05.07.2020, 09:20 | czytano: 8222

Nowy Targ protestuje przeciwko działaniom konserwatora zabytków. "Jesteśmy oburzeni procedurą wydania decyzji"

arch. Podhale24
NOWY TARG. - Złożyłem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołanie od decyzji Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego - średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ - poinformował radnych Grzegorz Watycha.
Burmistrz dodał, że decyzja konserwatora "została wydana z ewidentnym naruszeniem przepisów kodeksu postępowania administracyjnego". - Uważam, że dotychczasowa ochrona tego układu poprzez ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest w zupełności wystarczająca. A wpisanie ścisłego centrum Miasta do rejestru zabytków, spowoduje znaczne utrudnienia dla prowadzenia inwestycji przez właścicieli nieruchomości położonych w tym obszarze - dodał.
Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie o fakcie wydania w maju br decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego - średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ - poinformował w formie ogłoszenia.

Chodzi o obszar Rynku wraz z przyległymi kwartałami oraz teren, na którym znajduje się kościół pw. Św. Katarzyny wraz z otoczeniem. Granice zabytkowego terenu zamykają się ulicami: Długą, Sokoła, Kościelną, Krasińskiego i Jana Kazimierza.

"Dostrzegamy historyczne walory terenu objętego wpisem, z czego od lat jesteśmy dumni. Dbamy o to dziedzictwo, czego najlepszym przykładem jest rewitalizacja płyty Rynku wykonana dużym kosztem i wysiłkiem w latach 2011-2012, budowa Muzeum Drukarstwa czy uchwalenie planu miejscowego Nowy Targ 22 Centrum z wyznaczonymi strefami ochrony konserwatorskiej i ustalonymi zasadami zabudowy i zagospodarowania terenu. Ale jesteśmy oburzeni procedurą wydania powyższej decyzji, bez zagwarantowania czynnego udziału wszystkim stronom postępowania tj. właścicielom nieruchomości znajdujących się na obszarze objętym wpisem. Każdy właściciel nieruchomości w centrum miasta ma prawo wiedzieć o działaniach podejmowanych przez odpowiednie służby, które mogę mieć wpływ na jego nieruchomość. Ma też zagwarantowane prawo do czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym. Opublikowanie obwieszczenia o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie wydania decyzji o wpisie do rejestru zabytków jedynie na tablicy ogłoszeń Delegatury WUOZ w Nowym Targu i na stronach BIP Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie w czasie, kiedy w kraju rozpoczynał się trudny okres walki z epidemią jest zdecydowanie niewystarczające. Nic nie usprawiedliwia pośpiechu, z jakim ta decyzja została wydana i to w okresie, kiedy terminy administracyjne z uwagi na epidemię koronawirusa były ustawowo zawieszone" - napisał burmistrz Watycha w wyjaśnianiu.

Treść decyzji konserwatora znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
znak07.07.2020, 23:35
Brawo dla konserwatora. Samowolka , rewitalizacja czyli głównie wycinka drzew i betonowanie czego się da -to ma być dbałość o zabytkową część miasta ?Co ma wspólnego budowa muzeum drukarstwa z ochroną zabytków?
A może buda góralska pod ratuszem to zabytek. O szpitalu już tu ktoś wspomniał. zobaczcie też na budynek na przeciwko liceum Goszcyńskiego .
Hanka z ławki06.07.2020, 12:25
Grzesiu jesteś pewny, że Mecenas Artur Pustówka złożył odwołanie w terminie bo ostatnio zdarza mu się spóźnić. Czy to wynika z tego że za mało zarabia??
Kuba05.07.2020, 20:19
Ginie się od własnej broni .
Ileż to w podobny sposób
miasto załatwiało petentów .
Wiemy czego się boją .
Bój idzie o te wystawione pewnie
bez pozwolenia na budowę szałasy na Rynku .
Olaf05.07.2020, 17:31
Bardzo dobra decyzja. Wystarczy popatrzeć do jakiego stanu nasi "gospodarze" szpital doprowadzili. Ktoś powinien za to beknac i pójść do więzienia. Taki szacunek ci.... mają do sposcizny po naszych przodkach. A Watycha to niby o jakie inwestycje się martwi.? Może by tak się po martwił trochę o hale lodowa, która obiecał. W niczym nie jest lepszy od Fryzlewucza.
iks05.07.2020, 15:47
Pan burmistrz zajęty był Zenkiem Martyniukiem
pniok05.07.2020, 13:28
@Burok
W samo sedno ! Ostro powiedziane , ale taka prawda ! Co do działań burmistrza - niestety " przespał " temat - nie pierwszy , nie ostatni raz . Ogłoszenie konserwatora czytałem dwa ,trzy tygodnie temu . Burmistrz nie wiedział wcześniej co się szykuje ?
Teraz z byle gó ***em , będziemy się kłaniać PANU KONSERWATOROWI , żeby wbić przysłowiowy gwóźdź w ścianę ?
mózeóm drókarstfa05.07.2020, 13:13
Oburzony... Tylko czym? Czy prawo zostało złamane? Czy może to tylko Grześ tupie nóżkami, bo myślał, że miasto to jego prywatny folwark, a konserwator ma go uniżenie prosić o pozwolenie na wydawanie swoich decyzji. To się zdziwił, biedaczysko, ha, ha.
prawda05.07.2020, 11:53
Pan burmistrz zawsze zaskoczony. Jak śnieg spadnie, jak wyburzą żydowską bożnicę i robią parking, jak powieszą największą reklamę w centrum miasta. Tak kiepskiego włodarza nie było i nie będzie. Wykazuje się refleksem jak trzeba powiesić wstążki albo zorganizować bal.
Opop05.07.2020, 10:29
Kolejny sukces władz miasta. TakA procedura ze strony konserwatora trwa dłuższy czas. Co wtedy zrobili włodarze żeby zaprzestać kolejnej blokadzie inwestycyjnej miasta. Znowu cześć będzie wyłączona z możliwości inwestowania. W takim razie niech miasto wykupi od ludzi nieruchomości i się nimi opiekuje na spółkę z konserwatorem. Teraz to sobie już można protestować trzeba było wcześniej coś robić ale nie lepiej MOK dla tancerzy wybudować, ścieżki obok siebie, jarmarku i festyny organizować. To miasto oprócz strefy gospodarczej która stworzyli poprzednicy nie ma nic do zaoferowania dla inwestorów. Później się dziwimy ze nie ma na hokej itp. Kto ma dać pieniądze tancerze z moku przysłowiowi?
Burok05.07.2020, 10:16
Brawo Burmistrz . Konserwator niech zajmuje się prawdziwymi zabytkami , a nie wpieprza sie do paru kurnikow i pożydowskich kamienic które juz dawno powinny być rozpieprzone . Jaki średniowieczny uklad ? sranie w banie - miasto nigdy nie było otoczone murem zeby mowic o sredniowieczu . To jest dziadowski jak za komuny system wykonania planu . Kazali jednemu z drugim naprodukować zabytków , no to po brzytwie . Tak samo jest po wsiach i potem się dziwić że są pożary ? . Jak Państwo chce mieć zabytki to niech je sobie wykupuje i przenosi do skansenu - totalny bezsens i glupota
klio05.07.2020, 10:09
Konserwator zabytków może co najwyżej wpisać sobie swój prywatny budynek oraz budynki państwowe.Precz od naszej własności,my sami o nią dbamy.Nagle znależli się ''właściciele'' do naszych posesji i będą nam narzucać co mamy robić.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl