25.02.2020, 12:26 | czytano: 6965

Likwidacja mleczarni w Nowym Targu. Jeszcze nie wszystko przesądzone?

Arch. Podhale24.pl
Takiego zdania jest prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku Mariusz Janiszewski, który zadeklarował, że zarząd przedstawi niebawem plan naprawczy dla Zakładu Mleczarskiego w Nowym Targu.
Utrata pracy przez 160 osób i źródła zarobku dla ok. 430 rolników - to możliwe skutki likwidacji zakładu mleczarskiego w Nowym Targu, do której ma dojść 1 czerwca. Decyzję o zamiarze likwidacji zakładu podjęła Rada Nadzorcza OSM Radomsko. 17 lutego przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy OSM w Radomsku zwrócił się do starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera o "pilną interwencję, wszelką możliwą pomoc i stanowcze wsparcie na wszystkich możliwych polach oddziaływania" w związku z planowaną przez radę nadzorczą spółdzielni likwidacją i sprzedażą mleczarni w Nowym Targu.
W obronę zakładu zaangażowali się pracownicy, związku zawodowe i samorządowcy z Podhala. Związki protestują i interweniują na wszelkich możliwych szczeblach, pracowników nowotarskiej mleczarni można było spotkać wczoraj na Rynku w Nowym Targu, a Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła w ub. tygodniu rezolucję w obronie mleczarni.

Choć rada nadzorcza planuje zamknięcie zakładu, to zarząd spółdzielni widzi jeszcze dla niego szansę. Prezes Mariusz Broniszewski przekazał Podhale24.pl informację, z której wynika, że jeszcze nie wszystko stracone. - Jesteśmy w trakcie opracowywania planu restrukturyzacyjnego, który Zarząd przedstawi na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej - deklaruje. - Uchwała Rady Nadzorczej z dnia 10.01.2020r. stanowi podstawę rozpoczęcia rozwiązań prawnych, jednak nie przesądza o konieczności ich realizacji. Decydująca będzie monitorowana na bieżąco sytuacja ekonomiczna i gospodarcza Spółdzielni. Obowiązkiem zarówno Rady Nadzorczej jaki i Zarządu Spółdzielni jest działania na rzecz dobra ogółu członków, będących dostawcami mleka powiązanych finansowo i organizacyjnie z OSM w Radomsku - dodaje.

Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu kilku dniu.

Mleczarnia powstała w 1977 roku i ma bogatą tradycję w produkcji wyrobów mleczarskich, w tym produktów opatrzonych marką „Hej!”. Zakład jest ważnym pracodawcą w regionie, zatrudniającym ok. 160 pracowników i zrzeszającym ok. 430 rolników, producentów mleka.

r/
zobacz także
komentarze
Marco28.02.2020, 10:25
Jak uratujecie zaklad to pomyslcie tez o dostawcach zeby wam kolejni nie zwiali tak jak ostatnio
mleczarz28.02.2020, 10:22
Nowotarżanie kupujcie produkty tylko tej mleczarni wtedy się wszystko ułoży.
Cordoba pils27.02.2020, 22:51
@nie mam łazienki. Popatrz na statystyki miejsc pracy,szacowanych. Przez takie korporacje ludzie będą tracić pracę. Duduś niestety dobrze prawi. Za 10-15 lat 10 robotów będzie przypadało na człowieka. A ty porownujesz wiertarkę do której obsługi potrzeba jednak jednej osoby. A co wtedy kiedy drukarki 3D będą drukować domy? Chyba nie zrozumiałeś Dudusia bo wysoakujesz z argumentami z pupy
Nie mam łazienki27.02.2020, 21:43
Ci co robią system bez ekspedientek jak stracą pracę nie będą łazienek mieli.
Zakaz handlu wiertarkami bo ułatwiają robotę. I ci co dłutkiem kują stracą robotę bo ktoś młoty robi i ktoś je kupuje i robi szybciej i taniej. Kto straci łazienkę Duduś???
Duduś27.02.2020, 14:33
Nie ma i nie będzie mleczarni a jeśli będzie to będzie z dotacji jak polskie górnictwo. A winni jesteśmy my wszyscy poprzez swoje wybory (zakupowe) oraz przez to jakich kretynów wybieramy do ZARZADZANIA krajem. Cały czas mówiono że polski rolnik musi się modernizować,ale ciężko mu to idzie bo jest biedny. Polski rolnik jest bogaty,posiada ziemię!! Co zrobili rządzący aby zmodernizować rolnictwo? Gdzie program rolniczy kraju z podziałem na regiony - na Podhalu uprawa czegokolwiek jest nieopłacalna (ziemia,klimat,warunki terenowe). Na Podhalu owce i krowy, zrzeszenie rolników,jedna stajnia z nowoczesnym sprzętem i wniesienie wkładu w postaci pól. Wiadomo było że taka struktura jaka została nie ma szans konkurencji w współczesnym świecie gdzie nie ma już rolników,są producenci żywności. Wpuszczenie biedronek,lidlow to kolejny gwóźdź do trumny. Biedronka ,lidle nie kupią nic od małego rolnika,nie będą jeździć od domu do domu bo to wpływa na koszt Finalny produktu. Żegnamy więc mleczarnie,żegnamy kolejnych rolników - ciekawe czy całe mleko teraz wezmą od was producenci oscypków a jeśli wezmą to po ile niższej cenie? Biedronka- wydała przez ostatnie 5 lat blisko 7 mld euro na budowę systemu sprzedaży bez udziału ekspedientek!! Kwestia czasu gdzie w biedrze nie będzie pracowników. Uber, cieszycie się że możecie jeździć taniej,głąby się cieszą że mogą dla Ubera jeździć za grosze a Uber buduje autonomiczne samochody za waszą kasę. Głupie myślenie ,dobrze robią,będę jeździł taniej a taksiarza kij w pupę. Później tylko taksiarz nie zatrudni Ciebie do remontu łazienki,nie kupi od Ciebie oscypka itd. Myslicie tylko tu i teraz nie patrząc w przyszłość,a większość z was czeka taka sama przyszłość jak pracowników mleczarni. I jeszcze te brednie rządu o spadającym bezrobociu. No spada bo masę ludzi wyjechało!! Fakty są jednak takie że w Polsce liczba miejsc pracy spada z roku na rok:-) taki to przyrost gospodarczy mamy. Praca = kasa i fiku miku w Excelu działa tylko przez pewien okres czasu. Nasze dzieci tak naprawdę będą ponosić konsekwencje działań dzisiejszych.
hehe27.02.2020, 13:04
Jak płaca minimalna poszła w góre to i opłaty za pracownika poszły w góre czyli ok 160 x 300zł w plusie daje 48000zł miesięcznie więcej. Dużo zakładów się likwiduje gdzie operowali na minimalnych zyskach
te, obserwator27.02.2020, 07:57
Kup s3e lornetke, bo ocy słabe i mało widzis ! POkemonie...
obserwator26.02.2020, 23:38
I za Pis-u mleczarnia upadnie, to co mówili się potwierdza, Polska w ruinie.
Neta26.02.2020, 21:01
Zarząd do wymiany!. Jak można było doprowadzić do takiej sytuacji? Jak dla mnie, to typowa polityka, a raczej jej brak. Teraz chcą ratować zakład, a gdzie byli wcześniej. Zakład zadłużony po uszy. Raczej tego nie uratują.
górol26.02.2020, 19:04
najgorsze produkty z tej pseudo mleczarni .Likwidujcie , ale szybko
ewa26.02.2020, 10:42
ratujcie ta mleczarnie produkty tam nie maja żadnej chemii która posaida cała reszta .
Zacznijmy kupowac regionalnie
A co prezes już przesądził?26.02.2020, 06:52
Mieszkańcy N.Targu powinni przede wszystkim kupować produkty własnej mleczarni. Tak jest w wielu rejonach Polski. Zbyt i koszty transportu to najważniejsza sprawa. Patriotyzm lokalny i narodowy się liczy. Niemiec kupuje produkt niemiecki, nikt nie musi mu tego mówić. U nas też tak powinno być (ja mam kilka par butów "Wojasa"). Tak to ma działać. Oczywiście inną sprawą są kwestie umów, powiązań i zobowiązań w samej firmie. Nie wolno dać się oszukać. I tu władze Starostwa powinny pomóc.
ian.26.02.2020, 06:42
nie dajcie sie macie najlepsze mleko i smietane i wszystkie przetwory .. powodzenia...
Darek26.02.2020, 03:03
Zakład przepadł przez wiele czynników. Jednym z nich było nasze bezsensowne wejście do UE,bezsensowne na takich zasadach jakich weszliśmy . 2 Żaden rząd nie zrobił nic aby zreformować kraj,kompletnie nic w żadnej kwestii, weszliśmy do UE na warunkach których skutek był wiadomy - upadek polskiego przemysłu. Jaki debil godzi się na takie warunki wiedząc jak wygląda struktura polskiego rolnictwa i innych gałęzi przemysłu. Jakim cudem pozwolono wejść takim marketom jak Lidl,stonka nie wymuszając na nich kupna produktów rodzimych. To odbije się jeszcze większą czkawka w przyszłości,to co jest teraz to wstęp. NIEMIEC ,zawsze będzie Niemcem a ich rządzą panowania nad Europą jest wieczna . Poczytajcie o mitel europa
poldek25.02.2020, 19:49
Na co czekają dostawcy!
Niech zakładają spółdzielnię producentów,niech biorą w swoje ręce.
Czas odczepić tę lokomotywę z Radomska.
Nie wierzę,że Nowotarska mleczarnia nie da rady.
Moze trzeba troche zmienić asortyment.dawniej produkowany był n.p szampan serwatkowy -strzał w dziesiątkę na upał.
Butelki zamiast plastiku!
też ze wsi25.02.2020, 18:48
Dlaczego członkowie sp-ni nie domagają się audytu i to "u góry" czyli mam na myśli w Radomsku. Oni mieli chyba od początku taki zamysł /ograbić i zamknąć/
JA25.02.2020, 14:47
do polas masz rację
czy nadaje sie do spożycia25.02.2020, 14:47
dużo lepsze mleko i ser z Nowego Targu jak z tego "rzekomego najlepszego " Radomska.
Biznesplan25.02.2020, 14:15
Jakiś kupiec już zaciera ręce z radości Kupi mleczarnię za 1 zł zmieni szyld i biznes będzie się kręcił Sery oscypkopodobne idą jak woda w każdym sklepie tylko trzeba przejąć maszyny i budynki
totalne dziadostwo25.02.2020, 14:12
tak to jest za rządów ostatnie 10 lat (PO) -majątek za gorsze innym
Zachowuję spokój.25.02.2020, 14:09
Są dostępne dane na temat sytuacji ekonomicznej zakładu? Tylko nie całej OSM Radomsko a konkretnie Zakładu Mleczarskiego w Nowym Targu. Bo być może inne zakłady przynoszą straty, ale ciężar tego ma ponieść nasz bezzasadnie?
Adam Wołyński25.02.2020, 13:17
Tak wyłoży banki ale na mleko hahaha
@ polas25.02.2020, 13:09
"kilka baniek starostwo wyłoży i po problemie"
owszem na rok a po roku problem wróci !!!
Jeśli rząd postanowił wytępić przedsiębiorców to przed niczym się nie cofnie!!
SLD zaczęło prywatyzację
PO i PSL pojechali równo zamykając stocznie i setki mniejszych zakładów
PIS natomiast wykańcza to co jeszcze zostało, czyli HODOWCÓW, ROLNIKÓW i DROBNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW !!!!
LUDZIE - ONI WYKONUJĄ MASOŃSKI PLAN !!!
polas25.02.2020, 12:47
kilka baniek starostwo wyłoży i po problemie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl