23.06.2021, 14:57 | czytano: 9842

"Nie oddamy polany", "Stop wywłaszczeniu". Protest właścicieli na polanie Biały Potok w Witowie (video)

Protest na polanie Biały Potok. Fot, Piotr Korczak
Kilkudziesięciu mieszkańców Witowa i właścicieli działek na polanie Biały Potok w Witowie zorganizowało dziś protest.
Mieszkańcy protestują przeciwko planom objęcia polany ochroną konserwatorską. Jak mówili, konserwator chce chronić historyczny układ działek, dróg, potoków i zabudowy na tym terenie. A one, podkreślają, nie istnieją od 20 lat.
- To już jest wywłaszczenie - alarmowała w imieniu protestujących Elżbieta Truchan. - Chcą nam wykazywać, że są tu historyczne budynki, miejsca, związane z tradycją pasterką i je chronić, ale tego już dawno nie ma. Protestujemy przeciwko temu.

- Chcą nam nałożyć kaganiec - mówili. - To specjalnie zrobione, żeby Biały Potok się nie rozwijał.

Mieszkańcy twierdzą, że są blokowani przy planach budowy domów czy pensjonatów. Obawiają się, że urzędnicy zablokują ich plany inwestycyjne. - Każdy płaci podatki i nie może być tak, że jedni się mogą rozwijać, a inni nie. Chcemy robić na swoich działkach, co chcemy - podkreślali.

Zdaniem konserwatora zabytków, na polanie zachował się historyczny układ ruralistyczny, wyjątkowy w skali kraju, rozwijany w związku z rozwojem Witowa jako szczególnego centrum wypoczynku. To dawna wieś letnia, która zdaniem służb ochrony zabytków, przedstawia wartości historyczne, artystyczne, naukowe i krajobrazowe.

- To jest postępowanie, które toczy się przed konserwatorem zabytków. My, jako gmina, nie bierzemy w tym udziału. Z tego co wiem, to trwają konsultacje społeczne dotyczące wpisu polany do rejestru zabytków. Ale to postępowanie jest poza gminą. Spotkam się z mieszkańcami, żeby ich wysłuchać, ale nic więcej nie mogę dodać - mówi wójt gminy Kościelisko Roman Krupa. Jak tłumaczy, w ub. roku gmina podjęła uchwałę o planie zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, został on objęty ochroną ze względu na swoje walory, ale podkreśla, że przepisy gminne nie blokują możliwości rozbudowy dla istniejących w planie budynków.

r/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pamiętający24.06.2021, 14:08
Konserwator widzi niezłą kasę a ma świadomość, że zgodnie z pisowską ustawą, każdy właściciel może na swojej działce wybudować dom do 70 m2 dlatego wszelkimi możliwymi sposobami dąży do wpisania tej polany do rejestru "zabytków" bo wtedy on będzie decydował co i kiedy na tych działkach powstanie, wcześniej wywłaszczając ludzi z ich własności. Witaj komuno.
Wideł im brakowało24.06.2021, 07:35
Skończy się na tym, że Ci co wpuścili to będą mieć coś do powiedzenia a reszta niech podziękuję Elce !
Sąsiadka24.06.2021, 07:07
Elka z 2 czesci nagrania pierwsze wezwała użędników do inwetaryzacji działek!! potem wszystkim gadała, że jest protest i ponamawiała innych aby zakazali wejścia na swoje działki a potem jak były jej grunty to poszła z konserwatorami swoje grunty pokazywać i wtedy im Won nie gadała. Gdzie Twoj honor góraski babo? Ja Ci jeszcze powiem co ło to myślę ino się uwidzimy.
Gość23.06.2021, 23:19
Dziewczyna wydzierając się o zabytkach, że mają mieć po 100 lat chyba ustawy o zabytkach nie miała w rękach - żenada ...
Zed23.06.2021, 20:48
Czekam kiedy powstanie tam pierwszy pensjonat. Bez planów itp. Bo domki już są.
Mieszkaniec23.06.2021, 18:18
I coz z tego raju jeśli ludzie, którzy mieszkają tam od kilkudziesięciu lat, nie mogą tam prowadzić gospodarstwa z wypasem owiec?
Przedsiębiorca z Polany23.06.2021, 16:20
Przepisy blokuja dzialalnosc inwestycyjna na Polanie. Szkoda, ze wojt nie mowi prawdy. Przypomnimy mu to wyrokami z poprzednich i aktualnie toczących się przed sądami postepowan przeciwko niemu i gminie. Zwlaszcza jeśli szykuje się do polityki ogólnopolskiej. To co wyprawiacie od lat z ta Polana, będzie się ciągnęło długie lata za Panem, jako osoba reprezentujaca gmine.
pol23.06.2021, 16:12
Nowa Biała też była wpisana do zabytków,i co na to konserwator? Dobrze gazdować nie swoim.WON!
PiterQ23.06.2021, 16:02
Jak istotna jest ochrona konserwatorska pokazał casus Nowej Białej. Oczywiście nikogo o ten pożar nie obwiniam, ale przykład mieszkańców Witowa pokazuje, że kwestia ochrony konserwatorskiej to jakaś piątorzędna sprawa, w dodatku znakomite pole do różnego rodzaju nadużyć.
Sandecja23.06.2021, 15:42
Oj tam oj tam...powinien tam powstać Park Narodowy. Przecież to miejsce to istne cudo .Dość tych rozwojów na siłe turystycznych w postaci budynków dziwolągów czy to z planem czy bez. To miejsce to istny Raj dla lubiących nature.
SMSZakopane23.06.2021, 15:16
tak qr** zabudujcie ***i wszystko.
Marek23.06.2021, 15:13
to tak jak w Rabce chce zająć konserwator jako plan urbanistyczny część rejonu czyli działki z budynkami gdzie żadnej tam historii nie ma od dawna to jest chore że taki człowiek blokuje zwykłych ludzi a tam gdzie potrzeba że rejon jest widokowy i od wieków nic nie mogło powstać powstanie centrum niby kulturowe hotel niżej kościółka i takie sie powinno blokować gdzie są widoki i nic powstało i co znajomośći konserwatorskie....
papka23.06.2021, 15:02
tako gorstecka ludzi i tyle szumu
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl