19.06.2021, 10:30 | czytano: 2205

Wspomnienia Wojciecha Korfantego w jego dawnej willi w Zakopanem (zdjęcia)

zdj. mat. prasowy
W ten weekend w Zakopanem odbywają się uroczystości poświęcone postaci Wojciecha Korfantego, polskiego przywódcy narodowego na Górnym Śląsku. Część obchodów zaplanowano w mało znanej, niedawno gruntownie odresturowanej willi Korfantego przy ul. Zamoyskiego.
W 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego władze Miasta Zakopane wraz z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” Gniazdo w Zakopanem postanowiły przywrócić pamięć o Wojciechu Korfantym i zakopiańskich ochotnikach Powstańcach Śląskich.
Postać Korfantego i jego rola w postaniach śląskich nie jest powszechnie znana w Zakopanem. Dlatego jak informuje biuro prasowe zakopiańskiego urzędu miasta jego walka o włączenie Górnego Śląska w obszar Rzeczpospolitej zasługuje na szeroką promocję.

Wielki Dyktator III Powstania otrzymał w 1921 roku honorowe obywatelstwo Zakopanego, które kilka lat później z powodów politycznych zostało mu odebrane. „Jednak jego zasługi dla Polski i idee zawarte w plebiscytach, starali się pielęgnować, dopóki żyli, zakopiańscy ochotnicy na III Powstanie Śląskie, którzy walczyli w 2. Baterii I dywizjonu artylerii, pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego, właściciela dóbr Łopuszna” - przypominają władze Zakopanego.
Wojciech Korfanty, który przyjeżdżał do Zakopanego od 1903 roku, zakupił dom przy ulicy Zamoyskiego. Wraz z żoną Elżbietą byli, jak wynika ze wspomnień mieszkańców, jednymi z organizatorów życia kulturalnego, artystycznego i politycznego. Część obchodów zaplanowano właśnie w tym miejscu.

Willa Elżbiecina została zbudowana w 1912 roku. W 1923 roku Wojciech Korfanty nabył ją dla swojej żony. Nazwa willi wywodzi się od jej imienia. Wzniesiona w stylu witkiewiczowskim rezydencja jest jedną z nielicznych drewnianych stuletnich willi zachowanych i odrestaurowanych w Zakopanem. Budynek dotrwał do naszych czasów niemal w pierwotnej formie. W jadalni zachował się m.in. sosrąb z datą „Roku Pańskiego 1912”.

Z najnowszych badań prowadzonych przez Natalię Skiepko, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem wynika, że pierwszym właścicielem i budowniczym był cieśla Wojciech Roj, wykonawca domów w stylu zakopiańskim i realizator wielu projektów zaprzyjaźnionego Stanisława Witkiewicza.

W 2015 roku nieruchomość została zakupiona przez obecnych właścicieli - Krzysztofa i Małgorzatę Jabłońskich. Pani Małgorzata, współwłaścicielka, urodziła się i wychowała w tej willi. Zamiłowanie do miejsca i jego historii w rezultacie zaowocowały odtworzeniem przez nowych właścicieli zabytkowego charakteru budynku.

W latach 2016-2019 wyremontowana pod nadzorem konserwatora zabytków willa zachowała najpiękniejsze elementy konstrukcji i oryginalnego wystroju, które właściciele uzupełnili stylowymi meblami i licznymi antykami z minionego okresu.

„Za czułość dla witkiewiczowskich tradycji Zakopanego” Willa Elżbiecina otrzymała specjalne wyróżnienie w plebiscycie Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, przyznawanej za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski w 2020 roku.
Dzisiaj willa umiejętnie łączy atmosferę pochodzącego z początku XX wieku zabytku z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi wprowadzającymi go w XXI wiek.

Obiekt, jako jedyny zabytek z epoki witkiewiczowskiej, dostępny jest do wynajmu. Swoim gościom zapewnia 16 miejsc noclegowych w 8 pokojach hotelowych.

W sobotę o godz. 15.00 w Willi Elżbiecina przy Zamoyskiego 30 odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Między Zakopanem a Górnym Śląskiem. Wojciecha Korfantego działalność publiczna i życie prywatne”. Na jej zakończenie goście będą mogli zwiedzić odrestaurowany zabytek.

Program konferencji
- Powitanie przez Gospodarzy - Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Burmistrza Miasta Zakopane i Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz przez Andrzeja Bułę - Marszałka Województwa Opolskiego.

- Spotkanie online w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu, powitanie z Opola przez Pana Dyrektora Tadeusza Chrobaka, zaproszenie na wystawę pt. „Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”.

- Dr hab. prof. UŚ Maciej Fic „Aktywność Wojciecha Korfantego w okresie powstań i plebiscytu górnośląskiego (w latach 1919-1922)”.
- Dr Mirosław Węcki „Aktywność Wojciecha Korfantego w realiach Drugiej Rzeczypospolitej (w latach 1922-1939)”.

- Aleksandra Drab i Arkadiusz Stefaniak Guzik - „Udział Zakopiańskiej 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii w III Powstaniu Śląskim pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego”.

- Kazimierz Murasiewicz - Sekretarz TG „Sokół” Gniazdo w Zakopanem „Sokole spojrzenie na sprawiedliwość dziejową wobec Korfantego”.

- Prof. zw. dr hab. Stanisław Nicieja „Wpływ powstań śląskich i Wojciecha Korfantego na kształt polskiej granicy z Niemcami”.

- Lesław Dall „Udział górali zakopiańskich w agitacji plebiscytowej na Górnym Śląsku” oraz „Wojciech Korfanty honorowy obywatel Zakopanego w latach 1921 - 1935”.

- Grzegorz Drewniak „Powstania Śląskie w świadomości Zakopiańczyków — analiza prasy lokalnej 1919 - 1921”.

- Natalia Skiepko, Małgorzata i Krzysztof Jabłońscy „Elżbieta i Wojciech Korfanty w Zakopanem - historia willi „Elżbiecina”.

- Zwiedzanie odrestaurowanej willi „Elżbiecina”. Oprowadzają właściciele Małgorzata i Krzysztof Jabłońscy.

W trakcie wydarzenia grać będzie Zespół Pieśni Ludowej „Silesia” zaplanowano także koncert kameralny w wykonaniu zespołu „Harmony Trejo”.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl