16.04.2021, 19:24 | czytano: 2476

"Zakopiański powiew wolności’, czyli "TU rodziła się Solidarność" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Na Placu Niepodległości stanęła plenerowa wystawa pt. "TU rodziła się Solidarność". To wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej, Miasta Zakopane oraz Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Wystawa ukazuje masowy charakter strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.
Wielki ruch społeczny rodził się wówczas nie tylko w Gdańsku, na wybrzeżu czy w wielkim kombinacie metalurgicznym Nowej Huty, lecz także w mniejszych miastach i zakładach pracy. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Prezentuje więc ciekawą małopolską i zakopiańską kartę historii Solidarności.
Wiadomości o tym, co działo się na Wybrzeżu szybko dotarły pod Tatry, głównie dzięki turystom i zachodnim stacjom radiowym. Już we wrześniu 1980 roku powstało w mieście kilka komisji założycielskich nowego Związku. Przełomem było jednak utworzenie organizacji zakładowych NSZZ Solidarność w Zakopiańskich Zakładach Wzorcowych "Cepelia" i Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców "Społem". Zwłaszcza ta ostatnia, dysponując siecią placówek i odpowiednim zapleczem determinowała rozwój Związku w całej okolicy.

Wystawę zainaugurowało spotkanie z dziennikarzami z udziałem przedstawicieli władz miasta, powiatu oraz krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W imieniu burmistrza zebranych przywitał sekretarz Miasta Zakopane Grzegorz Cisło. O wystawie oraz prezentowanych na niej zakopiańskich wątkach opowiadali dr hab. Filip Musiał - dyrektor IPN oddział w Krakowie oraz starosta tatrzański Piotr Bąk.

Podkreślano, jak ważne jest przekazywanie świadectwa o tamtych czasach kolejnym pokoleniom. Wyjątkowe było więc spotkanie z zasłużonymi zakopiańczykami, którzy tworzyli podwaliny Solidarności w mieście: Janiną Gościej, Władysławą Obrochtą, Krzysztofem Wojteckim, Andrzejem Hoły, a także kierownikiem biura Oddziału NSSZ Solidarność w Zakopanem Krzysztofem Lichotą. Wspominano też mającego wielkie zasługi w tworzeniu zakopiańskiej Solidarności Ś.P. Jerzego Zacharkę, który zmarł zaledwie kilka dni temu. Na otwarciu wystawy obecny był jego syn Michał.

IPN prezentuje wystawę równocześnie w 17 miejscowościach kraju. W Zakopanem potrwa ona do 7 maja.

UM Zakopane, opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jo20.04.2021, 14:09
Robert 100% racji
annał17.04.2021, 13:41
Janosik 1982

Nowy Targ ma bohaterów negatywnych o których wstyd wspominać.
robert17.04.2021, 09:54
To oni zgotowali nam ten los ,teraz znamy ich twarze wstyd
Janosik 198216.04.2021, 21:29
Nowy Targ śpi nie ma swoich Bohaterów ,?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl