26.11.2020, 20:02 | czytano: 4844

Wspólna rezolucja samorządów gmin górskich

ZAKOPANE. Kilka dni temu starostowie i wójtowie gmin tatrzańskich wydali wspólne oświadczenie dotyczące "ratowania przedsiębiorstw przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia". Podobną w treści rezolucję podjęli zakopiańscy radni. Wcześniej podpisali ją samorządowcy z innych powiatów. Dokument trafi Rady Ministrów.
Jak mówi burmistrz Zakopanego - różne instytucje i firmy zakopiańskie mogą także wysyłać swoje stanowiska do Rady Ministrów. - Musimy mówić jednym głosem - przekonuje Leszek Dorula. Radny Zbigniew Szczerba dodał, że w Internecie znaleźć można petycję mieszkańców odnośnie "ratowania ferii". Podkreślił, że ważnym jest, "by nie zrezygnować z sezonu zimowego, ale by on się odbył w reżimie sanitarnym". Z kolei radny Stanisław Karp przestrzegał, że "możemy teraz być w gorszej sytuacji, niż w wiosną"
Projekt rezolucji przedstawił przewodniczący Rady Miasta Jan Gluc (na zdjęciu).

Oto "Stanowisko samorządów gmin górskich", które radni zakopiańscy przyjęli jednogłośnie.

"W reakcji na zapowiedzi wprowadzenia drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie nadchodzącej zimy, przedstawiciele samorządów gmin górskich zgłaszają następujące propozycje złagodzenia tych działań:
1. Konieczność traktowania branży turystycznej jako całości z uwzględnieniem wszystkich rodzajów działalności. Turystyka zimowa w górach to system naczyń połączonych i tak powinna być postrzegana. Brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży.

2. Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych elementów infrastruktury turystycznej i wprowadzenie zasady korzystania z ich usług (hotele, restauracje, baseny, itd.): a) na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych, b) dla osób posiadających status ozdrowieńca, c) dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 (dotyczy osób, które chorowały bezobjawowo) i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim.

3. Zorganizowanie ferii zimowych przez okres 10 tygodni (od 04 stycznia do 14.03.2020 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez nas zasad - wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostu zachorowań wskutek pobytu turystycznego.

4. Zapobieganie odpływowi turystów poza granicę naszego kraju. Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji, na podstawie opracowanych zasad.

5. Zmiana terminu obowiązywania etapu odpowiedzialności - do 20.12.2020 r. Zamrożenie obostrzeń na cały miesiąc grudzień wobec wyraźnego zmniejszenia liczby zachorowań wydaje się dyskusyjne.

6. Traktowanie rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie trafić do wszystkich gałęzi branży. Nasze propozycje mają na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia."

Pod petycją podpisali się już inni samorządowcy:
Powiat bielski
Burmistrz Miasta Szczyrk - Antoni Byrdy
Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski
Powiat cieszyński
Wójt Gminy Brenna - Jerzy Pilch
Wójt Gminy Istebna - Łucja Michałek
Burmistrz Miasta Wisła - Tomasz Bujok
Burmistrz Miasta Ustroń - Przemysław Korcz

Powiat jeleniogórski
Wójt Gminy Janowice Wielkie – Kamil Kowalski
Burmistrz Miasta Karpacz - Radosław Jęcek
Burmistrz Miasta Kowary - Elżbieta Zakrzewska
Burmistrz Miasta Piechowice - Jacek Kubielski
Burmistrz Miasta Szklarska Poręba - Mirosław Graf
Starosta Jeleniogórski – Krzysztof Wiśniewski

Powiat kłodzki:
Wójt Gminy Kłodzko – Zbigniew Tur
Wójt Gminy Lewin Kłodzki – Joanna Klimek-Szymanowicz
Wójt Gminy Nowa Ruda – Adrianna Mierzejewska
Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój – Piotr Lewandowski
Burmistrz Miasta Kudowa-Zdrój – Aneta Potoczna
Burmistrz Miasta Lądek-Zdrój – Roman Kaczmarczyk
Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój – Mateusz Jellin
Burmistrz Miasta Szczytna – Jerzy Król
Burmistrz Miasta Kłodzko – Michał Piszko
Burmistrz Miasta Stronie Śląskie – Dariusz Chromiec
Burmistrz Miasta Międzylesie – Tomasz Korczak
Burmistrz Miasta Radków – Jan Bednarczyk
Burmistrz Gminy Bystrzyca Kłodzka – Renata Surma
Burmistrz Miasta Nowa Ruda – Tomasz Kiliński
Starosta Powiatu Kłodzkiego – Maciej Awiżeń

Powiat nowotarski
Wójt Gminy Czarny Dunajec - Marcin Ratułowski
Wójt Gminy Jabłonka - Antoni Karlak
Wójt Gminy Lipnica Wielka - Mateusz Lichosyt
Wójt Gminy Łapsze Niżne - Jakub Jamróz
Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem - Jan Dyda
Wójt Gminy Ochotnica Dolna - Tadeusz Królczyk
Wójt Gminy Spytkowice - Ryszard Papanek
Wójt Gminy Szaflary - Rafał Szkaradziński
Wójt Gminy Nowy Targ - Jan Smarduch
Burmistrz Miasta Rabka Zdrój - Leszek Świder
Burmistrz Miasta Nowy Targ - Grzegorz Watycha
Burmistrz Miasta Szczawnica - Grzegorz Niezgoda
Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego - Bogusław Waksmundzki
Starosta Powiatu Nowotarskiego - Krzysztof Faber

Powiat tatrzański
Wójt Gminy Biały Dunajec - Andrzej Jacek Nowak
Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska - Andrzej Pietrzyk
Wójt Gminy Kościelisko - Roman Krupa
Wójt Gminy Poronin - Anita Żegleń
Burmistrz Miasta Zakopane - Leszek Dorula
Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego - Jerzy Zacharko
Starosta Powiatu Tatrzańskiego - Piotr Bąk

Powiat żywiecki
Wójt Gminy Jeleśnia - Anna Wasilewska
Burmistrz Miasta Świeradów Zdrój - Roland Marciniak

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ff29.11.2020, 15:02
@xyz
Wój gm Czorsztyn leży w domu z kowidem.
Baca28.11.2020, 17:27
Słuchajcie tylko ministra zdrowia i Mora to pójdziecie nogami do przodu.
berek28.11.2020, 10:52
Te samorządy stosowały w sezonie letnim w 100 % reguły sanitarne, zamykając wszystkie urzędy na kłódkę.
Wielbiciel pisu27.11.2020, 12:05
Podhale w strefie wolnej od turystów :)
Górale to sami rolnicy którzy płacą krus i omijają płacenia podatków wiec nie ma z nich korzyści BRAWO PIS
biołcon27.11.2020, 11:13
BAJKA.KASA PONAD ZDROWIE.Przemieszczanie to główny powód a nie jak wszyscy myślą ilość.ZJAZD Z CAŁEK POLSKI NA PODHALE PRZEZ 10 TYGODNI TO ZABÓJSTWO W BIAŁY DZIEŃ. OCKNIJCIE SIĘ W lato pojedliście do syta zakorkowana zakopianka co dnia może wystarczy pazerności.Trzeba się przesiąść z mercedesa do malucha.Gut mostowy za nic zarobił 2000000 mln na sezonie a reszta wystarczy spojrzeć jaki przepych na Podhalu./.../
rentgen*27.11.2020, 11:06
Miasto Zakopane i rezolucja???
A łamać prawo za brak uchwały przeciwdziałąnia przemocy przez 10 lat to można?
Oj słabych mamy Wojewodów,
Fige z makiem by ode mnie dostali
Osiol27.11.2020, 10:40
Jeszcze prościej podnieść paliwo na 100zl litr nikt nie będzie się przemieszczał na rogatkach Zakopanego przyjezdnych szczepić a w ogóle to rząd powinien wziąść jeszcze więcej kredytów i rozdać (na wiosnę to ok 36tys na pracownika ale też 26tys było) i wtedy robotnicy będą mieli sens życia lub jego brak bo to oni praca swolch rąk będą musieli te długi państwa spłacać do śmierci myślę że druga tarcza dana przez rząd uciszy protesty każdej branży oberwą tylko nielegalni więc powinno być zadanie kolejnej tarczy i kolejnej..... A co do pomysłu blokowania granicy to se sami zablokujcie czasu macie od cholerny a każdy pretekst jest dobry
Qaz27.11.2020, 09:57
Trzeba się zebrać i jechać zablokować Warszawe tak jak robili to górnicy czy rolnicy ! Prośby nic tu nie zmienią.Oni już dawno są po wyborach i zapomnieli o ludziach którzy ich wybrali.
xyz27.11.2020, 09:52
Nie widzę wójta Gminy Czorsztyn. Nie podpisał się czy pomyłka ?
Piotr27.11.2020, 06:17
Przecież Świeradów Zdrój jest w woj dolnośląskim, na pewno nie jest to powiat Żywiecki. Chyba błąd się wkradł.
Ze szkoły27.11.2020, 05:14
Ferie zimowe to wy zostawcie w spokoju. Komu jest potrzebny odpoczynek w marcu, jak poczatkiem kwietnia jest przerwa wiosenna. Uczniowie to nie rzeczy, które mają pasować do waszych biznesów
kapiszon27.11.2020, 00:34
"- Konieczność traktowania branży turystycznej jako całości z uwzględnieniem wszystkich rodzajów działalności. Turystyka zimowa w górach to system naczyń połączonych i tak powinna być postrzegana. Brak jednego z elementów klucza: nocleg ? gastronomia ? atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży."
I właśnie dlatego nie powinno być zgody na funkcjonowanie wyciągów. Jeśli poważnie myślimy o zdrowiu to cała branża powinna być zamknięta a najsłabsze, najmniejsze firmy powinny dostać wsparcie finansowe w różnej postaci ale najmniej w żywej gotówce którą przejedzą sami a pracowników pozwalniają.

"- Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych elementów infrastruktury turystycznej i wprowadzenie zasady korzystania z ich usług (hotele, restauracje, baseny, itd.)"
Widzimy jak to wygląda. Urząd miasta sam zachęca do oszukiwania na turystyce "delegacyjnej".

"- Zorganizowanie ferii zimowych przez okres 10 tygodni (od 4 stycznia do 14 marca 2021 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez nas zasad ? wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego."
Jest to zawoalowana propozycja całkowitego zniesienia jakichkolwiek ograniczeń i nie liczenie się ze zdrowiem i życiem mieszkańców i gości. Już teraz nikt nie egzekwuje przepisów sanitarnych a służba zdrowia leży i kwiczy. Przychylenie się do tego postulatu to armagedon. Gdyby samorządowcy poważnie traktowali swoje funkcje to mogli monitorować przestrzeganie obostrzeń sanitarnych i przyzwyczajać przedsiębiorców że nie będzie taryfy ulgowej i przymykania oka na uchybienia. Teraz moglibyśmy pewnie zaryzykować powolne otwieranie branży bo wirus nie kosiłby tylu ludzi co teraz a ludzie wdrożyliby się do reżimu sanitarnego. Ale na Podhalu żadne prawo się nie przyjmie oprócz prawa dżungli. Urząd sam zachęca do "luzowania" i turystyki "delegacyjnej.

"- Zapobieganie odpływowi turystów poza granicę naszego kraju. Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe."
Kuriozum, mentalność z minionej epoki, zapętlenie procesów myślowych, ... Widać szanowni samorządowcy najchętniej odebraliby obywatelom "paszporty", gdyby jeszcze mieli taką możliwość. Już to przerabialiśmy i widać że niejeden tęskni.

"- Zmiana terminu obowiązywania etapu odpowiedzialności ? do 20.12.2020 r. Zamrożenie obostrzeń na cały miesiąc grudzień wobec wyraźnego zmniejszenia liczby zachorowań wydaje się dyskusyjne."
Grono samorzadowo-biznesowe widać po doktoratach z epidemiologii i z dostępem do pełnych danych o rozwoju epidemii (które jak widzimy ostatnio zupełnie się rozjeżdżają z rzeczywistością bo ludzie wolą chorować w domu i nie robią testów żeby ich nie zamknąć - stąd spadek wykrywalności i większa umieralność mimo spadku wykazanych przypadków). Oczywiście Podhale przoduje w ukrywaniu choroby bo nikt sobie nie pozwoli na kwarantannę jak ma pełne kwatery.

"- Traktowanie rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać strat finansowych dla wszystkich gałęzi branży."
Moim zdaniem wisienka na torcie. Jawne stwierdzenie że większość interesów funkcjonuje w większej lub mniejszej szarej strefie, czarnej wręcz lub zupełnie nielegalnie i nie będą się mogli ubiegać o rekompensaty z tarcz kryzysowych. Bo po prostu nie istnieją w systemie, nie są zarejestrowane, nie odprowadzają podatków...

"a) na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych,
b) dla osób posiadających status ozdrowieńca,
c) dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 (dotyczy osób, które chorowały bezobjawowo)"
Już widzę jak, oprócz naganiaczy na pokoje, na dworcu gonią koniki i oferują w dobrej cenie zaświadczenie do wyboru i koloru, świeżo druknięte i z pieczątką. A tak na prawdę to nikt oczywiście nie będzie tego sprawdzał. Prawda, panowie dobrodziejowie? Czy teraz ktoś cokolwiek sprawdza? Czy chociaż jedno "oświadczenie o delegacji" zostało gdzieś potwierdzone? Fałsz i obłuda.

"i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim."
Jak już niejeden zauważył, ŻADNE reguły nie były przestrzegane w okresie letnim. Bo samorządowcy permanentnie, konsekwentnie, notorycznie, nie poczuwają się do obowiązku respektowania prawa. Co bardzo dobrze ilustruje podejście do "kontrowersyjnej" uchwały przemocowej.
Narciorz27.11.2020, 00:33
Myślę że ten protest da pozytywny efekt ponieważ wszyscy albo prawie wszyscy włodarze z powiatu Tatrzańskiego zostali wybrani z poparcia partii PiS to na pewno się teraz dogadają I przekonają władzę o złagodzeniu rygorów.
egzo27.11.2020, 00:16
A jak zrobią sylwester bez udziału publiczności w Zakopanem to Dorula się wypisze?
f/x26.11.2020, 21:47
Pytanie co zrobić ??? TAK TYLKO TEORETYCZNIE -
Udostępnić wyciągi,otworzyć pensjonaty i hotele na święta i normalne ferie jak co roku - następstwem wzrost zakażeń do kilkudziesięciu tysięcy dziennie i zgony ponad tysiąc osób dziennie ( w tym ktoś bardzo bliski z najbliższej rodziny i kilka osób z dalszej lub znajomi )
Zostawić tak jak ma być na obecną chwile tj zamknięte pensjonaty i hotele, ferie w jednym terminie - następstwem ogrom bezrobocia ,plajty pensjonatów ,wyciągów i branży turystycznej,załamania, depresje itd i Bóg wie co jeszcze
Jestem głupi - co wybrać???
asz26.11.2020, 20:29
Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego - Bogusław Waksmundzki??

Racja. Dziękuję w im. redakcji. Moderator.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl