20.04.2021, 11:02 | czytano: 12508

Masz zawał? Dzwoń na pogotowie - dramatyczny apel ze szpitala w Zakopanem

Arch. Podhale24.pl
- Wiosną i jesienią ubiegłego roku obserwowaliśmy spadek ilości pacjentów zgłaszających się po pomoc. Musimy zwrócić uwagę na zatrważające dane, które jasno pokazują, że pacjentów kardiologicznych ubyło! I nie wynika to z tego, że zmniejszyła się zachorowalność wśród mieszkańców - mówi dr Małgorzata Czaplińska, dyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Zakopanem.
- Smutna prawda jest taka, że pacjenci nie reagują we właściwy sposób w sytuacjach zagrażających ich życiu, jak to miało miejsce wcześniej. Mam na myśli zawał serca. Obecnie, w trakcie trzeciej fali koronawirusa, nasze obawy związane z ponownym zwiększeniem się śmiertelności z powodu nieleczonych ostrych stanów wieńcowych są bardzo uzasadnione. I stąd apel, aby w żadnym wypadku nie lekceważyć niepokojących objawów, takich jak na przykład: ból w klatce piersiowej, nasilający się przy wysiłku i niemający związku z oddechem, czy ułożeniem ciała, duszność, nudności, zwiększona potliwość, czy utrata przytomności. To mogą byś objawy zawału serca! Zgłaszajcie się państwo do lekarza, dzwońcie pod numer alarmowy 112. Ratujcie swoje zdrowie oraz życie – apeluje dr Czaplińska.
- Zeszłoroczne statystyki jasno pokazują, że chorzy w czasie pandemii boją się trafić do szpitala, chcą ograniczać kontakt ze służbą zdrowia, a co najbardziej przerażające bagatelizują objawy i nie wzywają pomocy, nawet, gdy pojawiają się u nich symptomy zawału serca. A wiemy, że w przypadku zawału czas jest kluczowy. Mamy go zaledwie parędziesiąt minut, w trakcie których pacjent musi trafić do oddziału kardiologii inwazyjnej, aby lekarze mogli przeprowadzić konieczne zabiegi ratujące życie. Wysokie wskaźniki zachorowalności na Covid, nie mogą wpływać na dostępność opieki medycznej w obszarze kardiologii interwencyjnej dla pacjentów niezakażonych. Pamiętajmy, że choroby układu sercowo-naczyniowego, są główną przyczyną zgonów Polaków, a śmiertelność nieleczonego zawału to ok. 40% - mówi lek. Bartłomiej Hełmecki, kierownik Pracowni Hemodynamiki GVM Carint w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem.

Kardiologia w Zakopanem od ponad roku funkcjonuje z zachowaniem wysokich standardów reżimu sanitarno – epidemiologicznego, a poczynione zmiany organizacyjne pozwoliły placówce na sprawne działanie nawet w najgorszych momentach trwającej pandemii. - Nasze działania poprzedzające jesienną falę koronawirusa pozwoliły nam na realizacje skoordynowanej opieki kardiologicznej, której nadrzędnym celem było leczenie Pacjentów kardiologicznych, ale i ochrona przed wirusem innych Pacjentów oraz oczywiście nasz zakopiański zespół medyczny. Wynik testu antygenowego uzyskiwany w 15 minut, to początek zaplanowanego procesu leczenia – musimy wiedzieć, gdzie Pacjent ma trafić – do której strefy, a nasi lekarze mogą pracować mając komplet informacji o Pacjencie. W tych trudnych czasach, pracujemy nad tym, aby wszystkim zapewnić dostęp do opieki medycznej. Pamiętajmy, że nie tylko pacjenci z covid muszą być leczeni. Pacjenci z ujemnym wynikiem, także muszą mieć zapewniony dostęp do świadczeń. A w obszarze kardiologii inwazyjnej, niemal każdy zabieg jest kluczowy dla powrotu do zdrowia, a w wielu przypadkach, operacja ratuje życie. Zespół zakopiańskiej Pracowni Hemodynamiki dołożył wszelkich starań, aby bezpieczeństwo sanitarno – epidemiologiczne Pacjentów oparte było na skutecznych europejskich wzorcach. Ryzyka nie da się wyeliminować, ale można je zminimalizować, co nieustannie czynimy - dodaje Sebastian Kawalec, prezes G.V.M. Carint.

Materiał prasowy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
dżony22.04.2021, 23:34
@swojak
Nie trzeba nawet kataru - są metody, że nawet zdrowemu przypiszą kowida, pójdzie na oddział sam, a wyjedzie w worku - takie jest teraz leczenie.
hehe22.04.2021, 23:29
Apelujo apelujo, bo kontraktu z nfz nie wykonajo i kasiore trza bedzie zwracać.
Nie do wiary....21.04.2021, 17:58
Tytuł ,,dramatyczny apel ze szpitala'' jest nieadekwatny do sytuacji.
W dramatycznej sytuacji to są pacjenci którzy zostali pozbawieni opieki medycznej. Odziały które zostały zawieszone nie świadczą potrzebnej mieszkańcom opieki medycznej. Czy potrzebna jest aż tak duża rezerwa łóżek covidowych?
Czy nie można zaadaptować innych pustych budynków w Zakopanem dla lżejszych przypadków covida?

Apel należy kierować w stronę szpitala:
Leczcie nas, nie zamykajcie przed nami oddziałów, traktujcie z szacunkiem należnym każdemu człowiekowi.
Tak niestety nie jest.
swojak21.04.2021, 16:53
Oczywiście-teraz apelują aby się zgłaszać do szpitala.Na dzień dobry test który nawet przy katarze da plus i z automatu leci kasa dla szpitala za pacjenta covidowego.Statystyki się walą to trzeba jeleni na testy nałapać
pepe21.04.2021, 14:58
@wk...ony, współczuję. Trzeba nagłaśniać takie przypadki.
wk....ony21.04.2021, 11:57
Ojej naprawdę? Niedawno dzwoniłem chcąc wezwać karetkę o 2 w nocy do żony, która ma problemy kardiologiczne. Na infolinii dowiedziałem się, że karetki wysyłają tylko do wypadków i osób nieprzytomnych. Co zrobić mieszkam z żoną i 7 letnim dzieckiem 15km od Zakopanego, zadzwoniłem po taksówkę, wszystko trwało ok. 1,5 godz. Szpital zamknięty na głucho, działa tylko domofon, gdyby rezolutny pan z taxi nie wcześniej nie odjechał, pewnie by żony nie przyjęli. Kiedy tak było? Listopad 2020. Ktoś już powiedział, że to wszystko co z nami robią to jest ludobójstwo. To tylko jedna sytuacja, mam ich kilka z zeszłego roku. To cud, że jeszcze żyjemy...
WINNY JEST TYLKO RZĄD PIS/PO !!!!21.04.2021, 09:59
To, że jest taki a nie inny dostęp do lekarzy, to nie wina lekarzy tylko wina RZĄDU PIS/PO. Wszystkie wytyczne dostają z rządu i muszą się tego trzymać.
Jeśli jakiś lekarz nie przestrzega wytycznych rządowych ...... -to wzywany jest przed komisję lekarską i może być pozbawiony praw lekarskich.

WYRZUĆCIE TELEWIZORY I WŁĄCZCIE MYŚLENIE !!!!


PIS zadłużył w zeszłym roku Polskę bardziej niż wszystkie opcje (lewica, AWS, SLD, PSL, KL, PSL, PO, ........................) przez ostatnie 30 lat
all21.04.2021, 08:13
a to dobre w zeszłym roku znajomej Tata zmarł na zawał 3 razy dzwonili po karetkę i została im odmówiona bo jak ,,są duszności ,, to covid i kazali jechać do Krakowa .....
Grabarz20.04.2021, 22:00
Przestraszyli tak ludzi że boją się szpitali. Tylko covid i nic więcej.
Optymista20.04.2021, 21:11
Proszę podziękować konowałom od kowida. Teraz jedzcie se tę żabę.
Mieszkanka20.04.2021, 20:33
Czyżby ocieplanie wizerunku?
Jednak jak się potrzebuje rzeczywiście pomocy medycznej to szpital jako organizacja działa na zasadzie spławić potencjalnego intruza.
fred20.04.2021, 18:38
Ale jak idziesz do Kardiologa to na drugi dzień tylko ze prywatnie ,bo co ubezpieczenie się płaci w ZUSie.
fikcja20.04.2021, 18:33
@Ave Virus, niestety nie byłbym takim optymistą. Raczej oznacza to że NFZ zagroził redukcją intratnego kontraktu na obsługę zawałowców bo widzi że daje szpitalowi kasę za nic. Dlatego teraz jest łapanka na zawałowców żeby wykazać przed NFZ że jednak coś się robi...

Żenujący sposób zarządzania szpitalem.
Maria20.04.2021, 17:49
Mam wrodzona wade umiarkowana niedomyknosc zastawek.
Wizyta u pana kardiologa trwala 5 min. Zapytal po co przyszlam, badanie echo z 2017 uznal za wystarczajace. Nawet nie wstal zza biurka nie przeprowadzil wywiadu. Jakie zarzadzanie, takie leczenie.
Zostalam zmuszona do leczenia wi Krakowie.
Pomijam kulturę zachowania.
Ave Virus20.04.2021, 15:07
..ja pier***le. Czy to oznacza że służba zdrowia w ośrodkach i szpitalach zaczyna brać się do roboty...???
nie ślepy20.04.2021, 12:52
No żenada! A ile się czeka do kardiologa w Zakopanem, bo w Nowym Targu prawie rok! To co się teraz dzieje to depopulacja i inżynieria społeczna prowadzona na całym świecie! Jestem pewien, że rok 2021 będzie rokiem przynajmniej 200 tyś zgonów Polaków więcej niż normalnie! Nic nie jest leczone, tylko przesuwane! Wszystko znikło cudownie włącznie z grypą i jest tylko tzw covid?! A teraz trwa przymuszanie do szczepień, bo plany trzeba wykonać....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl