23.05.2021, 12:51 | czytano: 5326

Więcej miejsc postojowych, zgoda na lokalizację kliniki okulistycznej - zmiany na Polanie Szaflarskiej

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Wprowadzone mają zostać kolejne zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Równi Szaflarskiej. Wśród nich jest podwyższenie wskaźnika ilości miejsc postojowych. Rekomendowana zmiana to 1,5 miejsca na jeden lokal mieszkaniowy.
Plan "Nowy Targ 26" był już kilkakrotnie zmieniany na wniosek inwestorów, ale i samych mieszkańców. O kolejną zmianę wystąpił inwestor dla terenów zabudowy wielorodzinnej. Dotyczy ona parametrów zabudowy - w tym wysokości budynków oraz dopuszczenia lokalizacji w tych budynkach, w zabudowie szeregowej, na wyższych kondygnacjach - usług. Tu jest oficjalnie już mowa o klinice okulistycznej. Z kolei grupa mieszkańców zawnioskowała o zwiększenie wskaźników miejsc postojowych dla nowo lokalizowanych obiektów zabudowy wielorodzinnej.
Jak tłumaczy - Justyna Masko - Osiadacz, rekomendowane jest 1,5 miejsca postojowego na lokal mieszkalny dla nowej zabudowy mieszkaniowej. Nie uwzględnia się w tym istniejących już ogólnodostępnych miejsc, znajdujących się na okolicznych drogach. - Ten wskaźnik postojowy miejsc postojowych jest dla nowej zabudowy, dla całego obszaru. Każdy nowy budynek musi już zapewnić 1,5 miejsca na lokal mieszkalny - mówi projektantka.

Ustalona zostanie też liczba miejsc dla pojazdów z kartą parkingową w terenach usługowych, zmiany w maksymalnej wysokości obiektów usługowych i intensywność zabudowy.

Maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy to 45 procent, minimalny wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej - 15 procent. Wysokość budynków nie może przekraczać 12 metrów. Wprowadzony zostaje zakaz lokalizacji pojedynczych, wolnostojących budynków gospodarczych i garażowych.

Wątpliwości radnych co do ilości miejsc postojowych, łagodził Wojciech Watycha. Zdaniem naczelnika Wydziału Rozwoju i Urbanistyki "ilość tych miejsc jest zapewniona".

Ewa Pawlikowska zwróciła uwagę, że pojawiła się petycja mieszkańców w formie uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Pojawiły się też zaniepokojone głosy o planach usytuowania na wyższych kondygnacjach lokalu gastronomicznego.
- Najpierw inwestor musi złożyć wniosek do starosty i to będzie już omawiane na etapie projektu. My na razie planujemy. Na takie pytania jest jeszcze za wcześnie - zamknął dyskusję naczelnik Watycha.

Zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego dla Polany Szaflarskiej mają być podjęte podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta.

s/
zobacz także
komentarze
uliczny obserwator24.05.2021, 08:36
Oni zmieniają plan zagospodarowania co chwilę, ciekawe że zawsze na życzenie inwestora. Osiedle przypomina ghetto z jednym wjazdem i wyjazdem, bez jakiegokolwiek ładu na ulicach, bo ludzie chcą gdziekolwiek zaparkować. Przypominam, że wcześniej współczynnik wynosił 0,7 miejsca parkingowego. Urzędnicy chyba zapomnieli że do nowych mieszkań wprowadzają się raczej młode rodziny gdzie 2 samochody na mieszkanie to już jest powoli standard. Ktoś potem napisze widziały gały co brały, ale nie, bo plan był inny, a jak deweloper przyszedł z pieniędzmi, to okazuje się że każdy plan można zmienić.
ff24.05.2021, 08:06
Z parkingami poczekać aż obwodnica na wiaduktach będzie postawiona. I pod wiaduktami można zrobić parking nawet dwupoziomowy.
Ej Radni, zostawcie trochę więcej zieleni!
szary23.05.2021, 18:55
w środkowej części pan inwestor dodatkowo planuje bawialnię, restaurację, fitness..bo tak zapowiadał na początku wystawiając ofertę na swojej stronie. Rada miasta klepiąc taki plan zagospodarowania daje inwestorowi wolna rękę. a parkingi..pokaże , że tu i tam ale kto je zobaczy?
Wojtek23.05.2021, 18:39
Miał być parking na "maślanym" - nic nie robią. Na parkingach osiedlowych niektóre samochody stoją zepsute po klika lat.Może da się niektóre wywieźć na złom. Trzeba skontaktować się z właścicielami. Radni do pracy, róbcie coś bo niedługo kolejne wybory.
Mariusz23.05.2021, 15:14
miejsca postojowe i owszem ale w okolicach obowdnicy a nie na Polanie, to jest różnica. Klinika nie bedzie miała wlasnego parkingu bo nie ma gdzie. teraz droga jest zatkana a co dopiero po wprowadzeniu tej kliniki. dlaczego radni tak utrudniają nam mieszkańcomżycie
z motyką na słóńce23.05.2021, 13:45
Współczynnik 1,5 miejsca parkingowego na lokal to już dzisiaj mało. A wypadałoby wygospodarować miejsca dla mieszkających w starszych inwestycjach. Przy współczynniku 2 lub 2,5 mieszkańcy okolicznych bloków mieliby szansę wykupienia miejsca parkingowego przy nowej inwestycji. Oczywiście z puli miejsc nadmiarowych.
Lecz urzędnicy ne wybiegają tak daleko myślami... byle do końca dniówki. Kwestię lokalizacji usług na wyższych piętrach też można od razu uregulować i byłoby jasne dla inwestora że nie może nic robić. Ale urzędnicy wolą poczekać na propozycje od przedsiębiorcy i jak będą korzystne... to czemu nie. A mieszkańcom później się powie że mogli wcześniej zgłaszać zastrzeżenia.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl