02.11.2020, 17:00 | czytano: 6433

Szeroki sprzeciw wobec planów konserwatora

Fot. Piotr Kuczaj
Na nadzwyczajnej sesji Rada Miejska w Rabce-Zdroju ma przyjąć rezolucję sprzeciwiającą się planowanemu wpisaniu centrum miasta do rejestru zabytków.
Do jej przygotowania zobowiązali burmistrza Leszka Świdra rabczańscy radni, którzy mają szereg obaw wobec planów konserwatora. Rezolucja ma zostać podjęta na sesji 5 listopada.
Przypomnijmy, iż Małopolski Urząd Ochrony Zabytków wszczął postepowanie ws. wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego centrum Rabki-Zdroju. W strefie tej znajdą się m.in. bloki i osiedla mieszkaniowe. Konserwator uznał, że "układ przestrzenny Rabki-Zdrój, na który składają się średniowieczny układ ruralistyczny dawnej wsi oraz układ urbanistyczny uzdrowiska, winien być objęty ochroną konserwatorską".

Informacja ta wywołała zaniepokojenie wśród mieszkańców, przedsiębiorców i władz miasta. Zdaniem burmistrza Leszka Świdra, Rabka-Zdrój nie ma jakiegoś charakterystycznego układu urbanistycznego, który należałoby szczególnie chronić.

Informacja o tym wywołała niepokój wśród radnych. Radna Katarzyna Karkula przestrzegała, że wpisanie do rejestru zabytków narzuci na mieszkańców masę ograniczeń np. przy remontach domów, ociepleniach, wymianie okien czy nawet przy sprzedaży nieruchomości. - Konserwator zabytków będzie mógł w każdej chwili wkroczyć do każdego domu czy mieszkania i kontrolować co tylko uzna za konieczne - ostrzegała. - Stracimy całkowitą kontrolę nad wyglądem naszych domów, a ich wartość spadnie - mówiła na sesji.

Podobne obawy wyrażali też inni radni. Burmistrz Leszek Świder zobowiązał się, że jego służby przygotują projekt rezolucji w tej sprawie, powołani zostaną eksperci, którzy pomogą podważyć decyzję konserwatora, planowana jest również interwencja u parlamentarzystów.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
FAM03.11.2020, 11:28
Tutaj przynajmniej Rada Miejska zamierza wnosić sprzeciw. W Gminie Koscielisko Radni udają, ze nie widza co Wojt robi z Polana Bialy Potok i Płazówka.
FAM03.11.2020, 11:23
Równie szeroki sprzeciw przeciwko wpisaniu do Rejestru Zabytkow jest Gminie Koscielisko. Wojt Roman Krupa wpisal do Rejestru Polane Bialy Potok i Plazówkę. Wlasciciele działek właśnie się dowiadują, że ich działki stały się bezwartościowe.
Harzak02.11.2020, 20:44
Tak Rabczanie.. trza będzie domy słomą kryć.. elewacje z bala.. elementy kowalskie.. no tym sposobem konserwator cofnie was do średniowiecza:)))) buahahahaha
epo02.11.2020, 18:10
Może konserwator chce na wieki zachować wspaniały Rynek wraz polem namiotowym w roli głównej , drugich okazów długo szukać! Panie Burmistrzu czas zacząć działać aby to miasteczko cygańskie znikło, może spojrzeć na strategie rozwoju śp. Pana Rapacza stylowe stoiska, parking na początku rynku , a jak z majdanem problem to odgrodzić stylowym płotem , wszelkie spółki co ma niemieckiemu kapitałowi umożliwić handel na kościelnym terenie gonić , a jarmarki to gdzieś na obrzeżach + duży parking dla przyjezdnych i kasę trzepać,....
Kogo02.11.2020, 18:01
@Mam nadzieję,
Jakiego "tego pana"? Organem jest Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie i jest to Pani. Nowy Targ nie ma nic do gadania. W Krakowie wymyśla jeszcze większe niedorzeczności., zabrania remontów kluczowych wiaduktów kolejowych, nie pozwala zbudować metra, bo na plantach musiałby być klatka z wlotem powietrza a to trawnik nietykalny...
Takitam02.11.2020, 17:27
Jaka hipokryzja!
Pierwsze burmistrz ze swoimi służbami robi wszystko żeby zablokować budowę na działkach księdza a teraz ze swoimi służbami będzie przygotowywał sprzeciw?
Jakieś rozdwojenie jaźni?
Mam nadzieję,02.11.2020, 17:20
że wszyscy mieszkancy Rabki, sprzeciwią się tej decyzji i puszczać już do miasta tego pana. To jakiś paranoik staroci. Zamiast iść do przodu to Rabka będzie się cofać. Już takich kilka budynków jest i co, ruiny. I to ma być nowoczesne miasyo uzdrowiskowe. Chyba, że bardzo komuś na tym zależy, żeby zniszczyć już tak dobite miasto przez poprzednią władzę. Widać to dobitnie na ostatniej sesji.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl