24.05.2021, 15:27 | czytano: 6435

Radni zdecydowali o połączeniu szkoły i przedszkola w jedną placówkę

arch. Podhale24
NOWY TARG. Za utworzeniem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1, z połączenia Przedszkola nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 zagłosowało 14 radnych. 4 było przeciw, a 3 - wstrzymało się od głosu. Zespół zacznie działać od 1 września br. W tle pojawiła się propozycja likwidacji stanowiska jednego z wiceburmistrzów.
Referująca projekt uchwały Ewa Bobek, dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty i Usług Wspólnych przypomniała argumenty przemawiające za połączeniem placówek, czyli: jednoosobowe, sprawniejsze zarządzanie jednostkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach; kompleksowa dbałość dyrektora o stan techniczny budynków; zagospodarowanie otoczenia, remonty, naprawy, a także optymalne wykorzystanie sal lekcyjnych; usprawnienie procesu zarządzania; stworzenie bardziej spójnego i efektywnego kształtowania rozwoju dzieci od wieku przedszkolnego aż do ostatnich klas szkoły podstawowej; lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich, którymi dysponują obie jednostki - zarówno kadry pedagogicznej, jak i administracji i obsługi; efektywniejsze kształtowanie długofalowej polityki kadrowej; lepsza organizacja żywienia w jednostkach; lepsza współpraca zespołów przedmiotowych; bardziej efektywna wymiana doświadczeń między nauczycielami obu jednostek; lepsza współpraca z rodzicami, których dzieci są uczniami najpierw przedszkola, a potem szkoły podstawowej.
Powołany zostanie jeden dyrektor, który będzie miał dwóch zastępców.

Od początku wątpliwości zgłaszali zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Kilkanaście dni temu, na wniosek radnych Bożeny Groń i Jana Łapsy odbyło się spotkanie informacyjne z dyrekcją oraz przedstawicielami pracowników, rodzicami uczniów i wychowanków Przedszkola Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 3. "Podczas spotkania przedstawiono założenia projektu utworzenia zespołu szkoły podstawowej i przedszkola. Burmistrz Miasta po raz kolejny zadeklarował, że w związku z powołaniem zespołu nie będzie żadnych redukcji zatrudnienia w obu placówkach" - poinformowano w komunikacie. Dopytywany przez radnych przedstawiciel Miejskiego Centrum Oświaty i Usług Wspólnych Krzysztof Aksamit przyznał, że rodzice przedszkolaków nie dali się przekonać do przedstawianych argumentów.

Swoje wątpliwości na sesji zgłaszał Paweł Liszka, mówiąc iż bez przygotowanej analizy finansowej nie wiadomo, czy pojawią się jakieś oszczędności w związku z połączeniem placówek, czy też nie trzeba będzie jeszcze do zespołu - dopłacać.

Ewa Bobek chwaliła koncepcję utworzenia zespołu i dodała: - Mamy niż demograficzny i może to ewentualnie spowodować, że pracownicy szkoły mogą stracić pracę, a zespół być może - utrzyma te etaty
- Dokonując zmiany, powinniśmy się oprzeć na konkretnych danych - upierał się radny Liszka i zaproponował, by w ramach szukania oszczędności zlikwidować stanowisko jednego z wiceburmistrzów Nowego Targu, szczególnie w sytuacji, gdy jako odpowiedzialna osoba za oświatę - ma coraz mniej obowiązków. Ta propozycja przeszła bez echa.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Dzieci z epoki komuny25.05.2021, 19:31
Teraz już wiem po co była furtka pomiędzy SP3 a przedszkolem. Zamysł już był dawno temu o połączeniu a my przez bramkę zawsze przeskakiwaliśmy żeby poszaleć na placu zabaw obok przedszkola :)
Tomasz25.05.2021, 15:12
Pani Alu wreszcie zrozumiałem dlaczego Pani tak cieszy się z tego połączenia. Jest tylko małe ale -szkoła to nie dom uciech i z tą otwartością i brutalnością bym nie przesadzał. Mieliśmy już na Podhalu a zwłaszcza w Nowym Targu połączone otwarte placówki i efekty były ale obiło się o petycję parlamentarzystów i szybko je zamknięto.Kończę ale Pani się chyba pomyliło wybór Miss Podhala z cechami dyrektora placówki oświatowej.
kryptolog25.05.2021, 14:48
Po odsłuchaniu wczorajszego wystąpienia tej Pani co to w imieniu burmistrza uzasadniała uchwałę, muszę stwierdzić jedno - lipa, proszę Państwa. Wielka lipa i jeszcze większe figury stylistyczne. Przepchaliście jednak jakiegoś kolejnego bubla bez przygotowania, bez analiz, bez symulacji. Wspomniana wcześniej Pani zamiast merytorycznej wypowiedzi była w stanie powtórzyć jakieś teoretyczne banały wyuczone na tajnych kompletach o optymalizacji, podnoszeniu jakości i efektywniejszym zarządzaniu. Wcześniej te same mądre słowa wyrzucił z siebie Pan sekretarz gdy wyrzucano Wydział Oświaty z Urzędu Miasta. Chyba Watycha im rozesłał na smsy przekaz dnia, wiedząc, że w tej materii na panią Steg liczyć raczej nie może, hahhahaha. Ale ekipa. Jest moc!
nowotarżanin25.05.2021, 14:42
szok! władza w tym mieście to niestety pośmiewisko! nikt się z nami mieszkańcami nie liczy. po co nam tacy radni co się nawet nie potrafią odezwać? jedynie kto się potrafi wypowiedzieć sensownie to p. Pawlikowska i p. Liszka. nie mogę się doczekać kiedy ta kadencja sie skończy.teraz burmistrz ze swoją "Pnią" wybiorą sobie owieczke na stanowisko dyrektora, ta osoba bedzie zwalniać i robić co będzie chciała głosem burmistrza a burmistrz powie, że przecież taki był wybór dyrektora i to on kieruje tą jednostką a on ma czyste rączki. Podła władza, biedni rodzice i my nowotarżanie.pfe!
Kowańcan25.05.2021, 11:03
Czas panie burmistrzu pomyśleć o przydatności zastępczyni. Połączenie szkoły i przedszkola bez przedstawienia analizy ekonomicznej świadczy o poziomie nowotarskich radnych.
Bartek25.05.2021, 10:26
Bardzo dobra zmiana i to na lepsze. Pozdrawiam była Panią Dyrektor... he he :-)
Ja25.05.2021, 00:11
Do Ala: ty już się nie ośmieszaj! Żenada...
Ala24.05.2021, 21:39
Może w końcu coś wyjdzie dobrego z tego połączenia???chociażby zmiana dotychczasowej dyrektorki SP3. Poprosimy kogoś otwartego zarówno do rodziców jak i dzieci...nie grającego(UDAJACEGO) że liczy się dobro dzieci...empatycznego...dobrego zarządcy.....ok może wystarczy...
Josiu24.05.2021, 20:21
Widać jak włodarze liczą się z ludźmi. Ich głosy mają gdzieś. Ciekawe co tak na prawdę miało Na celu połączenie przedszkola i szkoły. Wstyd radni z naszego rejonu. Po co byliście na spotkaniu? Pokazać się że istniejecie? Nie macie własnego zdania tylko gracie jak wam burmistrz każe. Jaśkowi się nie dziwię bo chociaż coś na tym ugrywa
ski24.05.2021, 19:34
po pandemii będzie wyż demograficzny a nie niż już to widać w statystykach
Ewa24.05.2021, 18:09
A Pani Groń i Łapsa to nie mają języka w gębie? Przecież reprezentują mieszkańców Kowańca to samo Pan Kret. A gdzie jego dzieci chodzą do szkoły?
dziadek24.05.2021, 18:02
Wychodzi na to, że dobrze prosperujące przedszkole ma uratować zagrożoną egzystencję szkoły. Najlepsze przedszkole w mieście według opinii wielu rodziców, którzy mieli tu swoje dzieci. I to się może zepsuć przez takie połączenie.
U224.05.2021, 17:38
Grzegorz mówiąc o jednym zastępcy wiedział co mówi. Potem zatrudnił Joannę. Nadzorowała kilka wydziałów ale sobie nie radziła. Nawet nie pozwolił jej na podpisywanie umów. Potem stopniowo ograniczał kompetencje i zmniejszał ilość obowiązków bo się ludzie śmiali. A dziś wystarczy do tego co ma średnio kumaty naczelnik.
R124.05.2021, 17:17
Pod petycją o zostawienie szkoły i przedszkola podpisało się 400 osób. Ani Łapsa ani Watycha nie mają już o czym myśleć w samorządzie.
Dzynk24.05.2021, 15:42
Koszt wiceburmistrz Steg to ok. 200 tys rocznie. Obecnie w urzędzie nadzoruje czterech urzędników i pomoc administracyjną. Jest to ewenement w skali kraju. No ale u Watychy wszystko jest na odwrót.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl