28.12.2020, 15:14 | czytano: 6472

Nowy Targ przyjął harmonogram działań w ramach walki ze smogiem na lata 2021-2030

arch. Podhale24
NOWY TARG. Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli harmonogram działań w zakresie walki ze smogiem na lata 2021-2030. Jak tłumaczono "poprawa jakości powietrza może nastąpić przede wszystkim poprzez wymianę starych kotłów c.o, a także - dotarcie do jak największego grona osób z kampanią informacyjną. Etap trzeci to kontrole.
Działania podzielono więc na trzy zakresy: inwestycyjne, edukacyjne i administracyjne.
Harmonogram jest przygotowany w oparciu o Program Ochrony Powietrza z września br. oraz uchwałę antysmogową dla województwa małopolskiego.

Zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej z 2017 roku, do końca 2022 r. wymienione mają zostać kotły pozaklasowe oraz kotły I i II klasy sprawności. Z kolei do końca 2026 roku - zniknąć mają kotły klasy III i IV. POP rekomenduje przeznaczanie minimum 1% dochodów (czyli średnio ok. 1 mln zł na rok) na dotacje do wymiany pieców dla mieszkańców. "Cel może zostać osiągnięty poprzez podjęcie przede wszystkim działań inwestycyjnych, na które samorząd i właściciele nieruchomości mają bezpośredni wpływ, czyli związanych z wymianą tzw. kopciuchów /.../ W tym zakresie w 2021 roku będzie realizowany duży projekt unijny obejmujący montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach prywatnych" - czytamy w uzasadnieniu. Co ważne - nie będzie też możliwości finansowania kotłów węglowych. Zgodnie z harmonogramem - w latach 2027-2030 trwać ma wymiana kotłów na podstawie zebranych wcześniej wniosków.

Przyjęte działania edukacyjne oznaczają zobowiązanie do organizowania happeningów, szkoleń, konkurów, wystaw, akcji informacyjnych w postaci tablic, billboardów, ulotek, wykorzystania telebimu, strony internetowej, pisanie apeli, akcji informacyjnych w media lokalnych i ogólnopolskich, czy w mediach społecznościowych. W tym dziale znalazł się też monitoring środowiska z wykorzystaniem stacji GIOŚ na pl. Słowackiego, wykorzystanie dronów do badań jakości powietrza. Zaplanowano też instalację na terenie Nowego Targu instalację pyłomierzy niereferencyjnych - da to ogólny obraz jakości powietrza.

W zakresie działań administracyjnych znalazły się oczywiście kontrole - te interwencyjne, czyli będące efektem zgłoszenia, te prewencyjne (losowo albo gdy pracownicy sami zauważą przypadek zanieczyszczania powietrza), i te weryfikacyjne (w celu stwierdzenia czy podtrzymany jest efekt ekologiczny, tam gdzie była udzielona dotacja na wymianę kotła na proekologiczny - minimum 5 lat).

Do roku 2022 planuje się przeprowadzanie co najmniej 200 kontroli rocznie. Po tym terminie liczba kontroli ma się podwoić. Co dziesiąta kontrola ma zakończyć się pobraniem do badań próbki paleniskowej, a w przypadku stwierdzenia spalania odpadów - skierowaniem do Sądu Rejonowego w Nowym Targu wniosku o ukaranie.

Ponadto od 1 stycznia 2023 roku z ramienia burmistrza - Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska uruchomi procedurę administracyjną, w ramach której będzie prowadził czynności prawne zmierzające do "zobowiązań decyzyjnych dla osób korzystających z instalacji niespełniających norm emisyjnych w celu ich eliminacji i zastąpienia proekologicznym urządzeniem grzewczym."

Będzie zatrudniony drugi ekodoradca. Jego zadaniem będzie wspieranie zadań kontrolnych na terenie miasta.
Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego podziękowała urzędnikom za przygotowanie dokumentu. Jak zaznaczyła - wzięto w nim pod uwagę wszystkie propozycje zgłoszone przez stowarzyszenie. - Zostały nam dwa lata na wymianę wszystkich pozaklasowych kopciuchów. To nie jest dużo czasu - przestrzegła. - Każdy punkt tego harnoogramu jest bardzo ważny i jako stowarzyszenie - dziękujemy za jego przygotowanie - podsumowała.

Radny Lesław Mikołajski wyraził obawę, czy Wydział Ochrony Środowiska podoła tej "ogromnej operacji logistycznej", jaka sa planowane kontrole. - To 200 kontroli rocznie, a potem, jeżeli wejdą do realizacji te wymiany pieców, to będzie nawet 800 kontroli powykonawczych. Czy nie wymaga wydział wzmocnienia personalnego - pytał. - Harmonogram przyjmujemy dzisiaj, a w dalszych latach może być on modyfikowany - odpowiedział Sylwester Magiera ekodoradca UM.

"Wszystkie działania w zakresie poprawy jakości powietrza "będą spójne i ścisłe powiązane z rozwojem sieci ciepłowniczej MPEC oraz sieci gazowej PSG, gdyż działania inwestycyjne tych podmiotów są kluczowe w walce z niską emisją" - zapewniono w uchwale.

Radni byli jednomyślni - uchwała przeszła 21 głosami "za".

s/
zobacz także
komentarze
Smoguś i Smogulinka31.12.2020, 19:57
Szczęśliwego Nowego Smogu
tylko referendum31.12.2020, 08:27
Harmonogram działań pozorowanych. Jedyne co wyjdzie to zatrudnienie kolejnego kolesia. Gdyby walka ze smogiem była tak skuteczna, konsekwentna jak kolesiostwo u Watychy NT byłby oazą czystego powietrza.
stary mieszkaniec30.12.2020, 12:20
Jak się czyta ten plan to przypomina się mi nowomowa różnych planów z czasów komuny. Jeden bełkot i poronione pomysły. Jeżeli wymagacie od ludzi to dajcie im pieniądze na sfinansowanie tych zaleceń. Radnych stać na płacenie wysokich rachunków za gaz czy też na modernizację budynków Biorą pieniądze z naszych podatków Mamy przykład w Krakowie. Wymieniono piece i w dalszym ciągu na mapie kolor czarny.
Ciamajda30.12.2020, 07:50
Złoty człowiek, dzięki któremu Nowy Targ jest czarną smogową dziurą przy drodze do Białki, znowu pozoruje działania, które nie przyniosą żadnego efektu. Po sześciu latach poważnego podejścia do największego nowotarskiego problemu powinny być jakieś efekty. A tu jest coraz gorzej. W tym roku z wymiany kotłów niewykorzystano 180 tysiaków. Kolejnych 400 tysięcy na OZE. Urzędnicy Watychy i on sam jest nieudolny. Po prostu. Taka prawda. A my wdychamy dwie paczki petów dziennie.
Std29.12.2020, 20:29
Chce założyć gaz i ogrzewać gazem... Na decyzję i zgodę starostwa czekam ponad dwa tygodnie... Więc nadal.pale w starym kotle...
Stefania29.12.2020, 17:35
Karać, karać, surowo karać. Ale jak?
szu29.12.2020, 14:53
uważam że edukacja jest tak samo wazna jak dotacje. znam wielu ktorych namawiam na zmiane pieca, zachecam do wziecia dotacji, ale oni twierdza , że "nasz piec jest w dobrym stanie", ze "od zawsze tak ludzie palili, a teraz taki szum robią"... i wiele innych tekstow. tak naprawde to młodesze pokolenie musi wziać sprawy w swoje ręce. Warto porozmawiać z sasiadem, ze sie mu pomoze załatwic formalnosci. wydaje mi sie ze część z tych ludzi poprostu jest bezradna.... zeby dotrzec do wszystkich to nawet powinni w kosciołach ksieza apelowac do ludzi. pokazac konsekwencje zatrutego powietrza. wiec EDUKACJA JEST WAŻNA!!!!
Lusifer29.12.2020, 11:08
Jeden kopciuch odpadł ,to mleczarnia nowotarska.Sukces samoistny.
Senior29.12.2020, 10:02
Najwięksi zadymiarze mieszkają w sąsiedztwie wice- burmistrz ulica Lubertowicza, radnej z ulicy Zielonej, wice przewodniczącego Rady ul.Rekuckiego. Otwórzcie oczy i poczujcie. Wstyd, żeby nie zadziałać wokół najbliższego otoczenia.
Besala29.12.2020, 09:59
No nareszcie!!! Po latach brylowania Nowego Targu na czele zatrutych europejskich miast Pan Burmistrz pojął, że dalej problemu lekceważyć nie można. Gratuluję refleksu. Proponuję, aby w sezonie grzewczym przeprowadzić badania moczu nowotarskich dzieci i porównać je z wynikami badań w innych miastach. Takie badania przeprowadzono w równie zatrutym Rybniku. W ich wyniku okazało się, że rybnickie dzieci mają w swoim moczu o 425% więcej rakotwórczego węgla niż ich rówieśnicy z Francji. Może wyniki takich badań uświadomią naszym włodarzom skalę problemu, bez czego nadal będę pozorować działania w tym kierunku. Po kilku latach "rozwiązywania" tego problemu Pan Burmistrz Watycha być może się przekonał, że samo mierzenie smogu nie zmniejsza, czas na działania skuteczne.
do baca29.12.2020, 09:51
Coś się pomyliło z tym dawaniem. Czy smrodzący węgiel jest gratis. Wiem co piszę, ogrzewanie gazowe tańsze niż ecogroszek, ogrzewam dom gazem 5 lat.
net29.12.2020, 09:47
Dlaczego radni z poszczególnych regionów nie włączą się w działanie przeciw smogowe? Doskonale przecież wiedzą, którzy sąsiedzi zadymiają całą ulicę. Wygodniej nie widzieć i czuć.
dik29.12.2020, 09:38
Żenada
zwolennik gazyfikacji29.12.2020, 09:11
Przestańcie wreszcie pisac glupoty o drogim gazie. O cenie gazu nie decyduja przede wszystkim radni tylko PGNiG. Po ostatnich obniżkach cena jednej KWh to tylko 15 gr, to dużo taniej od węgla, od buka i od ciepła oferowanego przez MPEC. Kto ogrzewea gazem, niech pokazuje faktury sąsiadom i to będzie najlepsza zachęta do przejcia z węgla na gaz. Pomijam, że to czystośc i wygoda. Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje już od 3 lat a burmistrzowie dopiero teraz przygotowali harmonogram
wip29.12.2020, 08:58
7,5 mil w Zakopanem dotacji -- 400 pieców ponoć wymieniono dotacja tj. około 18,5 tys zł na jeden piec.
Jakby dali po 9,5 tys. zł na oświadczenie wymieniono by 800 kotłów.
Biurokracja musi bobrze żyć bowiem 50 -70% znika w kosztach urzędowych.
Baca29.12.2020, 08:02
Dajcie tani gaz do ogrzewania i po klopocie bezmyslni radni...
NT29.12.2020, 07:39
Zgadzam się z opinią, że to tylko plan na papierze i kolejne wyrzucone pieniądze. Szum medialny! Straszenie kontrolami! Ci, którzy nie zmieniają pieca lub nie robią ocieplenia budynków to ich na to po prostu nie stać i trzeba udzielić im pomocy finansowej. Udzielę ci pożyczki -zrób, a potem spłacaj a nie odwrotnie zrób- a potem może udzielimy pożyczki, może damy dotację i takie tam ble, ble. A z kolei ci co czekają na gaz , dalej czekają i nikomu się nie spieszy, wszyscy mają czas. Przypominają sobie w zimie, że trzeba mówić o smogu,ze może trzeba coś zrobić!!!
Góral z Polski29.12.2020, 06:07
harmonogram. chyba cyrk. Watycha i jego rada miasta chyba Sobie zartuja z ludzi. juz teraz miasto jest najgorszym miastem w polsce ze smogiem i dzialaja musza bycnatychmiastowe a nie dzialanie cyrku. od 5 lat nie mieszkam juz w Nowym Targu i martwie sie ze ludzie zaczna chorowac a nawet umierac. Watycha i Radio miasta co wy robicie. wasze dzialania pracy sa negatywne i wstydliwe. Te wasze patrole EGO komedia dla miasta.mieszkancy Nowego Targu musicie zmienic Burmistrza i Rade wtedy jest szansa. Powodzenia i zdrowia Wam mieszkancy zycze.
palacz28.12.2020, 23:12
Od lokalnego producenta kotłów dowiedziałem się że nie przewidują produkcji kotłów gazowych z powodu niedalekiego terminu ich zakazania na terenie EU.
Za późno...28.12.2020, 22:52
Czyli to co już Kraków ma, my w Nowym Targu będziemy mieć za 2 lata. Urzędnicy coś znowu przespali. Informacja z dzisiaj: w Krakowie po wprowadzeniu zakazu korzystania z kopciuchów, węgla i drewna poziom rakotwórczych benzopirenów odpowiadający kiedyś za 50% zanieczyszczenia powietrza spadł do wartości mieszczących się w granicach unijnych. Da się? Powietrze jest nieporównywalnie lepsze pomimo zanieczyszczeń z sąsiednich gmin. Teraz Kraków pracuje nad możliwościami ograniczenia wyziewów z pojazdów silnikowych. W Nowym Targu zapowiedziano kontrole... a reszta za dwa lata! Dzięki waszym słabym i spóźnionym działaniom już mam astmę. Bierzcie się do roboty bo nie chcę być pacjentem onkologii! Tępić tych śmierdzieli, toż jeden komin potrafi zasmrodzić całą dzielnicę i co z tego że to smród ze spalania węgla? Taki sam syf i trucizna jak ze spalania drewna, czy śmieci. Niedawno się któryś urzędnik chwalił że wymienili ileś kopciuchów na piece na ekogroszek. No gratuluje! To dopiero generuje zapylenie PM0.5-10 a dym ze spalania stokrotkami nie pachnie! I to pozwalaliście na takie wymiany i je dofinansowaliście w centrum miasta, tam gdzie jest gaz! To dopiero jest skandal!!! Dość tego trucia ludzi!!!
Złoty chłopiec28.12.2020, 21:26
Dotychczasowe działania Watychy nie przynoszą efektu. Są nieefektywne. Jedyny efekt uboczny to miano Smogowej Stolicy Polski i miasta z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Watycha albo zdrowie wybór należy do Ciebie.
Naleśnik28.12.2020, 21:03
Skutecznych kontroli nie ma od 2015 roku czyli likwidacji przez Grzesia Straży Miejskiej. Jego urzędnicy nie mają prawa do mandatowania a sądy umarzają sprawy. Dlatego mamy najgorsze powietrze w Polsce i nic się nie zmieni jeśli nie zmienimy słabego burmistrza.
Arek K.28.12.2020, 20:09
Żadne ulotki, tylko dotacje do wymiany ogrzewania! Każda pensja tego ekodoradcy to dodatkowy wymieniony piec, bo to ze 3tys złotych dotacji by było, biorąc pod uwagę ile zarabiają koledzy burmistrza zatrudnieni w UM.
Grzesiek, przestań sobie robić z nas żarty! Bądź facet! Też to mieszkasz. Swoje dzieci trujesz tym zaniechaniem!
asan28.12.2020, 19:12
Jak nie kociół węglowy, to czym ogrzewać mieszkanią ?
Nikt nie chce kopcić, płacąc za tonę wegla 1000zł, wymiatać komina, wdychać pyłu , gromadzić drewno na rozpałkę, wywozić popiółu.

Zapytam- Kto kontroluje jakość węgla na składach opału?
..................................
Dlaczego nie podano jaki nośnik ciepła i w jakim czasie ( gaz , geotermiczne ciepło...) bedzie doprowadzony do mieszkańców okolicznych osiedli _ Niwa, Klikuszówka, Grel , Kowaniec.
To, tu jest potrzebny harmonogram działań Burmistrza, oraz kalkulacja rocznych kosztów ogrzewania podana do publicznej wiadomości.
Nie naciągajcie ludzi na zakup nowych kotłów, które docelowo mają być likwidowane!
Przystępna cena za przyłącze i nośnik energii , a problem kopciuchów zniknie.
Smog28.12.2020, 18:52
Zapraszamy ale nie w 2022 r na ul Zielona , Gorczanska Kokoszkow do 2022 r to nas potruja kontrole powinny ruszyc natychmiat to sie dzieje pod okiem pani -ce burmistrz udaje ze nie widzi
Dramat28.12.2020, 18:26
Kontrole od zaraz!!! Leniwi, dobrze sytuowani mieszczanie to największy odsetek tych, którzy są niezwykle oporni do wymiany swoich kopciuchów. Mam takich na ulicy biznesy, wojskowe emerytury, wszystko ful wypas a z komina czarny dym!
ciekawski28.12.2020, 18:12
A dlaczego 200 kontroli dopiero od 2022 roku? A w 2021 co? Leżenie i czekanie na efekty smogu?
STAŚ28.12.2020, 18:02
Tak, wydział, czy wydziały należy wzmocnić, kadrowo ?!!
xzy28.12.2020, 17:05
trzeba zabronic wjazdu samochodom bez katalizatora zmniejszył sie ruch inne powietrze kotły swoja droga
Greta28.12.2020, 16:45
Czyli tak jak było: wymieniamy, sprawdzamy i nie ma poprawy. To takie zagłaskiwanie problemu. W dodatku mamy od paru lat łagodne zimy, a co będzie gdy przyjdą mrozy powyżej -20*C??? Zmienić naprawdę może tylko rozwiązanie RADYKALNE! 1% budżetu na poprawę stanu powietrza?! Śmiechu warte!
konkluzja28.12.2020, 16:29
Trzy bale burmistrza, kilka powitań i pożegnań lata, powitanie jesieni i pożegnanie zimy. A reszta działania pozorowane bo jak mawia jedna radna Naszego Miasta - smog był, jest i będzie.
AMERYKA/EUREKA28.12.2020, 16:16
czyli tempo niesamowite:
po 2 latach mierzenia smoga (lub czytania gazet i rankingu wTV)
urodzili....
wymiana i kotrola ha ha ha
ale nie ma ludzi...ha ha ha
miasteczkowy28.12.2020, 16:15
Edukacja, heppeningi... to kolejne wyrzucone w błoto pieniądza. Kontrolę podobnie. Ekonomia głupcze i tyle w temacie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl