normalne życie.
MOŻE DOCZEKAMY SIĘ NA JAKIEŚ OFICJALNE STANOWISKO GMINY W TEJ SPRAWIE, bo jak pamiętacie zebranie wiejskie w Tylmanowej nie było już żadnych przeszkód w realizacji projektu poprzedniej władzy władzy rządzącej, który przewidywał przebieg ścieżki rowerowej przez Królowo.
jak08.11.2019, 20:58
Królczyk dalej pouczaj Marszałka i dyrektora WZD to będziesz miał jeszcze lepiej - sprowadzisz tą gminę na manowce i zadłużysz niewqyobrażalnie bo rok mija a już 5 kredytów liczonych w milionach i zadłużyłeś gminę
Masz Velo wstyd przed całą gminą - i pamiętaj to jest tylko twoja zasługa a nie poniewieraj marszałka
kompan08.11.2019, 20:55
No bardzo biedna ta nowa rada w Ochotnicy . Nikt ich nie chce tak doceniać jak by chcieli,Za to maja pretensje do wszystkich tylko nie do siebie , a szkoda , może kupić im lusterko ?
Stan08.11.2019, 17:25
Poczekajcie. Będzie ścieżka na Zawodziu to się opamiętania cię.
Sela, co Wi08.11.2019, 11:02
już po wyborach. mieszkańcy Tylmanowej mogą już tylko "cmoknąć" posłów, których wybrali :)
Jasiek07.11.2019, 22:48
Posłanka Paluch jest bardzo kompetentna, czego wyrazem jest duża liczba głosów na nią oddanych, chętnie pomoże.
tu i tam inaczej07.11.2019, 20:27
Cytuję: 'Koszt budowy tej kładki był wysoki, ale też trzeba pamiętać o tym, że ta kładka była projektowana w formie estakady, czyli zapewniając bezkolizyjny ruch na drodze wojewódzkiej."
Czegoś tu nie rozumiem, mówi się o bezkolizyjnym ruchu a kolizyjnie może być przed Zabrzeżom obok bazy Empol.
kierowiec07.11.2019, 19:17
Scieżka rowerowo-piesza jak najbardziej-ale jak najdalej i bezkolizyjna z drogą wojewódzką
Za mostem07.11.2019, 18:14
Proponuję zwrócić się do posłów aby "porozmawiali" z marszałkiem. Wszak ochoczo odwiedzali naszą gminę przed ostatnimi wyborami. Może pomogą Tadeuszowi
Stan07.11.2019, 18:12
Biedny przewodniczący, nie może się wykazać. Niech zrobi sobie pętle w Kłodnym i wystarczy. A może się weźmie do pracy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl