08.01.2021, 14:47 | czytano: 5256

Miejski monitoring bez wsparcia Policji

arch. Podhale24
NOWY TARG. Propozycję zorganizowania wieczornych i nocnych dyżurów policjanta w Urzędzie Miasta, gdzie znajduje się centrum miejskiego monitoringu - zgłosił jeszcze w ub. roku radny Bartłomiej Garbacz. Jego koncept przedstawiono komendantowi KPP w Nowym Targu, a ten - opowiedział, że lepszym rozwiązaniem są patrole na ulicach, niż siedzenie przed monitorem.
O pomyśle, by policjant pełnił dyżur przy monitoringu pisaliśmy w artykule Policjant nadzorujący miejski monitoring?
W imieniu grupy radnych, Bartłomiej Garbacz tłumaczył, że "zaletą proponowanego rozwiązania jest przede wszystkim wzrost skuteczności działań. Jeden funkcjonariusz mógłby dozorować kilka lokalizacji, rozpoznawać, dokumentować wszelkie zachowania sprzeczne z prawem i informować oficera dyżurnego o konieczności wysłania patrolu we właściwe miejsce. Dodatkową zaletą jest ograniczenie aktów wandalizmu poprzez budowanie świadomości, że miejsca publiczne są pod nadzorem wizyjnym Policji. Przewagą proponowanego rozwiązania nad dotychczasowym modelem służby jest takt, że obejmuje ona wiele lokalizacji, podczas gdy patrol - dozoruje wyłącznie jedną okolicę, w której aktualnie się znajduje".

Innego zdania jest młodszy inspektor Grzegorz Wyskiel. Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu odpisał, że nie jest możliwe "wyznaczenie dodatkowych funkcjonariuszy do pełnienia dyżurów na stanowisku monitoringu miejskiego". Wspomniał o szerokim zakresie obowiązków, jakie mają policjanci, więc "pełnienie takich dyżurów spowodowałoby zmniejszenie liczby policjantów skierowanych bezpośrednio do służby na ulicach miasta Nowy Targ, co z pewnością nie leży w interesie lokalnej społeczności. Zdaniem komendanta lepszym rozwiązaniem poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców jest "zorganizowanie służb ponadnormatywnych policjantów przy wsparciu finansowym Miasta Nowy Targ".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Turysta10.01.2021, 00:36
W kraju w kt?rym obcnie jestem, co kawałek kamera ,kamera i jeszcze raz kamera i jest to zadanie policji,kt?ra tym sposobem jest bardzo skuteczna,a w Mieście to chyba trza pouczyć tego komendanta co leży w Jevon kompetencjach, a co nie
Tako prowda09.01.2021, 15:02
Nie wspierać policji z kasy miejskiej, żadnej kasy na wozy itd . Przywrócić straż miejską. Rozwiąże się problem smogu (kary) czystości miasta i psich odchodów, wandalizmu, odśnieżania przed własnymi posesjami itd. Myślę, że chłopaki zarobili by na siebie. A jak nie to takie służby są potrzebne i można parę groszy z budżetu miasta dołożyć.
Złoty człowiek09.01.2021, 12:04
Watycha ma monitoring tylko nie wie po co. Najprawdopodobniej służy on do tego by rachunki wystawiała Nowotarska Telewizja Kablowa. Watycha z mało czym tak naprawdę już sobie radzi. Bezradność w sprawie monitoringu jest tego potwierdzeniem. Nie przeszkadzajmy mu niech śpi
Mieszkaniec09.01.2021, 07:49
Była straż miejska ? Była ,był pożądek ? Był ,to niech teraz nawiedzeni co chcieli odwołania i pseudo oszczędności sami i za swoje patroluja miasto a jak czegoś nie wychwycą to ich karać ,wiadomo że to niemożliwe ale wychodzi totalna głupota z odwołaniem straży miejskiej ,pisze to nie znając żadnego strażnika ale zabierając ludziom pracę a miastu porządek to trzeba być p.....y
ian.09.01.2021, 07:27
chętnie się zaciągnę na monitoring jako emeryt....
ww09.01.2021, 03:29
a sprawa jest bardzo prosta-pozwolenia na bron dla kazdego!
wiele spraw sie samo rozwiaze.
Ten co wie co08.01.2021, 23:47
Watycha zlikwidował Straż Miejską ale pojawił się problem. Chaos w mieście pod każdym względem. Miał niby zaoszczędzić 900 tys. Ale więcej poszło na wstążki i imprezy. A chaos pozostał. Nie wziął pod uwagę że straż na siebie zarabiała. Postawił parkomaty którym był przeciwny. Nic to nie dało. Zamówił patrole Policji na cały rok za 25 tysiaków. No ale za 1800 miesięcznie to nawet bezrobotny ochroniarz niczego nie będzie patrolował bo minimalna płaca to 2800 plus stażowe. No i mamy co mamy. Bałagan, brud, chaos parkingowy, śmieci wszędzie i uśmiech Watychy w urzędzie. Miszcz samorządności.
PasterzPPP08.01.2021, 22:47
Tyle lat plątam się nocami po Nowym Targu, a jeszcze pieszego patrolu nie widziałem.
grypa08.01.2021, 22:05
Odczepcie się od policji.Mają tyle teraz pracy z pilnowaniem tych co mają katar bezobjawowy żeby z domu nie wychodzili.
Besala08.01.2021, 20:28
To jest kolejna sprawa, która ukazuje "profesjonalizm" Pana Burmistrza Grzegorza Watychy! Likwidując straż miejską zobowiązał się zapewnić regularne patrole policji w mieście, na które miał przeznaczyć z budżetu pewne kwoty. Nie ma straży miejskiej, nie ma policjantów patrolujących regularnie miasto, jest Pan Burmistrz Watycha i rekordowy w Polsce smog. Czymś jednak nasze miasto się wyróżnia.
stały czytelnik08.01.2021, 19:07
A może wystarczy udostępnić nagrania z kamer w mieście on-line? Na żywo. Po pierwsze, będzie to ciekawszy "program" od tego co prezentuje większość stacji TV. Po drugie, sami mieszkańcy będą dzwonić jeśli zauważą, że coś jest nie tak. Z jednej strony wykorzystamy potencjał odpowiedzialności społecznej za "nasze" miasto, a z drugiej użyjemy naszej staropolskiej "uczynności" w donoszeniu na innych. I wszystko za darmo. Win-win. Nie dziękujcie :-)
men08.01.2021, 19:03
nie ma to jak czuć się bezpiecznie we własnym mieście... zlikwidować ten monitoring i po sprawie, jak skończy się kowid to jak tłukli się pod adhd tak się będą tłukli dalej, jak pili alko po rynku na ławeczkach tak dalej będą pili i ludzi zaczepiali, ten monitoring i tak uja wart bo jak coś się dzieje na rynku to i tak policja nie przyjedzie, a na drugi dzień jak trzeba przejrzeć monitoring żeby np sprawców kradzieży/pobicia zobaczyć to i tak nagrania dziwnym trafem giną lub nic na nich nie widać więc co nam z takiego monitoringu zlikwidować a radni niech zajmą się czym innym na sesjach.
STAŚ08.01.2021, 18:52
Bardzo mnie ciekawi, czy przy monitoringu, muszą być policjanci ??!!!
Do Szaflika08.01.2021, 18:26
A upewnij się może lepiej, czy te komórki o których mówisz,6 nie są mobilnymi urządzeniami do obsługi policyjnych systemów informatycznych, które obecnie są obecnie nieodłącznym elementem wyposażenia do służby..
apacz08.01.2021, 18:12
Niech radny, Bartłomiej Garbacz, sam zasiądzie za monitoringiem i niech daje cynka jak coś zobaczy. A zobaczyć można wiele. Trzeba tylko chcieć.
Policja niech śpi spokojnie. Styrani są fizycznie i psychicznie. Dajcie żyć.
jt08.01.2021, 17:42
Nich się te policyjne sługusy partii do pracy wezmą to już będzie bezpieczniej! A nie ścigać za bzdury i bezprawie!
Szaflik08.01.2021, 17:39
Ledwie pozbyto się darmozjadów i nowych się zachciewa .
Ograniczać koszty , policja niech nie siedzi w samochodach i bawi się komórkami tylko zajmuje się tym do czego jest powołana i za co im płacimy z własnych podatków . jeżdżę to widzę co robią jak pracują .
Oko08.01.2021, 17:15
Może Wolnościowe Podhale będzie pełniło dyżury. Pan Wcisło i jego rycerze doprowadzili do likwidacji Straży Miejskiej, więc jest dla nich zajęcie.
Adam_6608.01.2021, 16:56
Jak burmistrz zlikwidował Straż Miejską, to niech teraz w ramach, swojej społecznej misji, zacznie sam obsługiwać miejski monitoring. Czysta oszczędność a może nawet rada przyzna.mu za to jakiś medal...
avivat08.01.2021, 15:25
Niestety bardzo zły pomysł radnych. Policja jest od czego innego. Powinna być z powrotem straż miejska, która ściśle będzie współpracować z policją na tzw. "każde zgłoszenie". Niestety z ostatnich wypowiedzi burmistrza miasta wynika, że nie ma on zamiaru reaktywować straży miejskiej. No cóż, ważniejsze są wstążki, imprezy itp. niż bezpieczeństwo mieszkańców i dbanie o jaki taki ład.
To jest problem !08.01.2021, 15:05
Zostawcie Policji ich zadania. Urząd może zatrudnić kilku, jeszcze sprytnych, sprawnych emerytowanych Policjantow i jeszcze Państwo może koszta pokryć. Wtedy wszyscy będą zadowoleni. Oni coś dorobią do emerytury, monitoring będzie czujny, Urząd spokojny i nadzór nad miastem będzie całą dobę, ku spokojności mieszkańców, a ku przestrodze wszelkiemu złu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl