20.01.2021, 12:02 | czytano: 6289

Miasto nie odpuszcza konserwatorowi

Fot. Michał Adamowski
Burmistrz Grzegorz Watycha poinformował, że miasto zleca kontropinię w sprawie wpisania układu urbanistycznego centrum Nowego Targu do rejestru zabytków.
Od decyzji konserwatora zabytków samorząd odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Nasza opinia jest taka, że istnieją już formy ochrony, jak plan zagospodarowania przestrzennego, wpis do gminnej ewidencji zabytków, które dostatecznie chronią zabytki i nie ma potrzeby dodatkowej ochrony konserwatorskiej - mówi Grzegorz Watycha. - Chodzi o to, by nie blokować możliwości rozbudowy czy przebudowy budynków w centrum, które powstawały w latach 60 czy 70-tych i nie są dziś funkcjonalne, nie spełniają norm i nie nadają się na restaurację czy hotel, nam tymczasem zależy na uatrakcyjnianiu centrum miasta - przekonuje.
Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie o fakcie wydania w maju ub. r. decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego - średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ - poinformował w formie ogłoszenia.

Chodzi o obszar Rynku wraz z przyległymi kwartałami oraz teren, na którym znajduje się kościół pw. Św. Katarzyny wraz z otoczeniem. Granice zabytkowego terenu zamykają się ulicami: Długą, Sokoła, Kościelną, Krasińskiego i Jana Kazimierza.

Samorząd i właściciele budynków w centrum obawiają się, że wpis ograniczy ich prawa do własności i możliwości przebudowy.

r/s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obywatel22.01.2021, 09:13
" jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ..."
Miastowy21.01.2021, 13:01
Burmistrz ma rację, obecne formy ochrony są wystarczające. Owszem, w centrum i nie tylko sporo jest pięknych budynków z długą historią, ale to nie znaczy, że szarym strupom z lat 70, czy kolorowym kiczom z lat 90 również należy się ochroną i to z tego tylko względu, że stoją po sąsiedzku z prawdziwymi zabytkami. Wyburzyc i zbudować nowe, ładne, eleganckie i funkcjonalne. Na starym mieście sporo się znajdzie budynków, które, z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności, do niczego innego się nie nadają.
Ignac20.01.2021, 21:30
Przecież to pan Watycha rozpoczął proces wpisywania centrum miasta do rejestru. Przecież to on sam zawnioskował o wpisanie Ratusza i w uzasadnieniu udowadniał, że znajduje się w centrum historycznego i unikalnego centrum. Tak kiepskiego burmistrza z wąskim bez wizji nie ma w promieniu 350 km.
Dyzma20.01.2021, 21:17
Wszystkie kamienice stare powinny być wyburzone i normalne drapacze chmur po 9 pięter zrobić , porobić i windy porządne żeby się ludziom mieszkało normalnie a nie goniąca po tych zabytkowych drewnianych schodach
OgrEwane gazem i smok zniknie z nowego targu na zawsze .

A tak
LudZie polo wyngiel bo wysokie te kamienic na pona 3 metry wysokości i co ..nagrzać tego nie idzie a smok wielki jak wawelski
Besala20.01.2021, 20:22
do Wata
Genialny wpis! Zenek na lotnisku, wstążki na drzewach, osiołki na Rynku, burmistrz w papierowej koronie, mieszkańcy Nowego Targu oddychający trucizną - to są znaki rozpoznawcze obecnie sprawujących władzę w mieście. Nowy Targ ma niewiele zabytków! Rynek i kilka uliczek wokół niego w zasadzie wyczerpują tę krótką listę. Pan Burmistrz Grzegorz Watycha uważa jednak, że należy w to miejsce wpuścić fast foody, zamtuzy i "kolorowe jarmarki", bo przyniosą miastu pieniądze. Ochrona centrum miasta przed chaotyczną, przypadkową i niszczącą wizerunek miasta zabudową powinna być szczególnie bliska burmistrzowi miasta. Dziwnym trafem nie jest!
Bolo20.01.2021, 20:05
Jak zwykle Watycha wycofany o kilka miesięcy, kilka decyzji i kilka dokumentów. Właśnie się obudził. Ciekaw jestem czy ktoś mu przypomniał, że za moment będzie odpowiedzialny za respektowanie zapisów uchwały krajobrazowej? A to dopiero będzie jazda bez trzymanki. No chyba, że kolesi ona nie dotyczy...
bb20.01.2021, 19:20
w Polsce jak cos ma 50 lat to juz zabytek ,w innym kraju to sie wyburza zeby zrobic cos nowego
Back20.01.2021, 18:25
Trzeba zapomnieć.
Układy po samo ministerstwo.
Nowoczesny20.01.2021, 18:22
Stonka i bardzo dobrze , ,,!
stare historyczesnego zabytkowe śmierdzące molochy powinny być sukcesywnie wyburzane i na to miejsce robione coś nowego. NOwoczesnego .
Myslisz ze przyjemnie się mieszka w takim zapyziałej kamienicy gdzie do sufitu 4 metry i okienka wąskie brud syf i ubóstwo , ani to ogrzać nie idzie nie mówiąc o smrodzie który empatuja ściany :(
J2320.01.2021, 18:03
N. Targ to Skansen całość ogrodzić murem i zamknąć na klucz.
do Stonki20.01.2021, 17:49
Nie wolność, tylko wolnoć. Poszperaj dlaczego tak i co to znaczy.
tarżanin stary20.01.2021, 16:21
Pan konserwator robi takie rzeczy za plecami właścicieli po to, żeby na siłę uzasadnić potrzebę utrzymywania jego bezwartościowej, acz ciepłej posadki.
kopciuszek20.01.2021, 14:15
Niech podadzą ile kasy będzie kosztowało takie boksowanie za pieniądze mieszkańców. To na pewno nie są tanie rzeczy.
A te pieniądze mogły być spożytkowane na walkę ze smogiem. Jak tak dalej pójdzie to konserwator rzeczywiście wpisze NOWOTARSKI SMOG na listę dziedzictwa kultury materialnej.
Burmistrz nie potrafi nawet zapewnić sprawnych kontroli palenisk a co dopiero wadzić się z ministerstwem.
Stonka20.01.2021, 13:39
Nie bronie Konserwatora, ale jest przykład Zakopanego.....gdzie była wolność Tomku w swoim domku a teraz płacz i zgrzytanie zębami, bo historyczne i zabytkowe obiekty już nie istnieją a stoją nowoczesne molochy......
Rowerzysta20.01.2021, 13:39
Komu zlecili ta kolonoskopię bo nie rozumie
Wata20.01.2021, 12:36
Proponuję do rejestru zabytków wpisać Nowotarski SMOG. Wtedy pan burmistrz będzie miał usprawiedliwienie że nic nie robi bo mu konserwator nie pozwala.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl