14.04.2021, 15:22 | czytano: 6516

Starosta Krzysztof Faber: "Nikogo nie szantażujemy"

Arch. Podhale24.pl
Starosta nowotarski uważa, że rabczańscy radni przesadzili mówiąc, że powiat ich szantażuje. - To jest współpraca, na której każdy korzysta - mówi o polityce powiatu związanej z realizacją inwestycji drogowych.
Na ostatniej sesji radni zgodzili się, na wniosek burmistrz Leszka Świdra, partycypować w kosztach budowy odwodnienia przy ulicy Sądeckiej, która jest zarządzana przez powiat. Mieli jednak zastrzeżenia, że miasto kolejny raz dokłada się do inwestycji powiatowej. - Nie może nas powiat szantażować, że coś wam zrobimy, jak dacie nam kasę. Na litość boską, to chyba nie jest w porządku - mówiła radna Aleksandra Koper, a podobnego zdania byli też inni radni.
- My nikogo nie szantażujemy - komentuje słowa radnej starosta Krzysztof Faber. - Od lat tak wygląda współpraca ze wszystkimi gminami, że tam gdzie się dokładają do inwestycji, tam udaje się zrobić więcej i szybciej. Szantaż to brak wyboru, a tu wybór jest. To propozycja współpracy, na której korzystają obie strony, w końcu powiat realizuje inwestycję, z której korzystają mieszkańcy miasta i gminy Rabka-Zdrój.

Do sprawy odniósł się również radny powiatowy z Rabki-Zdroju Marek Szarawarski. - Gdyby samorząd rabczański nie współfinansował tych zadań to trakty komunikacyjne: ulice Sądecka, Podhalańska, Rynek, Kilińskiego oraz drogi do Ponic i Rdzawki byłyby wyremontowane w 50% - podkreśla.

Radny przypomina, że powiat w ostatnich latach zrealizował w uzdrowisku szereg ważnych inwestycji m.in. wybudował nową siedzibę Teatru Lalek "Rabcio", sale gimnastyczne przy obu liceach czy wyremontował stary budynek „Jaworzyna”. Inwestycje te pochłonęły ok. 50 mln zł. A Powiatowy Zarząd Dróg na drogi powiatowe (blisko 14 km) i mosty, znajdujące się na terenie miasta i gminy Rabka-Zdrój, wydatkował 25 mln zł w latach 2005-2018. - Dzięki koncentracji środków możliwe jest wykonanie większej liczby zadań - tłumaczy.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jagusia16.04.2021, 16:35
kasa należy się gminą pisze jakiś epo. Błą ort. ma być gminom. Tępimy solidarnie takie niby nic - błąd, który staje się coraz powszecniejszy. Aż strach się bać jak ruszą ci "naukowcy" po nauczaniu zdalnym.
kazek16.04.2021, 07:55
w końcu napisali coś o staroście
Staszek Alcatraz14.04.2021, 21:15
Stanowisko Pani Koper jest tendencyjne i nastawione jedynie na chęć zabłyśnięcia . Praktyka jaką stosuje Starosta jest stosowana w całym kraju . I myśle że te praktyki są z korzyścią dla społeczeństwa Rabki
epo14.04.2021, 20:56
Po co potrzebne są powiaty ? kasa należy się gminą i to one bezpośrednio powinny decydować na co wydać co zrobić , a za kasę wydawaną na utrzymanie powiatów można by dwa razy więcej zrobić ! powiat jeżeli już jest to za swoją pozyskaną kasę robi inwestycje, i przymila się wyborcom
bo wybory już nie długo .
ocena z Orawy14.04.2021, 20:55
Powiat nic nie daje - ustalone zasady są dla wszystkich gmin od 2007 r.
pozyskiwane pieniądze i wkład własny dzielony między powiatem a gminą,
prawda też jest taka ze takie zasady pozwalają realizować inwestycje szybko i gminy pomagają przy rozmowach z właścicielami.
niewdzięcznicy14.04.2021, 16:51
Powiat nowotarski to 3 miasta i 11 gmin.Inni też czekają.Rabczanie
niech się cieszą ,że aż tyle przez minione lata dostali.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl