22.09.2020, 14:00 | czytano: 8186

Sołtysi piszą list do władz powiatu ws. mostu w Pyzówce. "Dla mieszkańców taki stan rzeczy to koszmar" (zdjęcia)

Arch. Podhale24.pl
Sołtysi pięciu miejscowości - Pyzówki, Klikuszowej, Sieniawy, Lasku i Morawczyny - napisali list, w którym domagają się pilnego spotkania w sprawie remontu mostu nad torami kolejowymi w Pyzówce.
O sprawie pisaliśmy kilkukrotnie. Ostatnio informowaliśmy, że Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu planuje remont obiektu i z możliwością zwiększenia jego tonażu do 7,5 tony. To wzbudziło sprzeciw okolicznych mieszkańców. Oto list, jaki sołtysi kilku miejscowości napisali w tej sprawie do Zarządu Powiatu Nowotarskiego:
"W związku z drastycznie pogarszającą się sytuacją komunikacją w ciągu drogi powiatowej nr 1660K Ludźmierz –Pyzówka oraz numer 1662K Raba Wyżna-Klikuszowa, w imieniu mieszkańców Pyzówki, Klikuszowej, Sieniawy zwracamy się do Pana Starosty z prośbą o pilne zorganizowanie spotkania w sprawie rozwiązań komunikacyjnych na przedmiotowych drogach przy udziale wójtów gminy Nowy Targ, Raby Wyżnej oraz Powiatowego Zarządu Dróg.

Na propozycję Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu, o których mogliśmy jedynie dowiedzieć się z lokalnych portali informacyjnych (nikt z nami nie rozmawia), społeczność ww. miejscowości stanowczo się sprzeciwia. Nie chcemy mostu o zwiększonej dopuszczanej masie całkowitej do 7,5 t. bez wcześniej wybudowanych chodników przy drodze powiatowej, progów zwalniających czy bezpiecznych przejść. Proponowane rozwiązania pragniemy przedstawić na spotkaniu.

Obecnie droga przez Pyzówkę, Sieniawę, Klikuszową staje się bardziej odciążona niż sama „Zakopianka”. Jeszcze w 2019 r. przez Pyzówkę przejeżdżało ok. 1000 samochodów na godzinę w okresie urlopowym, a obecnie to natężenie wzrosło niemal dwukrotnie. Zimą problem przejazdu przez nasze miejscowości jest jeszcze bardziej uciążliwy, a dojazd do własnych domostw utrudniony. Dla mieszkańców taki stan rzeczy to koszmar.

Mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich podróżujących, turystów, mieszkańców, a w szczególności, aby ustrzec się przed grożącą katastrofą wiaduktu w Pyzówce, należy podjąć stanowcze i zdecydowane działania. 
Z uwagi na fakt iż problem komunikacyjny na ww. drogach jest od wielu lat nierozwiązany, a plany jego załatwienia bliżej nieokreślone, w sytuacji kiedy wzrosło realne zagrożenie dla poruszających się przez wiadukt, apelujemy do pana starosty o pilne spotkanie. 

Podpisani: sołtys wsi Sieniawa Tadeusz Chlebek, sołtys wsi Klikuszowa Czesława Fic, sołtys wsi Pyzówka Wiesław Parzygnat, sołtys wsi Morawczyna Piotr Łabuda, sołtys wsi Lasek Józef Skotnicki".

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
dont slip tunajt24.09.2020, 21:59
Mnie interesuje czy na tym jakże ważnym spotkaniu ze Starostą będzie również Gwiazda Pienin, wybitny znawca od infrastruktury. Myślę że z Jej wstawiennictwem ten mostek będzie wybudowany, wraz z chodnikami i całą resztą którą domagają się Sołtysi tychże miejscowości okolicznych.
Zajac23.09.2020, 16:38
Do krowa
Ty sobie uważaj i bez opieki na łąkę nie idź bo Cię ukradną i do K?? zaprowadza
góral nieegoista23.09.2020, 10:47
Każdy by chciał mieszkać przy drodze, najlepiej utwardzonej, asfaltowej, najlepiej uzbrojonej w wodę, prąd, gaz. Najlepiej publicznej, żeby żaden sąsiad nie rościł sobie do niej praw i nie utrudniał przejazdu, żeby gmina odśnieżała i naprawiała. I najlepiej takiej, żeby nikt prócz MNIE po niej nie jeździł!
Jasiek23.09.2020, 08:20
Sołtysi powinni przejechać się kawałek dalej, niż do sklepu we wsi. Wtedy zobaczą, że w pobliżu budują dwupasmową Zakopiankę. Za kilka lat skończą się korki i nawigacja już nikogo nie będzie kierowała na ten mostek.
Jan23.09.2020, 07:29
Do "Górol" W Waksmundzie i Ostrowsku jest chodnik i pobocze z dwóch stron czego nie ma w Pyzówce i oto całe zamieszanie. Druga sprawa to mostek przy takim ruchu się rozpadnie i wieś zostanie bez mostka. Jak jest 1,5t i wysokość 2,2m to niech jadą ale małymi samochodami i zgodnie z przepisami 40km/h około 90% samochodów przejeżdża przez Pyzówkę łamiąc przepisy, prędkość(średnio 80km/h), tonaż (żaden suv,bus, kamper), wysokość -nawracają i jadą drugi raz przez wieś.
Górol22.09.2020, 22:29
Cieszmy się , że turysta przyjeżdża na Podhale i zostawia dutki. Myślę, że niedługo (podobno 2023 rok) sprawę wzmożonego ruchu pojazdów w Sieniawie rozwiąże nowy odcinek Zakopianki ( od Rabki do Nowego Targu). Na razie trzeba to przecierpieć i dać możliwość turystom możliwość w miarę szybkiego wyjazdu z Podhala. A poza tym czy w Waksmundzie i Ostrowsku też nie ma ogromnego ruchu drogowego (i to codziennie ? Przecież to też Gmina Nowy Targ.
Swój22.09.2020, 21:58
Nie rozumiem- czyli teraz jest dobrze, bo mostek może się zawalić, a jak będzie wyremontowany to będzie źle? I to czy remontować most mają urzędniki uzgadniać z Parzygnatem? Bo on powie żeby tak zostawić, a jak ktoś spadnie z mostkiem i się zabije, to szanowny sołtys rozłoży ręce? Sołtysie, sami mieszkańcy okolic i Pyzowki jeżdżą autami przekraczającymi półtorej tony! Puknijcie się w te makówki i pomyślcie na następny raz zanim coś napiszecie bo wstyd na całe Podhale!
skala ważności22.09.2020, 21:41
Krąży takie porównanie.Rozmawia grypa z koronawirusem.Grypa mówi ja zabijam 4 razy więcej niż ty.Koronawirus odpowiada ale ja mam lepsza propagandę.Tak jest w tym przypadku jest w powiecie nowotarskim prawie 100 sołectw gdzie konieczne jest wybudowanie chodnika np.w okolicy Kościoła lub szkoły.Mieszkańcy spokojnie czekają na swoja kolej bo naraz wszystkich zaległości się nie nadrobi.Ale na tapecie dziennikarskiej jest mostek w Pyzówce w lesie, który jeszcze parę lat temu w zimie nie był odśnieżany i droga była nieprzejezdna i tzw. " skrzyżowanie hańby" (Grel Św.Anny). Są to miejsca, które w kolejce inwestycyjnej powinny być na szarym końcu, gdyż jest dużo więcej bardziej niebezpiecznych i koniecznych do przebudowy miejsc.
The Bill22.09.2020, 21:32
Cytuje @Brodę "Pisałem już że publiczne pieniądze są rozwalane na ścieżki rowerowe po lasach, sale gimnastyczne, pseudo siłownie na świeżym powietrzu czy publiczne prywatne ośrodki narciarstwa w Klikuszowej.'' W stu procentach zgadzam się z tym co napisałeś pomimo, że wcześniej nigdzie nie czytałem twoich wpisów. Ścieżki rowerowe, pseudo siłownie to jest to co tym urzędasom nie powinno się pozwalać by to robili.
bezpiecznapyzówka22.09.2020, 21:18
Chodniki przy drodze powiatowej a nie pogłębione rowy!!!!
Miejscowy22.09.2020, 18:13
BRAWO Wszyscy mamy dosc tych najazdow!!!Niech odbija w inne miejsca w Polsce
Broda22.09.2020, 17:24
Tyle lat zastępcą wójta był Szeliga z Pyzówki i co? Tak samo parzygnat. Nosa nie wystawiali poza urząd gminy? To pokazuje jak interesowali się sprawami mieszkańców gminy! Ale głupi ludzie dalej im ufają. Zrobią wam chodniki i progi. Się cieszcie jak wam ten mostek sam wyremontują. Pisałem już że publiczne pieniądze są rozwalane na ścieżki rowerowe po lasach, sale gimnastyczne, pseudo siłownie na świeżym powietrzu czy publiczne prywatne ośrodki narciarstwa w Klikuszowej.
Stanley Staywsiok22.09.2020, 15:38
Sprawa tego most(k)u w Pyzówce wyrosła na czołową podhalańską telenowelę, co kilka dni nowy odcinek. To tak dla rozluźnienia atmosfery, bo mieszkańcom na pewno nie jest do śmiechu.
najlepiej zamknąc22.09.2020, 15:16
to samo dzieje się na moście pod Hubą
napiszcie list
krowa w kropki bordo22.09.2020, 14:56
Mam złą wiadomość dla Mieszkańców. Niestety Wasze opinie nie zostaną wysłuchane a na pewno zostaną zignorowane. Nie od dzisiaj wiadomo że urzędnicy to nie "służba publiczna" tylko nienażarte święte krowy. Mieszkańców się nie słucha bo to zło konieczne. Tylko urzędnik wie jak zrobić "dobrze" mieszkańcom, przy okazji przytulając pieniążka.
Jeśli naprawdę zależy Wam na dobru Waszych miejscowości to nie oglądajcie się na urzędników i weźcie sprawy w swoje ręce. To Wy wiecie najlepiej co jest dobre dla Was i Waszych najbliższych. To Wy jesteście prawdziwymi Gospodarzami tych ziem i nie dajcie sobie wmówić że jakiś urzędnik wie lepiej od Was co się dzieje na Waszym podwórku.
No chyba że Wam nie zależy? To możecie czekać z założonymi rękami aż Wam puszczą tiry pod oknami.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl