14.05.2021, 11:34 | czytano: 3456

Patent oficerski dla Józefa Kowalczyka, uczestnika bitwy pod Monte Cassino (zdjęcia)

zdj. WKU w Nowym Targu
NOWY TARG. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Targu Marek Marcinek wręczył podpisany przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę patent oficerski dla Józefa Kowalczyka. Jednocześnie złożył na jego ręce medal pamiątkowy od Szefa WSzW Kraków. Weteran nie krył łez wzruszenia, gdy dzielił się z nami swoją historią, a tej wystarczyłoby na niejedną książkę.
"Pan Podporucznik w czasie II wojny światowej służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Przemierzył trzy kontynenty wraz z Armią Andersa i walczył między innymi w Afryce oraz Europie - w tym w słynnej bitwie pod Monte Casino we Włoszech. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii, a następnie do Australii, gdzie pracował do 86 roku życia. Niestety, w 2015 roku uległ wypadkowi i musiał zamieszkać w domu opieki, a marzenie o powrocie do Polski wydawało się niemożliwe do zrealizowania. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności los postawił na jego drodze młodego Polaka - Mateusza Otrębiaka, który umożliwił mu spełnienie marzenia jakim był powrót do Polski. Po 78 latach tułaczki, w 2018 roku zamieszkał z rodziną pana Mateusza w Orawce" - przypomina Mateusz Nowak z WKU w Nowym Targu.
mat. pras., opr.s/
zobacz także
komentarze
Leszek15.05.2021, 23:23
Gratulacje dla pana Józefa, ale chylę czoło przed panem Mateuszem. Kiedyś czytałem jak pomógł Pan powrócić panu Józefowi do Polski do Pana rodziny. Jest Pan wielki, jeszcze raz Panu dziękuję. Będąc w Chicago w latach 90-tych podszedł do nas starszy pan i mówi, że słyszy język polski i chciał porozmawiać. Opowiedział jak w czasie II wojny walczył w Wielkiej Brytanii w dywizjonie lotniczym (nie pamiętam którym) jako strzelec pokładowy. Zapytałem go, .... czy nigdy po wojnie nie był w Polsce, czy go nie ciągnęło do Polski. To co mi odpowiedział będę pamiętał do końca życia. Cyt. "Myśmy za Polskę narażali życie i gotowi byli dla niej zginąć a po wojnie pozbawili nas komuniści polskiego obywatelstwa. Byliśmy jak te psy bezpańskie nikomu niepotrzebni i dowiedzieliśmy się, że my nie mamy Ojczyzny". Ile żalu i goryczy było w tej wypowiedzi. Dlatego jeszcze raz panie Mateuszu chcę panu za to co Pan zrobił podziękować.
Wektor14.05.2021, 15:20
Gratulacje. Wszystkiego dobrego Panie Józefie. Cześć i chwała Bohaterom.
z tąd14.05.2021, 14:02
Wielki szacun dla Pana Panie Mateuszu jet Pan dla mnie Wielki.Zdrówka Weteranie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl