02.08.2020, 11:20 | czytano: 6966

Spór byłego wójta z obecnym przeniósł się na inny szczebel

Jakub Jamróz, obecny wójt Łapsz Niżnych, zarzuca kierownikowi delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu, który przed nim 8 lat był wójtem łapszańskiej gminy, że w trakcie swoich rządów nie zrobił nic z tego, czego wymaga dzisiaj od niego, jako konserwator.
Kierownik delegatury Paweł Dziuban tłumaczy, że jego działania związane są tylko z obowiązującymi przepisami i nie ma co w nich doszukiwać jakichś złośliwości.
Przypomnijmy, iż w tle sporu obu panów jest wieloletnia walka o fotel wójta gminy Łapsze Niżne. Starcie to dwukrotnie – w 2014 i 2018 – wygrywał obecny wójt Jakub Jamróz, pokonując swojego poprzednika, który od kilku lat pracuje jako powiatowy konserwator zabytków. Z samorządowego podwórka spór między nimi przeniósł się na urzędowe.

- Pan konserwator żąda od nas kosztownych remontów budynków ujętych w rejestrze zabytków, na które gmina nie posiada środków – mówi wójt Jamróz. - Ale jak to mówią: punkt widzenia zmienia się od punktu siedzenia. Gdy był wójtem gminy Łapsze Niżne przez 8 lat nie interesował się specjalnie tymi obiektami, bo potrzeb podstawowych naszych mieszkańców jest bardzo wiele i należy wybierać na co przeznaczyć środki w pierwszej kolejności. Dzisiaj jest konserwatorem i zmienił zdanie.

Na zarzuty dotyczącego jego działań podczas wójtowania Paweł Dziuban stwierdza, że ubolewa nad tym, że nie ma pieniędzy na remonty obiektów znajdujący w rejestrze zabytków. Przypomina, że samorząd nie starał się o żadne środki zewnętrzne. Nie jest dłużny swojemu też następcy. - Będąc wójtem gminy wykonałem szereg remontów obiektów zabytkowych np. Dom Ludowy w Łapszach Niżnych, budynek biblioteki w Łapszach Niżnych, budynek starej szkoły w Kacwinie, budynek biblioteki w Łapszach Wyżnych, remont kapliczki w Kacwinie, prace pielęgnacyjne w parku zespołu dworskiego w Falsztynie – odpowiada Dziuban. - Podczas moich dwóch kadencji gmina nie otrzymała żadnych zaleceń konserwatorskich dotyczących obiektów ujętych w rejestrze zabytków.

Jamróz z rękawa sypie jednak kolejnymi przykładami, jak kierownik Dziuban utrudnia obecnie rozwój gminy. Konserwator odmówił chociażby uzgodnienia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, motywując swoją decyzję brakiem aktualizacji Gminnej Ewidencji Zabytków oraz brakiem Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami. Według Jamroza, Ustawa o planowaniu przestrzennym nie wskazuje obowiązku wykonania aktualizacji GEZ oraz opracowania gminnego programu opieki nad zabytkami.

- Konserwator żąda od nas abyśmy przy aktualizacji gminnej ewidencji zabytków ujęli dodatkowe obiekty, które nie były wskazane w dotychczas obowiązującej ewidencji. Są to obiekty które naszym zdaniem nie mają cennych wartości architektonicznych, lub takie których w ogóle nie ma w terenie – mówi Jamróz.
Były wójt Łapsz Niżnych, a obecny nowotarski konserwator, przypomina następcy o swoim dorobku w ochronie wartościowych obiektów.

- Co do braku uzgodnienia mpzpz dla gminy Łapsze Niżne, informuję, iż zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględnia się, w szczególności ochronę: zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru i ich otoczenia, innych zabytków nieruchomych, znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, parków kulturowych (…). Ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami uwzględnia się przy sporządzaniu i aktualizacji koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, strategii rozwoju województw, planów zagospodarowania przestrzennego województw, planu zagospodarowania przestrzennego - twierdzi Dziuban.

Jak dodaje, podczas jego kadencji gmina Łapsze Niżne przyjęła gminny program opieki nad zabytkami w 2014 r. Do tej pory gmina nie zaktualizowała jednak tego dokumentu zgodnie z przepisami.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
góral12.08.2020, 21:04
U la la....czy nad Gminą nie zawisła jakaś kara ze strony konserwatora? Skoro trwa taka polemika. Oj coś tu jest chyba na rzeszy.Jeśli nie wiadomo o co chodzi to na pewno o pieniądze.
obcy05.08.2020, 11:07
Michał trudno by się było nie zgodzić z Twoim wpisem.No właśnie,,,,, jest jednak ale....Kuba do pogadania owszem pytanie co z tego wynika? Jest uparty tak... głupio uparty.Spycha winy na wszystkich oczywiście najczęściej na radną o często przewijającym się nazwisku winna jest? Faktów brak! Aż dziwne że Radna nie reaguje na takie zarzuty dotyczące właśnie Jej osoby? Ha? Widać wychodzi z założenia jak piszesz że... mądry głupiemu ustępuje przynajmniej wizerunek Gminy będzie lepszy.To może pogodzić tylko NIK jak sugeruje...dessa po szczegółowej kontroli. Jeśli ktoś z tego towarzystwa pójdzie do pierdla to się nauczy pokory!!!!!!!!!
Michał03.08.2020, 20:50
Pogodzę Was wszystkich. Paweł był arogancki wobec zwykłych ludzi, jednakże trzymał budżet w ryzach. Kuba jest do pogadania z ludźmi, jest przystępny i dostępny, ale z budżetem se nie do końca radzi. Obydwaj uparci jak diabli, Paweł jednak umiał na zebraniu powiedzieć że to jego decyzja i umiał uderzyć się w pierś, rzadko ale to robił. Kuba niestety lubi spychać winę na wszystkich tylko nie Siebie. Pawła nie ma juz 6 lat, a odnoszę wrażenie jakby dopiero co ludzie mu podziękowali....duża w tym zasługa Kuby, bo na każdym kroku wypomina co było..... Jak czas pokazał, Kuba też zaciąga kredyty.... O tych aferach Pawła słyszę za każdym razem od zwolenników Kuby, faktów brak.
Natomiast stare przysłowie mówi, że mądry głupiemu ustępuje..... Jak widać nie ma kto ustąpić..... A traci na tym Gmina.
Baczny obserwator03.08.2020, 18:17
Mickey.... nie jest tak różowo jak by się mogło wydawać. Po raz pierwszy w dziejach Gminy RIO zakwestionowało budżet,co jest ewenementem w skali kraju.Z tymi inwestycjami też jest różnie, raczej są to pobożne życzenia Wójta.Czego już tu nie miało być,długo by to można wyliczać ale szkoda na to czasu- nie warto ! A zadłużenie Gminy wcale nie jest takie małe odsyłam do sesji 17 i 18 to wiele spraw tam jest jasno przedstawione.Jednak wydaje się,że Dziuban był dobrym samorządowcem Jamróz mu nawet do pięt nie dorósł.Obiecanki Jamroza zostały tylko na papierze.
Mickey03.08.2020, 13:57
do laska panska... czy jak ci tam. Pamiętam kampanię gdy Pan Jamróz po raz pierwszy startował na wójta. Człowiek pełny pomysłów naprzeciw Pawła który mówił tylko co zrobił, bez pomysłu na tą gminę i żadnej wizji. Dzisiaj ty mówisz, że nowy wójt przyszedł na przygotowane kolejne lata? Co obiecał Jamróz w kampanii to zrealizował. Owszem Paweł przygotował: długi które trzeba spłacać i nic więcej. Zresztą nowej perspektywy jeszcze nie było więc też nie mógł nic przygotować, ale ty dzisiaj nie opowiadaj przynajmniej kłamstw ludziom Że nie wspomnę o wszystkich aferach, które wszyscy pamiętają, faktycznie takiego wójta jak Paweł to nie było, nie ma i oby już nigdy nie było.
<<<<<<łaska pańska na pstrym koniu pędzi ku ZEW, a02.08.2020, 17:54
Fakt faktem , ale powiem tak ,że takiego wójta jakim był Paweł Dziuban , top ta gmina nie miała nigdy dotąd.Jamróz przyszedł na stanowisko zagospodarowane na lata , a ludzie - spisoki , bo tak się na nich mówi nie wybrali Dziubana nie dlatego ,że był złym wójtem , ale dlatego ,że mają w sobie spiski charakter , który przejawia się zawiścią do tych , którym się udaje . Przegrał jedynie niewielką ilością głosów. Niech więc Jamróz za wiele nie igra z losem , bo może go w każdej chwili spotkać podobny los, bowiem powoli kończy się bazowanie na osiągnięciach poprzednika , a w głowie spadochroniarza na ciepłą posadkę pomysłów na rządzenie brak , a nawet to co trzeba robić i czego wymagają przepisy , to się zaniedbuje broniąc tego co się dostało w spuściźnie od łaskawego losu .Łaska pańska na pstrym koniu jeździ- niech pan , panie Jamróz nie zapomina o tym ,
dessa02.08.2020, 16:36
Nie trzeba było długo czekać i sprawa wróciła jak bumerang, ale tego można było się spodziewać. Podejrzewam że cała ta sprawa dotyczy utrzymania zespołu zamkowego na Falsztynie ,a raczej jego braku.A tak mamy przerzucanie winy... jeden Wójt był zły, drugi jeszcze gorszy,a faktycznie jest to jeden wielki skandal! Sprawa wydaje się prosta niech Ci Wójtowie złożą zażalenie do NIK-u, a ta prześwietli ich działalność i podejmie odpowiednie decyzje.W przeciwnym wypadku będziemy oglądać ten spektakl już kolejny raz poprzez szukanie winnego.Pytanie czy to już koniec wpadek obecnej władzy?????
a02.08.2020, 14:58
W Jabłonce było podobnie pół gminy do zabytków
Orawiok02.08.2020, 13:30
Pan Dziuban dziś też nie działa zgodnie z prawem. Wpisane są budynki do rejestrów zabytków bez zgody właścicieli i takie które z zabytkiem dzieli ich dużo. Powołuje się na rejestry ewidencji gminnej zabytków, które nie istnieją. Ludzie mają tylko wrzody na działkach. Zapraszam wszystkich do kontaktu z Gminy Jabłonka, aby złożyć pozew zbiorowy przeciw WUOZ w Nowym Targu.
Baca02.08.2020, 12:31
Jak moze zajmowac akie stanowiskonie majac wyksztalcenia w tym kierunku/??????????? zmeni natychmiast....
sobie myślę...02.08.2020, 11:38
Całe szczęście, że Pan konserwator zabytków bałwana "ulepionego" kiedyś przed UG w Szaflarach (w podziękowaniu za wyniki sportowe dla Dawida Kubackiego) kazał usunąć a nie konserwować...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl