29.12.2019, 18:05 | czytano: 9640

Zawirowania wokół inwestycji na Polanie Szaflarskiej

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta wróciła sprawa zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów Polany Szaflarskiej. Chodzi konkretnie o jedne z budynków, co do którego inwestor ma plany nie tylko mieszkaniowe. Na parterze i dwóch kondygnacjach mieścić się mają pomieszczenia usługowe, w tym - o charakterze medycznym.
Podjęta podczas sesji uchwała ma charakter intencyjny. To dopiero wstęp do przygotowań ewentualnych zmian. Jak przypomniał naczelnik Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami - z wnioskiem o punktową zmianę w planie wystąpił inwestor, czyli spółka JS Construction.
- Zmiana dotyczy wysokości budynków oraz dopuszczenie lokalizacji usług nie tylko na parterze, ale i na wyższych piętrach. Burmistrz postanowił też poszerzyć obszar proponowanej zmiany i dokonać podniesienia wskaźnika miejsc postojowych. Obecnie jest to 0,7 miejsca postojowego na mieszkanie, a zmiana to przelicznik: 1 lub nawet 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie - wyjaśniał Wojciech Watycha. Naczelnik podkreślał, że ta uchwała ie oznacza de facto zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, ale dopiero rozpoczyna procedurę, która zakłada m.in, wyłożenie planu do publicznego zaopiniowania przez zainteresowane strony. Same procedury potrwają ok. roku.

W głosowaniu 17 radnych było za, 2 - przeciw.

Nim jednak uchwałę podjęto, głos zabrało pięć osób. Cztery z nich broniły koncepcji utworzenia na Polanie Szaflarskiej większej liczby lokali komercyjnych, jedna - przestrzegała przed nielegalnością przedsięwzięcia.

Zamieszanie wokół inwestycji i możliwych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego nabrało publicznego wymiaru w listopadzie br. kiedy to podczas sesji dziennikarz jednego z portali internetowych ostrzegał radnych i urzędników przed procedowaniem. Inwestorowi zarzucił nieuczciwe działania, oszustwo i "przestępczą przeszłość".

Radni miejscy odstąpili wtedy od prac nad uchwałą, a oskarżenia dziennikarza spowodowały skierowanie sprawy do nadzoru budowlanego - celem sprawdzenia doniesień o nielegalności poczynań inwestora.

Kilka dni później dziennikarz wycofał się ze swoich słów, a prezes zarządu spółki JS Construction zagroził mu pozwem, tłumacząc w przesłanym naszej redakcji oświadczeniu, że do Prokuratury Rejonowej w Katowicach złożone zostało doniesienie o "popełnieniu przestępstwa oszustwa, kradzieży i przywłaszczenia", że wszczęte zostało śledztwo, gdzie jako podejrzewanego wskazano Stanisława Czaję, czyli osobę, którą dziennikarz przedstawił jako źródło swej wiedzy na temat spółki i prezesa.

Stanisław Czaja pojawił się na piątkowej sesji w Nowym Targu. Jego wystąpienie było krótkie, zawierało pytanie do radnych, "czy wiedzą, że podobno budynek postawiony został niezgodnie z planem".
Przedsiębiorca Henryk Stopiak oświadczył, że występuje "w interesie mieszkańców miasta". - Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to prawo miejscowe. Jeżeli się przystępuje do inwestycji to nie powinno się go łamać, żeby nie było anarchii budowlanej. Dziś większość wie o co chodzi. /.../ Sytuacja, że najpierw inwestor buduje coś, a potem się dostosowuje do planu to nie jest na miejscu. Jak coś nie powinno być zrobione, to są inne sposoby legalizacji, które nie muszą obciążać kasy miasta, a wiemy że teraz budżet miasta jest napięty i jest na co pieniądze wydawać. Taki sposób uchwalania miejscowego planu - pozbawia Radę kontroli nad ładem przestrzennym, a inwestorom pozwala się robić co im się podoba. Wiele osób podziela moje zdanie. O tym jaka ma być wysokość budynków powinni się wypowiedzieć mieszkańcy, którzy tam mieszkają, a nie my powinniśmy za nich decydować - mówił przedsiębiorca.

O tym, że mieszkańcy będą mieli taką możliwość przypomniał przewodniczący Rady Miasta. - Na etapie procedowania będą mogli składać wnioski. Teraz nie uchwalamy planu. To na razie przystąpienie do procedury planistycznej - mówił Grzegorz Luberda.

Głos zabrał także inwestor, jego prawnik i przedsiębiorca zainteresowany wynajęciem pomieszczeń w nowym budynku.

Mecenas Maciej Morawski stwierdził, że radnym "może się wydawać dziwne, przyjeżdżają do nich przedsiębiorcy i próbują bronić mieszkańców i ładu przestrzennego". Przyznał, że ma to "podłoże finansowe, ale nie związane z tą inwestycją". Waldemar Czuba, prezes spółki JS Construction - tłumaczył, że na parterze przeszklonego budynku będzie sklep ogólnospożywczy SPOŁEM, a pierwsze i drugie piętro wynająć chce spółka Oko-Test na gabinety. - Zarzuty, że chcemy klientów wyrzucić są nieprawdziwe. W tym środkowym obiekcie (między blokami - przyp. red.) nie sprzedajemy ludziom nic. Czekamy, czy uda się nam zmienić plan zagospodarowania - mówił inwestor i zapewniał, że sąsiedztwo z gabinetami lekarskimi nie będzie dla mieszkańców bloków kłopotliwe, bo będą osobne klatki schodowe i windy. - Jest też zapewniona dostateczna ilość miejsc postojowych. Tam "za chwilę" będziemy planować kolejne inwestycje i mieszkania. Proszę o przychylność w głosowaniu. A co do tego, że coś jest niezgodne z prawem, to powiem, że decyzja o pozwoleniu na budowę jest prawomocna, a blok postawiony został taki, jaki miał być - ani za wysoki, ani za niski. To, jak skrupulatne sprawdzona została cała inwestycja, to tylko nam pomogło - mówił do radnych Waldemar Czuba.

Z apelem do radnych o życzliwość zwrócił się także Igor Dorożyński, prezes Oko-Testu. - Od 12 lat tu jesteśmy i pomagamy ludziom, którzy cierpią na choroby oczu. Na tym osiedlu chcieliśmy rozszerzyć naszą działalność. Na pietrze byłaby poradnia, diagnostyka, gabinety lekarskie. /.../ Plan zakłada, że działalność komercyjna może być prowadzona tylko na parterze, a my chcielibyśmy móc pracować także na wyższych piętrach. Stąd nasza prośba byście nam pozwolili na prowadzenie tam działalności, byśmy mogli ludzi leczyć i wyleczyć - przekonywał lekarz.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Szkoda tylko ludzi01.01.2020, 16:58
Tak potwierdzam te wiadomości ,a w styczniu powinny być dokonywane pierwsze zabezpieczenia na nieruchomościach w celu niedopuszczenia do ich zbycia .
Dłużnicy01.01.2020, 14:11
Największym bólem tej inwestycji jest nieuregulowana płatność za ziemię i to w milionach ,wiem co mówię bo pracuję ......
Ekolog31.12.2019, 22:51
Współczuję ludzią, którzy będą tam mieszkać, niedość, że nie będzie gdzie zaparkować chodzi o mieszkańców, bo z miejscem 0,7 na mieszkanie to bardzo mało to jeszcze biznesy porobią. Przyjadą ludzie do Kliniki i restauracji i innych interesów z NT i z poza jak to wszystko się pomieści tragedia. Ruch szum uciążliwości do tego zabudowa zwarta jak więzienie nawet smogu halny z tamtąd nie wywieje.
JAA31.12.2019, 12:01
Pomyślcie lepiej o ludziach co kupili tam mieszkania....
Ja30.12.2019, 16:34
Przestrzenna zmiana zagospodarowania terenu nie tyczy się tylko jednego obiektu czy jego jakiejś części tylko całego terenu objętego zmianą w tym przypadku to jest około 5 hektarów mój kumpel zna bardzo dobrze kierownika budowy i powiedział że cały budynek jest zrobiony niezgodnie z projektem i wierzę mu to jest masakra a ogrodzenie to nielegalnie zrobione parkingi na działkach urzędu Miasta które nie zostały włączone do projektu budowlanego ponieważ brakuje około 30 sztuk miejsc parkingowych do mieszkań więc zrobiono je na dziko jednym słowem dziki zachód ciekawe kto za to beknie jeśli urzędnicy to zalegalizują moim zdaniem powinien być zrobiony całkowicie nowy projekt budowlany lub zamienny
Polanka30.12.2019, 12:04
A co z bawialnia dla dzieci? Też ma być chyba.
Tedam30.12.2019, 10:47
Tez chcialam zapytac gdzie maja chodzic matki z wozkami?Teraz chodza pomiedzy jadacymi samochodami.Tak jest przy wyjezdzie z garazy na POlanie Szaflarskiej.Brak chodnikow,brak parkingow!I jeszcze tylko jedna droga zeby wyjechac,tylko na SZaflarska.Bryksy zamknely wyjazd w kierunku Ul Podtatrzanskiej.Koszmar budowlany.Byle zarobic,gdzie jest nadzor budowlany?I zgadzam sie z ROB .Szkoda slow!
Rob30.12.2019, 10:16
Cieszę się że wychowałem się "na blokach" ul. Podhalańskiej wśród zieleni, teraz wszędzie betony. Trzeba przyznać że w PRLu procent zielonego do betonu był dużo lepszy. Ps. Pan Stopiak ma rację, inwestor MPZ miał gdzieś, jakoś to będzie :-/
Zbychu30.12.2019, 08:34
A co ze wspolnikiem Spolki Pana CzUby? On nie ma prawomocnych wyrokow sądowych jak to sprostowal dziennikarz? a Pan Stopiak ma rację .
Not30.12.2019, 08:06
A Pan Dorozynski nie musi tak tej pomocy zachwalac bo za darmo tego nie robi.
Nonsens30.12.2019, 08:04
Nic nie powiedzieli o kawiarni na samej górze ?
Ja29.12.2019, 23:55
Piękny nowoczesny budynek. Pozwólmy przedsiębiorca działać. Niech ze wreszcie w tym kraju urzędnik państwowy będzie pomocny a nie szukający dziury w całym. Nie rozumiem tych negatywnych komentarzy.
avivat29.12.2019, 23:37
Sprawa faktycznie dziwna. Jak można budować coś co jest niezgodne z MPZP, a potem wnosić do rady miasta o jego zmianę? Hhhhmmm, a może inwestor był pewny, że rada to zatwierdzi?
rysa29.12.2019, 22:24
Do noclegownia. Tak jest wszędzie po 89. Będzie można pranie wieszać pomiędzy blokami. Nie chceieliście PRL, więc macie.
Niki29.12.2019, 20:53
Ciekawe kiedy ludzie mieszkania dostaną czy będę kolejny rok siedzieć pocichaczu w bloku ogrodzonym tasma ...
stek bzdur29.12.2019, 20:39
Planowanie za czasów Watychy wygląda dokładnie tak jak Polana Szaflarska
noclegownia29.12.2019, 19:41
Na tym osiedlu jak w Alcatraz czy slamsach blok obok bloku .To wina beznadziejnych planistów. Tu interes tylko budujących nie użytkowników jest ważny . Bez dostatecznej ilości parkingów ,zieleni ,przestrzeni życiowej i obiecywanych widoków te osiedla to porażka..Kupujący kolejny raz zostali oszukani. Za niedługo będą tam "chcieli" mieszkać tylko imigranci . I będzie tam getto jak obecnie we Francji czy Niemczech na blokowiskach. W pierwszym rzędzie potrzebna tam infrastruktura to garaże, żłobki czy przedszkola oraz sklepy rodzinne .
Obiekt typu OKO TEST a jakże potrzebny w Nowym Targu to nawet dla nich
słaba lokalizacja , a na tym osiedlu wygeneruje sztuczny tłok .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl