27.05.2020, 19:28 | czytano: 5604

Żydowska macewa wróciła na cmentarz w Czarnym Dunjacu

Po 75 latach od końca II wojny światowej, macewa (nagrobek) cała ważąca ponad 200 kg, bardzo dobrze zachowana wróciła na cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu - poinformował inicjator akcji Dariusz Popiela.
Fundacja Rodziny Popielów Centrum chce stworzenie miejsca pamięci o Żydach pochodzących z terenu Czarnego Dunajca zamordowanych w czasie zagłady. Przed wojną tą miejscowość zamieszkiwało ok. 300 wyznawców religii mojżeszowej.
W ramach projektu „Ludzie, nie liczby” zostaną imiennie upamiętnione wszystkie ofiary Holocaustu pochowane na czarnodunajeckim kirkucie.oprac. r/
zobacz także
komentarze
Tylko prawda jest ciekawa01.06.2020, 16:07
@ klio
Twoją inteligencję pozostawię poza oceną. Ile zrozumiałeś z "treści poniżej", jest mi obojętne. Natomiast całkowicie się zgadzam z Tobą w zdaniu:
"ale do odszkodowań za holokaust, to sami "spadkobiercy" się ustawiają".
Słusznie ująłeś ich w cudzysłów.
Jak to jest, wymordowani ONI wszyscy, macew nie ma kto stawiać, "musicie" - WY a w takiej Żegocinie (nie daleko), co tam Kraków czy Warszawa, zgłosiło się aż 20 spadkobierców? Wpisz sobie w internecie
- "spadkobiercy żydowscy w Żegocinie". Dwa lata temu sąd pytał o ich adresy bo kancelaria prawna ich nie przedstawiła. Spadkobiercy są a adresy? Może mógłbyś pomóc?
I tak to jest "inteligentny" człowieku.
klio30.05.2020, 20:08
...smok...załapałeś szybko,jesteś inteligentny,riposta adekwatna to tej treści poniżej.My wiemy,że ci co zgineli to nie wstaną i nie ma im kto ułożyć macew więc my to robimy,ale do odszkodowań za holokaust ,to sami ''spadkobiercy'' się ustawiają.
Smok30.05.2020, 15:33
Czy wy jesteście ludźmi,

odnieś się proszę do słów rabina, które swoją drogą podobne są w talmudzie.
Tylko prawda jest ciekawa29.05.2020, 11:38
Niektórym wydaje się, że wiara katolicka jest po to by katolikom można było wejść na głowę. Potworzyli przeróżne komisje dialogu między religiami, kulturami itd, powprowadzali tam swoich ludzi i "dialogują" sami między sobą. Marzy im się światowy "chrześcijański syjonizm" bardzo rozpowszechniony w Ameryce (warto o tym poczytać).

Wymordowanie w czasie II wojny światowej rękami Niemców tak wielkiej liczby Żydów nie może stanowić "parasola ochronnego" dla poczynań żyjących obecnie. "ONI" już nie żyją. Żyją jednak inni, pod zmienionymi nazwiskami (jakoś nie zależy im na tych nazwiskach pod którymi zginęli ich ojcowie bądź krewni). Żyją i funkcjonują, jak kiedyś w Żydokomunie tak i teraz są, w polityce, sądownictwie, biznesie, nauce itd. Poznając ich rodowody można byłoby zrozumieć sens wielu z dzisiejszych problemów Polski. Ale pytania o te sprawy, to przecież "antysemityzm" i nowy wynalazek - "mowa nienawiści". Bardzo pomocna jest tutaj książka p.Aldony Zaorskiej "Poznaj ich prawdziwe nazwiska" Wydawnictwo Bollinari.

O to jak naród tak mocno doświadczony podczas wojny może tak bestialsko postępować z narodem przez siebie podbitym, mowa tu o Palestyńczykach - pytać tu nie będę. To widzi każdy rozumny człowiek na świecie.

Chce na koniec napisać o sprawie, która gdy ją poznałem, bardzo mnie zastanowiła i uważam, że wiele mi wyjaśniła.
Dostałem parę lat temu oryginalne wydanie książki Włodzimierza Żabotyńskiego "Państwo Żydowskie" z 1936 roku (nie mylić z książką Teodora Herzla o tym samym tytule). Kim był W.Żabotyński? Proszę zainteresowanych o kwerendę. Zmarł w Ameryce na zawał serca?
Poniżej cytuję fragment tekstu jego książki wydanej przez Instytut Wydawniczy "Renaissance", ze strony nr 19 w oryginalnym układzie.
A więc, Żabotyński pisze:
"Istnieją dwie koncepcje syjonizmu: jedna,
jeśli można się tak wyrazić, raczej "narodo-
wa", druga bardziej humanitarna. Ponieważ
jestem zwolennikiem drugiej, nie pretenduję
więc do bezstronności w sformułowaniu pier-
wszej z tych dwóch koncepcji.

Zgodnie z tą pierwszą koncepcją zadaniem
syjonizmu jest stworzenie w Palestynie cze-
goś bardzo doskonałego i niezmiernie wzoro-
wego. Ma to być - że tak powiem - naród
żydowski w poprawionej redakcji i w znako-
mitym wydaniu; albo - (jeśli już posiłku-
jemy się terminologią rynku księgarskiego)
- coś w rodzaju "Israel en morceaux choisis".
W tym celu musi być dokonana ścisła selek-
cja. Do Palestyny mają się dostać tylko
"najlepsze" elementy diaspory." ....

Polecam reprint tej książki ( 2019 r.). Naprawdę warto przeczytać.
Włodzimierz Żabotyński "Państwo Żydowskie".
balbus28.05.2020, 19:40
Czy wy jesteście ludźmi &,potomkowie Dawida, nie wiem czemu tak boli was jak pisze się prawdę .W czasie II Wojny Światowej ginęli również Polacy ,Rosjanie i inni a nie tylko żydzi więc o co ci chodzi ?Po wojnie w katowniach ubeckich ginęli Polacy a oprawcami ,sędziami i prokuratorami w większości to byli żydzi, do dzisiaj nieosądzeni. Pomniki tylko Żydom ,,ONI" a co z pozostałymi wyklętymi których grobów do dzisiaj nie odkryto?Co pamięć zawodzi?Radzę trochę obiektywnie podejść to tego tragicznego tematu
Czy wy jesteście ludźmi?28.05.2020, 18:14
Co wam przeszkadza, że pomordowani w dołach śmierci, bezimienni i prawie zapomniani ludzie będą mieć swój grób na ogrodzonym cmentarzu i może uda się ustalić nazwiska choć części z nich. Kto ma dbać o ten grób, jak zginęli oni i ich dzieci?
Jakieś piramidalne bzdury tu wypisujecie. O czym ty bredzisz @czerwony i cała reszta. Gdzie tu jest propaganda, jakie zabytki - cmentarz, którego nie ma i już tylko nieliczni starzy ludzie wiedzą, że był.
ONI wam nie zagrażają, nie wstaną i niczego wam nie zabiorą. ONI NIE ŻYJĄ I NIE MAJĄ GROBU!
Tylko jeden @taki sobie podszedł do tego normalnie, a reszta ujada jak sfora psów. To się nie gryzie u was z katolicką wiarą?
czerwony28.05.2020, 15:35
Stawiamy pomniki pomordowanym żydom no i dobrze jest to chwalebne ale kiedy żydzi postawią pomniki Polakom pomordowanym w katowniach Ubeckich przez swoich ziomków ? z pewnością to pozostanie tylko pod znakiem zapytania a mnie określi się ,że jestem antysemitą. Przytoczę jeszcze haniebne i bezczelne słowa które padły z ust Rabina ,, Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie ? powiedział Josef podczas wystąpienia w synagodze. ? Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie ? podkreślił. Potem porównał nie-Żydów do zwierząt pociągowych.
? Tak jak każda osoba goje muszą oczywiście umrzeć, ale Bóg daje im długowieczność ? stwierdził 90-letni Owadia Josef. Dlaczego? ? Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda.Pytam jak my Polacy mamy to odebrać?
Qwerrt28.05.2020, 15:02
#taki sobie, szaleju to ty się najadłeś tak jak i twój dziad, a @swój chłop dobrze pisze.
nocne zdjęcie28.05.2020, 12:07
@ taki sobie
A był jeszcze jakiś głupszy od twojego"dziada"?

"Swój chłop" tylko dotknął tematu.
klio28.05.2020, 11:50
Trochę mnie dziwi,że Żydzi zaczynają się interesować swoimi zabytkami wtedy,jak te zabytki są zrekonstruowane i odnowione.Jakoś ich nie obchodzą wtedy ,jak trzeba ruszyć kieszenią i je odnowić.
taki sobie28.05.2020, 08:11
Do Swój Chłop
Chłopie szaleju się najadłeś tak godoł mój dziad do głupszego od siebie
Miejscowy28.05.2020, 07:31
Niestety syjonistyczna propaganda dociera do nas z każdej strony. Teraz macewa, a za chwilę pomnik dla żydów pomordowanych przez hitlerowców-Polaków.
"Nowa normalność"28.05.2020, 06:48
Widać pandemia mija.
Swój chłop27.05.2020, 21:19
Ciekaw jestem, która propolska fundacja za to zapłaciła?Żydzi owszem żyli na polskiej ziemi ale nie z Polakami tylko obok Polaków. Bolesne acz prawdziwe. Nie zapomnijcie napisac kto owych żydów zamordował choć za parę lat zmienią napis, że to my mordowali-my Polacy nie naziści bo słowa Niemcy już nikt nie używa.
88827.05.2020, 20:30
Bodej ta bodej...A jak zgłaszałem w Krakowie gdzie leżą zamordowani Żydzi i krzaki na Nich rosną to ich to nie interesuje a przed mediami lamentują i narzekają na cały świat....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl