24.11.2020, 19:45 | czytano: 6607

Przedstawiciele tatrzańskich samorządów ogłosili swój pomysł na ratowanie firm

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. "Nasze propozycje mają na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia" - napisali we wspólnym oświadczeniu starostowie, burmistrz i wójtowie z powiatu tatrzańskiego. Swoje propozycje przedstawili podczas konferencji prasowej.
Spotkanie w siedzibie starostwa miało na celu "przedstawienie postulowanych przez samorządy Powiatu Tatrzańskiego rozwiązań w zakresie dalszego funkcjonowania branży turystycznej, które mają zostać przedstawione w najbliższym czasie rządowi".
W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: wójt Gminy Biały Dunajec - Andrzej Jacek Nowak; wójt Gminy Bukowina Tatrzańska - Andrzej Pietrzyk; wójt Gminy Kościelisko - Roman Krupa, wójt Gminy Poronin - Anita Żegleń, burmistrz Miasta Zakopane - Leszek Dorula; starosta Powiatu Tatrzańskiego - Piotr Bąk oraz wicestarosta - Jerzy Zacharko.

Gremium to zaprezentowało następujące stanowisko:

"W reakcji na zapowiedzi wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącej zimy, przedstawiciele samorządów Powiatu Tatrzańskiego zgłaszają następujące propozycje złagodzenia tych działań:
- konieczność traktowania branży turystycznej jako całości z uwzględnieniem wszystkich rodzajów działalności. Turystyka zimowa w górach to system naczyń połączonych i tak powinna być postrzegana. Brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży;

- umożliwienie funkcjonowania poszczególnych elementów infrastruktury turystycznej i wprowadzenie zasady korzystania z ich usług (hotele, restauracje, baseny, itd.): a) na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych, b) dla osób posiadających status ozdrowieńca, c) dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 (dotyczy osób, które chorowały bezobjawowo) i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim;

- zorganizowanie ferii zimowych przez okres 10 tygodni (od 04 stycznia do 14.03.2020 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez nas zasad - wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego;

- zapobieganie odpływowi turystów poza granicę naszego kraju. Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji, na podstawie opracowanych zasad;
- zmiana terminu obowiązywania etapu odpowiedzialności - do 20.12.2020 r. Zamrożenie obostrzeń na cały miesiąc grudzień wobec wyraźnego zmniejszenia liczby zachorowań wydaje się dyskusyjne;

- traktowanie rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać strat finansowych dla wszystkich gałęzi branży.

Nasze propozycje mają na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia."

pk/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Skała27.11.2020, 12:31
Jeżeli Premier i rząd nie zmieni stanowiska i nie odblokuje branży turystycznej sensu largo przed świętami, czyli jak sugerują włodarze podhalańscy po 20 grudnia, to poparcie dla PiS-u na południu Polski ( w bastionie PiS-u dodajmy) spadnie prawie do zera.
ocena z Orawy26.11.2020, 12:06
kalif nie pal tej trawy
ten rząd jest antypolski według kandydata na prezydenta Grzegorza Brauna
v25.11.2020, 19:00
noto ktoś się obudził jak my nie mamy to iwy urzęndicy - kościuł - system
PAŃSTWO
PIS25.11.2020, 17:24
Do kalif.
Brawo! Dokładnie tak by było!
Baca25.11.2020, 12:35
Przestańcie robić jaja z siebie i nas . Otwierać wszystko albo generalny strajk.
Olo25.11.2020, 10:55
Już dwa lata temu sprzedałem narty. Nie stać mnie na te ceny na wyciągach. Jak tak dalej pójdzie to do Zakopanego i okolic będą jeździć tylko bogaci zagraniczni turyści i to w niewielkiej liczbie. Sami są sobie winni bo chytry dwa razy traci.
PAL25.11.2020, 10:25
Kalif
Racja mogłoby by być o wiele gorzej ale to nieznaczy że mamy przyklaskiwać każdej iracjonalnej decyzji rządu zamykanie lasów ,cmentarzy,sklepów meblowych ale budwlane otwarte itp Że o wyprowadzeniu rolników na ulice czy sprowokowaniu lewactwa orzeczeniemTK nie wspomne
obiektywny25.11.2020, 09:59
Na nic zdrowie ludzkie, na nic koszty leczenia i ich jakość,W na nic to że z przyczyn obiektywnych bardzo, ale to bardzo słabo działa służba zdrowia, na nic to że olbrzymia część tej branży nie działa legalnie, i nie płaci podatków,ważne tylko dutki.A co z narażaniem życia i zdrowia tej części społeczeństwa która takiej działalności nie prowadzi, co z tymi których nie stać na takie wyjazdy ani na ewentualne leczenie, to po co ponosimy koszty leczenia i koszty wyrzeczeń przez tyle miesięcy żeby teraz jednym absolutnie nie potrzebnym rozporządzeniem przywrócić stan zagrożenia dla całego społeczeństwa nie związanego z branżą turystyczną.Wy Państwo się tak nie martwcie o tą płaczącą branże, ona bez waszej interwencji doskonale sobie poradzi, oni też mogą żyć troszkę skromniej nie muszą zarabiać miliony na ludzkim nieszczęściu oraz szalejącej zarazie.
trzeźwo myślący25.11.2020, 08:46
ozwalanie gospodarki trwa w świetle kamer i sloganów typu 100 dni solidarności (a plandemia już trwa przeszło 200 dni) - przykłady: 1. Sprzedawcy zniczy i kwiatów na kilka godzin przed trzema najważniejszymi dniami w ich biznesie, kiedy ludzie odwiedzają groby bliskich na cmentarzach, dowiadują się, że mają odgórnie zamknięte biznesy. Ludzie w kilka godzin zrobili nalot na cmentarze tak, że odwiedzających groby było więcej niż 1 listopada. A wystarczyło dać znać kilka dni wcześniej i ludzie by odwiedzili groby i dali zarobić sprzedawcom. 2. Sklepy meblowe na kilkanaście minut przed publikacją rozporządzenia dowiadują się. że na następny dzień mają zamknięte odgórnie biznesy. Te niby dwa odmienne przypadki pokazują jak można punktowo rozwalić ludziom w kilkanaście minut/kilka godzin biznesy. Przypadek? nie sądzę, jednym zamachem zmuszono praktycznie do bankructwa kilkadziesiąt tysięcy ludzi w całym kraju, którzy z biznesu zniczowo-kwiatowego na Wszystkich Świętych utrzymują się później prawie cały rok. A zamknięte w kilkanaście minut sklepy meblowe? Przemysł meblarski to można powiedzieć siła zamachowa naszej gospodarki. Zamknięty rynek zbytu to nie ma produkcji.
3. Morawiecki po szczycie UE w lipcu przyjechał do kraju oznajmiając sukces. Wszyscy mówili, że dotacje unijne powiązane będą z przestrzeganiem praworządności, nawet koalicjant Ziobro tak mu mówił. Reszta państw członkowskich też tak zrozumiała. A teraz mówi, że on to inaczej zrozumiał. Tak samo w lipcu mówił, że pandemia jest w odwrocie zachęcając seniorów do głosowania w wyborach prezydenckich.
Galerie handlowe otwierają bo ich właściciele zapowiedzieli wnioski o wielomilionowe odszkodowania Co ciekawe przy kwestiach sanitarnych to wymiana powietrza w siłowniach i klubach fitness jest 15 razy częstsza niż w galeriach handlowych.
Natomiast są miliony dotacji rządowych dla np. disco polo.
edek25.11.2020, 08:44
do kalif za duzo TVP i nie tylko....szkoda mi takich ludzi jak Ty.........
walduś25.11.2020, 08:40
A gdzie dystans??? Jeden obok drugiego....
Janosik25.11.2020, 08:28
Co weekend obserwuję potężne korki na zakopiance spowodowane przez wracających turystów z Zakopanego i okolic. W ostatnią niedzielę o godz. 17 korek zaczynający się od wiaduktu na Alejach.
W związku z tym pytam - gdzie ci turyści śpią i gdzie jedzą?
Jest ten kryzys, czy go nie ma?
Osiol25.11.2020, 08:20
Już myślałem że przestaną pobierać diety i w takim trudzie otwierać wszystko czego nie wybudowali
dds25.11.2020, 07:12
odpowiedź do kupuec
ta...kto ma Janusza biznesu w rodzinie tego bida w końcu dołąpie
Kalif24.11.2020, 22:28
Macie szczęście że jest ten rząd. Gdyby rządziło PO to by powiedzieli, że pieniędzy nie ma i nie będzie i już dawno byłby lockdown i godzina policyjna jak w Niemczech innych krajach zachodniej Europy. Jeszcze mielibyśmy uchodźców których chcieli nam wcisnąć. Nigdy więcej PO-lgbt.
nowotarżanin24.11.2020, 21:45
do Rat siedzą ciucmoki i pierzą w stołki w powiecie nowotarski wogule nie ma gałęzi powiązanych z turystyką
Miejscowa24.11.2020, 21:27
Wszystko przemyślane,, zaciągnięta wiedza na temat zagranicznych ośrodków sportów zimowych. Wszystko się zgadza.
Podstawowe pytanie do ministerstwa:
Skoro szpital w Zakopanem jest covidowy, to skąd przyjedzie karetka po połamańca na wyciągu?
Obserwując ten problem od lat, w Zakopanem brakowało gipsu, czy opatrunków sztywniejących już na początku zimowego sezonu.
Szpital w Nowym Targu notorycznie albo nie odbiera telefonów albo tłumaczy brakiem taboru i każe dowozić chorego własnym transportem. Ostatnio mieliśmy okazję oglądać krótki filmik spod tego szpitala w niedzielę, po 20-tej. Karetki stały, na Izbie przyjęć zupełnie pusto. Ale artykuł sprzed kilku tygodni donosił, że z powodu braku miejsc i taboru zmarły 3 osoby.
Może należałoby pomyśleć o tym, co będzie się działo w sytuacjach zagrożenia życia, kiedy napłynie spora grupa narciarzy bez kondycji, bo siedzą w domu dzieci podczas nauki zdalnej, rodzice bez pracy, a nawet po kwarantannie.
Nie markowe ciuchy i dobry sprzęt decydować będą o bezpieczeństwie na stoku, ani to, że karczma zaserwuje danie na wynos, czy będzie można zjeść w lokalu. Czy te tzw. MAŁPKI i grzańce są na tyle dochodowe, że jest tych punktów tyle wszędzie?
Potrzeba uruchomienia wszystkich podzespołów branży zimowej jest oczywista, żeby spłacać długi i utrzymać zatrudnienie. Jednak rządowe decyzje są tak chwiejne jak osika w tym względzie i może okazać się, że Podhale poniesie ogromne koszty na przygotowanie sezonu zimowego, a rząd uziemi szarego Kowalskiego w domu, jedynie biznesmeni w ramach delegacji służbowej pokuszą się na pozostanie w kraju i zagoszczą na stoku.
Ilu takich jest?
kupiec24.11.2020, 21:23
taa...kto ma urzędasa w rodzie tego bieda nieubodzie...
Góralka24.11.2020, 21:18
Nareszcie mądre i roztropne słowa , popieram wasze stanowisko, brawo :)
arnika24.11.2020, 21:03
Zapomnieli o kwarantannie dla wracających do kraju. Poza tym jednak wydało się, że chodzi o zyski kosztem zdrowia i życia a nie wyrównanie kosztów.
Rat24.11.2020, 20:16
A w powie nowotarskim dobrobyt to i burmistrz, starosta i wójtowie siedzą w zaciszu swoich gabinetów i napawają się ta kraina szczęśliwości i czekają na jakaś uroczystość żeby wstęgę przeciąć, uścisnąć dłoń ministra albo i prezydenta, pięknie jest
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl